صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تلخ و شیرین سینما در سال 93-10 : از توقیف خانه پدری تا حواشی پیش از آغاز سی و سومین جشنواره فیلم فجر

وقایع مهم دی ماه پر خبر سینمای ایران در سال 93 را در ادامه بخوانید.

خانه پدری
دوم دی:مستند «کهریزک،چهار نگاه» از روز 2 دی ماه در گروه سینمایی «هنر و تجربه» به نمایش درآمد.این مستند که چهار اپیزود به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد،محسن امیریوسفی،پیروز کلانتری و بهمن کیارستمی است،نگاه چهار فیلم‌ساز به سالمندان و معلولین است که در آسایشگاه «کهریزک» نگهداری می‌شوند یا تحت درمان هستند.

سوم دی:فیلم سینمایی «ملبورن» اولین ساخته بلند سینمایی نیما جاویدی به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی از این روز در گروه سینمایی آفریقا روی پرده رفت.

چهارم دی:فیلم سینمایی «خانه پدری» کیانوش عیاری پس از چهار سال با محدودیت سنی و تعداد سئانس‌ها و سینماهای محدود، بالاخره اکران شد و حالا فرصتی فراهم است تا تماشاگران بیشتری آن را ببینند و درباره حواشی به‌وجودآمده آن قضاوت کنند.

  با توجه به تعداد سالن‌ها و سئانس‌های محدود برای این فیلم، شاید به کار بردن لفظ "اکران عمومی" چندان برایش مناسب نباشد، اما همین هم برای کارگردانی که از سال 89 تا به حال مدام تاکید کرده فقط به دنبال مطرح کردن یک آسیب اجتماعی بوده، آن هم براساس واقعه‌ای که سال‌ها قبل شنیده، شاید غنیمت باشد.گ

این فیلم پس از دو روز اکران و تنها در پردیس کورش از پرده پایین کشیده شد.

پنجم دی:در این روز اسامی فیلم‌های بخش مسابقه نگاه نو سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد.

1/ احتمال باران اسیدی (بهتاش صناعی‌ها)

2/ بدون مرز (امیرحسین عسگری)

3/ جامه‌دران (حمیدرضا قطبی)

4/ چاقی (راما قویدل)

5/ چهارشنبه 19 آبان (وحید جلیلوند)

6/ حکایت عاشقی (احمد رمضان زاده)

7/ در دنیای تو ساعت چند است؟ (صفی یزدانیان)

8/ دو (سهیلا گلستانی)

9/ ماهی سیاه کوچولو (مجید اسماعیلی)

10/ ناهید (آیدا پناهنده)

11/ نزدیکتر (مصطفی احمدی)

در این لیست جای گرفتند.

که یک هفته بعد فیلم حکایت عاشقی به دلیل فیلم اولی نبودن جای خود را به فیلم آزادی مشروط (حسین مهکام) داد.

هفتم دی:در این روز علی احمدزاده به نبودن نام فیلم مادر قلب اتمی در لیست فیلم های اول جشنواره فجر اعتراض کرد.

کارگردان فیلم «مادر قلب اتمی» در نامه‌ای خطاب به دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر نسبت به حضور نداشتن فیلمش در بخش فیلم اولی‌های جشنواره‌ی فجر گلایه کرد.

،جشنواره‌ی فیلم فجر سال گذشته، شما فیلم "مهمونی کامی" را به عنوان یک فیلم سینمایی به رسمیت نشناخته‌اید و آن را یک فیلم ویدیویی خطاب قرار داده‌اید و در نشست خبری جشنواره همان جا اعلام کردید بهتر است فیلم جدید من به عنوان فیلم اول در جشنواره سال آینده حضور داشته باشد که مبادا من فرصت فیلم اول بودن را از دست بدهم».

او در ادامه با طرح این پرسش که چطور می‌شود که امسال بدون رضایت من که کارگردان فیلم هستم "مادر قلب اتمی" را از بخش نگاه نو خارج کردید و در بخش سودای سیمرغ گذاشتید؟ در بخش دیگری از نامه‌اش تاکید کرده است که «همین‌جا اعلام می‌کنم که ترجیح می‌دهم با فیلمهای اول رقابت کنم و فرصت فیلم اولی بودن را از دست ندهم، چرا که وزارت ارشاد مرا مجبور کرد مراحل فیلم اولی بودن را طی کنم و نزدیک به هفت ماه در انتظار پروانه ساخت فیلم اول بودم و بر اساس قانون وزارت ارشاد و همانطور که در پروانه‌ی ساخت فیلم ذکر شده، من یک فیلم اولی‌ام.»

هشتم دی:بخش هنر و تجربه به سی و سومین جشنواره فیلم فجر اضافه شد.هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر با توجه به تشکیل گروه "هنر و تجربه" در سینمای ایران و براساس فیلم‌های بازبینی شده و تشخیص تعداد قابل قبولی فیلم متناسب با رویکردهای این گروه، پیشنهاد اضافه نمودن این بخش را ارائه کردند.

نهم دی:حجت‌الله ایوبی در یک متن غیر رسمی از شرایط بوجود آمده برای اکران «خانه پدری» عذرخواهی کرد. رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد که از جمله مدیرانی است که در برخی مسائل روز سینما در شبکه‌ی اجتماعی‌اش اظهارنظر می‌کند، در متن کوتاهی که شامگاه گذشته منتشر کرده،نوشته است: « از همه کسانی که از فراهم نشدن زمینه‌های اکران فیلم خانه پدری در گروه هنر و تجربه آزرده خاطرند پوزش می‌طلبم. به امید روزهای بهتر برای سینمای پرافتخارما.»

فیلم «آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند» به کارگردانی قربان محمدپور و تهیه‌کنندگی دکتر حسن دادخواه درکل کشور میلیاردی شد.

  بنا به گفته مشاور رسانه‌ای فیلم،«آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند»، از تاریخ 28 آبان در گروه سینمایی قدس اکران شد و توانست به فروش قابل ملاحظه‌ای در این مدت دست پیدا کند و پس از 30 روز نمایش وارد باشگاه میلیاردی‌ها شود.


بهمن فرمان آرا از حضور در جشنواره فجر انصراف داد.

فیلم «دلم می‌خواد» ساخته بهمن فرمان آرا در صورت پذیرش از سوی هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر در بخش خارج از مسابقه این جشنواره به نمایش در می‌آید.این فیلم در صورت راهیابی به جشنواره فیلم فجر، بنا به تصمیم فرمان آرا به عنوان کارگردان اثر در بخش خارج از مسابقه، اکران خواهد شد.

فرمان آرا که به تازگی اجرای نمایش«مردی برای تمام فصول» را در تالار وحدت به پایان رسانده است، به ایسنا گفت: فیلم در بخش خارج از مسابقه جشنواره فجر اکران می‌شود چون دیگر جانی برای مسابقه دادن ندارم!


دهم دی:سه فیلم «سیزده» ساخته هومن سیدی، «زیباتر از زندگی» به کارگردانی انسیه شاه حسینی و «مجرد چهل ساله» به کارگردانی شاهین باباپور از چهارشنبه 10 دی ماه به روی پرده رفتند.

بزرگداشت محمدعلی کشاورز، حسین جعفریان و نکوداشت از لابراتوارهای فیلم در جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی جشنواره بین المللی فیلم فجر با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت‌های جشنواره سی و سوم فجر از بزرگداشت استاد محمدعلی کشاورز، استاد حسین جعفریان و همچنین برنامه نکوداشت لابراتوارهای فیلم خبر داد و گفت: سی و سومین جشنواره فیلم فجر در نظر دارد آیین بزرگداشت محمدعلی کشاورز و حسین جعفریان هنرمندان پیشکسوت و با تجربه سینمای ایران و همچنین تقدیر از خدمات دست‌اندرکاران و متخصصان لابراتورهای فیلم با عنوان آیین "چراغ، خاموشی نیست" را برگزار کند.

دوازدهم دی:اسامی فیلم‌های سینمایی حاضر در بخش سودای سیمرغ سی و سومین جشنواره فیلم فجر از سوی هیات انتخاب این رویداد سینمایی اعلام شد.

1- ارغوان (کیوان علیمحمدی/ امید بنکدار)، 2- اعترافات ذهن خطرناک من (هومن سیدی)، 3- ایران برگر (مسعود جعفری جوزانی)، 4- بوفالو (کاوه سجادی حسینی)، 5- بهمن (مرتضی فرشباف)، 6- تا آمدن احمد (صادق صادق دقیقی)، 7 - تگرگ و آفتاب (رضا کریمی)، 8- حکایت عاشقی (احمد رمضان زاده)، 9- خانه دختر (شهرام شاه حسینی)، 10- خداحافظی طولانی (فرزاد موتمن)، 11- دوران عاشقی (علیرضا رئیسیان)، 12- رخ دیوانه ( ابوالحسن داودی)، 13- روباه (بهروز افخمی)، 14- شرفناز (حسن نجفی)، 15- شکاف (کیارش اسدی زاده)، 16- شیفت شب (نیکی کریمی)، 17- طعم شیرین خیال (کمال تبریزی)، 18- عصر یخبندان (مصطفی کیایی)، 19- مرگ ماهی (روح اله حجازی)، 20- مزار شریف (عبدالحسن برزیده)، 21- مشرف به کوچه بی نام (هاتف علیمردانی)، 22- من دیه‌‏گو مارادونا هستم (بهرام توکلی).

همچنین هیات انتخاب دو فیلم ذیل را به عنوان برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره بین المللی کودک اصفهان برای حضور در این بخش اعلام کرد:

23- قول (محمدعلی طالبی / بهترین فیلم جشنواره کودک)، 24- فراز از قلعه رودخان (غلامرضا رمضانی/ بهترین کارگردانی جشنواره کودک)

پس از اعلام این لیست نبود نام چند فیلم از جمله استراحت مطلق (عبدالرضا کاهانی) و نهنگ عنبر (سامان مقدم) حاشیه ساز شد.

سیزدهم دی:در این روز خبر رسید که فریماه فرجامی بازیگر سینما که آخرین‌بار در سال 1382 با فیلم «کاغذ دیواری زرد» مقابل دوربین قرار گرفته بود پس از 11 سال با فیلم «تاول» به کارگردانی بهمن کامیار به دنیای بازیگری بازگشت.

چهاردهم دی:اکران عمومی فیلم "2001:یک ادیسه فضایی "ساخته استنلی کوبریک از این روز در گروه سینمایی هنر وتجربه آغاز شد.

شانزدهم دی:در این روزعزت الله علیزاده  مدیر پشتیبانی فنی و آماده‌سازی سی و سومین جشنواره فیلم فجر اعلام کرد: 21 دی ماه آخرین زمان برای تصمیم‌گیری درمورد فیلم‌هایی است که در زمان مقرر نسخه‌ی DCP خود را به دبیرخانه تحویل نداده باشند

هفدهم دی:فیلم سینمایی محمد رسول‌الله به کارگردانی مجید مجیدی در مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فجر در برج میلاد به نمایش درمی‌آید.حجت‌الله ایوبی در حاشیه مراحل بازدید از لوکیشن فیلم محمد (ص) در گفت‌وگویی از نمایش این فیلم در مراسم افتتاحیه جشنواره‌ی فیلم فجر خبر داد.

گفتنی است نمایش این فیلم در فاصله دو روز مانده به آغاز جشنواره لغو شد.

نوزدهم دی: محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم شیار 143 که عصر 18 دی ماه درنشست خبری عوامل فیلم شیار 143 در محل مجموعه تجاری سپاد مشهد سخن می‌گفت،در ادامه اظهار کرد: در طول ایام اکران فیلم ما هشت روز تعطیلی داشتیم که به همین جهت تقاضای تمدید اکران تا هشت بهمن ماه را ارائه کرده‌ایم

وی ادامه داد: مسائلی مطرح شده مبنی بر اینکه قرار است فیلم از اکران خارج بشود و در صورتی که این موضوع صحت داشته باشد، هفته آینده حرف‌های جدی در خصوص عملکرد شورای صنفی خواهم داشت.

بیست و یکم دی:نشست رسانه ای دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در این روز برگزار شد.

علیرضا رضاداد در پاسخ به برخی حواشی آن روزها گفت: از طرف سازمان ما هیچ برنامه‌ای طراحی نشده تا دوستان کمیسیون فرهنگی فیلم‌ها را ببینند و خواهش می‌کنم سازمان ما را به چنین چیزی متهم نکنید.

وی در عین حال گفت: البته در حال حاضر صاحبان فیلم‌ها برای آثارشان نمایش‌های خصوصی می‌گذارند. ممکن است من به تشخیص خودم و به عنوان دبیر جشنواره، فیلم‌هایی را به کسانی نشان دهم تا مثلا برای نمایش در سالن وزارت ارشاد انتخاب شود،‌اما تاکنون از طرف سازمان ما، فیلمی برای دیدن اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه نشده است.

در این روز از پوستر سی و سومین جشنواره فیلم فجر هم رونمایی شد.

بیست و دوم دی:نویسنده فیلمنامه «گورداله» در آستانه‌ی اکران عمومی این فیلم گفت: این فیلم با تنگ‌نظری آموزش و پرورش روبرو شده است.خسرو صالحی گفت: فیلم سینمایی«گورداله» که بر اساس افسانه‌ا‌یی کهن به نگارش درآمده است و تاکنون روایت‌هایی از آن در آذربایجان، استان مرکزی و لرستان چاپ و منتشر شده، داستان پسری شیطان و بازیگوش را تعریف می‌کند که با ترفندهایی کودکانه خانواده‌اش را از چنگال غول خلاص می‌کند.

فیلم سینمایی «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی سپهر سیفی به عنوان بهترین فیلم بخش داستانی جشنواره فیلم‌های ایرانی پراگ انتخاب شد.

بیست و سوم دی:آمار فروش و تعداد مخاطب اکران سه ماهه فیلم‌های گروه سینمای هنر و تجربه اعلام شد.میزان فروش و تعداد سانس‌های مجموعه فیلمهای این گروه سینمایی که از 13 مهر تا 13 دی درسینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده است اعلام شد.

طبق این گزارش میزان فروش فیلمها هفت میلیارد و پانصد میلیون ریال اعلام شده است که حدود 140 هزار مخاطب در 2160 سانس به تماشای این فیلمها در 5 سالن سینما نشسته‌اند.


بیست و چهارم دی:ویژه برنامه یک فیلم یک سلام که برای اولین بار در تاریخ جشنواره فیلم فجر برگزار می شد از بیست و چهارم دی شروع به کار کرد.ویژه برنامه معرفی فیلم‌های سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر برای آثار راه‌یافته، با عنوان «یک فیلم، یک سلام»، به طور رسمی از این روز در گالری سینما «ملت» تهران آغاز شد.

  «یک فیلم، یک سلام» ویژه برنامه‌ای برای معرفی مناسب فیلم و رونمایی بهتر از اقلام تبلیغاتی و رسانه‌ای آثار راه یافته به بخش‌های سودای سیمرغ، نگاه نو و هنر و تجربه بود.

بیست و پنجم دی:فیلم «مادر قلب اتمی» ساخته علی احمدزاده به عنوان یکی از 43 فیلم حاضر در بخش فروم جشنواره فیلم برلین معرفی شد.

بیست و ششم دی:در این روز اعلام شد فیلم «چند متر مکعب عشق» جمشید محمودی بعد از 26 روز نمایش در تهران 170 میلیون تومان فروش داشته است.در این روز و در ویژه برنامه یک فیلم یک سلام حامد بهداد در معرفی فیلم «خانه دختر» گفت: این فیلم را نقطه طلایی برای شاه حسینی می‌دانم.

  در سلسه برنامه‌های «یک فیلم یک سلام» که 25 دی ماه در پردیس ملت برگزار شد، این بازیگر سینما مطرح کرد:«اصولا در روند حرفه‌ای خود اینگونه تشخیص می‌دهم که فقط باید کارم. در این بین با همکارانی آشنا شدم که این آشنایی بعدا تبدیل به دوستی شد.»

بیست و هفتم دی:بهرام توکلی در مراسم معرفی فیلم جدیدش گفت که فیلم جدیدش «من دیه‌گو مارادونا هستم»، فیلمی در رده آثار اجتماعی است و نمی‌توان به آن کمدی گفت بلکه تنها درون مایه‌ای از کمدی در آن نهفته است.


بیست و نهم دی:در این روز اعلام شد که پیش‌فروش اینترنتی بلیت فیلم‌های سی‌و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر از اول بهمن آغاز می‌شود.از ظهر روز چهارشنبه اول بهمن ماه پیش فروش اینترنتی بلیت‌های جشنواره آغاز و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

سی ام دی:در این روز فیلم «پدر آن دیگری» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی یدالله صمدی به بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم فجر راه یافت.براساس درخواست یدالله صمدی کارگردان و تهیه کننده فیلم «پدر آن دیگری» این فیلم در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید. «جزیره رنگین» و «این سیب هم برای تو» دیگر فییلم های بخش خارج از مسابقه بودند.دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها