صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

برگزاری جشن خانه سینما تحت تاثیر اوضاع اقتصادی

دبیر جشن هفدهم خانه سینما اعلام کرد: جشن امسال با اعمال برخی اصلاحات در آیین‌نامه و توجه ویژه به صرفه‌جویی در برگزاری جشن به دلیل شرایط فعلی سینما و تنگناهای مالی اهالی سینما برگزار می‌شود.

خانه سینما
نخستین نشست خبری هفدهمین جشن خانه سینما صبح 22 تیر ماه با حضور همایون اسعدیان (دبیر جشن) و مازیار میری (مدیراجرایی) برگزار شد که در آن همانند سال گذشته بر توجه به برپایی جشن بزرگ سینما با کمترین هزینه‌ها تاکید شد.

 

در این باره همایون اسعدیان بیان کرد: زمانی که هیات مدیره از من خواست مسئولیت دبیری جشن را بپذیرم یک دغدغه کلی داشتم که آن‌، دغدغه هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما هم بود. این دغدغه هم به شرایط فعلی سینما و تنگناهای مالی اهالی آن برمی‌گردد و این سوال برای ما وجود داشت که آیا برگزاری جشن خانه سینما نمی‌تواند حساسیت‌ها و دلچرکینی‌ها را ایجاد کند؟

 

او افزود: براین اساس توافق کلی میان همه ما این بود که تلاش کنیم به سنت هر ساله جشن بزرگ سینما را در شأن خانه سینما برگزار کنیم اما تا جای ممکن هزینه‌های آن را کاهش دهیم؛ به طوری که حتی در پایان آورده‌ای برای خانه سینما و اهالی سینما داشته باشیم.

 

اسعدیان ادامه داد: با این ذهنیت‌، تمام طراحی‌های جشن بر اساس صرفه‌جویی و فشرده شدن زمان‌، با توجه به اینکه از شکوه، ارزش و شأن جشن خانه سینما ذره‌ای کم نشود، برنامه‌ریزی شد.

 

وی با تاکید بر اینکه این مساله دیدگاه کلی مسؤولان خانه سینما و جشن این نهاد است‌، درباره‌ی یکی دیگر از موارد مهم در برگزاری جشن هفدهم خانه سینما گفت: آیین‌نامه جشن موضوع مهمی است که هر سال تغییرات مختصری در آن وجود داشته و البته همه معتقدیم این آیین‌نامه اشکالات اساسی دارد. همچنین همه می‌دانیم که راهی جز سریع‌تر راه اندازی‌ کردن آکادمی جشن خانه سینما نیست ولی هر ساله این مساله پشت گوش انداخته شده است.

 

وی اضافه کرد: امسال از گروهی خواسته‌ایم تا این مساله را به طور جدی پیگیری کند که شاید در جشن پایانی خانه سینما بتوانیم اعلام کنیم امسال آخرین سالی بود که جشن به شیوه فعلی برگزار شد و از سال آینده به شکل آکادمیک که از نظر ما بهترین روش است، جشن را برپا می‌کنیم.

 

 

او در ادامه با تاکید بر اینکه «با توجه به شرایط امسال مجبور به حفظ آیین‌نامه با پاره‌ای از اصلاحات بودیم»، گفت: به طور مثال یکی از این تغییرات در حوزه داوری است که سال گذشته در بدترین حالت داوران خودشان می‌توانستند کاندید شوند و فیلم داشته باشند. در حالی که این اتفاق حتی اگر در شرایطی باشد که داوران لیاقت کاندیدا شدن را داشتند شائبه‌ی ارتباط و لابی‌گری را ایجاد می‌کرد به همین دلیل امسال توافق شد که در مرحله اول از 11 صنف سینمایی 55 داور‌( از هر صنف 5 داور) انتخاب شوند‌ که به هیچ عنوان فیلمی نداشته باشند. یعنی هیچ داوری در هیچ بخشی حق ندارد فیلم داشته باشد.

 

دبیر جشن خانه سینما در این باره اضافه کرد: البته ممکن است برای یک صنف کمی تساهل به خرج دهیم و آن هم صنف جلوه‌های ویژه کامپیوتری است که معتقدم در برخی از فیلم‌ها تاثیر کمی داشته و کار آرتیستیک ویژه‌ای انجام نداده‌اند. با این حال حتی صنف بازیگران هم که بسیار برایشان سخت بود داورانی را معرفی کنند که هیچ فیلمی نداشته باشند این قضیه را پذیرفتند که با همین شرط پنج نفر را معرفی کنند.

 

همایون اسعدیان در ادامه به یکی دیگر از مواردی که در آیین‌نامه جشن هفدهم خانه سینما لحاظ می‌شود اشاره و اظهار کرد: شورای سیاست‌گذاری جشن خانه سینما تاکنون دو جلسه داشته است که در آن توافق شد تمامی کاندیداها به جز سه مورد که استثنا هستند‌، حتما باید عضو یکی از صنوف خانه سینما باشند چون اگر این جشن متعلق به اصناف سینمای ایران است صحیح نیست که کسانی که به هر دلیلی عضو صنوف خانه سینما نیستند کاندیدا شوند و جایزه بگیرند.

 

وی سه مورد استثنا را هم به ترتیب اینطور اعلام کرد: بازیگر‌، کارگردان‌های اول‌ که هنوز عضو کانون کارگردانان نشده‌اند و فیلمنامه‌نویس که ممکن است کسی فیلمنامه اول خود را نوشته باشد و هنوز عضو انجمن نباشد؛ بنابراین این سه مورد به دلیل ویژگی شغلی استثنا قرار گرفتند.

 

به گفته اسعدیان تغییر دیگری که در آیین‌نامه امسال جشن خانه سینما اعمال می‌شود‌، به بخش کارگردان‌های اول اختصاص دارد که پیش از این در این بخش دو تندیس اهدا می‌شد اما امسال فقط به یک نفر به عنوان استعداد جوان تندیس داده می‌شود.

 

او همچنین درباره این بخش اظهار کرد: هیات داوری این بخش در مرحله اول یک هیات مستقل پنج نفره به انتخاب دبیر است که از میان فیلم‌های اول، پنج فیلم اولی را که ویژگی کاندیدا شدن داشته باشند ارزیابی می‌کنند.

 

***

دبیر جشن هفدهم خانه سینما در بخش دیگری از این نشست با اشاره به این که انجمن فیلم‌های مستند دو روز قبل با آغاز کار هیات انتخاب کلید شروع جشن را زده‌اند‌، گفت: طبق آیین‌نامه فیلم‌هایی که از تیر ماه سال گذشته تا خرداد ماه امسال در سینماها اکران شده‌اند می‌توانند در جشن شرکت کنند. این یک حرکت صنفی است و ما کسی را مجبور به حضور نمی‌کنیم. با این حال فیلم «امروز» بنا به درخواست رضا میرکریمی (کارگردان فیلم)که در حال حاضر مدیرعامل خانه سینما است از جشن کنار گذاشته شد.

 

 

***

 

 

اسعدیان همچنین در پاسخ به سوالی درباره داوری فیلم‌های گروه هنر و تجربه که حرف و حدیث‌هایی درباره آن مطرح شده است‌، اظهار کرد: گروه هنر و تجربه یک سالی است که تشکیل شده و با آداب و ضوابط خاص خود راه اندازی شد تا بخشی از سینمای ایران را که زمانی مخاطب خاص نامیده می‌شد پوشش دهد و اتفاقا هم موفق هم بود. با این حال طبیعی است که در آیین نامه جشن خانه سینما به این گروه توجهی نشده بود.

 

او ادامه داد: به این ترتیب آنچه درباره شرایط حضور فیلم‌ها در جشن خانه سینما در آیین نامه وجود دارد با وجود فیلم‌های گروه هنر و تجربه کمی تفسیربردار است که آیا فیلم‌های سینمایی که فقط فیلم‌های نمایشی که پروانه نمایش دارند‌ را شامل می‌شود یا آنهایی که مجوز اکران محدود دارند هم در این آیین نامه گنجانده می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه تصمیم گیری درباره این موضوع می‌توانست برعهده دبیر باشد اما ترجیح داده شد که در شورای سیاست گذاری تصمیم گیری شود، گفت: در جلساتی که داشتیم دوستان متولی از گروه هنر و تجربه هم حضور داشتند اما هنوز به نتیجه مشخصی نرسیدیم البته هفت فیلم «ماهی و گربه»، «پرویز»، «انارهای نارس»، «دختر‌، مادر، دختر»، «روز مبادا» و «مردی که اسب شد» به دلیل داشتن پروانه سینمایی و هماهنگ بودن با ضوابط در جشن شرکت دارند و فقط 9 فیلم باقی می‌ماند که برای آنها تصمیم گیری خواهد شد.

 

دبیر جشن خانه سینما همچنین درباره برخی فیلم‌هایی که هنوز اکران نشده‌اند‌ و اینکه آیا شرایطی برای حضور آنها در جشن فراهم می‌شود یا خیر گفت: هر جشن و جشنواره‌ای تعریف خود را دارد. وظیفه جشن خانه سینما هم فراهم کردن اکران برای فیلم‌هایی که نمایش داده نشده‌اند نیست که البته اگر یک روزی این موضوع در آیین‌نامه مطرح شود حتما به آن توجه خواهد شد.

 

او افزود: فیلم‌هایی هستند که امکان اکران پیدا نمی‌کنند و در تعریف جشن خانه سینما هم فیلم‌هایی لحاظ می‌شوند که در مدت مشخصی اکران شده‌اند یعنی دو سال است که بر همین اساس تصمیم گیری می‌شود.

 

***

 

اسعدیان درباره تامین هزینه‌های جشن خانه سینما هم بیان کرد: کسانی که وظیفه و مسئولیتی در برگزاری جشن دارند هیچ گونه دستمزدی نمی‌گیرند و قراردادی هم ندارند و تنها به عنوان یک وظیفه صنفی در خانه سینما کار خود را انجام می‌دهند.

 

او افزود: اگر هزینه‌های جشن خانه سینما هم بالا می‌رود به این دلیل است که در یک پروسه زمانی طولانی مدت برگزار می‌شود و در تمام مدت داوری باید حداقل یک پذیرایی مختصری از آنها انجام شود که همین هزینه‌های خود را خواهد داشت.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر برای تامین هزینه برگزاری جشن با اسپانسر مشغول مذاکره هستیم چرا که تمام تلاشمان بر این است که بودجه جشن را از بودجه خانه سینما تامین نکنیم و امیدوارم این تامین بودجه از طریق اسپانسر به گونه‌ای باشد که علاوه بر برگزاری جشن آورده‌ای هم برای خانه سینما باقی بماند.

 

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست مازیار میری، مدیر اجرایی جشن هفدهم خانه سینما با ابراز امیدواری از اینکه امروز با رسیدن خبرهایی خوش از راه دور برای این سرزمین روز خوشی باشد‌، درباره زمان برگزاری جشن توضیح داد: طبق تاریخ مشخص شده بعد از پایان جشن شانزدهم‌، جشن هفدهم خانه سینما آغاز می‌شود و فیلم‌هایی که از تیرماه 93 تا پایان خرداد ماه اکران شده اند در جشن امسال می‌توانند شرکت کنند.

او گفت: به این ترتیب 61 فیلم برای شرکت در جشن واجد شریط هستند و اینها جدا از فیلم‌های هنر و تجربه هستند‌ که شرایط اکران دارند.

 

وی با اشاره به اینکه جدول نمایش بخش سینمایی طراحی و بسته شده و از هفدهم مرداد ماه بخش اول داوری‌ها آغاز می‌شود بیان کرد: این مرحله حدود 14 روز به طول می‌انجامد که در سالن سیف‌الله داد خانه سینما داوران آثار را بررسی می‌کنند.

 

او آثار رسیده در بخش مستند را 108 فیلم اعلام کرد و گفت: در نهایت 40 فیلم توسط داوران در این مرحله انتخاب خواهند شد. همچنین در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی و تجربی 161 فیلم تقاضا حضور در جشن را ارائه کرده بودند که روز گذشته 360 فیلم (یک فیلم اجرایی بود)، تحویل هیات انتخاب شد و این هیات کار خود را در خانه سینما آغاز کرده است تا پس از بررسی بین 40 تا 60 فیلم را انتخاب کند.

 

به گفته او در بخش انیمیشن هم 104 فیلم برای شرکت در جشن خانه سینما ارائه شده که هیات داوران این بخش از سوم مرداد ماه کار خود را آغاز می‌کند.

 

مدیر اجرایی هفدهمین جشن خانه سینما تاریخ برگزاری جشن‌های این نهاد صنفی را به این ترتیب اعلام کرد:

هشتم شهریور ماه: جشن انیمیشن

یازده شهریور ماه : جشن فیلم‌های کوتاه داستانی و تجربی

چهارده شهریور ماه: جشن فیلم‌های مستند

هفده شهریور ماه:مراسم نکوداشت‌ها و بزرگداشت‌ها

بیست شهریور ماه:جشن بزرگ خانه سینما

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها