صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

اکران فیلم‌های سه‌‌بعدی تا پایان سال ادامه دارد/ تجهیزات برج میلاد مناسب نبود

 «حسین طلابیگی» مدیر کل دفتر توسعه و فناوری سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس در‌باره اکران فیلم‌های سه‌بعدی و روند اکران آن در تهران و شهرستان‌ها، گفت: سه فیلم سه‌بعدی از هفتم فروردین‌ما‌ه در تالار ایوان شمس اکران شده است و در سطح شهر هم تبلیغات صورت گرفته است.

وی درباره قیمت بلیت این فیلم‌ها و نوع اکران آن‌ها، گفت: سه فیلم «هوگو» (مارتین اسکورسیزی)، «هیولایی در پاریس» و «شنل قرمزی» در سه سانس 18، 20 و 22 هر روز اکران شده است و به دلیل مدت‌زمان طولانی فیلم «هوگو» این فیلم در آخرین سانس به نمایش درمی‌آید و قیمت بلیت این فیلم‌ها 7 هزار تومان تعیین شده است.

طلابیگی درباره تاخیر نمایش فیلم در ایام جشنواره به دلیل ارایه عینک‌ها و تمیز شدن آن‌ها، گفت: در اکران اول به دلیل طولانی بودن فیلم «هوگو» که بیش از 2 ساعت است این مشکل پیش آمد، بقیه فیلم‌ها این مشکل را نداشتند. در حال حاضر «هوگو» در سانس آخر به نمایش گذاشته می‌شود و مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

* استقبال مردم از فیلم‌های سه‌بعدی بسیار خوب است

 وی درباره عدم اکران فیلم‌های سه‌بعدی در سالن آزادی، گفت: این سالن سرگروه است و در سالن اصلی فیلم‌های سینمای ایران اکران می‌شود، به همین دلیل فعلاً امکان نمایش این فیلم‌ها را در سینما آزادی نداریم. استقبال مردم بسیار خوب بود و در ایوان شمس سانس فوق‌العاده و اکران اضافه داشتیم.

 

* تجهیزات برج میلاد برای اکران مناسب نبود

 طلابیگی در پاسخ به این سؤال که امکان نمایش فیلم‌های سه‌بعدی پس از سانس موظف در سینما آزادی وجود دارد یا خیر، گفت: سالن سینما آزادی تقاضایی درخصوص اکران فیلم‌های سه بعدی ارایه نداده است، البته برج میلاد برای اکران فیلم‌های سه‌بعدی تقاضا داد اما متاسفانه تجهیزاتش برای اکران این فیلم‌ها مناسب نبود. تجهیزات باید حرفه‌ای و قابل اکران باشد. دوستان یک تجهیزاتی را گذاشتند که با سیستم اکران سه‌بعدی فیلم خارجی و بین‌المللی مناسب نیست. فیلم‌های سه‌بعدی خارجی طبق شرایط خاصی باز می‌شود، باید تجهیزات مناسب باشد که فیلم به نمایش گذاشته شود. بخش خصوصی تجهیزاتی را تهیه کرده است که قابل اکران برای این فیلم‌های سه‌بعدی خارجی نیست و کیفیت لازم را هم ندارد. ما هم نمی‌خواهیم کیفیت نمایش فیلم‌ها پایین بیاید، مخاطب با کیفیت مناسب و خوب باید فیلم را ببیند.

طلابیگی درباره تقاضای نمایش فیلم‌های سه‌بعدی توضیح داد: سالن‌هایی که مجهز به سیستم نمایش سه‌بعدی هستند باید تقاضای‌شان را به دفتر توسعه و فناوری بدهند و ما بررسی می‌کنیم. برای این فیلم‌ها مجوز نمایش صادر شده است و شورای صنفی هم توافقش را اعلام خواهد کرد و فیلم ارایه خواهد شد.

 

* چهار سال امکان نمایش فیلم‌های سه‌بعدی را داریم

 وی در پاسخ به این سؤال که تا چه زمانی این فیلم‌ها اکران خواهند شد، گفت: برای اکران فیلم‌های سه‌بعدی محدودیتی نداریم و تا چهار سال قابلیت نمایش دارند و ما هم اجازه نمایش این فیلم‌ها را در اختیار داریم. ما به دنبال وارد کردن فیلم‌های جدید هستیم و به لیست اکران این فیلم‌ها اضافه کنیم البته نمی‌خواهیم به فیلم‌های تولید داخلی لطمه بزند. با یک محدودیت این فیلم‌ها را اکران خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا مخاطبان از تکنولوژی روز دنیا استفاده کنند.

 

* شهرستان‌ها تقاضای نمایش فیلم‌های سه بعدی را دارند

 - مدیر کل دفتر توسعه و فناوری سینمایی و سمعی و بصری وزارت ارشاد درباره برنامه‌ای برای اکران فیلم‌های سه‌بعدی در شهرستان‌ها گفت: در شهرستان‌ها درخواست‌هایی داشتیم. بخش خصوصی برای ورود تجهیزات ابراز علاقه کرده است اما به دلیل قیمت بالای این تجهیزات مشکلاتی وجود دارد. ما بررسی می‌کنیم تسهیلاتی در اختیار آن‌ها بگذاریم که بتوانیم تجهیزات را در اختیارشان بگذاریم تا قابلیت اکران در شهرستان‌ها هم به وجود آید.

وی در ادامه گفت: ما یک پروسه اکران فیلم‌های سه‌بعدی به روش 35 میلی‌متری را هم پیگیری می‌کنیم که اگر به نتیجه برسد سینماهای شهرستان که توان خرید تجهیزات را ندارند، تا زمانی که بتوانند تجهیزات را خریداری کنند بتوانند این فیلم‌ها را نمایش دهند.

وی در ادامه درباره نوع نمایش فیلم‌های سه‌بعدی به روش 35 میلی‌متری، گفت: این فیلم‌ها به صورت سه‌بعدی نمایش داده می‌شود اما به روش 35 میلی‌متری. در حال حاضر نمایش به صورت دیجیتال و با عینک مخصوص است. پروسه‌ای را در سال گذشته پیگیری کردیم به این صورت که فیلم‌ها از دیجیتال به 35 میلی‌متری در ایران تبدیل شود. شرکتی که این کار را انجام می‌دهد شرکت ایرانی است که در فرانسه هم این کار را انجام داده و مورد استقبال فرانسوی‌ها هم قرار گرفته است؛ زیرا کشورهای دیگر هم این مشکل را دارند و همه سالن‌های سینما به تجهیزات سه‌بعدی مجهز نشده است.

طلابیگی در ادامه گفت: پیگیری می‌کنیم اگر بشود در شهرستان‌ها با این روش فیلم‌های سه‌بعدی را به نمایش بگذاریم. تست نمایش 35 میلی‌متری نتیجه داده است و شرکتی که این کار را انجام می‌دهد در حال مذاکره با شرکت‌های خارجی این فیلم‌ها است تا نسخه قابل تبدیل 35 میلی‌متری را در اختیار قرار دهند و این تبدیل صورت بگیرد.

 

* دو فیلم جدید به اکران فیلم‌های سه‌بعدی اضافه می‌شود

 وی در پاسخ به این سؤال که پس از نمایش این سه فیلم، آیا نمایش جدیدی برای اکران فیلم‌های سه‌بعدی در نظر گرفته می‌شود یا خیر، گفت: ما در حال بررسی هستیم که فیلم‌های جدید که قابلیت نمایش در کشور را دارند، تهیه کنیم. ما به لحاظ فرهنگی محدودیت اکران داریم و فیلم‌هایی را باید انتخاب کنیم که با فرهنگ ما مطابقت داشته باشد. اکران فیلم‌های سه‌بعدی تا آخر سال با فیلم‌های جدید ادامه می‌یابد‌. دو فیلم «حریم» و «بچه‌های جاسوس 4» به اضافه یک یا دو فیلم جدید اکران خواهد شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها