صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تهیه‌کنندگان فیلمشان را آتش بزنند ولی در اسفند اکران نکنند!/ اعتراض تهیه کنندگان «تمشک» و «لامپ صد» به پایان اکران این دو فیلم

تهیه کننده «تمشک» با انتقاد از اکران فیلم ها در اسفند ماه بیان کرد که تهیه کنندگان بهتر است فیلم خود را آتش بزنند و در این بازه زمانی اکران نکنند.

تمشک

ساسان سالور درباره اکران فیلم «تمشک» که هنوز چهار هفته خود را به اتمام نرسانده است و با اکران فیلم های نوروزی باید از اکران حذف شود، گفت: همه فیلم هایی که به اکران می رسند برای چهار هفته قرارداد می بندند و بعد از آن کف فروش برایشان حساب می شود.

وی ادامه داد: بعضی از فیلم ها در همین سرگروهی سینما فرهنگ که فیلم من هم در آن اکران است در حدود ۶ هفته و یا حتی ۱۰ هفته هم به اکران رسیده اند و آدم احساس می کند که با فیلم ها با سیاست یک بام و دو هوا برخورد می شود. شورای صنفی نمایش باید به فیلم ها کمک کند نه اینکه با این شیوه از اکران به فیلم ها ضرر بزند.

تهیه کننده فیلم «تمشک» بیان کرد: فیلم هایی که در اسفندماه اکران می شوند به اندازه کافی با فشار همراه هستند چون قشر سینمارو و مردم مشغول خرید و مسایل آخر سال هستند و در نهایت به اندازه کافی به این فیلم ها اجحاف می شود.

سالور که فیلم برادرش سامان سالور را تهیه کرده است، با اشاره به اینکه فیلم «تمشک» حدود یک میلیارد هزینه داشت و تاکنون حدود ۲۱۰ میلیون تومان فروخته است، عنوان کرد: من یک توصیه به تهیه کنندگان دارم و آن این است که اگر می خواهند فیلم های خود را در اسفند ماه اکران کنند بهتر است آن را آتش بزنند.

«تمشک» به مرور بهتر می‌فروشد

وی ادامه داد: مسلما فیلم هایی که در نوروز اکران شوند به فروش بالای یک میلیارد دست پیدا می کنند چون در نوروز طیف بالایی از علاقمندان هستند که به سینما می روند و این مساله برای همه فیلم ها مصداق دارد اما فیلم هایی که در اسفند ماه اکران می شوند در اکران ضربه می بینند و حالا اگر فیلم های نوروزی براساس آنچه که اعلام شده از بیستم اسفند به اکران درآیند فیلم ما فروش اولیه خود را نیز پر نخواهد کرد، در صورتی که فیلم «تمشک» به مرور زمان فروش بالایی را به خود اختصاص داده است و به طور مثال فیلم در هفته دوم فروش بهتری از هفته اول داشت.

سالور با اشاره به زمان آغاز اکران فیلم خود عنوان کرد: قرارداد فیلم ما باید از بیست و سوم شروع می شد اما سرگروه فیلم چون چند روز اول به نمایش خصوصی فیلم «محمد رسول الله» اختصاص یافت فیلم با تاخیر به اکران رسید و به این ترتیب ما حتی یک پنجشنبه و جمعه را هم در اکران از دست دادیم، در صورتی که فروش فیلم در آخر هفته بالاتر است و در یکی از همین پنجشنبه و جمعه ها فیلم من ۲۱ میلیون تومان فروش داشت. با این حال قرارداد فیلم ما تا ۲۵ اسفند است چون همانطور که گفته شد از ابتدای اکران دو روز از نمایش فیلم به تاخیر افتاد.

تهیه کننده فیلم «تمشک» با اشاره به هزینه شخصی خود در این فیلم عنوان کرد: با این شرایط اکران، چرا سرمایه گذاران خصوصی باید به سینما ورود پیدا کنند در حالی که وقتی فیلمی یک میلیارد هزینه می شود تنها ۲۰۰ میلیون تومان فروش می کند و بعد اجازه نمی دهند که فیلم به میزانی که لازم است فروش کند. در شرایط کنونی سینمای ما تنها دو یا سه پخش کننده می توانند هزینه تولید فیلم را دربیاورد.

سالور در ادامه با اشاره به حمایت نشدن فیلم تمشک توسط مسئولان و حوزه های مرتبط عنوان کرد: من از آقای گبرلو مجری برنامه «هفت» درخواست دارم همانطور که او ابتدای برنامه خود می گوید ملت شریف نگاه مهربانتان را از سینمای ایران برندارید، آقای گبرلو هم نگاه مهربانشان را از سینمای مستقل برندارند.

«هفت» ما را فراموش کرد

وی اضافه کرد: گبرلو در برنامه «هفت» از تمامی فیلم های در حال اکران دعوت می کند اما از عوامل و بازیگران فیلم ما در این برنامه هیچ دعوتی صورت نگرفت. وی در این برنامه در هفته اول اکران به فیلم هایی که تازه به اکران پیوسته اند می پردازد و در هفته های بعد با حضور عوامل و بازیگران به نقد و بررسی فیلم می پردازد و حتی زمانی را هم به مسابقه پیامکی فیلم اختصاص می دهد اما احساس من این است که در حق بعضی از فیلم ها اجحاف می شود. ما در زمان ضعیف اکران فیلم ها هستیم و سوال من این است که چرا به اکران و تبلیغ فیلم کمک نمی شود تا ما هم صدای خود را برسانیم.

سالور با اشاره به درخواست خود برای اکران فیلم در روزهای باقیمانده اسفند گفت: درخواست ما این است که مسئولان اجازه دهند که اگر فیلم از کف فروش نیفتاده است اکران آن تا روزهای پایانی اسفند ادامه پیدا کند اگرچه که بر طبق آیین نامه آخر سال باید اکران فیلم ها بسته شوند اما برای کمک به سینما و حمایت از فیلم ها این درخواست را تحقق بخشند. ما فیلم هایی را داشته ایم که در ۱۸۰ و یا ۱۹۰ روز به اکران رسیدند و تازه امروز، روز چهاردهم اکران فیلم ماست و تا یک هفته دیگر به ۲۲ روز می رسد.

وی اضافه کرد: به این ترتیب فیلم ما آن طور که باید نمی تواند بفروشد و بعد هم عده ای بیان می کنند که فیلم ما نفروش و خاص بوده و برای جشنواره ساخته شده است در صورتی که در روزهای اکران هر هفته به فروش فیلم ما اضافه شده و حتی اگر زمان بهتری را به «تمشک» اختصاص می دادند فروش بسیار بیشتری را هم به خود اختصاص می داد.

این تهیه کننده با بیان اینکه باید نهادی بر اکران فیلم ها نظارت داشته باشد، گفت: بعضی از دوستان بهترین زمان ها از جمله اکران عید فطر و نوروز را در اختیار می گیرند و یا حتی با اینکه بعد از فیلم ما ساخته شده اند قبل از ما به عنوان سرگروه قرار می گیرد.

«لامپ صد» رقیب ما نیست رفیق ما است

سالور درباره فیلم «لامپ صد» که به طور همزمان با «تمشک» در سرگروهی سینما فرهنگ اکران شده است، گفت: احسان دلاویز تهیه کننده فیلم «لامپ صد» همکار من است و مثل خود من از جیب هزینه کرده است. او رقیب من نیست بلکه رفیقم است. من می توانستم با سرگروهی همزمان این فیلم مخالفت کنم تا بعد از ما اکران شود اما دیدم که آنها هم چاره ای ندارند و حالا فکر می کنم که این ظلم است که عده ای از اکران فیلم ها در اسفند ماه حمایت نمی کنند. تلویزیون، برنامه «هفت» و مطبوعات باید با اقداماتی اکران فیلم ها در این بازه زمانی را نجات دهند زیرا اسفند ماه یک کابوس وحشتناک است و توصیه من به تهیه کنندگان این است که از این کابوس وحشتناک فاصله بگیرند.

وی با اشاره به فیلم های پرفروش و چند میلیاردی یادآور شد: فیلم هایی که زمان اکرانی طولانی را در اختیار داشته اند به فروش خوبی هم دست پیدا کردند و درخواست من از کسانی که ادعا می کنند که فیلم های پرفروش ساخته اند این است که فیلم خود را در اسفند ماه نمایش دهند تا ببینند آیا باز هم به فروش های میلیاردی می رسند یا خیر.

تهیه کننده تمشک با اشاره به اینکه ما تاکنون روی پای خود ایستاده و فیلم ساخته ایم، گفت: ما همچنان روی پای خود می ایستیم و خودمان فیلم را پخش می کنیم. خواهش من از مخاطبان این است که در مدت زمان باقیمانده به تماشای «تمشک» بروند و از مراجع تصمیم گیرنده نیز درخواست می کنم که اجازه دهند این فیلم و همچنین فیلم «لامپ صد» تا ۲۸ اسفند ماه اکران داشته باشد چراکه فیلم من در ۲۰ سینمایی که اکران داشت تنها چند سانس را در اختیار داشت و حتی در سینما آزادی تنها دو سانس به این فیلم تعلق گرفت.

سالور در پایان عنوان کرد: تا زمانی که کسانی در شورای صنفی نمایش باشند که خودشان از اکران فیلم سود ببرند اکران فیلم ها با اجحاف همراه خواهد شد و مافیایی که در اکران وجود دارد حل نمی شود مگر اینکه یک ارگان خارج از این شورا بر آن نظارت کند.

*******************************

احسان دلاویز درباره اکران فیلم «لامپ صد» و اینکه به دلیل اکران های نوروزی قرار است این اثر و چند فیلم دیگر زودتر از موعد مقرر از اکران حذف شوند، گفت: نمایش «لامپ صد» در ابتدای اکران به دلیل نمایش فیلم «محمد رسول الله» ساخته مجید مجیدی در سینما فرهنگ با چند روز تاخیر آغاز شد و به شکل همزمان با فیلم «تمشک» به اکران درآمد و همزمان سرگروه شدند.

وی ادامه داد: هم اکنون نزدیک ۱۵ روز است که ما این فیلم را در اکران داریم و می خواهند با اکران نوروزی آن را حذف کنند درحالیکه پیش از این و در قراردادی در تیرماه امسال قرار بود «لامپ صد» بعد از فیلم «تمشک» با سرگروهی سینما فرهنگ اکران شود یعنی جزو فیلم های اکران نوروزی باشد اما شورای صنفی در جلسه فوق العاده ای قبل از جشنواره فیلم فجر فشار آورد که فیلم را به صورت همزمان با سرگروهی «تمشک»  به اکران دربیاوریم و من پرسیدم که مگر می شود که دو فیلم همزمان سرگروه شوند اما این خواسته آنها بود و بعد هم فیلم انیمیشن «جمشید و خورشید» را هم اضافه کردند.

قرار بود فیلم «لامپ صد» تا ۲۷ اسفند اکران باشد

تهیه‌کننده «لامپ صد» با اشاره به سانس های نمایش این فیلم در سینما فرهنگ عنوان کرد: با اینکه ما سرگروه بودیم اما سه سانس در بدترین زمان دادند و به ما گفتند ناگزید هستید در همین زمان شروع به اکران کنید. من از سازمان سینمایی هم خواستم که زمان دیگری را به فیلم اختصاص دهند اما این اجازه را ندادند و ما را ناچار به اکران کردند.

دلاویز به قرارداد اولیه فیلم که تا ۲۷ اسفند باید روی پرده باشد اشاره کرد و توضیح داد: بعد از اینکه مقرر شد تا فیلم به اکران دربیاید به ما گفتند این فیلم حداقل تا ۲۷ اسفند روی پرده خواهد بود و این صورت جلسه شد و در همان جلسه مطرح شد که براساس فروش فیلم و آیین نامه در این زمینه اکران فیلم در بعضی از سینماها ادامه می یابد.

سرمایه گذار «لامپ صد» در ادامه به سخنان غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش و مشخص شدن اکران نوروزی فیلم ها اشاره کرد و گفت: مصاحبه فرجی و مصوبه شورای صنفی نشان می دهد که فیم های نوروزی از ۲۰ اسفند به نمایش درمی آیند.

 شرایط آیین نامه را در نظر بگیرند

وی با طرح سوالی بیان کرد: چه مبنایی برای این تصمیم گیری و اولویت گذاری وجود دارد و سوال من این است که آیا دیگران اگر قرار بود فیلمشان تنها سه هفته روی پرده باشد چه می کردند و آیا اجازه این کار را می دادند. با چه استدلالی مسئولان تصمیم می گیرند که مخاطب، فیلم مرا نبیند و فیلم شخص دیگری را ببیند.

دلاویز با اشاره به فروش این فیلم تصریح کرد: تنها خواسته من این است که شرایط آیین نامه را در نظر بگیرند. «لامپ صد» تاکنون در زمان مفید خود بیش از ۱۰۰ هزار تماشاگر و بیش از ۵۰۰ میلیون فروش داشته است و اینها درحالی است که این فیلم در فصل بد اکران قرار دارد و ما مشکلاتی از جمله کمبود فضای تبلیغاتی و نبود همکاری نهادها را داشتیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر بیشتر شدن زمان اکران در فروش فیلم و پیش بینی اش از میزان این فروش بیان کرد: نمی توان پیش بینی کرد که اگر فیلم یک هفته بیشتر روی پرده باشد چه میزان فروش می کند و اصلا بحث بر سر این نیست که فیلم بتواند فروش بالاتری داشته باشد بلکه ما می خواهیم از حق قانونی خود برخوردار شویم که اکران در حداقل زمان چهار هفته است و سوالمان این است که چرا این اجازه را به ما نمی دهند. اگر فیلم ما ۲۰ اسفند از اکران برداشته شود به دلیل اینکه ما از ۲۲ بهمن روی پرده نرفتیم این چهار هفته پر نمی‌شود.

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها