صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

افزايش قيمت بليت؛ كاهش مخاطبان سينما

در حالي‌كه افزايش 50 درصدي بهاي بليت سينماها در سال 91 قطعي شده است،‌ سينماداران اعتقاد دارند با اين كار شاهد ريزش تماشاگران سينما خواهيم شد.

 مروري به فروش فيلم‌ها در روزهاي سه‌شنبه كه بليت به صورت نيم‌بها عرضه مي‌شود نشان دهنده اين نكته است كه براي بسياري از مخاطبان بهاي فعلي بليت نيز گران است و آنها ترجيح مي‌دهند در روزهاي نيم‌بها به سينما بروند. در چنين شرايطي افزايش 50 درصدي بهاي بليت نمي‌تواند در ريزش مخاطبان سينما بي‌تأثير باشد.
افزايش قيمت بليت از نگاه سينماداران 
عده‌اي از سينماداران معتقدند اگرچه افزايش قيمت بليت سينما به دليل افزايش هزينه‌هاي فعلي ناگزير خواهد بود اما در صورتي كه برنامه‌ريزي مناسبي صورت نگيرد اين كار موجب ريزش زياد مخاطبان خواهد شد.
مدير پرديس «زندگي» در گفت‌وگويي با ايسنا، درباره افزايش بهاي بليت سينماها گفت:‌ قرار است اين كار از ابتداي سال جديد آغاز شود؛ به نظرم مورد پذيرش واقع شدن و يا نشدن قيمت‌هاي جديد از سوي مخاطب بستگي به فيلم‌هايي دارد كه در ايام عيد روي پرده خواهند رفت.
وي ادامه داد: اگر فروش اوليه فيلم‌ها در ايام نوروز 91 مناسب باشد مخاطب قيمت جديد را مي‌پذيرد، اما در غير اين صورت احتمال دارد كه شوراي صنفي مجبور شود قيمت‌ها را به حالت قبل بازگرداند.
مدير پرديس «زندگي» همچنين درباره فيلم‌هايي كه در ايام نوروز در اين سينما اكران مي‌شوند بيان كرد: ما پنج سالن در اختيار داريم كه طبيعتا اغلب فيلم‌هايي كه در اين ايام روي پرده خواهند رفت در پرديس «زندگي» نمايش داده مي‌شوند. البته ما هنوز با فيلمي مذاكره نكرده‌ايم و منتظر هستيم ببينيم نتيجه جلسه امروز شوراي صنفي نمايش چه خواهد شد.
اسلامي مدير پرديس سينمايي «اريكه ايرانيان» نيز درباره افزايش قيمت بليت‌ها گفت: طبيعتا براي افزايش قيمت از سويي حق با سينمادار است و از سوي ديگر حق با مردم.
وي با بيان اينكه سينماداران با اين وضعيت قادر به پرداخت هزينه‌هاي فعلي نيستند، عنوان كرد: اگر از سمت سينماداران به موضوع نگاه كنيم مي‌بينيم كه مخارج سينما اعم از نگهداري، تجهيزات‌، حقوق‌، هزينه‌هاي انرژي آن‌هم با برداشته شدن يارانه‌ها باعث مي‌شود كه ديگر بليت‌ چهار هزار توماني حتي جواب‌گوي نيمي از هزينه‌ها نباشد.
وي همچنين ادامه داد:‌ از سوي ديگر در حال حاضر با همين بليت چهار هزار توماني سينماهاي مدرن بسياري از خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند منتظر بمانند تا فيلم به شبكه نمايش خانگي بيايد تا با پرداخت 2500 تومان يك يا چند خانواده از آن بهره‌مند شوند. طبيعتا شايد اين تيپ از خانواده با چهار هزار تومان هرچند ماه يكبار بتوانند به سينما بيايد اما با شش هزار تومان ديگر چنين توقعي ممكن نيست.
اسلامي همچنين در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه «آيا نيم بهاء كردن قيمت بليت براي دو روز در هفته مي‌تواند راهكار مناسبي براي جذب مخاطب در سينما‌ها باشد؟»‌، يادآور شد:‌ مطمئن باشيد افزايش قيمت موجب ريزش مخاطب سينما خواهد شد. اگر يادتان باشد قبلا هم دو روز در هفته بليت سينما نيم بهاء بود كه اين موضوع اصلا جواب نداد و دوباره به يك روز نيم بهاء در هفته تبديل شد.
اين سينمادار در پايان تصريح كرد: اگر قرار است واقعا افزايش قيمت بليت‌ها از ابتداي سال جديد اجرايي شود دست اندركاران سينما بايد در جلسه‌اي با يكديگر همه جهات اين موضوع را بررسي كنند.
ترانه شاه محمدي مدير پرديس سينمايي «كيان» نيز با بيان اينكه در منطقه ما امكان ندارد كه بتوانيم افزايش قيمت اين چنيني را روي قيمت بليت سينما اعمال كنيم، گفت:‌ زماني كه اين سينما آغاز به كار كرد ما بايد با بليت سه هزار تومان شروع مي‌كرديم، اما از ابتدا خودمان بهاي بليت‌مان را دو هزار تومان قرار داديم و حتي دو روز در هفته هم بليت را به صورت نيم بهاء محاسبه مي‌كنيم.
وي درباره افزايش قيمت بليت‌هاي سينما تصريح كرد: مسلما افزايش قيمت موجب ريزش مخاطب خواهد شد و ما با توجه به اينكه رتبه سينماي‌مان جزو درجه ممتاز محاسبه مي‌شود به هيچ وجه روي قيمت جديد بليت چهار هزار تومان حتي فكر هم نمي‌كنيم. ممكن است افزايش قيمت‌مان از دو هزار تومان به سه هزار تومان باشد اما آن هم تنها براي روزهاي شلوغ‌تر و خاص.
شاه محمدي توضيح داد: بعضي از مناطق قادر نيستند كه از مخاطبان‌شان قيمت‌هايي اين چنيني را براي بليت سينما طلب كنند، چرا كه اين كار موجب ريزش مخاطب از سينما خواهد شد.
مدير پرديس «كيان» در پايان تصريح كرد: ما ترجيح مي‌دهيم با نرخ شناور و با توجه به بودجه مردم سينماي‌مان را اداره كنيم تا در جذب مخاطب موفق باشيم.
افزایش قیمت بلیت پیشنهاد مشترک تهیه‌کنندگان و سینماداران بود
یکی از اعضای انجمن سینماداران دلیل افزایش قیمت بلیت‌ سینماها را پیشنهاد مشترک تهیه‌کنندگان و سینماداران عنوان کرد.
غلامرضا فرجی یکی از اعضای انجمن سینماداران در این ارتباط به مهر گفت: ما و شورای صنفی نمایش بحث افزایش قیمت بلیت‌ها را به اداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاد پیشنهاد دادیم و منتظر اعلام نظر نهایی این اداره کل هستیم.
وی افزود: با توجه به بحث تورم و گران نشدن قیمت بلیت‌ها طی دو سال گذشته ما برای سینماهای مدرن فقط 2 هزار تومان و برای سینماهای ممتاز 1000 تومان افزایش قیمت بلیت در نظر گرفته‌ایم.
فرجی تاکید کرد: در بحث افزایش قیمت بلیت‌ها 50 درصد سینماداران و مابقی تهیه‌کنندگان آثار هستند که نظر می‌دهد و فقط سینماداران بحث افزایش بلیت‌ها را مطرح نکرده‌اند. این موضوع مد نظر تهیه‌کنندگان نیز بوده است. 
سجادپور: افزایش قیمت بلیت سینماها کاملا طبیعی است
مدیر اداره کل نظارت و ارزشیابی ارشاد با تأکید بر ثابت بودن قیمت بلیط سینماها طی دو سال گذشته افزایش قیمت‌ها در مقطع فعلی را کاملاً طبیعی دانست.
علیرضا سجادپور در ارتباط با افزایش قیمت بلیت‌ها گفت: ما با این موضوع موافق هستیم اما باید بررسی‌های لازم را در اداره کل انجام دهیم. قیمت 6 هزار تومان سقف قیمت بلیت‌ سینما در سال آینده است.
وی درباره احتمال ریزش مخاطب با توجه به ارقام اعلام شده هم گفت: افزایش قیمت بلیت‌ها از 6 هزار تومان آغاز به قیمت‌های پائین‌تر می‌رسد و سقف این ارقام اعلام شده فقط مختص سینماهای مدرن است و در سالن‌های دیگر رقم قیمت ‌ها پائین‌تر محاسبه شده‌است.
سجادپور ادامه داد: در دو سالی که ما در ارشاد حضور داریم قیمت‌ها بالا نرفته بود اما از طرفی به خاطر هزینه‌ها به سینماداران فشار می‌آمد. فکر نمی‌کنم قیمت چیزی در کشور در چنین مدتی ثابت مانده و بالا نرفته باشد؛ پس این افزایش قیمت کاملاً طبیعی است.
وی در پایان افزود: رقم‌های اعلام شده از اکران نوروز 91 به بعد اعمال خواهد شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها