صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تهیه کننده فیلم «عصر یخبندان»: علت حذف بازیگران زن فیلم از تیزر تلویزیونی را نمیدانم/ ماه رمضان امسال بهار سینمای ایران است

منصور لشگری قوچانی تهیه کننده فیلم «عصر یخبندان» روز گذشته با حضور در دفتر سینماتیکت صحبت هایی را درباره اکران فیلم تازه اش انجام داد که در ادامه می خوانیم.

لشکری قوچانی تهیه کننده عصر یخبندان
منصور لشگری قوچانی در ابتدای صحبت هایش درباره نحوه ورودش به عرصه تهیه کنندگی و همچنین آشنایی با مصطفی کیایی گفت: من در سالهای 85 و 86 دو فیلم «مقلد شیطان» و «فرود در غربت» را سرمایه گذاری کردم و مجموعه گپ به کارگردانی رامبد جوان را در شبکه آی فیلم تهیه کردم و از آن زمان با برخی بازیگران ارتباطاتی داشتم. در آن دوران دنبال فیلمنامه خوب برای ورود به سینما به عنوان تهیه کننده بودم که آقای مهدی هاشمی بازیگر فیلم «ضد گلوله» به من گفت مصطفی کیایی یک فیلمنامه خیلی خوب دارد و من هم با توجه به رابطه ای که با محسن کیایی داشتم با ایشان تماس گرفتم و در رابطه با فیلمنامه اطلاعاتی کسب کردم، قرار شد فیلمنامه را برای من بفرستند و به محض اینکه فیلمنامه را خواندم تصمیم به ساختنش گرفتم و سپس با مصطفی کیایی وارد جلسه شدیم تا فیلم «خط ویژه» را بسازیم.
 


این تهیه کننده در باره شکل گیری ایده فیلم «عصر یخبندان» توضیح داد: مصطفی کیایی قبل از فیلمنامه «عصر یخبندان» یک فیلمنامه دیگر با موضوع انتخابات در یک روستا  نوشته بود ولی به دلایلی در ساختش مردد بود تا اینکه یک روز در جلسه نقد و بررسی فیلم «خط ویژه» در فرهنگسرای ارسباران گفت من یک ایده دیگر دارم که همین فیلم «عصر یخبندان» بود و در رابطه با ساخت این فیلم به توافق رسیدیم وپس از نگارش کامل فیلمنامه وارد مراحل تولید فیلم شدیم.
 
تهیه کننده فیلم «عصر یخبندان» در رابطه با هزینه تولید بالای این فیلم گفت: فیلم «خط ویژه» با 900 میلیون تومان ساخته شد اما «عصر یخبندان» یک سال بعد تولید شد و یکی از دلایل پر خرج بودن فیلم تورمی بود که سال گذشته رخ داد، یعنی هزینه ها در سال 93 به نسبت 92 حدود 20% افزایش داشت. مثلا اگر همان فیلم «خط ویژه» را در سال 93 میساختیم، هزینه تولید فیلم بالغ بر 1 میلیارد و 200 میلیون تومان می شد. اما علت اصلی پر خرج شدن فیلم «عصر یبخندان»  پروداکشن سنگین کار بود، یعنی تعداد بالای لوکیشن، تعدد جلسات فیلمبرداری و سخت بودن فیلمبرداری فیلم، هزینه را بالا برد ولی دستمزدهای بازیگران فیلم بسیار منطقی بود و تمامی بازیگران ما به دلیل علاقه ای که به فیلم داشتند دستمزدی کمتر از دستمزد استانداردشان دریافت کردند.
 
تهیه کننده فیلم «کوچه بی نام» در بخشهایی از صحبت هایش با تاکید بر اینکه امسال ماه رمضان پر رونقی در سینما خواهیم داشت گفت: وقتی چند فیلم پر فروش به طور همزمان اکران شود  باعث گرم شدن رقابت در سسینما خواهد بود، چرا که درصد بینندگان سینما در ایران کم است ولی وقتی چند فیلم پر فروش با هم اکران می شود سینما خود به خود به سبد خانوار اضافه می شود و به نظر من این نکته باعث افزایش فروش فیلمها خواهد شد. تعداد تماشاگران سینمای ایران به نسبت جمعیت کشور ما بسیار کم است و با اکران همزمان چند فیلم خوب می توان تمامی سلایق را به سینما کشاند.  ما امیدواریم شهرداری، حوزه هنری، مسئولین ارشاد و نیروی انتظامی به اکران افطار تا سحر در ماه رمضان کمک کنند و من اعتقاد دارم با توجه به اکران این چند فیلم پر فروش، ماه رمضان امسال بهار سینمای ایران خواهد بود.
 
منسور لشگری قوچان در باره تمایلش به اکران «عصر یخبندان» در ماه مبارک رمضان توضیح داد: ما متقاضی اکران نوروز بودیم که متاسفانه با درخواست ما مبنی بر اکران «عصر یخبندان» در نوروز مخالفت شد ولی بعد از آن من در نمایش های دانشگاهی فیلم بازخوردهای خوبی گرفتم تا جاییکه تماس های مختلفی از دانشگاه های دیگر برای نمایش فیلم به من می شد و من حس کردم این تبلیغات دهان به دهان به فیلم ما کمک می کند. «عصر یخبندان» در اصل جزو اکران عید فطر است و من مطمئن هستم در ماه رمضان فیلم ما مخاطب خود را پیدا می کند و در عید فطر به اوج فروش خواهیم رسید، اتفاقی که برای فیلم «خط ویژه» هم افتاد و ما در 2 هفته ابتدایی فروش خوبی نداشتیم اما به مرور به فروشی که فیلم پتانسیلش را داشت رسیدیم.

وی درباره مخاطبان اصلی این فیلم گفت: «عصر یخبندان» هم برای خانواده و هم برای جوانان مناسب است. جا دارد بگویم که مسئولین اداره بین المللی مبارزه با جرایم و تخلفات مواد مخدر (UNODC) این فیلم را دیدند و پسندیدند اما نمیدانم چرا از فیلم حمایت نمی کنند. از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر به ما گفتند امروز حتی بچه 12 ساله هم باید با اثرات مواد مخدر آشنا شود و پیشنهاد دادند خانواده ها فرزندانشان را به تماشای «عصر یخبندان» ببرند. به نظر من این فیلم ریتم خوبی دارد و ضمنا جذابیت های بصری و قصه جذابی هم دارد و از این رو می تواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند. ضمنا در مرحله پیش تولید قرار بود چند نهاد در این فیلم کمک کنند اما بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم تفکرات آن نهادها با تفکرات من و اقای کیایی تضاد دارد و ما نمیخواستیم با دریافت سرمایه از این نهاد ها سفارش رو وارد فیلم کنیم در نتیجه فیلم را تماما با سرمایه شخصی ساختم.

لشگری قوچانی درباره حذفیات «عصر یخبندان» نسبت به نسخه نمایش داده شده در جشنواره فیلم فجر گفت: فیلم با نظر خودمان نزدیک به 3 دیقه کوتاه شد و ممیزی به معنای اینکه  به محتوای فیلم ضربه بزند نداشتیم

تهیه کننده فیلم «عصر یخبندان» در پاسخ به این سوال که چرا چهره بازیگران زن فیلم در تیزرهای تلویزیون نمایش داده نمی شود سکوت کرد و گفت: بهتر است مردم فیلم را ببینند و خودشان متوجه شوند که فیلم «عصر یخبندان» فیلم خوبی است.

منصور لشگری قوچانی در پایان درباره زمان اکران فیلم «کوچه بی نام» هم اعلام کرد این فیلم طبق برنامه ریزی های ما احتمالا در اکران دوم عید فطر در شهریور ماه اکران خواهد شد.

گفتگو از: محسن آزاددل-محسن دهقانی

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها