صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تلخی و سیاهی فیلم دلیل عدم اکران فیلم در این شش سال بود!/ گزارش نشست نقد و بررسی «پوسته» در خانه هنرمندان

نشست نقد و بررسی فیلم «پوسته» ساخته مصطفی آل احمد برگزار شد.

پوسته
در ابتدای این نشست که عصر 13 آذر ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد،مصطفی آل احمد کارگردان فیلم «پوسته» در سخنانی درباره اکران نشدن شش ساله فیلم «پوسته» گفت: ما با اینکه حتی مجبور شدیم که صحنه‌ای از فیلم را مجددا فیلمبرداری کنیم ولی مسئولان قبلی باز هم به فیلم پروانه نمایش نمی‌دادند و می‌گفتند فیلم تلخ وسیاه است و قهرمان فیلم نباید بمیرد ولی ما ایستادگی کردیم تا بالاخره امسال در گروه هنروتجربه به نمایش در آمد.

 

علی علایی منتقد این جلسه نیز در سخنانی گفت: من با اینکه برای اولین‌بار فیلم پوسته را شش سال پیش دیدم ولی پس از گذشت شش سال به دلیل قوت بصری فیلم ،این فیلم همچنان در یادم بود و از این بابت خوش آیند بود.

 

او ادامه داد: تقابل عینیت و ذهنیت را ما در سینمای ایران اولین‌بار در فیلم «شبح کژدم» ساخته کیانوش عیاری شاهد بودیم و تا قبل از آن در سینمای ایران سابقه‌ای نداشت و عیاری جوان و جویای نام خیلی خوب توانسته بود این کار را انجام بدهد. البته فیلم پوسته تفاوتهایی از جهت تقابل عینیت و ذهنیت با فیلم شبح کژدم دارد و رفت و برگشت بین عینیت و ذهنیت زیاد است.

 

علایی تاکید کرد: فیلم پوسته از آن دست فیلمهایی است که بنای خودش را بر کم گذاشتن اطلاعات گذاشته است و فیلم به گونه‌ای است که تماشاگران خودشان را با فیلمساز شریک می‌کنند و به ازای هر مخاطب ،فرآیندی به وجود می‌آید در جهت تکمیل و اینکه به یک نسخه نهایی برسد. در حقیقت به اندازه ذهن هر سینما دوستی،نسخه‌ای از این فیلم با همراهی مخاطب خلق می‌شود.

 

او ادامه داد: در واقع کارگردان فیلم «پوسته» خطاب به مخاطبش می‌گوید که این فیلم فیلمی نیست که فیلمساز همه چیز را برای تو شیر فهم کند.کارگردان «پوسته» خطاب به مخاطب خود می‌گوید قطعات را با من بچین و به یک نسخه نهایی برس ،نسخه‌ای که ممکن است با نسخه نهایی من تفاوت داشته باشد.

 

در ادامه این نشست مصطفی آل احمد نیز در صحبتهایی گفت: من با سینمایی که به دنبال قصه‌گویی به سبک یکی بود یکی نبود است مشکل دارم و نه تنها علاقه‌ای به آن ندارم بلکه مقداری دشمنی هم با آن دارم.متاسفانه از این فرمت کلاسیک قصه‌گویی دارد سو استفاده می‌شود و این فرمت را بارها مثل چماق بر سر من ونسل من زدند. از مدیران سینمایی گرفته تا مدیران سینماها ،از پخش کننده‌ها و تهیه کننده‌ها ...این درحالی است که ما در کشوری هستیم که بیش از 50سال ادبیات مدرن داریم .ما باید بتوانیم در سینما فعال باشیم و مخاطب برای دیدن آثار سینمایی مدرن تربیت شود.

 

او ادامه داد: در سالهای دور و در چند دهه قبل فیلمسازانی مثل مخملباف ،امیر نادری و کیارستمی سینمای مدرن‌تری را به وجود آوردند و برای سینمای ایران یک برند بود و درخشش فراوانی داشت ولی حدود ده سال است که جلوی این درخشش گرفته شد. به نظرم فیلمهای عباس کیارستمی فیلمهایی هستند که مخاطب عام هم می‌تواند به خوبی با آنها ارتباط برقرار کند. من نمی‌دانم چرا برخی فیلم‌ها اکران نمی‌شوند،فیلمهای عیاری و امیر یوسفی درمیشیان روزی اکران می‌شوند و ما خواهیم دید که از آن ابتدا هم هیچ مشکلی نداشتند! به نظرم این نقص مدیریت فرهنگی در ده سال گذشته بوده است .

 

آل‌احمد تاکید کرد:اگر به این نوع از سینما بها داده نشود ما دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد. بخشی از آسیبهای اجتماعی ما به خاطر بی توجهی به مسائل فرهنگی است .

 

این کارگردان درادامه صحبتهای خود با اشاره به اظهارات علی علایی گفت:همانطور که آقای علایی گفتند به تعداد مخاطبان ،می‌توان در ذهن آنها فیلم ساخته شود.منتهی این موضوع عادت می خواهد همانطور که مخاطب اروپایی عادت کرده است .جالب است بدانید که تماشاگر اروپایی با فیلم پوسته ارتباط خوبی برقرار کرده است .

 

او ادامه داد:این در حالی است که تلویزیون ما مرتب سینمای هالیوود را تبلیغ می‌کند، همین تلویزیونی که مرتب به هالیوود حمله می‌کند .در سینمای ما هم علاقه اصلی شان به هالیوود است .این درحالی است که در اروپا اینگونه نیست و تماشاگر اروپایی به شدت با سینمای هنری و مستقل و آوانگارد به روز و آپ تو دیت است .

 

درادامه این جلسه علی علایی در پاسخ به سوال تماشاگری تاکید کرد:اتفاقا یکی از ویژگی‌های فیلم پوسته این است که روایت سر راستی را انتخاب کرده است.

 

آل احمد نیز در توضیح اظهارات علایی تاکید کرد :فیلم پوسته روایت ساده ‌ی دارد ولی آنقدر به سینمای قصه گو ی سطحی بدعادت شده‌ایم که چنین روایتی پیچیده شده است.

 

 

این کارگردان در پاسخ به سوال تماشگری درباره بازی بازیگران گفت: بازیگران فیلم دراین فیلم به شدت به ما کمک کردند به خصوص حمید فرخ نژاد .کاری که حمید فرخ‌نژاد کرده کار بسیار بی نظیری است و بازی بی‌نظیری ارائه داده است و حتی بازی خانم شاکردوست هم بازی خوبی بوده است.

 

آل‌احمد در پاسخ به اظهار نظری که استفاده از فرخ نژاد وشاکردوست را فریب تماشاگر می‌دانست گفت: من اگر می خواستم تماشاگر را فریب دهم این فیلم را نمی ‌ساختم.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها