صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (20): «23 نفر» ساخته مهدی جعفری

فیلم سینمایی «۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری اقتباسی از کتاب «آن بیست و سه نفر» است که اسارت ۲۳ نوجوان ایرانی توسط حزب بعث عراق قبل از فتح خرمشهر در سال ۱۳۶۱ را روایت می‌کند .

۱۳۹۷ يکشنبه ۲۱ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (19): «مسخره‌باز» ساخته همایون غنی‌زاده

همایون غنی‌زاده کارگردان خلاق تئاتر که آثاری چون می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد، کالیگولا، ملکه زیبایی لی‌نین و ... را روی صحنه برده است در اولین فیلم سینمایی‌اش ما را در دنیایی از تخیل غرق می‌کند. تخیلی که جای خالی‌اش در سینمای ایران میان انبوه فیلم‌های رئال اجتماعی هر سال بیش از پیش احساس می‌شود.

۱۳۹۷ جمعه ۲۶ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (18): «متری شش و نیم» ساخته سعید روستایی

متری شش و نیم با یک سکانس تعقیب و گریز نفس‌گیر آغاز می‌شود تا از همان ابتدا درست قبل از شروع تیتراژ بیننده‌اش را میخکوب کند.

۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ اسفند

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (17): «جان‌دار» ساخته حسین امیری دوماری و پدرام امیری

فیلم «جان‌دار» ساخته حسین امیری دوماری و پدرام امیری قصه‌ای ساده و تکراری دارد اما سعی کرده نگاه تازه ای به ماجرای قصاص داشته باشد و خودش را صرفا محدود به گرفتن رضایت از خانواده مقتول نکند. در فرار از کلیشه‌های این نوع فیلم‌ها نیز تا حدودی موفق بوده است.

۱۳۹۷ شنبه ۲۰ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (16): «جمشیدیه» ساخته یلدا جبلی

یلدا جبلی پیش‌تر فیلم «داره صبح می‌شه» را ساخته بود که در گروه هنر و تجربه اکران شد. آن فیلم هم مشکلات بسیاری داشت اما توانسته بود مخاطب را به فیلم بعدی کارگردان امیدوار کند.

۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (15): «آشفتگی» ساخته فریدون جیرانی

جیرانی پس از ساختن «خفگی» و در ادامه ماجراجویی اش در سبک نوآر، فیلم «آشفتگی» را امسال به جشنواره آورد. پس از تجربه ای که جیرانی از فیلم نسبتا موفق قبلی‌اش کسب کرده بود، انتظار می‌رفت آشفتگی اثری پخته‌تر و از نظر فیلمنامه منسجم‌تر باشد. اما فیلم نه شخصیتی می‌سازد و نه فضایی. در خفگی، جیرانی با سیاه و سفید کردن فیلم و استفاده از کنتراستهای شدید نوری که از المان های سینمای نوآر است سعی در خلق یک فضای ابزورد دارد.

۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (14): «ناگهان درخت» ساخته صفی یزدانیان

ناگهان درخت با آن اسم عجیبش از جهان شخصی صفی یزدانیان می‌آید همان جهانی که فیلم قبلی کارگردان «در دنیای تو ساعت چند است» در آن شکل گرفته بود.

۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۷ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (13): «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی

رضا میرکریمی پیش‌تر با فیلم‌های به همین سادگی و یک حبه قند ثابت کرده بود می‌تواند با یک داستان ساده و کمترین مصالح یک فیلمی آرام و عمیق بسازد. ا

۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۷ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (12): «طلا» ساخته پرویز شهبازی

پرویز شهبازی که دغدغه ساختن فیلم‌هایی درباره معضلات جوانان امروز را دارد، در آخرین فیلمش «طلا» نیز داستان چند جوان جاه طلب را دنبال می‌کند که قصد دارند از طریق راه‌اندازی رستوران، امرار معاش کنند، اما موانع زیادی بر سر راه آن‌ها وجود دارد.

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (11): «قسم» ساخته محسن تنابنده

محسن تنابنده در این فیلم، هم یک حکم فقهی را به چالش می‌کشد و هم قدرتش را در کارگردانی اثبات کرده است اما مشکلات فیلمنامه قسم را به یک فیلم متوسط تبدیل می‌کند.

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

شبی که ماه کامل شد؛ یک عاشقانه ناآرام

کیوان کثیریان: فیلم تازه نرگس آبیار-شبی که ماه کامل شد- یک عاشقانه است در دل خشونت افراطی.

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (10): «مردی بدون سایه» ساخته علیرضا رئیسیان

آخرین فیلم علیرضا رئیسیان مجموعه‌ای از روایت‌های بدون سرانجام، بازی‌های بسیار بد، قصه‌های ناتمام و شخصیت‌هایی که مثل کودکِ فیلم بدون دلیل رها می‌شوند. شاید گروه آنقدر محو گشت و گذار در اسپانیا شده‌اند که روابط علت و معلولی فیلمنامه و داشتن منطق حداقلی در روایت را فراموش کرده‌اند.

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (9): «معکوس» ساخته پولاد کیمیایی

نخستین فیلم پولاد کیمیایی دست کم به من ثابت کرد که کیمیایی در کارگردانی خواهد توانست به مراتب موفق تر از بازیگری باشد. این ادعا البته بدین معنا نیست که «معکوس» فیلم خوبی است. «معکوس» فیلمی از رمق افتاده است. فیلمی که کیمیاییِ پسر آن را با معیارها، مشخصه ها و مولفه های فیلم های پدرش و شاید تقلید از آن­ها ساخته است و همین است که کار را خراب می کند

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (8): «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار

فیلم «شبی که ماه کامل شد» آخرین ساخته نرگس آبیار پس از نفس است. آبیار اینبار هم مثل فیلم‌های قبلی خود به سراغ یک تجربه جدید و سخت رفته است تا داستان عاشقانه‌اش را در محیطی برآمده از خشونت و ایدئولوژی زدگی تعریف کند

۱۳۹۸ شنبه ۱۸ خرداد

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (7): «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توکلی

هر کسی ادعا کرد من همه چیز زندگی تختی را می‌دانم باور نکنید. جایی در انتهای فیلم وقتی از تماشای تختیِ بهرام توکلی سرمست شده‌ایم، این جمله را می‌شنویم. توکلی تاکید می‌کند این فیلم زاویه دید خود اوست و مخاطب نباید توقع داشته باشد تمام ابهامات و شنیده‌هایش درباره تختی را در فیلم ببیند

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن

یادداشت روزانه جشنواره (6) : «سونامی» ساخته میلاد صدرعاملی

اولین ساخته میلاد صدرعاملی یک درام ورزشی‌ست. ژانری که جایش در سینمای ایران بسیار خالی‌ست. داستان فیلم درباره دو ورزشکار درجه یک است که برای رسیدن به المپیک باید با یکدیگر به رقابت بپردازند و در این میان با درگیری‌های روحی و جسمی بسیاری دست به گریبان می‌شوند.

۱۳۹۷ شنبه ۱۳ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (5): «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی

رسول صدرعاملی کار خود را به عنوان کارگردان در اوایل دهه شصت با ساختن ملودرام‌های پرطرفداری مثل گل‌های داوودی و پاییزان شروع کرد و عمده شهرتش را مدیون ساخت سه گانه معروفش درباره دختران جوان و مشکلات آن‌ها است. «دختری با کفش‌های کتانی»، «من ترانه پانزده سال دارم» و «دیشب باباتو دیدم آیدا» سه‌گانه مشهور این کارگردان درباره دختران جوان است.

۱۳۹۷ شنبه ۱۳ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (4): «سمفونی نهم» ساخته محمدرضا هنرمند

«سمفونی نهم» جدیدترین فیلم محمدرضا هنرمند هفده سال پس از «عزیزم من کوک نیستم» است.

۱۳۹۷ شنبه ۱۳ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (3): «درخونگاه» ساخته سیاوش اسعدی

«درخونگاه» سومین فیلم سیاوش اسعدی پس از «حوالی اتوبان» و «جیب بر خیابان جنوبی» است که مانند دو فیلم گذشته کارگردانش به زندگی قشر ضعیف جامعه که ساکن محله‌ای قدیمی در تهران هستند، می‌پردازد. او اینبار به زمان جنگ رفته و داستان مردی را تعریف می‌کند که پس از هشت سال کار در کشور ژاپن و تحمل سختی‌های فراوان به کشور بازگشته تا زندگی جدیدی را شروع کند.

۱۳۹۷ شنبه ۱۳ بهمن

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (2): «ماجرای نیمروز 2: رد خون» ساخته محمدحسین مهدویان

محمدحسین مهدویان کارگردان خوش‌ذوقی‌ست که سینما را خوب می‌شناسد و خوب بلد است از فیلم‌هایی که دیده است بیاموزد و برای کارهای خود ایده بگیرد. حالا پس از ساخت «ماجرای نیمروز 2 رد خون» اغراق نیست اگر او را موفق‌ترین کارگردان ایرانی در ساخت فیلم‌‌های سیاسی بنامیم.

۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ مرداد