صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

گزارش مراسم افتتاحیه جشنواره یاس

مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم یاس عصر روز شنبه ۱۱ مهر ماه در شهرستان رامسر با حضور مسئولان سینمایی کشور، استان مازندران و جمعی از چهره‌های شاخص سینمایی برگزار شد.

سومین جشنواره بین المللی فیلم ویدیویی یاس، «حسین مسافرآستانه» دبیر جشنواره در ابتدای این مراسم پس از تسلیت فقدان «هادی نوروزی» ورزشکار مازندرانی و کشته شدگان حادثه منا گفت: این حادثه بر اثر بی کفایتی مدیران نالایق حرمین شریفین اتفاق افتاد وتا زمانی که کعبه در دست آل سعود است به مثابه این است که در دست آل سفیان است و امیدوارم روزی شاهد فتح مکه باشیم.از آنجایی که حوزه نمایش خانگی پیوند تنگاتنگ با آحاد مردم دارد؛ برگزارکنندگان این جشنواره که نقشی در نمایش شبکه خانگی دارند باید در غم مردم سهیم باشند.

نگاهی به بخش بین‌الملل

وی در ادامه گفت : بخش بین‌الملل جشنواره با ایجاد جریان مستمر و مدام که نتیجه زحمات در طول یک سال است برگزار می شود. ابتدا ۱۶۲اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۲۲اثر توسط هیئت انتخاب پذیرفته شد وما در جشنواره پیش رو، شاهد نمایش ۱۷ اثر از ۱۲ کشور جهان هستیم که عموما اولین بار است که در یک جشنواره بین المللی نمایش داده می شوند که این تازگی یکی از ویزگیهای جشنواره یاس است.در دوران گذشته فیلم های سال های قبل هم نمایش داده میشد اما برگزاری جشنواره امسال تمام آثار یک سال اخیر را مد نظر دارد.

وی در ادامه ضمن تشکر از مسئولین استان مازندران گفت: در این دوره هر جا به سختی روبه رو شدیم آقای حجت الله ایوبی به ما قوت قلب داد و اگر همت ایشان نبود این جشنواره برگزار نمی شد.

آرزوی خوب ریاحی

بر اساس این گزارش، در اولین بخش از تقدیرها از کتایون ریاحی بازیگر تلویزیون و سینما تقدیر شد که «آزیتا موگویی» کارگردان سینما و «حسن دادگو» تهیه کننده سینما این تقدیر را انجام داد.

ریاحی گفت: خیلی احساس خوبی دارم و افتخار می کنم از اینکه در جمع نیکان برایم نکوداشت برگزار کردند.در دل طبیعت ایران زمین که خودش کره زمین کوچکی است.خوشحالم که سال ها سینما کار کردم. سینمایی که کارش بازسازی چهره های مختلف هستی و زندگی است. سینما کار بزرگی است و خوشحالم که دارد جدی گرفته می شود.
 
تقدیر از مجید مظفری

در ادامه مراسم امیر کربلایی زاده استندآپ کمدی را در جمع حاظران اجرا کرد. در بخش تقدیر از مجید مظفری علی معلم، بهرام رادان و همایون ارشادی به روی سن آمدند.

مجید مظفری پس از خواندن چند بیت از شاهنامه گفت: امشب تولد دوباره من است.از وزیر ارشاد و مدیرانش تشکر میکنم. به قول علی معلم ما اهالی سینما از پدرمان درخواست پول نمیکنیم بلکه درخواست کار داریم.به نظر ما برای جوانان کاری نکردیم ولی این دولت میخواهد برای جوانان کار کند.امیدوارم این برده داری نوینی که در دنیا شاهد آن هستیم در ایران ا تفاق نیفتد. آمریکا و اروپا داعش را بوجود آوردند که با سیل مهاجران برده های جدیدی برای خودشان داشته باشند اما این اتفاق برای ایران نخواهد افتاد.

او در ادامه گفت: در این جشن جای یک نفر خالی است و او کسی نیست جز بهرام بیضایی.

تقدیر ایوبی از میرباقری

تقدیر از داوود میرباقری توسط حجت الله ایوبی و عبدالله اسکندری صورت گرفت. داوود میرباقری در این مراسم گفت:هنوز هیجان این مسیری را دارم که تا رامسر آمدم. متشکرم از حجت الله ایوبی، بیشتر به خاطر مجموعه « دندون طلا». مسیری که بسیار سخت بود و ارتباطی خوبی داشتیم که امیدوارم همچنان ادامه پیدا کند.حرکتی که در این حوزه آغاز کردیم مهم است. سینما در همه جای دنیا شرایطی خاص پیدا کرده و لازم است که با ساختارهای جدید به آن بیندیشم. امیدوارم در سال هایی که حجت الله ایوبی مسئولیت دارد بتوانیم شاهد طراوت و تازگی در ارتباط با تماشاگر باشیم.

میرباقری در ادامه ضمن تشکر و تقدیر از عبدالله اسکندری گفت: ایشان حدود ۳۰ سال است که در کنار من است و همیشه نقشی تعیین کننده در کارهای من داشته و اینجا فرصتی فراهم شد که دستش را ببوسم.
یک تقدیر صنفی

در بخش انجمن موسسات فیلم سازی، هیات داوران شامل رسول توکلی، مجید کریمی و ایرج محمدی (به نمایندگی از اسماعل عفیفه) جایزه این بخش را به فیلم « هویت» به کارگردانی و تهیه کنندگی بهروز صدق رسول اهدا کرد.

حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره بین‌المللی فیلم ویدیویی یاس، با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره فیلم ویدیویی یاس در رامسر توضیح داد: در طبیعت رامسر و چنین فضای صمیمانه‌ای به بهانه سینما گردهم آمدیم. برایم خوشایند است که در رامسر احساس میزبانی بیشتری دارم چرا که هم مدیر سینما هستم و هم اهل مازندران.

چراغ فرهنگ و هنر روشن است

رئیس سازمان امور سینمایی تاکید کرد: خوشحالم رامسر که یکی از زیباترین شهرهای ایران بوده و هست و متاسفانه حق زیبایی طبیعت در آن ادا نشده میزبان جشنواره شده. خوشحالم چراغ فرهنگ و هنر در این سرزمین روشن است. خوشحالم که فقط طی هفته گذشته در خوی همایشی به مناسبت تولد مولانا برپا بود. تبریز میزبان نمایشگاه کتاب شد. در بناب همایش شعرا برگزار شد. در همدان شاهد برگزاری جشواره فیلم نوجوان بودیم و در حال حاضر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درهمدان برپا است.

وی با اشاره به فضای مطبوع ایجاد شده در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم ویدیویی یاس خطاب به میهمانان گفت: احساس می کنم این فضا را دوست دارید. حتی علی معلم پس از ۱۰ سال زبان به تشکر باز کرد. چهره های درخشانی به روی سن آمدن و تجلیل شدند از صمیم قلب به آن ها ابراز لطف می کنم. امیدوارم بنده و همکارانم لایق صحبت های هنرمندان باشیم و به وظیفه خود به درستی عمل کنیم.

ایوبی تاکید کرد: آرام آرام مدیریت شهری، استانی و ملی پی می‌برند مزیت نسبی این ملت به فرهنگ و هنر است و اتفاق بزرگ آوردن جشنواره به استان‌ها به همین منظور است.


ایوبی تاکید کرد: آرام آرام مدیریت شهری، استانی و ملی پی می‌برند مزیت نسبی این ملت به فرهنگ و هنر است و اتفاق بزرگ آوردن جشنواره به استان‌ها به همین منظور است.

وی با اشاره به فرهنگ و تمدن ملی هزارساله ایران از هنر کتابت و خوشنویسی گفت و افزود: در حوزه سینما فرهنگی پرافتخار داریم که سالیان سال است در دنیا می درخشد. سال گذشته بیش از ۲۰۰ بار پرچم کشورمان از طریق هنرمندان در نقاط مختلف دنیا به احتزار درآمد و نام ایران به عزت برده شده.

قدر هنرمندان را بدانید

رئیس سازمان امور سینمایی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد که پس از تشییع پیکره های هموطنان مظلوم در فاجعه منا به رامسر آمده و در ادامه تاکید کرد: پاسخ سینماگران موفقیت ایران و سینمای ایران در جهان است و هرکجا نام ایران با موفیقت برده می شود حاسدان که بخل و کینه به دل دارند خجل می شوند. قدر سینما را بدانید و قدران هنرمندان باشید.

شهردار و خلق ایده های نو

وی با انتقاد از کمبود سالن سینما در شهرهای کشور آرزو کرد شهرداران این سرزمین جزوه شخصیت های درجه یک و فاخر کشور باشند و ادامه داد:

شهردار بودن یک افتخار است. شهرداری به بتن، راه و ساختمان نیست. شهردار باید ایده های نو خلق کند و شهر را با فرهنگ و هنر زینت ببخشد. تفاوت شهرهای مهم در استقبال از فرهنگ و هنر است و شهرهایی که آغوش خود را به روی فرهنگ و هنر گشودن جهانی شدند. این هنرمندان هستند که می توانند شهرها را جهانی کنند.


از دود تا طبیعت زیبای جنگل

ایوبی از برگزاری جشنواره در شهرها و تاثیرات آن گفت: بردن جشنواره به شهرها کار آسانی نیست مگر با هماهنگی. برپایی جشنواره فیلم ویدیویی یاس در رامسر با طی کردن مسیر زیبای جنگل و حضور در طبیعت بسیار دل انگیز است. اگر این رویداد در تهران بود در دود و ترافیک با عجله باید خود را به مراسم می رساندیم. اگر شاهد برپایی هر چه بیشتر جشنواره ها در شهرها باشیم و این اتفاقات تکرار شود سینما جایگاه واقعی خود را پیدا می کند.

وی با اشاره به سخنان «بهرز یغماییان» یادآورشد: من هم ناراحتم انیمیشن جایگاه واقعی خود را ندارد. اصلا سخت نیست در کشورمان صدها سالن سینمایی داشته باشیم تا خانواده ها از آن استفاده کنند. استان مازندران نیز با این همه ساخت و ساز و برندهای معروف فقط ۷ سالن سینما دارد. اگر می خواهیم با تهاجم فرهنگی مبارزه کنیم و دلمان می سوزد نباید کار به جای برسد که به قول مجید مظفری (بردگی نوین) ایجاد شود، نخبه ها فرار کنند و کشورهای پیر را بسازند.

رئیس امور سینمایی با بیان این که باید فرهنگ و هنر را باور داشته باشیم و به هنرمندان اعتماد کنیم، تصریح کرد: هنرمند نقش براندازیی ندارد. هنرمندان می آفرینند، خلق می کنند و جایی برای اکران می خواهند.

وی از مسوولان، معاونان، مدیران استان تشکر کرد و از همکاری ویژه امام جمعه شهر گفت که جهت برپایی جشنواره عده ای را بسیج کرده تا شرایط مناسبی را ایجاد کنند و حضور سینماگران در رامسر را افتخار دانسته است.

ایوبی همچنین از حسین مسافرآستانه، محمد حیدری و مدیران شهرستان تشکر و قدردانی کرد و یاد کاپیتان تیم پرسپولیس که به تازگی درگذشته و از خطه شمال است گرامی داشت. اشاره ای نیز به حضور میهمانان خارجی و معاون وزیر گرجستان کرد.

معرفی برگزیدگان فیلم یاس در بخش‌های اقلام تبلیغی و اطلاع‌رسانی، طرح و ایده و پویانمایی

در بخش (طرح و ایده فیلمنامه) با حضور رضا مقصودی دیپلم افتخار به محراب اکبری شهپر برای فیلم «میخ آخر و تابوت» و مجید امامی برای فیلم «خواب نما» رسید و یاس زرین و دیپلم افتخار به مهدی بوستانی شهربابکی برای فیلم «رونوشت پیچ» تعلق گرفت.

بر اساس گفته رضا مقصودی، ۵ کاندید این بخش که ۳ نفر آن ها جایزه گرفتند به صورت رایگان می توانند در باشگاه کانون فیلمنامه نویسان ثبت نام کنند و از امکانات آن بهره ببرند.

در بخش (اقلام تبلیغی و اطلاع رسانی) آثار توسط مهدی پاکدل، حمید جبلی و خسرو خسروشاهی داوری شد.

در این بخش یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به یلدا منتظری (طراح پوستر) فیلم «جاده شهریار» رسید.

همچنین محسن صرافی برای (آنونس) فیلم «شبیه شیدایی» یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی گرفت.

بخش (پویانمایی)

هیات داوران این بخش را محمدعلی صفورا، احمد عربانی و روان بخش صادقی تشکیل دادند.

دیپلم افتخار و یاس زرین بهترین (متحرک سازی) به امین صادق وند و وحید نقدی برای فیلم «مبارک» رسید.

همچنین دیپلم افتخار و یاس زرین بهترین (کارگردانی پویانمایی) به وحید نصیریان برای فیلم «قلب سیمرغ» تعلق گرفت.

علی نجفی امامی و علی پایاب برای فیلم «مبارک» نیز جایزه نقدی، دیپلم افتخار و یاس زرین (بهترین فیلم) را گرفتند.

یاس زرین و (جایزه ویژه جشنواره) نیز به بهروز یغماییان برای فیلم «جمشید و خورشید» رسید.

یغماییان هنگام دریافت جایزه طی سخنانی گفت: حال انیمیشن ایران خوب نیست. می دانید چرا؟ چون امکان نمایش نداریم! سال های سال زحمت می کشیم و فیلم می سازیم ولی فیلم سوخته می شود. مسوولین برای فیلم انیمیشن که امسال (سال انیمشین است) فکری بکنند.

در بخش (سینما ویدیو) توسط حبیب ایل بیگی، حمیدرضا نوروزی و محمدمهدی جعفری داوری شده است.

در این بخش جایزه یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی (بهترین کیفیت فنی عرضه لوح فشرده) به مصطفی پوررحیم رسید.

همچنین جایزه یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی (بهترین موسسه ویدیو رسانه) به علی اکبر نجفی مدیر هنرنمای پارسیان رسید.

در بخش (پخش فیلم های ویدیویی) جایزه یاس زرین، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به موسسه هنر اول به مدیریت مجید محسنی تعلق گرفت.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها