صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تلخ و شیرین سینما در سال 93-9: ماه درگذشت انوشیروان ارجمند، مرتضی احمدی و عظیم جوانروح

وقایع مهم آذر ماه سال 93 در سینمای ایران را بخوانید.

ارجمند
اول آذر:مدیر امور اجرایی و دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم فجر از اتمام مهلت ثبت نام فیلمسازان برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم فجر خبر داد.ناصر باکیده با اشاره به اینکه تا آخرین روز ثبت نام 115 اثر سینمایی در دبیرخانه جشنواره به ثبت رسیده است افزود: تاکنون 61 فیلم در بخش سودای سیمرغ، 54 عنوان فیلم در بخش نگاه نو و 117 فیلم در بخش مستند جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از سوی تهیه کنندگان فیلم ثبت نام شده است.

چهارم آذر:عظیم جوان‌روح - فیلمبردار - دار فانی را وداع گفت.جوان‌روح که متولد سال 1324 در اردبیل بود، امروز (سه‌شنبه، 4 آذرماه) براثر بیماری درگذشت.

او در دهه‌ی 60 فیلمبردار کارهایی مانند «علی و غول جنگل» و «پاتال و آرزوهای کوچک» بود. همچنین در چند پروژه مانند «مختارنامه» و «شاهگوش» با داوود میرباقری - کارگردان - همکاری کرد.

هفتم آذر:حسین فرحبخش در این روز اعلام کرد که تلویزیون تیزرهای فیلم سینمایی «مستانه» را تحریم کرده و آن‌ها را پخش نمی‌کند.

کارگردان «مستانه»  در این‌باره توضیح داد: ظاهرا تلویزیون با داستان‌های اجتماعی و نمایش وضعیت مردم مشکل دارد و هرچه فیلم‌ها سطحی‌تر باشد بهتر دست و دلش می‌رود که به آن‌ها تیزر بدهد.

وی با انتقاد از برخورد تلویزیون با فیلم‌های اجتماعی بیان کرد: «مستانه» پروانه نمایش گرفته و مورد قبول وزارت ارشاد‌، اهالی سینما و مردم است و تلویزیون با تحریم تیزرهای این فیلم، ضربه جبران ناپذیری را به بخش خصوصی خواهد زد. متاسفانه تحریم تلویزیون نوعی اعمال سلیقه شخصی توسط مدیران و کارمندان رده پایین این سازمان است.

دوازدهم آذر:رییس سازمان سینمایی احتمال رفتن تعدادی از مدیران این مجموعه را به سازمان صدا و سیما تایید کرد و احتمال جابجایی در معاونت ارزشیابی و نظارت این سازمان را قوی دانست.

چهاردهم آذر:بهزاد فراهانی - بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون - در حالی که مشغول تمرین بازی در یک نمایش رادیویی بود، دچار عارضه قلبی شد.

  بهزاد فراهانی روز پنج‌شنبه - 13 آذر ماه - سر صحنه تمرین یک نمایش رادیویی دچار حمله قلبی شده و با اورژانس به بیمارستان فیروزگر انتقال یافت.

پانزدهم آذر:فیلم سینمایی «تراژدی» به کارگردانی آزیتا موگویی در سه روز اول اکران به فروش 50 میلیون تومانی دست یافته است و در روز پنجشنبه نیز در برخی از سینماها به سانس فوق‌العاده رسیده است.

بیست و سوم آذر:انوشیروان ارجمند - بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون - یک ساعت قبل بر اثر ایست قلبی درگذشت.انوشیروان ارجمند اوایل آذر ماه امسال به بیمارستان پارسیان تهران منتقل و از همان زمان در بخش آی‌سی‌یو بستری شد. این بازیگر سکته قلبی کرده بود که با تلاش پزشکان رگِ گرفته شده‌ی قلبش باز شد اما به دلیل سابقه مشکل ریوی که داشت، تا امروز در بیمارستان بستری بود.

انوشیروان ارجمند حدود ساعت 13 یکشنبه - 23 آذر ماه - بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

بیست و چهارم آذر:محمدرضا جعفری جلوه رفتنش را از بنیاد سینمایی فارابی تایید کرد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در تماس خبرنگار ایسنا با تایید رفتنش از بنیاد سینمایی فارابی از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

گفته می‌شود، سیاست‌های سینمایی ‌، کوچک سازی بنیاد سینمایی فارابی است و در این راستا قرار است وظایف این بنیاد به سازمان جشنواره‌ها و موسسه سینما شهر منتقل شود و ماموریت‌های این بنیاد 31 ساله در حد تایید فیلمنامه و مشارکت درساخت فیلم محدود شود.

بیست و هفتم آذر:محمدتقی فهیم (منتقد سینما) به دلیل سانحه رانندگی در بیمارستان بستری شد.

  خودروی حامل محمدتقی فهیم روز چهارشنبه (26 آذرماه) در نزدیکی‌ شهر شاهرود به دلیل لغزندگی جاده دچار سانحه شد.

وی بلافاصله به دلیل واژگونی خودرو، به همراه خانواده به بیمارستانی در شاهرود منتقل شد، اما به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه گردن، قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرد.


سی ام آذر:مرتضی احمدی - هنرمند پیشکسوت - در این روز در منزلش از دنیا رفت.

ناشر آلبوم‌های مرتضی احمدی گفت: این هنرمند پیشکسوت دو ساعت پیش، یکشنبه - 30 آذر ماه - به دلیل مشکل ریوی در منزلش درگذشت.


دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها