صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

دارند سینما را حذف می‌کنند! / گلایه های جواد نوروز بیگی از عدم اختصاص تبلیغات به «من دیه‌گو مارادونا هستم»

تهیه‌کننده فیلم «من دیه‌گو مارادونا هستم» گفت: ظاهرا قرار است سینما کم کم از این مملکت حذف شود.

من دیه گو مارادونا هستم

 جواد نوروزبیگی  درباره ارزیابی مخاطبان امسال سینمای ایران گفت: بر اساس آمار امسال اگر فیلمی 3 میلیارد هم فروخته باشد که چنین چیزی نیست، یعنی آن فیلم 500 هزار تماشاگر داشته است که در مقایسه با جمعیت کشور ما بسیار اندک است.

وی ادامه داد: البته افت مخاطبان سینما دلایل گوناگونی دارد؛ از نبود تبلیغات و سالن‌های مطلوب سینما تا تولیداتی که مناسب نبوده‌اند و نتوانسته‌اند تماشاگر را جذب کنند. 

نوروزبیگی درباره پخش تیزر تلویزیونی فیلم «من دیه گو مارادونا هستم» توضیح داد: درخواست تیزر داده‌ایم و فیلم را برای بازبینی به بازرگانی تلویزیون ارایه کرده‌ایم که هنوز جواب قطعی نداده‌اند، اما اگر هم موافقت کنند، 10 تیزر می‌دهند یعنی مثل دوره قبل نیست که تلویزیون تقریبا تا سقف 100 تیزر را به فیلم‌ها می‌داد.

وی با اشاره به هزینه بالای تیزرهای تلویزیونی افزود: الان 10 تیزر می‌دهند که سه تا زیرنویس است و سه تای دیگر صبح‌ها پخش می‌شود که تقریبا هیچ است. بیش از این تعداد هم، برای هر تیزر 30 ثانیه‌ای، با 50 تا 70 درصد تخفیف، 50 میلیون تومان می‌گیرند.

نوروزبیگی با تاکید بر اینکه صدا و سیما باید از سینما حمایت کند، اضافه کرد: تلویزیون باید فضای تیزر را در شبکه‌های مختلف ایجاد کند، اما این اتفاق در مدیریت جدید نمی‌افتد، چون خیلی درآمدزا شده‌اند.

این تهیه‌کننده که با تلویزیون هم همکاری دارد، درباره پخش نشدن تبلیغات کالاهای فرهنگی مانند سینما، تئاتر، کتاب و ... از تلویزیون توضیح داد: طبیعتا تلویزیون برای کالای فرهنگی تبلیغ نمی‌کند در حالی که این وظیفه را دارد، اما فقط برای کالای تجاری تبلیغ می‌کند. در کنار تبلیغ چیپس و پفک باید به فکر درآمد خودش باشد چون تبلیغ کالای فرهنگی درآمدی برای تلویزیون ندارد. تعریفی که رسانه ملی برای خود ارایه کرده، همین قدر است و این موضوع مورد اعتراض وزیر ارشاد هم قرار گرفته است، اما تلویزیون اهمیتی نمی‌دهد.

تهیه کننده فیلم‌های «بهمن» و «اعترافات ذهن خطرناک من» یادآور شد: در حال حاضر برخی فیلمسازان ما به دلیل محدودیت پخش تیزر در تلویزیون خودمان، به شبکه‌های بیگانه پناه آورده‌اند و در این وضعیت حتی وزارت ارشاد هم نسبت به این گونه تبلیغات در شبکه‌های بیگانه هشدار داده است، اما تلویزیون به این نکته هم به عنوان یک خطر توجه نمی‌کند. در مقابل، ارشاد هم اعتراض رسمی به این فیلمسازان نمی‌کند چون فضای تبلیغات داخلی و محدویت‌های آن را می‌داند. با این حال امیدوارم در این سو درایتی باشد تا اجازه ندهند فیلمسازان ما به شبکه‌های بیگانه پناه ببرند.

نوروزبیگی در ادامه درباره تبلیغات شهری فیلم «من دیه‌گو مارادونا هستم» نیز گفت: باید از روز شنبه 12 اردیبهشت تبلیغات شهری‌مان را آغاز می‌کردیم، اما درست در همین تاریخ مصوبه‌ای با نام «شهر بدون تبلیغ» آمد که بر اساس آن تا 10 روز نباید هیچ تبلیغی در سراسر شهر دیده شود و این فضا را هم از دست دادیم. البته در پیگیری که برای نصب بیلبورد داشتم، گفتند هزینه هر بیلبورد 500 میلیون تومان است و می‌توانیم 60 درصد تخفیف بگیریم، اما اگر 90 درصد هم تخفیف دهند، باز هم هزینه بالایی است.

این تهیه کننده سینما با ابراز تاسف از کمبود حمایت‌های تبلیغی در سینما گفت: متاسفانه دیگر فیلم‌ها از سوی سینماشهر حمایت نمی‌شوند و خود ما باید هزینه کنیم که با این وضعیت اکران، پاسخگو نیست. چون این شیوه اکران هزینه تولید فیلم را هم پوشش نمی‌دهد چه رسد به هزینه‌های تبلیغات آن را.

او فضای مجازی را تنها راه تبلیغات و اطلاع رسانی فیلم‌ها در شرایط امروز دانست و ادامه داد: البته بابت همین شیوه تبلیغ هم پول می‌دهیم. نکته این است که به نظرم قرار است سینما کم کم از این مملکت حذف شود. قرار نیست حمایتش کنند. قرار نیست محصولاتی که تولید می‌شود، درست هم عرضه شوند. اگر چنین نبود، مثل سال‌های گذشته از طرف سینماشهر یا دیگر مراکز ما را حمایت می‌کردند. همچنانکه برای فیلم «1359» تلویزیون صد تیزر داد. نه اینکه این فیلم مورد تأییدشان بود که اگر بود، آن را می‌خریدند. اما مدیریت جدید تلویزیون چنین نمی‌کند و همه فیلم‌ها تقریبا بدون تبلیغ، فروش می‌کنند.

نوروزبیگی در ادامه درباره پیش بینی‌اش از استقبال مخاطبان از این فیلم به ایسنا گفت: معمولا اولین برخوردها را در جشنواره می‌بینیم و شرایط را از آن جا رصد می‌کنیم که خوشبختانه بازخوردهای خوبی داشت. فروش فیلم در همان سه روز اول خوب بود، با اینکه هیچ اطلاع رسانی نداشتیم.

او در پایان صحبتش خواستار حمایت بیشتر شهرداری از سینما شد و افزود: در حال حاضر یک سینما را فقط به خاطر اینکه عکس خوبی داشت، انتخاب کرده‌ام چون عکس آن مانند یک بیلبورد تبلیغاتی به ما کمک می‌کند. متاسفانه شهرداری تمام فضای تبلیغی‌اش را فروخته در حالی که باید بخشی را برای کالاهای فرهنگی نگه دارد مثل مناسبات و اعیاد و ... شهرداری از سینما عوارض می‌گیرد. اما آن را صرف خود سینما نمی‌کند و ای کاش چنین می‌کردند. البته ساخت پردیس‌های سینمایی خیلی خوب بود چون بیشتر فروش فیلم‌ها در این مکان‌هاست.

  فیلم «من دیه گو ماردونا هستم» نوشته و کار بهرام توکلی با بازی گلاب آدینه، سعید آقاخانی، ویشکا آسایش، پانته آ پناهی‌ها، سارا بهرامی، هومن سیدی و ... و با حضور جمشید هاشم‌پور، بابک حمیدیان و صابر ابر روی پرده سینماهاست.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها