صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

پردیس سینمایی «شهر فیروزه» در نیشابور افتتاح شد

پردیس سینمایی «شهر فیروزه» با ظرفیت ۵۸۷ صندلی با حضور حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، جمعی از مدیران سینما و برخی از سینماگران در شهر نیشابور افتتاح شد

نیشابور
رییس سازمان سینمایی در مراسم افتتاح پردیس سینمایی «شهر فیروزه» که ۴ خرداد برگزار شد، گفت: حدود ۲۰ ماه پیش سینماگران خواستار تعطیلی سینماها بودند اما امروز شاهد موج جدیدی از سینماسازی در کشور هستیم.

وی با بیان این مطلب که راه اندازی سه سالن در پردیس سینمایی «شهر فیروزه» رخداد خوبی به شمار می آید گفت: همه ما ایرانیان به این شهر می بالیم و امروز برای ما مدیران و سینمای ایران روز خوبی است و احداث این سه سالن، نشان از نوزایی و تولدی دیگر در سینمای ایران است. خراسان زادگاه خورشید است و باید حق این سرزمین در عرصه فرهنگی ادا شود. منطق الطیر عطار اثری جهانی است؛ ژان کلود کریر با نمایشنامه ای یک نفره برگرفته از این اثر با عنوان «گفتگوی پرندگان» در سراسر دنیا سفر کرد و همه مخاطبان دنیا دیدند که روایت مرغان عطار، مخاطب را برای برگشتن به خویشتن خویش دعوت می کند.

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: از اینکه در این شهر سینما نداشتیم و آقایان سروری چراغ سینما را در این شهر روشن نگاه داشتند تشکر می کنیم. ملت ما ملت تاریخ و تمدن است و در هنرهای سنتی سرآمد دنیا است. این ملت به رغم اینکه پای در گذشته دارد نگاهش به آینده است. مردم ایران بلافاصله خود را با سینما وفق دادند و امروز سینمای ایران جزو برترین سینماهای دنیا است. کمتر جشنواره ای در دنیا می بینید که فیلم های ایرانی در آن حضور نداشته باشند. سال گذشته سینمای ایران بیش از ۲۰۰ جایزه در عرصه بین المللی کسب کرد و می توان سال ۹۳ را سال نوزایی سینمای ایران دانست.

رییس سازمان سینمایی یادآور شد: سینماگران ما در فضایی نفس می کشند که در آن عطار، خیام و شمس تبریزی خوانده شده است و سینماگران با تکیه بر این مهم، با آثار ارزشمند، دنیا را محو خود می کنند. اگر به ۲۰ ماه گذشته بازگردیم می بینیم شرایطی وجود داشت که سینماگران خواستار تعطیلی سینماها بودند اما امروز شاهد موج جدیدی از سینماسازی در کشور هستیم و امیدواریم عقب ماندگی های تاریخی در این بخش جبران شود.  آوردن یک جشنواره ی منطقه ای به نیشابور کمترین کاری است که می توان برای این شهر انجام داد و امیدوارم برای ساخت فیلم دیگر نیازی به مهاجرت به تهران نباشد و تمرکز زدایی از جمله اهداف ما است.

رییس سازمان سینمایی به همراهی و نگاه فرهنگی مدیران شهر نیشابور اشاره کرد و گفت: از اینکه این شهر زیبا و تاریخی – فرهنگی از مدیران فرهیخته ای در دولت تدبیر و امید بهره می برد و امور به دست آنان است خوشحالیم. امروز به این حقیقت رسیده ایم که توسعه جز با تکیه بر فرهنگ، هنر، ادبیات، شعر، سینما و... ممکن نیست.

ایوبی تصریح کرد: سال ها به عنوان دانشجو، مدیر و رایزن فرهنگی در کشورهای دیگر نشیندم که به عنوان نمونه فردی به نقل از ویکتور هوگو چیزی بیان کند اما از مجریان رادیوهای فرانسوی شنیدم که می گفتند خیام چنین گفت. در شوروی سابق و روسیه امروز بیش از ۱۰۰ ترجمه از خیام وجود دارد؛ خیام به ما آموخت لحظه ها را دریابیم و این شاعر حق دارد که جهانی شود. 

وی در پایان گفت: امیدوارم روزهای خوبی در انتظار سینما و مردم شایسته نیشابور باشد و معتقدم تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی و بحران هویت، همانگونه که عطار گفت بازگشت به خویشتن خویش است.

در ادامه این مراسم جهانگیر سروری مدیر پردیس سینمایی «شهر فیروزه» با اشاره به مراحل ساخت این پردیس گفت: تلاش کردیم با بهسازی و توسعه این سینما، مجموعه ای مناسب با سلیقه ی مردم نیشابور را به وجود آوریم. این مجموعه برای نخستین بار در سال ۶۴ احداث و در سال ۶۸ با ظرفیت ۶۵۰ صندلی در دو طبقه به بهره برداری رسید و در این سال ها این سینما تا آستانه تعطیلی پیش رفت اما با کمک مسوولان، به فعالیت خود ادامه داد.

مدیر پردیس سینمایی «شهر فیروزه» توضیح داد: امروز سینما فیروزه دارای سه سالن مجهز به سیستم پخش دیجیتال و سیستم صوتی دالبی است. ظرفیت کنونی این سینمای مدرن ۵۸۷ نفر است و پس از سینما هویزه مشهد، هیچ سالنی در استان خراسان دارای چنین امکاناتی نیست. این اتفاق با حمایت مدیریت موسسه سینما شهر رخ داد و از تلاش و همکاری همه مدیران مربوطه استانی نیز که در این راه همراه ما بودند تقدیر می کنم.

ابوالحسن داودی کارگردان «رخ دیوانه» نیز در این مراسم با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و تاریخی نیشابور اظهار کرد: با راه اندازی سه سالن مدرن در نیشابور احساس خوبی دارم.

وی یادآور شد: از زمانی که چشم باز کردم نیشابور، جز معدود شهرهایی بود که سه سینما داشت و مردم این شهر بیش از نیم قرن است که با سینما آشنا هستند. البته از منظر من سهم نیشابور بیش از سه سالن است. نیشابور می تواند به مهد یک فرهنگ مشترک سینمایی در منطقه تبدیل شود و بهترین شهرک های سینمایی را می توان در نیشابور بنا نهاد و سرویس های ما در عرصه سینما، می تواند دیگران را به این منطقه بکشاند.

داودی تاکید کرد: علاقه مند هستم در نیشابور فیلم بسازم اما امکانات این شهر کافی نیست و این شهر می تواند به بازار کاری خوبی برای گروه های سینمایی منطقه تبدیل شود.

در ادامه این مراسم از مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینما شهر، طباطبایی معاون وی، رفیعی نژاد طراح داخلی سینما فیروزه و جهانگیر سروری مدیر و مالک سینما پردیس «شهر فیروزه» تقدیر شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها