صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

این اعتراض‌ها به نفع فیلم‌تان شده یا ضررش؟

سازندگان گشت ارشاد و خصوصی، به سوال کافه سینما پاسخ دادند

 این جنجال سال نوی سینمای ایران بود. در روزهای پایانی سال 90، انصار حزب الله با انتشار بیانیه‌ای، از وزارت ارشاد خواست تا فیلم‌های "خصوصی" و "گشت ارشاد" را از اکران پائین آورده و به آنها اجازه نمایش ندهد. و اخباری از این تحرکات در سایت‌های اینترنتی منتشر شد. کافه سینما تصمیم گرفت تا به سراغ این دو کارگردان برود تا از آنها بپرسد که آیا این اعتراضات به نفع فیلم آنها تمام شده یا به ضرر فیلم شان.

"محمدحسین فرحبخش" سازنده خصوصی معتقد است که این حرکت‌ها به نفع فیلمش تمام شده. او گفت:"این اعتراضات به نفع فیلم من تمام شد چون مردم متوجه شدند که چنین فیلمی هم اکنون در حال اکران است. خیلی‌ها بعد از دیدن فیلم به من تبریک گفتند و از من تشکر کردند."

فرحبخش در ادامه عنوان کرد: "به نظر من این اعتراض از جایی ساماندهی شده بود. این افراد به کاهدان زده‌اند. آمدند دم وزارت ارشاد نشستند و تفریح کردند چون قبل از این حرکت، چهارشنبه سوری بود و آنها نتوانسته بودند بروند، حالا رفتند دم ارشاد تفریح کردند. اخطار دادند که اگر ظرف 48 ساعت فیلم پائین کشیده نشود، خودمان وارد می‌شویم، انگار که یک ملت 70 میلیونی لنگ این 150 نفر است. خوشبختانه نیروی انتظامی و پلیس امنیت برخورد خوبی با آنها کرد و حتی من خبر دارم که یک عده از این افراد را بازداشت کرد."

فرحبخش با بیان بازتاب خوب این اعتراضات گفت: حزب الله که به مردم اذیت و آزار نمی‌رساند، حزب الله باید تابع قانون باشد. اگر حرف‌های مقام معظم رهبری را در سخنرانی مشهد گوش داده باشید، متوجه می‌شوید که ایشان فرمودند: "اصل، محور قانون جمهوری اسلامی است." کسی که قانون را زیر پا بگذارد نمی‌تواند بگوید حزب‌اللهی است.

این تهیه‌کننده و کارگردان سینمای ایران در ادامه افزود: "آن کسانی که به این فیلم پروانه دادند، از این افراد اصلح هستند و برای مردم و برای این نظام دلسوزترند. اگر اینها انصار حزب الله هستند من خودِ حزب اللهم. این افراد بهتر است بروند بیوگرافی من را بررسی کنند. من بدون اینکه ریالی از دولت کمک بگیرم دارم فیلم می‌سازم و افتخار می‌کنم که به عنوان تنها بخش خصوصی مستقل، در حال فعالیت در این سینما هستم. گوش من هم بدهکار این افراد نیست."

فرحبخش با تشبیه این افراد به کاراکتر اصلی فیلم "خصوصی" اظهار کرد: "من در این فیلم زندگی گذشتگان این افراد را به نمایش گذاشتم. اینها آدم‌هایی هستند که من در فیلم نشان دادم. تندروهایی که اگر خودشان را اصلاح نکنند، سرنوشتشان به سرنوشت کاراکتر اصلی فیلم من دچار می‌شود." این گونه به کافه سینما پاسخ داد: اصل فیلم من در مورد این انسان‌های تندرو است، افرادی که به اعتدال و قانون پایبند نیستند و عدالت و ولایت را تا جایی قبول دارند که با آنها همخوانی داشته باشد. البته من این اعتراضات را شوخی می‌گیرم، اینها جدی نیستند. نه تنها من، بلکه دولت و وزارت ارشاد هم اینها را جدی نمی‌گیرد. پلیس هم که وارد شد به این دلیل بود که آنها سلب امنیت کرده بودند."

 

اما سوی دیگر این اعتراضات متوجه فیلم "سعید سهیلی" بود. سهیلی هم به مانند فرحبخش در گفتگو با کافه سینما این اعتراضات را به نفع فیلم خود و به ضرر سینما عنوان کرد.

"این اعتراضات باعث شد که مردم بیشتر متوجه فیلم من شوند و انگیزه پیدا کنند تا فیلم را ببینند. البته معلوم می‌شود که فیلم من خوب بوده چون عموما اعتراض به فیلم بد صورت نمی‌گیرد بلکه به فیلم‌هایی اعتراض می‌شود که حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند. اما می‌گویم به ضرر سینما چون هرگونه حرکتی از این جنس حرکت‌ها به ضرر کلیت سینما تمام می‌شود."

سهیلی در ادامه افزود: "افرادی که برای اعتراض آمده بودند، در ظاهر همین چند نفر بودند اما پشت قضیه مهم است که از نظر من مشخص است اما برای مردم مشخص نیست. قطعا یک یا دو نفر در پشت پرده هستند که به این افراد خط می‌دهند چون من اطلاع دارم اگر 100 نفر در جلوی وزارت ارشاد تجمع کرده بودند،99 نفر آنها اصلا فیلم را ندیده‌اند. این افراد نه با من مشکل دارند، نه با فیلمم و نه با سینما، چون نه من را می شناسند، نه فیلمم را دیده‌اند و نه اهل سینما هستند ولی آن افرادی که به اینها خط می‌دهند هم با من مشکل دارند، هم با فیلمم و هم با سینما. آنها این فیلم من را بهانه کردند تا به اهداف شخصی، باندی و صنفی خودشان برسند. من اصلا حوصله این آدم‌ها را ندارم."

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها