صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما جشنواره فیلم فجر

تلخ و شیرین سینما در سال 93-3: از حواشی حضور هنرمندان در برزیل تا دردسرهای لیلا حاتمی در کن/ مروری بر خرداد 93 سینمای ایران

مهم ترین خبرهای سینمای ایران در خرداد ماه سال 1393 را در ادامه بخوانید.

برزیل
دوم خرداد:لیلا حاتمی داور جشنواره فیلم کن درباره برخی حواشی پیش آمده در این جشنواره متنی را منتشر کرد.

  این بازیگر اعلام کرده بود: «در این سال ها پیشنهادات مختلفی را برای بازی در فیلم های خارج از ایران را به این دلیل نپذیرفتم که ادامه فعالیت در سینمای ایران همیشه برایم اولویت داشته است.

 در جشنواره های بین المللی که در طول این سال ها حضور داشته ام چه به عنوان بازیگر فیلمی که از سینمای ایران در جشنواره حضور داشته و نمایندگی ایران را برای دیگران تداعی میکرده و چه به عنوان داور منتخب و مدعو جشنواره هاکه صرفا به عنوان شخصیتی مستقل در آن ها حضور داشته ام؛ سعی کرده ام موازین و اصول را رعایت کنم ؛ به همین دلیلِ روشن که رعایت این اصول از الزامات کار در سینمای ایران است.

 این بار نیز طی مکاتباتی که با مسوولین فستیوال داشتم به تفصیل تمام نکات را توضیح داده بودم و خواستار همکاری آن ها شده بودم لذا در مراسم افتتاحیه و غیره؛ آن ها همه مقررات را میدانستند و با همکاری و درک متقابل هیچ مورد خاصی پیش نیامد.

 اما در مورد آقای ژیل ژاکوب که با قریب نود سال سن آخرین سال حضورش در فستیوال را میگذراند باید توضیح دهم که ایشان به علت کهولت و از یاد بردن همه تاکیدات؛ که معمول این سن و سال است؛ ضوابط یادشده را فراموش کرد و اقدام پیشگیرانه من برای دست دادن با ایشان هم موثر واقع نشد.مسلما ایشان برای من حکم پدربزرگ کهنسالی را داشت که میزبان من هم بود.»

گفتنی است در روز اول خرداد، برخی رسانه های اصولگرا از دست دادن لیلا حاتمی با ژیل ژاکوب انتقاد کرده بودند.

چهارم خرداد: سرانجام پس از کش و قوسهای فراوان و خط و نشان کشیدن‌ مسئولان در رسانه‌ها شب گذشته اعلام شد که توپ پخش فوتبال جام جهانی از سینماها در زمین نیروی انتظامی ماندگار شد و پرونده این پخش آن هم در حالی که تنها 18روز مانده به شروع جام جهانی بسته شد اما این درحالی است که پیش از این نیز رئیس انجمن سینماداران اعلام کرد که در صورت عدم اختلاط این مسابقات را خودشان پخش نمی‌کنند.
ششم خرداد: اکران فیلم سینمایی «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» رسما آغاز شد و دو فیلم «چ» و «معراجی ها» به ترتیب با ارقام 2 و 5 میلیارد تومان از سینماها خداحافظی کردند.

هفتم خرداد: محسن چاوشی ترانه تیتراژ «لامپ 100» را خواند.محسن محسنی نسب تهیه‌ کننده فیلم «لامپ 100» با اعلام ساخت ترانه تیتراژ این فیلم گفت: کار محسن چاوشی در «لامپ 100» متفاوت و جذاب شده است.

نهم خرداد: «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» تنها در دو روز اول اکران خود به فروش 35 میلیونی رسید و همچنین اعلام شد که: فیلم «متروپل» جدیدترین ساخته مسعود کیمیایی بعد از 15 روز نمایش در 50 سینمای تهران و شهرستان، 250 میلیون فروش داشته است.

دهم خرداد: در این روز صبحت های جنجالی مسعود کیمیایی درباره غسل دادن «فروغ فرخزاد» حواشی بسیار زیادی را برانگیخت و تقریبا در اکثر خبرگزاری ها و رسانه ها و شبکه های اجتماعی این موضوع مطرح شد.خواهر فروغ فرخزاد یکی از افرادی بود که واکنش تندی به صحبت های کیمیایی نشان داد.

«پوران فرخزاد» خواهر بزرگ «فروغ فرخزاد»، ضمن تشریح جزئیات غسل «فروغ فرخزاد»، گفته‌های تازه «مسعود کیمیایی» درباره غسل دادن فروغ را از اساس تکذیب کرد و خواستار رعایت صدق گفتار در بیان روایت‌های اینچنینی شد.

پوران فرخزاد درباره وقایع منجر به غسل فروغ تصریح کرد: اینکه در زرگنده مرده‌شور نبود، درست است و پس از این، فروغ را به ظهیرالدوله آوردند. در ظهیرالدوله یک چتی کوچک و متروکی که انگار صد سال است کسی آنجا نرفته، وجود داشت که فروغ را آنجا بردند و مقداری طول کشید که کسی بیاید برای غسل و در نهایت زنی را پیدا کردند که آمد و غسل فروغ را انجام داد.

گفته های کیمیایی هم بلافاصله با پاسخ‌هایی همراه شد که نخستین آنها درباره بحث غیرشرعی بودن چنین عملی است و اینکه اساسا مگر می‌شود که دو مردی که نسبت برادری ندارند، برایشان خطبه برادری با یک دختر مرده خوانده شود و اساسا اگر زنی در چنین موقعیتی قرار گیرد که هیچ زنی نباشد، غسلش توسط مرد نامحرم اشکال شرعی ندارد. هرچند اگر چنین موضوع جالبی که کیمیایی مطرح کرده در فقه بود، چه لزومی به طرح این موضوع با مسعود کیمیایی بود و برای خود غسال، خطبه برادری خوانده می‌شد!

سیزدهم خرداد
: فیلمبرداری مرحله اول فیلم سینمایی «مزار شریف» به کارگردانی عبدالحسن برزیده به پایان رسید.

شانزدهم خرداد: فیلم سینمایی "وقت داریم حالا" ساخته عبدالرضا کاهانی برای بخش رقابتی "فروم مستقل‌ها"ی جشنواره فیلم کارلووی‌واری انتخاب شد. این اولین حضور جهانی فیلم عبدالرضا کاهانی بود که در فرانسه ساخته شده است.

همچنین در این روز«بغض» نخستین فیلم بلند رضا درمیشیان در تازه‌ترین حضور جهانی خود در جشنواره فیلم‌های ایرانی پاریس به نمایش درآمد.

بیستم خرداد: سیروس الوند از کلید زدن جدیدترین فیلم خود با نام «این سیب هم برای تو» با 5 بازیگر شاخص خبر داد.

بیست و سوم خرداد: نیکی کریمی بازیگر سینمای ایران به عنوان رییس هیئت داوران بخش بین‌الملل جشنواره ادینبورگ انتخاب شد.

بیست و چهارم خرداد: در این روز صحبت هایی درباره حضور تعدادی از هنرمندان به عنوان حامی تیم ملی در جام جهانی برزیل مطرح شد: «لیلا بلوکات، نسرین مقانلو، رضا یزدانی، حسام نواب‌صفوی، پژمان جمشیدی، سیاوش خیرابی، فاطمه گودرزی، مهراب قاسم‌خانی، سید جواد هاشمی، محسن تنابنده، لیندا کیانی، نرگس محمدی، کامران تفتی، مهران غفوریان، محمدرضا شریفی‌نیا، یوسف طاهریان، سحر زکریا، بابک اردلان و مهدی پاکدل هنرمندانی هستند که برای حمایت از تیم ملی به برزیل سفر کرده‌اند.»

«ایرج طایفه» که از او به عنوان مدیر تولید پروژه «یار دوازدهم» نام برده می‌شد،درباره آنچه قرار است این هنرمندان در برزیل انجام دهند، می‌گوید: «قرار است بروند بازی‌های تیم ملی را تماشا کرده و آن‌ها را تشویق کنند»!

بیست و پنجم خرداد: امیر حسین علم الهدی از عدم پخش مسابقات جام جهانی در سینماها انتقاد کرد.این کارشناس حوزه سینما با انتقاد از عدم پخش مسابقات فوتبال در سینماها گفت: مردم به دنبال نشاط هستند و به خاطر یکی دو صحنه ناخوشایند نباید صورت مساله را پاک کرد. قطعا اگر امسال هم این اتفاق می‌افتاد شاهد افزایش نشاط در جامعه و حضور مردم در سالن‌های سینما بودیم.

 بیست و هفتم خرداد: در این روز عکس های هنرمندان سینمای ایران در برزیل حواشی بسیار زیادی را ایجاد کرد تا جایی که برخی رسانه ها با تیتر «ذوق مرگی» در برزیل از این تصاویر یاد کردند.

بیست و هشتم خرداد: مهراب قاسم‌خانی طنزپرداز به اعتراضات کاربران فضای مجازی درباره سفر هنرمندان به برزیل، پاسخ داد.در برخشی از این توضیحات آمده بود : «این ماجرای برزیل رفتن ما هم تبدیل به ماجرای با نمک و پیچیده‌ای شده ... تا دیروز فقط متهم بودیم که با پول بیت‌المال به این سفر رفتیم ولی ماجرا هر روز داره ابعاد وسیع‌تر و پیچیده‌تری پیدا میکنه. با این حال از اونجا که من سعی کردم همیشه به همه احترام بذارم، توضیحاتی رو در جهت روشن شدن لایه‌های مخوف و پنهان خدمت دوستان ارائه می‌کنم. باشد که باعث آرامش روح و روانشان گردد.

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها