صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

استقبال از «رستاخیز» در جشنواره بغداد

اکران رستاخیز به‌عنوان فیلم افتتاحیه هفتمین دوره جشنواره فیلم بغداد با استقبال پرشور مخاطبان و ابراز احساسات شدید آنها روبه‌رو شد.

رستاخیز
نسخه دوبله عربی این فیلم «القربان» نام دارد که با همین نام هم در این جشنواره روی پرده رفت. نسخه اکران شده فیلم در بغداد همان نسخه‌ای است که در ایران هم قرار بود اکران شود.

«رستاخيز» شامگاه پنجشنبه ۹ مهرماه به‌عنوان افتتاحيه جشنواره بين‌المللي فيلم بغداد با حضور بيش از ‌هزار نفر از سفرا، میهمانان خارجي، هنرمندان و فيلمسازان و مردم عراق در المسرح الوطني، سالن ملي عراق به نمایش درآمد.

در ابتدای این مراسم، تقی‌علی قلی‌زاده تهيه‌كننده و احمدرضا درویش كارگردان فيلم که به دعوت رسمی معاون وزیر فرهنگ عراق در مراسم حضور داشتند، مورد تشویق میهمانان قرار گرفتند. بسياري از شبكه‌هاي تلويزيوني عراق ازجمله شبكه دولتي عراق با پخش تبليغات فيلم رستاخيز به زبان عربي، خبر اين حضور را منعكس کرده‌اند.

همچنین شبكه العربيه قبل از شروع مراسم افتتاحيه با احمدرضا درویش گفت‌وگویی زنده انجام داد. معاون سازمان سينمايي عراق پیش از شروع نمایش فیلم در سخنانی اعلام کرد: افتخار بزرگ ما، حضور فيلم «القربان» به‌عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره بغداد است.

استقبال مخاطبان عراقی از بخش‌های به شهادت رسیدن حضرت عباس(ع) قابل توجه است. این فیلم با فریادهای «لبیک یا حسین» از سوی حاضران مورد استقبال قرار گرفت و صدای گریه‌های تماشاگران در سکانس شهادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) از واکنش‌های مردم به این فیلم بود. بعد از پایان فیلم هم احمدرضا درویش با حضور در میان مردم پاسخگوی سوالات و احساسات آنان بود.

این فیلم تاریخی مذهبی دارای نسخه‌هایی با دوبله به زبان های مختلف از جمله دوبله عربی و فرانسه همراه با زیرنویس انگلیسی است. افتتاحیه فستیوال فیلم بغداد، اولین اکران رسمی فیلم رستاخیز در کشور عراق و در جهان عرب بود.

جشنواره بین المللی فیلم بغداد دو سال است که خواستار حضور فیلم «رستاخیز» آخرین ساخته احمدرضا درویش در این جشنواره است و عوامل این فیلم در نظر داشتند آن را همزمان با اکران در ایران به این جشنواره بفرستند و به همین دلیل مقرر شده بود که این فیلم امسال و همزمان با اکران در ایران در هفتمین دوره از جشنواره فیلم «بغداد» (BiFF)  نیز به نمایش درآید.

در فیلم سینمایی «رستاخیز» هفت بازیگر جهان عرب حضور دارند که اسامی آنها به این شرح است: جمال سلیمان و رضوان عقیلی از سوریه، داوود حسین از کویت، جواد الشکرچی از عراق و فادی ابراهیم از لبنان. استفان واربک آهنگساز اُسکار گرفته این فیلم؛ موسیقی «رستاخیز» را به همراه ارکستر سمفونیک بلژیک ساخته است و جرمی پرایز، دن جانسون، ریچارد کانوی از صداگذاران فیلم هستند، مراحل فنی فیلم رستاخیز در استودیو مولینر لندن کار شده است. تدوین این فیلم را طریق انوار انجام داده، وی نامزد اسکار ۲۰۱۰ برای فیلم «سخنرانی پادشاه» بوده است.

هفتمین جشنواره بین المللی فیلم بغداد طی روزهای یکم تا پنجم اکتبر ( ۹ تا ۱۳ مهر ) در شهر بغداد در عراق برگزار می‌شود.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها