صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سینماگردی سینماتیکت: این هفته گزارش و تصاویر «سینما سپیده»

پس از استقبال خیلی خوبی که از برنامه سینماگردی سینماتیکت مشاهده کردیم برای قسمت دوم سینماگردی تصمیم گرفتیم به سینما سپیده برویم.

سینما سپیده

 بعد از گذر از هیاهوی کتابفروشی های خیابان انقلاب و حرکت به سمت چهار راه ولیعصر به سینما سپیده میرسیم. سینمایی بسیار قدیمی که بیش از 70 سال از عمر آن می گذرد و یادآوار خاطرات فراوانی برای سینمادوستان می باشد.
روی تابلویی که کنار گیشه و در بیرون سینما نصب شده، تاریخ ساخت سینما سال 1342 عنوان شده که طبق گفته کارکنان سینما اطلاعات آن نادرست است و تاحالا چندین بار تقاضای تصحیح آنرا به شهرداری داده اند. تاریخ ساخت آن حدودا به سال 1322 برمی‌گردد.

تابلوی تاریخچه سینما دیانا-سپیده

نام قدیم این سینما «دیانا» بوده است. موسس و مالک سینما که از ارامنه تبریز بود، به یاد دختر ناکامش این سینما را دیانا نامگذاری کرد. طبق گفته یک شهروند، در آن زمان سینما دیانا آنقدر مشهور بوده که پمپ بنزین چهار راه وصال را به اسم پمپ بنزین دیانا می شناختند. تا قبل از انقلاب هم در پشت بام سینما، سالن روباز تابستانی دایر بوده است.
«سینما دیانا» پس از انقلاب به سینما «سپیده» تغییرنام داد و حدود 25 سال است که در اختیار حوزه هنری می باشد. سالن یک سینما سپیده دارای 604 صندلی و مجهز به سیستم دالبی می‌باشد. در سال 83 هم سالن 2 سینما با ظرفیت 84 نفر در طبقه دوم که قبلا سالن انتظار سینما بوده گشایش یافت.

سینما سپیده هوای جیب شما را دارد

روی تابلوی قرمز رنگ سردر سینما این جمله جلب توجه می‌نماید: «این سینمای ارزان هوای جیب شما را دارد». البته قبل از آن هم، شعار «ارزانترین سینمای ممتاز کشور در خدمت مردم» نوشته شده بود. دلیلش هم این است که بلیط این سینما همیشه و در همه سانسهای هفته بصورت نیم بها عرضه می شود و به جذب مخاطب بیشتر در این سینمای ممتاز منجر شده است.

آپارات قدیمی ورودی سینما سپیده

وارد سینما که شدیم، دو مورد توجه ما را به خود جلب کرد، اول آپارات بسیار زیبا و بزرگی که دقیقا در میان لابی و ورودی سینما جای گرفته که خود نوعی اثر تاریخی در سینمای ایران به شمار می رود و اکثر مشتریان سینما با آن عکس یادگاری می‌گیرند. مورد دوم هم میز مدیر 44 ساله سینما،آقای کشاری، بود که در گوشه ای از لابی سینما قرار گرفته و در کمال تعجب ما ایشان در دفتر مدیریت کار نمی کند که دلایلش را از زبان خودش خواهیم شنید.
گفته های آقای حسین کشاری مدیر سینما سپیده درباره اوضاع فعلی سینمای ایران و سینما سپیده را با هم بخوانیم:

حسین کشاری - مدیر سینما سپیده

به نظر شما نکات حائز اهمیت برای جذب مخاطب در سینمای شما چیست؟
به نظر من اولین نکته ای که باعث جذب مخاطب می شود برخورد مناسب است، این مورد باعث می شود مخاطبی که به این سینما می آید باز هم حاضر شود سینمای ما را انتخاب کند. مسئله دوم نظافت سینما است که طرف احساس کند واقعا اینجا منزل خودش است. همچنین امکانات داخلی سینما هم هرچه بهتر و سالم تر باشد در جذب مخاطب تاثیرگذار است. اگر یک لامپ اینجا بسوزد تا تعمیر نشود شب خوابم نمی برد، چرا که همین یک لامپ هم برای مخاطبان مهم است. البته فیلم خوب هم از درجه اهیمیت بالاتری قرار دارد.

درباره اجرای طرح نیم بها همه روزه در سینما سپیده و همچنین شعاری که برخی سینماهای حوزه داشتند مبنی بر اینکه "این سینماها هوای جیب شما را دارند" توضیح دهید.
ما در ابتدای ورودمان به سینما طرح نیم بها را برای دانشجویان اجرا کردیم که بسیار مورد استقبال این عزیزان قرار گرفت و مردم عادی از این قضیه ناراحت بودند که چرا سینما فقط برای دانشجویان نیم بها است و ما درصدد این برآمدیم که مجوز نیم بها را برای همه اقشار جامعه بگیریم و بدین ترتیب سینما سپیده بدل به ارزان ترین سینمای ممتاز کشور شد. اما در رابطه با شعار مذکور من خودم به شخصه آن شعار را قبول نداشتم و به نظرم شعار خوبی نبود و اتفاقا مخاطب گریز بود.

با توجه به موقعیت جغرافیایی سینما سپیده مخاطبان شما اغلب از چه قشری هستند؟
به نظرم با توجه به اینکه سینما سپیده در منطقه شلوغی قرار دارد که همیشه مردم در حال رفت و آمد هستند، بیشتر مورد توجه رهگذران این منطقه قرار گرفته و این مخاطبان سینمای ما را انتخاب می کنند. ضمن اینکه صرفا نیم بها بودن بلیت دلیل بر پاتوق شدن سینما سپیده نیست. من بارها دیدم مثلا تماشاگران با خودروهای گران قیمت به سینما می آیند خب طبیعتا برای ایشان قیمت بلیت تفاوتی ندارد.آنها به نظرم برای همان احترام و گشاده رویی که در سینما سپیده دیده اند مخاطب ما هستند.

شما اشاره کردید علت محبوبیت سینما سپیده صرفا نیم بها بودن بلیت آن نیست، پس چه دلایل دیگری برای محبوب شدن این سینما وجود دارد؟
اول اینکه همان بحث احترام و گشاده رویی در برخورد با مخاطب است، من خودم بارها از پشت همین میز، خودم به احترام مشتری بلند شده و خوشامد می گویم. ضمنا ما سعی کردیم یک پاتوق برای دانشجویان در سینما فراهم کنیم. فرض کنید در برخی سینماها اگر بلیت سانس 4 بعد از ظهر را داشته باشید الزاما فقط نیم ساعت زودتر به شما اجازه داخل شدن به لابی سینما را می دهند ولی سیستم ما به این صورت نیست مثلا میتوان بلیت 7 بعد از ظهر را داشت و ساعت 2 بعد از ظهر وارد سینما شد.
در درجه دوم، ما بوفه اختصاصی داریم که مشتریان می‌توانند فقط برای استفاده از بوفه به سینما بیایند. میخواهم بگویم اشکالی ندارد اگر مخاطب وارد سینما شود و بلیتی نخرد و فیلمی هم نبیند. ما سعی کردیم اینجا محیط سالمی برای تماشاگران باشد و این بهتر از آن است که این دانشجویان به پارک بروند. مخاطبان سانس های صبح تا بعد از ظهر ما اکثرا دانشجویان هستند.
بارها شده دانشجویانی می آیند که بین کلاسهایشان فاصله افتاده و می خواهند دو ساعت در محیط سینما بنشینند و ما این اجازه را می‌دهیم چرا که به نظرم این باعث می شود آن مخاطب بعدها برای تماشای فیلم هم به سینمای ما بیاید.

سالن انتظار سینما سپیده

آیا نیم بها بودن بلیت تاثیر بسزایی در پر مخاطب بودن شما داشته است؟
ما در ابتدا خواستیم با طرح نیم بها مردم را جذب کنیم و بعد سعی کردیم با امکانات دیگر آنها را مجذوب سینما نگه داریم که شرایط آن را ذکر کردم. مخاطب توقع دارد با کیفیت خوب فیلم ببیند، روی صندلی سالم بنشیند و انتظار دارد مثلا در تابستان هوای سینما گرم نباشد. هزینه برق سینما هرچقدر هم باشد ما باید به مخاطبان سرویس استاندارد بدهیم. در رابطه با تاثیر بلیت نیم بها بر پر مخاطب بودن هم میتوانم مثال نقض بیاورم، سینمای دیگری هست که بلیت نیم بها به مخاطب عرضه می کند ولی فروشش با قبل تفاوتی نکرده است.
ما تبلیغ خاصی برای نیم بها بودن سینما نکردیم و هر اتفاقی افتاده از طریق تبلیغات دهان به دهان بوده است. مثلا دانشجویان می‌روند و از احترامی که اینجا بهشان شده تعریف می کنند و این نکته دیگران را به سینما می کشاند.

ظاهرا احترام به مخاطب برای شخص شما در سینما سپیده اهمیت ویژه داشته است، چگونه سعی می کنید این احترام متقابل را همیشه داشته باشید؟
اولین نکته ای که من به پرسنل گوشزد کردم این است که حتی تا 10 دقیقه بعد از فیلم هم ما باید به تصمیم مخاطب احترام بگذاریم و اگر درخواست تعویض فیلم را داشت این کار را برایش انجام دهیم و حتی تا نیم ساعت پس از شروع فیلم اگر مخاطب فیلم را دوست نداشت و تقاضای مسترد کردن وجه پرداختی اش را داشت ما اینکار را انجام بدهیم که اعتماد مخاطب به ما بیشتر شود.
سالن یک سینما سپیده

گذشته از این سعی کردیم امکانات سینما را نیز بهبود دهیم. مثلا هر دو سالن ما دیجیتال شده و سالن یک سیستم دالبی هم هست. دو سال پیش صندلی های سینما و کف پوش ها را کاملا تعویض کردیم و سیستم نورپردازی های سینما را بهبود بخشیدیم.علاوه بر این سیستم های گرمایشی و سرمایشی را هر سال سرویس می کنیم. طی چند سال گذشته نمای سینما را هم تغییر دادیم.

سالن دو سینما سپیده


ارتباطتان با سینماهای اطراف چگونه است و آیا بحث رقابت بین این چند سینما مطرح است؟
من با تمامی سینماهای اطراف ارتباط خوبی دارم و با اکثر مدیرانشان دوست هستم. برای ما در درجه اول فروش تمامی سینماها مهم است. مخاطب هایی داشتیم که به سینما آمده و به طور مثال فیلم نهنگ عنبر را می‌خواستند ببینند که این فیلم را نمایش نمی‌دادیم و ما همینجا در سایت سینماتیکت سانسهای سینماهای اطراف را به ایشان نشان داده‌ایم. طبیعتا مشتری هم متوجه می شود که ما به وی احترام گذاشتیم درحالی که می‌توانستیم بگوییم ما این فیلم را نداریم و نمیدانیم کدام سینما آنرا نمایش می دهد.

گیشه سینما سپیده

از حال و هوای سینما سپیده در ایام جشنواره فجر بگویید
من در ایام جشنواره فیلم فجر در سینما سپیده نماینده خانه سینما هم هستم. همانطور که می‌دانید خانه سینما در تمام سینماها برای ایام جشنواره فجر نماینده می فرستند ولی من خودم به شخصه بنا بر درخواست آقای عسگرپور نماینده سینما سپیده بودم.
ما برای جشنواره فجر داربست جلوی در را یک شب مانده به آغاز جشنواره دوباره رنگ آمیزی کردیم. سینما سپیده به دلیل اینکه ویژه اعضای خانه سینما بود بلیت فروشی نداشت. یک بار دیدم عده ای از دانشجویان آمده اند و می‌خواهند یک فیلم را ببیند، به آنها که حدود 50 نفر بودند، گفتم که یک گوشه و در صفی بایستند، بعد از آغاز سانس آنها را به عنوان میهمان سینما سپیده به سالن بردم.

چه فیلم هایی در دوران مدیریت شما در سینما سپیده پر فروش شده اند؟
ما دو سال است که جزو سینماهای پر مخاطب هستیم و در سال 92 یکی از پر مخاطب ترین سینماها از نظر موسسه سینماشهر شناخته شدیم. مثلا فیلم آتش بس 2 را ما با بلیت نیم بها بسیار بهتر از سینماهای دیگر فروختیم ولی باز هم می‌گویم دلیلش مشتری‌هایی هستند که پایه ثابت سینما سپیده هستند.
در دورانی که من مدیر سینما سپیده بودم، فیلم «گذشته» اصغر فرهادی فروش بسیار خوبی داشت و ما سالن را پر کردیم و سال گذشته هم آتش بس 2 را داشتیم که بسیار پر فروش بود. درعید نوروز هم فیلم «طعم شیرین خیال» که در کل فروش خوبی نداشت در سینما سپیده 80 میلیون فروخت، یا دیگر فیلممان استراحت مطلق هم خیلی خوب فروخت.
قبل از مدیریت من هم فکر می کنم اخراجی ها 1 و 2 بسیار پر فروش بوده اند.همین الان هم فیلم یاسین که فروش ضعیفی دارد نصف فروش روزانه اش در سینما سپیده است.

چه روزی در سینما سپیده برای شما تبدیل به یک روز ماندگار شده و همیشه در ذهنتان باقی می ماند؟
ما همه ساله میزبان جشنواره حقیقت هستیم و مسئولین، بسیار از میزبانی ما راضی بوده اند. در یکی از شب های برگزاری جشنواره حقیقت دو سال قبل خانم سیمین بهبانی و ناصر ملک مطیعی میهمان ما بودند و به قدری سینما شلوغ شده بود که خیابان انقلاب بسته شد، تا جاییکه خود خانم بهبهانی گفت این یک روز تاریخی برای من بود و من تا کنون این همه با مردم احساس راحتی نداشتم.

کشاری- مدیر سینما سپیده

آیا تا کنون به عنوان مدیر سینما سپیده به این نتیجه رسیده اید که سینما باید تعطیل شود؟
به نظرم اگر هر کسی در شغل خودش با عشق کار کند هیچگاه به سمت چنین تفکری نخواهد رفت. برای رونق سینما علاوه بر احترام به مخاطب باید ایده های جدید داشت و مخاطب را جذب کرد. ما روزهای اول در هر سانس شاید 4 یا 5 مخاطب داشتیم تا اینکه با ایده های جدید به موفقیت رسیدیم.
خود من به دانشگاه های مختلف رفتم و با مطرح کردن طرح نیم بها توانستم دانشجویان را جذب کنم. اینچنین نیست که شما یک روزه سینما را نیم بها کنید و همان روز هم اتفاق بزرگی بیافتد. من به عنوان مدیر ترسی ندارم بگویم این عکس های روی درهای سینما را خودم از پوسترها برش می زنم و می چسبانم .این کارها فقط عشق به سینما را می خواهد.

آپارات بسیار زیبا و بزرگی که در لابی سینما سپیده قرار دارد متعلق به کیست و چرا اینجا قرار دارد؟
این آپاراتی که میبینید حدود 60 سال قدمت دارد و این را واحد فنی حوزه هنری دو سال پیش بعد از کسب مقام پر مخاطب ترین سینمای کشور به ما هدیه داد. این خودش باعث جذب مخاطب شده و خیلی ها حتی نمیدانند آپارات چیست و درباره اش سوال می کنند ولی برای اکثریت مردم واقعا جذاب است.

آپارات سینما سپیده

جالب است که میز مدیریت شما در لابی سالن قرار دارد، در این باره توضیح می دهید؟
البته سینما سپیده دفتر مدیریت دارد ولی همینطور که می بینید میز من در لابی سینما است چرا که دوست دارم با مردم رودر رو شوم و علاوه بر این متوجه خیلی از اتفاقاتی که بین پرسنل و تماشاگر میافتد بشوم. این مسائل برای من مدیر سینما بسیار اهمیت دارد.

سالن نمایش سینما سپیده

خیلی از مدیران دولتی تفکر های شما را ندارند و رونق محل کارشان برایشان مهم نیست، نظر شما در این باره چیست؟

شاید خیلی از مدیر های دولتی عشق به کار را ندارند و به همین دلیل است که فروش سینما یا برخورد با مخاطب برایشان خیلی مهم نیست.

سینما سپیده تا کنون میزبان چه جشنواره هایی بوده است؟
در سه سال گذشته، بعد از چند سالی که جشنواره فجر را در سینما سپیده نداشتیم، دو دوره میزبان این فستیوال در سینما سپیده بودیم و دو سالی هم هست که جشنواره حقیقت در سینمای ما برگزار می شود. من خیلی موافق برگزاری جشنواره های دیگر نیستم چرا که دوست ندارم در طول یک هفته یا ده روز برگزاری جشنواره، مخاطبان اصلی خود را از دست بدهیم. اما جشنواره فجر تفاوت دارد و مخاطبان سینما مخاطبان جشنواره هم هستند.

کدام هنرمندان برای تماشای فیلم به سینما سپیده آمده اند؟
رضا عطاران که دفعات زیادی اینجا آمده همچنین آقایان میرکریمی، پرویز پرستویی، مجید صالحی، علی صادقی و خانم میترا حجار در اینجا فیلم تماشا کرده اند و خانم شیرین یزدانبخش هم فقط در سینما سپیده فیلم می بیند.

نظر شما درباره طرح افطار تا سحر که در ماه رمضان در سینماها اجرا می شود چیست؟
این طرح برای پردیس ها خیلی خوب است و می توانند تا سحر میزبان مخاطبان باشند، ما فقط سانس آخر را یک مقدار عقب کشیدیم و به نزدیک ساعت 22 رسانیدم اما سانس های اول صبحمان هم کماکان خوب است و به این نتیجه رسیدیم همان برنامه خودمان با یک ساعت تاخیر را پیش ببریم بهتر است.

نظرتان درباره سیستم مکانیزه فروش بلیت و فروش آنلاین بلیت از طریق سینماتیکت چیست؟
سیستم مکانیزه فروش برای اولین بار امکان انتخاب صندلی برای مشتری را فراهم کرد و این نکته باعث می شود ما به مشتریان پلان سینما را نشان دهیم تا جای خود را انتخاب کنند، از این رو طراحی این سیستم نوعی احترام به مخاطب است. سیستم مکانیزه اصلا قابل مقایسه با سیستم دستی نیست و علاوه بر راحتی دریافت گزارش، سیستم مکانیزه کلاس کاری بالاتری هم دارد و آمارهای جامع سیستم خیلی مفید است.
فروش اینترنتی ما در سینماتیکت هم به نسبت خیلی سینماهای اطراف بهتر است. حدود یک سوم فروش روزانه ما متعلق به خرید آنلاین است که البته این رقم در ماه رمضان کاهش یافته وگرنه قبلا بیشتر هم بود.

گیشه سینما سپیده

تاثیر تابلوی سر در سینما که عبارت «خرید آنلاین بلیت از سینماتیکت» روی آن درج شده در فروش اینترنتی شما چقدر بوده است؟
تابلوی سر در سینما که تبلیغ خرید آنلاین بلیت ما از طریق سینماتیکت است را دو سال پیش نصب کردیم و باعث بیشتر شدن فروش آنلاین ما شد. ضمن اینکه در تلفن گویا هم، خرید از سینماتیکت را اعلام می کنیم. گذشته از این وقتی تبلیغ سینماتیکت را می کنیم به نوعی تبلیغ خودمان را هم کرده ایم و به نفع ما هم هست. البته رزرو تلفنی هم کماکان داریم ولی نسبت به قبل کاهش یافته است.
طرح اهدای دی وی دی به خریداران بلیت فیلم گینس از سینماتیکت هم طرح جالبی است و تعدای از مخاطبان ما بابت اجرای این طرح تشکر کردند.

تابلوی خرید اینترنتی بلیت سینما سپیده


آیا نظرات مخاطبان درباره سینما سپیده را در سایت سینماتیکت دنبال می کنید؟
کامنت های سینماتیکت را می خوانم ولی خوشبختانه تا کنون به مورد بد یا مشکلی برنخوردم که از سینمای ما در سینماتیکت گزارش داده شود.

به نظر شما شرایط آب و هوایی و تغییرات فصلی در فروش فیلم ها تاثیر گذار است؟
من قائل به تاثیر شرایط آب و هوایی بر فروش فیلمها نیستم. به نظرم حتی برف سنگین هم ببارد فیلم خوب باید بفروشد. مثلا فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» مخاطبان خاص خود را دارد و تحت هر شرایط جوی این فیلم همین فروش فعلی را خواهد داشت.
یا به طور مثال جمعه ها که در دو سانس اول به دلیل نماز جمعه تعطیل هستیم در سانسهای بعد از ظهر آن را جبران می کنیم.

در مورد سوابق مدیریتی خودتان در سینما هم کمی توضیح دهید.
من کارم را در سینما به عنوان نماینده حوزه هنری از سال 66 در سینما قیام شروع کردم. بعد در سال 69 به معاونت سینما سپیده رسیدم و از سال 71 سمت مدیریت سینما شاهد را داشتم که آنجا را به سینمای سه سالنه تبدیل کردم. سال 80 تا 85 هم مدیر سینما دهکده المپیک بودم و سپس تا سال 90 در اسلامشهر فعالیت می کردم. از سال 91 تا امروز هم سمت مدیریت سینما سپیده را بر عهده دارم.

وظیفه یک فرد به عنوان مدیر سینما از نظر شما چیست؟
به نظر من تمام کارهای اجرایی سینما بر عهده مدیر سینما است. مدیر در ابتدا باید تعامل خوبی با پرسنل و مخاطبین سینما داشته باشد و در درجه دوم نیز رسیدگی به امور سینما مهم است. نشستن در سینما ارزش خاصی ندارد، مدیر باید از سینما بیرون برود و به فکر جذب مخاطب باشد. مثلا من حدود 11 ماه دوندگی کردم تا بتوانم توسط شهرداری نمای سینما سپیده را ترمیم کرده و نورپردازی را به نمای سینما اضافه کنیم.

آیا فیلم هایی که در سینما اکران می کنید را می بینید؟
من سعی می کنم تمامی فیلم های سینما را در همان روزهای اول اکران ببینم که بتوانم درباره محتوای فیلم راحت تر پاسخگوی نیاز مخاطب باشم و بتوانم نور، تصویر و صدا را نیز بررسی کنم.

آیا اولین آپاراتچی سینما سپیده را می شناسید؟
تا جاییکه من یادم هست در سالهای حدود 69-70 که من معاون سینما بودم اقای نقی زاده آپاراتچی اینجا بود ولی در جریان اولین آپاراتچی تاریخ سینما نیستم و بعید می دانم کسی اطلاعی داشته باشد.

آپاراتخانه سینما سپیده

آپاراتخانه سینما فلسطین

چه پیشنهادهایی برای رونق بیشتر سینما سپیده دارید؟
سینما سپیده قبل از انقلاب روی پشت بام سینمای تابستانی داشت. من پیشنهاد دادم در آنجا، سالن 3 را به صورت سینما رستوران احداث کنیم و مخاطب علاوه بر فیلم تماشا کردن بتواند غذا هم بخورد و پذیرایی شود.

به نظر شما قیمت فعلی بلیت سینما برای مخاطب مناسب است؟
به نظر من برای اکثر مخاطبان امروزی قیمت بلیت خیلی مهم نیست چرا که اگر مخاطبی آمده فیلمی را ببیند دو هزار تومان برایش تفاوت آنچنانی نمی کند. در دوره فعلی همه اجناس گران شده ولی سینما به آن نسبت خیلی گران نشده است.
قیمت فعلی 4 هزار تومان سینما سپیده را مناسب می دانم. ما بلیتمان دو سال قیمت 3500 بود که امسال بعد از دو سال به 4000 تومان افزایش دادیم.

قیمت بلیت سینما سپیده

شعاری دارید که با آن مخاطب را تشویق به تماشای فیلم ها در سینما سپیده کنید؟ یا اگر پیامی برای مخاطبان خود دارید بگویید.
امیدوارم بتوانیم بهترین سرویس را به تماشاگران بدهیم و مشتری تشخیص بدهد ما لیاقت میزبانی اش را داشته باشیم، برای ما کافیست چرا که تمام هدف ما جلب رضایت مشتری است.
شعار ما همیشه این بوده است که: رضایت مخاطب و احترام متقابل سرمایه کار ما است.

نظرتان درباره برخی فیلم ها که در سینماهای حوزه هنری اکران نمی شوند چیست؟
به هرحال تصمیم گیری اکران یا عدم اکران فیلمی در سینمای ما طبیعتا بسته به نظر حوزه هنری است. ما در جلسات شورای نمایش حوزه شرکت نداریم و دلیل عدم اکران برخی فیلمها را نمی دانیم.

خاطراتی که از دوره مدیریتتان در سینما سپیده در ذهنتان باقی مانده را بگویید.
خاطره ای که به یادم می آید برمی گردد به دو هفته قبل از ماه رمضان که دو خانواده چهار نفره سوار بر موتور جلوی سینما پارک کردند و دیدم پدر خانواده پولهایش را می شمارد که اکثرش هم هزار تومانی بود. 2 تا از آن 8 نفر بچه های خردسال بودند و من تا این صحنه را دیدم به مسئول گیشه گفتم بگویید برای این دو بچه نیازی به تهیه بلیت نیست و خودم بهای آن را می پردازم. بلیت فیلمی را تهیه کردند که فیلم بسیار سنگینی بود تا جاییکه من رفتم در سالن دیدم ظاهرا از فیلم خوششان نیامده و شاکی هستند. گفتم تشریف بیاورید سالن یک و فیلم کمدی ببینید، باز هم اگر خوشت نیامد تشریف بیاور و پولت را پس بگیر. این را می گویم که بدانید برخورد برعکس این را هم می توان داشت ولی به نظرم حیف است مخاطب را از دست بدهیم.
ما مشتری داریم که حوالی دوراهی قلهک زندگی می کند ایشان یک بار به من گفت امیدوارم ناراحت نشوی ولی من شدیدا از دست شما ناراحت هستم چرا که ما یک بار گذری از اینجا عبور کردیم و همسر من به حدی از سینما سپیده خوشش آمد که هر بار قصد سینما رفتن داریم می گوید فقط به سینما سپیده برویم.
زمان اکران «چند متر مکعب عشق» فروش سینما سپیده خیلی بیشتر از سینماهای دیگر بود. طوری شده بود که اینجا به پاتوق سینمادوستان افغانی تبدیل شده بود و آقایان محمودی هم تبلیغات زیادی روی سینما سپیده کرده بودند. تماشاگران افغانی که به سینما سپیده می آمدند به حدی با کلاس بودند اصلا به ظاهرشان نمی خورد افغانی باشد و این هم برای ما و هم برای برادران محمودی که اکثر روزهای اکران فیلمشان در سینما حاضر بودند خاطره بسیار خوبی شد.

سالن طبقه دوم سینما سپیده

سالن انتظار سینما سپیده

مسوول سالن سینما سپیده

پس از پایان گفتگو با آقای کشاری به سراغ مخاطبان سینما رفتیم و با دو تن از آنها صحبت کردیم که در ادامه می خوانید:

خانم پراور یکی از تماشاگران سینما سپیده به ما گفت: معمولا اتفاقی تصمیمی می‌گیریم به کدام سینما برویم و سینمای خاصی مد نظرمان نیست. طبیعتا اول فیلم و سانس مورد نظرمان را پیدا می‌کنیم و بعد به سینما فکر می کنیم. در تهران نزدیک بودن سینما به منزل در اکثر نقاط تهران معنی ندارد. شما ببینید اکثر سینماها در مرکز تهران جمع هستند یا غرب تهران یا مثلا پارک ملت. خب این مسئله خودش یکی از دلایل کاهش مخاطبان سینمای ایران است.

مخاطب سینما سپیده

آقای محمدی که از مخاطبان ویژه سینما سپیده است، می گوید: من بلیت سینما سپیده را اکثرا از سینماتیکت و به صورت آنلاین خرید می کنم. خرید بلیت آنلاین بحث جدیدی است که سینماتیکت خیلی خوب توانست آن را بین مردم جا بیاندازد. من چون اهل همین محل هستم طبیعتا زیاد به سینما سپیده می آیم و اینجا سینمای محبوبم می باشد. 2-3 بار به پردیس کورش رفتم و خیلی هم خوشم آمد ولی باز هم سینما سپیده را بیشتر از بقیه سینماها دوست دارم. به نظرم مسئولین سینما می توانند یک بروشور یا توضیحی از سینما تهیه کند که در آن تاریخچه سینما سپیده چاپ شده باشد و به مردم بدهند. پدرم هم قبل از انقلاب بسیار به سینما سپیده آمده است.

مخاطب سینما سپیده

در ادامه به سراغ مدیر کافی شاپ سینما سپیده رفتیم و با او نیز دقایقی صحبت کردیم:
اقای رجبی مدیر فعلی بوفه سینما سپیده نیز صحبت هایی مطرح کرد. وی به ما گفت: حدود چهل سال است که پدرم اینجا فعالیت دارد و خودم هم 20 سال است که در بوفه سینما سپیده کار می کنم. او درباره فروش بوفه سینما گفت: فروش ما طبیعتا به فیلم بستگی دارد هرچه فیلم بیشتر بفروشد ما هم بیشتر می فروشیم و البته مشتریانی داریم که صرفا سینما نمی آیند و فقط از ما خرید می کنند. ما اکثر جنس ها را با قیمت اصلی خودش می دهیم و اصلا گرانتر از قیمت خودش نمی فروشیم.

بوفه سینما سپیده

در پایان هم کارکنان سپیده در کنار هم عکس یادگاری گرفتند:
(البته خانم پیرزاده مسئول گیشه در روز تهیه گزارش حضور نداشتند که جاشون توی عکس خالیه)

عکس یادگاری کارکنان سینما فلسطینگزارش از: محسن آزاددل - محسن دهقانی
تصاویر: سجاد احمدی مجد

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها