صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سینماهای اصفهان در کمای بی‌توجهی مسئولان/ موج سینمای زیرزمینی در اصفهان

کاهش سینماهای اصفهان در سال‌های اخیر به 4 سالن و تعطیلی و تغییر کاربری سینماهای شهرستان‌های استانی که پایتخت فرهنگی ایران است، از نمونه‌های بارز زیرزمینی شدن فرهنگ و معطوف شدن همه نظرها به حوزه اقتصاد و غفلت از فرهنگ و هنر است.

سینما
 کجاست آن چهارباغ دلگشایی که برای بلیت‌های سینمایش مردم سر و دست می‌شکستند و در صف‌های صد متری می‌ایستادند ولی اکنون نه‌تنها این سینماها از رونق افتاده بلکه در سال‌های اخیر برخی سالن‌های سینما تعطیل ‌شده است.

ابهت سینماهای چهارباغ کجا رفت؟

سینمای مبتذل طاغوت را نمی‌خواهیم اما سینمای پر رونق دهه 60 را هم از یاد نمی‌بریم که در سال‌های اخیر شاید بر اثر رواج ماهواره و سهولت توزیع سی‌دی‌ فیلم‌ها و نیز قاچاق فیلم این شکوه و رونق به‌ روزهای افول خود رسیده است.

سینما ایران اصفهان و برخی سالن‌های دیگر نمونه‌هایی از فرهنگ قربانی شده ما در اصفهان هستند که متأسفانه برخی ادارات دولتی که باید خود حامی فرهنگ باشند با تملک ساختمان این سینماها اقدام به تغییر کاربری آنها می‌کنند و در سایه کاهش حمایت‌های دولتی و به‌ خصوص کاهش حمایت موسسه و بنیاد «سینما شهر» که متولی اصلی تجهیز سالن‌های سینما در شهرستان‌ها و حمایت از تولید و اکران است، سینماهای اصفهان نفس‌های آخر را می‌زنند.

عدم پراکندگی سالن‌های سینما در شهر اصفهان و متمرکز شدن آنها در مرکز شهر و عدم تبلیغات لازم و وجود مداوم فیلم خوب در گیشه‌های اصفهان نیز دیگر مشکل رکود این چند سینمای نیمه‌جان در اصفهان است.

به سراغ رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان رفتیم، چرا که سید مهدی سیدین نیا بهتر به مشکلات حوزه هنر و سینما در اصفهان واقف است.

4 سینما برای نصف جهان/ وضعیت شهرستان‌ها خراب‌تر است

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: پیش از انقلاب 17 سالن سینما و در دهه 60 حدود هشت سالن و اکنون تنها چهار سالن سینما در شهر اصفهان فعال است که عبارتند از سینماهای ساحل (آفریقا)، خانواده، قدس و سپاهان که با توجه به استانداردهای جمعیتی، با نگاه ایده آل شهر اصفهان می‌توانست حداقل 20 تا 30 سالن پویا داشته باشد.

سید مهدی سیدین نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان تصریح کرد: با توجه به وضعیت فرهنگی کشور شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت می‌توانند سینما داشته باشند و برای صدور مجوز باید این تعداد جمعیت تحت پوشش خدمات یک سینما قرار گیرد اما به دلیل عدم استقبال و رکود این حرفه هنری در استان در حال حاضر تنها 3 یا 4 سینما در شهرستان‌های اصفهان فعالند در حالی که حداقل باید 15 شهرستان بالای 50 هزار نفر جمعیت، سینما داشته باشند.

وی افزود: اکنون یک‌سوم سینماهای کشور در حوزه اداره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است و در شهر اصفهان تنها سینما سپاهان و قبلاً سینما سوره ویژه کودکان و در استان هم سینماهای کاشان و شاهین‌شهر، در دست حوزه هنری است که سالن سوره هم به دلیل کمبود فیلم کودک و عدم استقبال تعطیل‌ شده است.

رئیس حوزه هنری اصفهان ادامه داد: تنها سینما قدس اصفهان خصوصی است و به دلیل مدیریت خوب و سابقه درخشان باقی‌مانده و با وجود درخواست تغییر کاربری با این کار موافقت نشده و متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل همین عدم‌ حمایت‌ها و مشکلات موجود چند سالن تغییر کاربری داده یا تعطیل‌شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس مصوبات باید هفت سالن سینما در اصفهان به حوزه هنری سپرده شود و ما برنامه‌های خوبی برای ساماندهی و بازسازی این سینماها و افزودن سالن تئاتر به آنها داریم اما متأسفانه برخی سازمان‌های دولتی با وجود دستورات بالادستی هنوز اهمال کرده و برای تحویل وقت‌کشی می‌کنند و علاقه دارند این سالن‌ها را تغییر کاربری دهند و تجاری‌سازی کرده و فعالیت اقتصادی درآمدزا ایجاد کنند.

سیدین نیا با بیان اینکه موج اقتصاد ساحل فرهنگ ما را ویران کرد، اظهار داشت: دین با فرهنگ مشکل ندارد و با هنر دوست است اما در دوره طاغوت دین و هنر را در مقابل هم قرار دادند و چهره هنر و سینما را نابود و عوام‌زده کردند. این موج فرهنگ را به زیر کشیده و زیرزمینی کرده است و سبب انحراف فرهنگ شده است.

از بی‌علاقگی مردم تا نبود سینمای خوب و فیلم فاخر

به گزارش فارس، در حال حاضر تفاهمنامه‌ای بین حوزه هنری اصفهان و متولی دیگر سینماها یعنی اداره کل ارشاد استان در حال انعقاد است که سبب تحول خوبی در استان شده و بیش از هفت سالن سینما در اصفهان و شهرستان‌ها پویا می‌شود.

دو وجه تولید و اکران در اقبال حرفه سینماداری و رونق سالن‌های نمایش اهمیت دارد و پویایی سینما به فیلم خوب و سالن مجهز و مطلوب و فرهنگ سینما رفتن نیاز دارد که متأسفانه هیچ‌کدام از این مؤلفه‌ها فعلاً در استان اصفهان و در سطح کشور به‌ خوبی نهادینه نشده و حتی نمره 10 نمی‌گیرد.

رئیس حوزه هنری اصفهان در این رابطه بیان کرد: فرهنگ علاقه به سینما باید از کودکی در وجود افراد تقویت شود و تفاوت تماشای فیلم بر پرده و تلویزیون برای افراد عینی شده و آموزش داده شود اما در کشور و متأسفانه شهر فرهنگی اصفهان، اکنون لذت فیلم دیدن بر پرده سینما، هنوز در وجود کودکان و نوجوانان تقویت نشده است.

سیدین نیا تاکید کرد: سینما باید در سبد فرهنگی خانوار قرار گیرد، چرا که در سال‌های اخیر هرگز برخورد خوبی با سینما نشده و مردم و مدیران فرهنگی هر کدام به‌نوعی در این رابطه مقصر هستند و در این حوزه به کار جدی برای جلب اعتماد مردم و افزایش ارتباط تحلیل رفته آنها با سینما نیاز داریم.

وی یادآور شد: متأسفانه فرهنگ اکنون در ساختار اداره کشور و در گفتار و رفتار مردم ما جایگاه خوب و لازم را ندارد، در توکیو بیش از یک هزار و 500 گالری فعال وجود دارد اما اسف‌بار است که بگوییم چند گالری نیمه‌جان ما در اصفهان اصلاً مورد استقبال مردم قرار نگرفته و حتی تهران هم وضعیت خوبی از این لحاظ ندارد و این به دلیل قرار گرفتن فرهنگ در ردیف آخر ملزومات زندگی ایرانیان است.

مدیران ما دغدغه فرهنگی ندارند

وی با بیان اینکه مردم پیرو حاکمان خود هستند، گفت: متأسفانه برخورد و حمایت مسئولان به‌ مراتب بدتر و خراب‌تر از حمایت مردمی از حوزه فرهنگ است و بسیاری از مدیران کشور، یاد ندارند که آخرین بار کی به تئاتر و سینما رفتند یا یک کتاب خواندند!

سیدین نیا تصریح کرد: مقام معظم رهبری دلسوزترین فرد نسبت به حوزه فرهنگ و سینما است و نفر دوم در نظام با صدها کیلومتر فاصله از ایشان قرار دارد و متأسفانه مسئولان دغدغه فرهنگی کمتر دارند و اقتصاد و مسائل درآمدزا اساس فعالیت همه مدیران شده است.

وی با اشاره به این نکته که فرهنگ زیربنای تمدن است و هنرهایی نظیر سینما تمدن‌آفرین است، بیان کرد: ما فرهنگ تمدن ساز را رها کردیم و در حوزه اقتصاد زورآزمایی می‌کنیم و غافلیم که تا مقوله فرهنگ درست نشود در اقتصاد هر روز پای ما لنگ خواهد زد و باید به اصل فرمایش امام راحل برگردیم که فرمودند: «تا فرهنگ اصلاح نشود، مملکت اصلاح نمی‌شود» و تنها کافی است به فرمایشات امام و رهبری که عصاره دین و قرآن است برگردیم.

رئیس حوزه هنری اصفهان ادامه داد: فیلم خوب به تبلیغ خوب و فراگیری نمایش و سهولت اکران نیاز دارد اما این پیش‌نیازها هنوز در جامعه ما برقرار نیست و شهر اصفهان هم با وجود برچسب فرهنگی بزرگی که بر خود دارد هرگز به‌ اندازه شأن و اسم فاخر خود در حوزه سینما و تجهیز سالن‌های سینما رشد نکرده است.

وی ابراز کرد: در کل فیلم‌سازی ما در کشور اصلاً فاخر و معناگرا نیست و در دام فیلم‌های عامه‌پسند و سطحی و عوام‌گرا گیر افتاده‌ایم و این سبب رکود ذائقه مردم و سطحی نگه‌داشتن سینمایی شده است که اکنون به سینمای گیشه پسند مبدل شده و باندهای مرموزی در این میان از سطحی بودن فیلم‌ها و پایین بودن محتوا سود می‌برند.

سیدین نیا در پایان خاطر نشان کرد: تداوم کیفیت در سینمای ایران وجود ندارد و هر سال تنها 5 یا 6 فیلم به نسبت پربیننده ساخته می‌شود که آن‌ هم اکثراً سطحی و عوام‌پسند است و متأسفانه ما حتی نسبت به دهه 60 که کشور هزار جور مشکل داشت هم عقب افتادیم و پویایی سینمای ما افول کرده است.

موسسه سینما شهر اصفهان را دریابد

به گزارش خبرگزاری فارس، جا دارد تا پایتخت فرهنگی ایران بیش از 30 سالن سینما داشته باشد و با لوکیشن‌های بی‌نظیر فیلم‌سازی به پایتخت تولید فیلم ایران هم تبدیل شود و شهرک‌های تولید فیلم در آن فعال شوند اما متأسفانه بی‌علاقگی مردم از یک‌ طرف و نبود سینمای خوب و فیلم خوب از سمت دیگر گلوی هنر سینما در اصفهان را فشرده است.

توجه ویژه موسسه «سینما شهر» نیاز اول امروز اصفهان است، این موسسه زیرمجموعه وزارت ارشاد باید بداند که در سایه کاهش حمایت‌های دولتی و به‌ خصوص کاهش حمایت موسسه  «سینما شهر» که متولی اصلی تجهیز سالن‌های سینما در شهرستان‌ها و حمایت از تولید و اکران است، سینماهای اصفهان نفس‌های آخر را می‌زنند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها