صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سینماگردی | گزارش و مصاحبه این هفته «سینما فرهنگ»

در چهارمین قسمت از ویژه برنامه سینماگردی به سراغ یکی از محبوب ترین و پر مخاطب ترین سینماهای تهران رفتیم. سینما فرهنگ با نام قبلی سینما سیلورسیتی سالهاست که سینمای محبوب اغلب سینمادوستان و حتی سینماگران است تا جاییکه اکثر فیلمها به دنبال این هستند که در زمان اکران حتما سینما فرهنگ را در اختیار داشته باشند. این سینما در زمان جشنواره هم جزو سه سینمای پر مخاطب است.

نمای بیرونی سینما فرهنگ

سینما فرهنگ دارای 2 سالن می باشد که سالن یک 365 صندلی دارد وسالن 2 هم با 239 صندلی فیلمهای گروه هنر و تجربه را نمایش می دهد.

سالن دو سینما فرهنگ

گفتگویی کردیم با جناب آقای علی هیربد مدیر سینما فرهنگ تا با ایشان درباره راز و رمز موفقیت و محبوبیت سینما فرهنگ صحبت کنیم و همچنین چند موضوع نسبتا جنجالی درباره سینما را مطرح کنیم. آقای هیربد مدیری مسلط و قاطع در امر مدیریت نشان داده است و نظم و انضباط سینما برای او از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

هیربد مدیر سینمافرهنگ

گفتگوی سینماتیکت با علی هیربد مدیر سینما فرهنگ را بخوانید:

آقای هیربد از چگونگی حضور خود در سینما فرهنگ و اقداماتی که انجام دادید، بگویید.

خب در ابتدای گفتگو باید بگویم که وقتی برای اولین بار وارد سینما فرهنگ شدم قرار نبود به عنوان مدیر سینما فعالیت کنم و قرار بود به امور مالی اینجا رسیدگی کنم. اما بعد از یک هفته و در آستانه جشنواره بیست و ششم فجر به من گفتند شما معاون سینما هستید و با این عنوان اینجا مشغول خواهید شد.
حقیقت این است که از روزی که پا به سینما فرهنگ گذاشتم هرگز این نکته که مدیر دولتی هستم را در کارم دخیل نکردم. دیدگاه من این بود که این یک سینمای مهم است و باید به اندازه اهمیتش بدان پرداخته شود. وقتی در سال 86 وارد سینما فرهنگ شدم حدود 33 کارمند در سینما مشغول بودند و حس کردم عده ای از این افراد بازدهی لازم را ندارند و نیروی اضافی در سینما موج می زند، برای مثال برای دو سالن ما پنج آپاراتچی داشتیم در صورتیکه برای هر سالن کلا پنج یا شش نیرو کافیست، و حالا چون سینمای فرهنگ نورچشمی وزارت ارشاد و یک برند سینمایی به حساب می آید می توانیم تعداد بیشتری نیرو داشته تا به طور کامل به همه امور مسلط باشیم، اما نه اینکه برای دو سالن سینما تعداد نیروهایمان به سی و سه نفر برسد. من با این مسئله مخالف بودم. اکثر نیروها هم از کارمندان بنیاد سینمایی فارابی بودند و خیلی از مدیران نتوانسته بودند تغییرو نیرو را در سینما ایجاد کنند. تا زمانیکه در سال 87 به طور موقت مدیر سینما شدم و تغییرات اساسی در نیروی انسانی سینما را آغاز کردم و این اولین کار مهم من در سینما بود. این نشان می دهد اگر این تصور که مدیر دولتی هستم در ذهنم بود قطعا دست به این کار نمیزدم و می گفتم نیازی نیست وضعیت سینما تغییر کند.

دفتر مدیر سینما فرهنگ علی هیربد

مدیران و مالکان قبلی سینما فرهنگ چه کسانی بودند؟

سینما فرهنگ با نام سیلورسیتی توسط آقای میثاقیه در حدود سال 47 ساخته شد و پس از آن بهروز وثوقی سینما را از آقای میثاقیه خریداری کرد که در حدود سال 55 آن را با قیمتی حدود 7 میلیون تومان به وزارت فرهنگ و هنر فروخت. پس از انقلاب مدتی سینما تعطیل بود و پس از راه اندازی مجدد اینجا، یکی دو سال به عنوان دفتر جشنواره فجر استفاده می شد. حدود 10 سال بعد سالن دو را بازسازی کردند و اولین سینمایی که سیستم دالبی در آن نصب شد سینما فرهنگ بود. سانسهای آخر شب فیلم خارجی اکران می شد و بسیار پر مخاطب هم بود. مدیران قبل از من آقایان فرشاد منجزی و حسین احمدی بودند.

به نظر شما آیا نیاز است کارمندان سینما، خاصه مسئولان گیشه فیلمهای در حال اکران را ببینند؟

خیلی خوب است که کارمندی که در سینما کار می کند خصوصا کارمند گیشه درباره فیلمها اطلاعات زیادی داشته باشند. البته این نکته در سینماهایی ضروری است که مشتریان به سینما رفته و همانجا فیلمشان را انتخاب می کنند ولی در سینما فرهنگ اکثرا مشتریان ما می دانند برای چه فیلمهایی به سینما می آیند. در کل حتی اگر فیلم را نبینند لازم است اطلاعاتی درباره اش داشته باشند.

سینما فرهنگ

در دوران مدیریتی شما چه تغییراتی از نظر امکانات در سینما حاصل شد؟

یکی از مشکلات سینماها پارکینگ است ولی پارکینگ سینما فرهنگ برای حدودا 140 خودرو، ظرفیت دارد و با توجه به سانس هایمان می توانیم به تمام مشتریان سرویس پارکینگ دهیم، البته در تعطیلات شبهای قدر امسال کف پارکینگ را مجدد آسفالت کردیم. ضمن اینکه با حمایت مهندس مسچی، مدیرعامل موسسه سینماشهر، توانستیم صندلی ها را تعمیر و همچنین وضعیت بوفه سینما را بهبود دهیم. در آن زمان هنوز تحویل سینما به سینماشهر قطعی نشده بود ولی مهندس مسچی با توجه به علاقه ای که به سینما فرهنگ داشت خیلی در بهبود وضعیت کیفی سینما کمک کرد.

پارکینگ سینما فرهنگ

خروجی پارکینگ سینما فرهنگ

الان سینما کاملا زیر نظر موسسه سینماشهر است؟

بله از اول تیر ماه 94 و با توجه به تفاهم نامه ای که امضا شد سینماشهر کاملا سینما را از بنیاد سینمایی فارابی تحویل گرفت و این واقعا مسوولیت بزرگی به گردن سینماشهر انداخت.

بحثی که در سالهای اخیر همیشه صحبتش سرزبان ها بوده تخریب سینما فرهنگ و احداث پردیس سینمایی است، این ماجرا به کجا انجامید؟

در دوره دولت دهم و مدیریت سینمایی قبلی تصمیم گرفته شد که اینجا را تخریب و یک برج تجاری بسازند که چند سالن سینما هم داشته باشد. این کار باعث می‌شد اسم سینما فرهنگ از بین رفته و سینما تبدیل به یک برج تجاری شود که حالا چند سالن سینما هم دارد، همچنین سینما جزو دارایی های دولت می شد.
در آن زمان، از سوی اهالی سینما، بسیاری از مدیران و افراد بسیاری در مقابل این حرکت، مقاومت هایی صورت گرفت تا این اتفاق نیافتد، دولت هم با دیدن این اعتراضات تصمیم به ساخت برج ملی که کاخ جشنواره هم باشد گرفت. استاندار وقت تهران وارد ماجرا شد و در بازدیدی که از سینما داشت، به ایشان توضیح دادم که با همین دو سالن وقتی فیلم های پر فروش اکران شود مشکل شدید ترافیک داریم، حالا چگونه قرار است اینجا 12 سالن سینما بسازند؟ آقای استاندار هم حرف های مرا تایید و قبول کرد اینجا امکان ساخت چنین برجی نیست و در نهایت این قضیه منتفی شد. به شما اطمینان می دهم، حتی مخاطبان ما هم دوست ندارند اینجا تخریب شود.

نمای بیرونی سینما فرهنگ
ماجرای سرگروه شدن یک ساله سینما فرهنگ و حذف آن از سرگروهی چه بود؟

خلاصه ماجرا این است که در ابتدا سینما فرهنگ اجبارا سرگروه شد اما چند ماه بعد دوباره ما را از سرگروهی برداشتند و سینمای دیگر را جایگزین کردند. شرح ماجرا این بود که ما در نوروز 93 سرگروه شدیم که البته صحبتش از انتهای سال 91 بود و من می گفتم سرگروه شدن چیزی جز از دست رفتن مشتری برای ما ندارد. در نهایت این اتفاق افتاد و اولین فیلمی که در سینما فرهنگ قرارداد بستیم فیلم «با دیگران» بود و طبیعتا نفروختن فیلم خیلی به سینما صدمه زد و این اتفاق در کل نیمه اول سال گذشته تکرار شد. آقایان گفته بودند ما قرار است فقط فیلم اول سال را اکران کنیم بعد از سرگروهی کنار برویم اما دیدیم این اتفاق نیافتاد و طوری شد که من هر فیلمی را برای قرارداد بستن پیشنهاد می‌دادم می‌گفتند نه، فلان فیلم در حد سینما فرهنگ نیست. سرانجام بعد از جشنواره سی و سوم فجر اعلام کردند که بعد از اکران نوروز 94 از سرگروهی خارج خواهیم شد.

آپاراتخانه سینما فرهنگ

تحویل سالن دو سینما به گروه هنر و تجربه چطور؟ آیا با نظر شما این اتفاق افتاد؟

من در این زمینه اطلاعی ندارم، این تصمیم در مدیریت های کلان وزارت ارشاد گرفته شده بود و نمیدانم در جلسات آنها چه اتفاقی افتاده بود اما شبی که آقای ایوبی این خبر را اعلام کرد من هیچ اطلاعی نداشتم.


سینما فرهنگتماشاگران سینما فرهنگ بیشتر از چه قشری هستند و به نظر شما چرا سینما فرهنگ را انتخاب می کنند؟

در شرایط عادی مخاطب اینجا بومی است و اکثرا ساکنان شمال شهر و مثلا از مناطق یک و سه هستند ولی برای فیلم های خاص مثل "محمد رسول الله" از تمام نقاط تهران به اینجا می آیند. نمونه این امر قشر مذهبی است که مشخص بود مدت‌ها است به سینما نیامده بودند و حس می کردم خیلی از تماشاگران این فیلم از نوجوانان تا کهن سالان مذهبی بودند. اما دلیل اینکه مشتریان ما سینما فرهنگ را انتخاب می کنند بخاطر خانوادگی بودنش است و واقعا همه این نکته را می‌دانند.

آپاراتخانه سینما فرهنگ

لابی سینما فرهنگ

علت محبوبیت سینما فرهنگ نزد تماشاگران سینما چیست؟

سینما فرهنگ با توجه به شرایطش با سینماهای دیگر تفاوت دارد و کارمندان آن وظیفه سنگینی بر عهده دارند. حتی به نظرم کار کورش هم در حد فرهنگ سخت نیست.
یکی از اصول ما مشتری مداری است و اگر بدرفتاری یا بدخلقی از پرسنل سینما نسبت به مشتریان ببینم قطعا برخورد خواهم کرد. یکی از علل محبوبیت سینما این بوده که کارمندان و کارگران سینما را مجاب کردیم احترام به مخاطب را فراموش نکنند. همیشه ادعایمان این است که بهترین سینما هستیم اما امتیاز و ویژگی های برتر اینجا را باید مخاطب بگوید و اگر من بگویم ما واقعا هیچ مشکلی نداریم دروغ گفته ام. گذشته از اینها چون سینمای فرهنگ یک سینمای دولتی است اکثر مدیران دولت در اینجا فیلم می بیند.

سینما فرهنگ

آپاراتخانه سینما فرهنگ

از صحبت های شما اینطور استنباط می شود که یک نوع نگاه از بالا به دیگر سینماها دارید و سینما فرهنگ رو بالاتر از دیگر سینماها می دانید، آیا اینطوراست؟

  ببینید بحث رقابت بین ما سینماها همیشه وجود دارد. من فروش سینماهایی مثل آزادی و کورش را نمی توانم زیر سوال ببرم ولی اگر دقت کنید پردیس کورش، زمانی افتتاح شد که فیلم پر فروشی مثل شهر موشها اکران شد و این سینما با تعداد سانس های زیاد خود را بین مردم جا انداخت یا وقتی این سینما فیلم پر فروش نهنگ عنبر را با حدود 25 سانس اکران می کند طبیعی است که فروش سینما بالا می رود. در کل اگر چیزی می‌گوییم بخاطر بحث رقابت است و طبق آمار موسسه سینماشهر دومین سینمای پرفروش هستیم پس قطعا می توانیم با آزادی هم رقابت کنیم و از آنها هم جلوتر باشیم. مثلا همیشه می‌گفتم سینما آزادی بخاطراینکه پاتوق خیلی از تماشاگران شده، می فروشد.

 البته این را هم بگویم ما واقعا با دیگر سینماها دشمنی نداریم مثلا وقتی مشتری تقاضای فیلمی کند که ما نداشته باشیم یا سالن پر باشد در سینماتیکت جستجو کرده و سانسهای فیلم را در سینماهای دیگر به مشتری می گویم. این برخورد محترمانه باعث جذب مشتری به سینمای خود ما هم می شود چون من صرفا دنبال سود دهی نیستم و دنبال جذب مشتری بیشتر و متفاوت تر هستم.سالن یک سینما فرهنگ

به نظر شما چرا در حال حاضر تعداد تماشاگران سینما کاهش یافته اند؟ آیا مشکل از گرانی بلیت است؟

  فکر می‌کنم برای قشر نوجوان و جوان امروز، درباره سینما سوتفاهم هایی به وجود آمده که این نتیجه اتفاقات زیادی است و این باعث شده که بچه ها سیما را تفریح سالمی ندانند، حتی برخی اوقات والدین هم به این ماجرا دامن می‌زنند. الان من به عنوان یک مدیر سینما در دوران کودکی مثلا از مدرسه فرار می‌کردم که سینما بروم وحتی کتک خوردن از والدین و.. را نیز به جان می‌خریدم، خب آیا من انسان خراب و بی دینی شدم؟ خیر. به نظرم پس از مساجد سالم ترین محیط های تفریحی و فرهنگی سینماها هستند. قیمت بلیت خصوصا در سینما فرهنگ و منطقه شمال شهر آنقدر بالا نیست، چرا که کیفیت پخش ما مطلوب است و تجهیرات کیفیت بالایی دارند. می‌‍‌‌‍‌‌دانم بچه هایی که الان محصل هستند هر روز پول بیشتری به نسبت قیمت بلیت سینما هزینه می کنند در نتیجه ما باید کاری کنیم که جوانان دلزده از سینما، به سینما علاقه مند شوند و بحث قیمت بلیت تاثیر زیادی در کاهش تماشاگران نداشته اند.


سینما فرهنگ

کدام هنرمندان معمولا در سینما فرهنگ فیلم می بینند؟
در مراسم های اکران خصوصی هنرمندان زیادی به سینما فرهنگ می آیند ولی خانم مهناز افشار و آقای حمید فرخ نژاد مشتری همیشگی سینما فرهنگ هستند و اینجا فیلم می‌بینند.

یکی از اتفاقات مهم و خاطراتی که در سینما فرهنگ داشته اید را برای مخاطبان ما تعریف کنید.

یادم هست در شب عید نوروز یکی از سالها که قرار بود آن شب زود به منزل بروم و در کنار خانواده باشم تا اینکه خبر رسید همان روز قرار است اعضای خانواده یک شخصیت بزرگ سیاسی کشور به سینما بیاید و فیلمی را ببیند. از آن طرف خانواده خودم هم جلوی درب سینما منتظر من بودند تا با هم به منزل برویم. من هم خانواده ایشان را وارد سالن سینما کردم و شنیدم خود آن شخصیت اصلی سیاسی مملکت هم وارد سینما شده و حالا من مجبور بودم داخل سینما بمانم و کنترل شرایط و میزبانی از ایشان را نمیتوانستم به معاونت یا کارمندان دیکر بسپارم، خلاصه آن شب نتوانستیم در کنار خانواده باشیم و خانواده ام به شدت از دست من ناراحت شدند، در نتیجه شب عید به روز عزا برایم تبدیل شد.

علی هیربد مدیر سینما فرهنگ

برنامه خاصی برای آینده سینما فرهنگ دارید؟

اگر به تهیه کنندگان و کارگردانان برنخورد ما قرار است اکران فیلمهای خارجی را دوباره آغاز کنیم چرا که مخاطبان ما در سینما فرهنگ توقع فیلم خارجی را از ما دارند و ما دوست داریم یک سانس آخر شب فقط فیلم خارجی و فیلم های سه بعدی را اکران کنیم و مجوزهای این اتفاق در حال نهایی شدن است.

بعد از گفتگو با آقای هیربد به سراغ جناب آقای ظریفی (معاونت سینما) و سرکار خانم کارگزار (از کارمندان گیشه سینما) رفتیم و صحبت کوتاهی نیز با این عزیزان کردیم که در ادامه می خوانید.

آقای ظریفی معاون سینما فرهنگ

آقای ظریفی در اتاق نسبتا کوچک و دنجی مشغول به کار بودند و ما در همان اتاق با ایشان گفتگو کردیم. آقای ظریفی که بیش از پانزده سال از حضورشان در سینما فرهنگ می گذرد از سختی بسیار زیاد کار در سینما فرهنگ گفتند و تاکید کردند که کار در سینما، تمام وقت یک فرد را می‌گیرد و کمتر وقتی را می توان به خانواده اختصاص داد. معاون سینما فرهنگ در ادامه گفت که در سینما فرهنگ تمامی مراحل کار را گذراندم و در بخش های مختلفی چون کنترل و... نیز کار کردم. نکته ای که در سینما همیشه برای من جذاب بوده شور و اشتیاق مردم در زمان جشنواره فجر و صف های جلوی گیشه است که واقعا از دیدن این صحنه ها لذت می برم.

خانم کارگزار گیشه سینما فرهنگ

خانم کارگزار در خانواده ای کاملا سینمایی متولد شده است، پدر و برادر او سالها مسئول اتاق فرمان در چند سینمای تهران بوده اند و خود او نیز حدود ده سال است در گیشه سینما فعالیت می کند. خانم کارگزار درباره شغلش به ما گفت که کار در سینما کلا سختی های خاص خودش را دارد از جمله اینکه شما به جز ایام شهادت تعطیلاتی ندارید و از خانواده دور هستید و این برای خصوصا متاهل ها دشوار تر است. او در پاسخ به این سوال که دوست دارد گیشه شلوغ باشد یا خلوت، گفت که اگر سینما خلوت باشد حوصله ما سر می رود ولی شلوغ باشد با اینکه کار ما بیشتر می شود ولی از آن طرف سالن هم زودتر پر می شود و این طبیعتا خوشحال کننده است.


گفتگو با مخاطبان و مشتریان سینما:
در ابتدای گفتگو در لابی سینما با یک زوج نسبتا میانسال که به نظر از قشر مذهبی جامعه بودند صحبت کردیم که برای تماشای فیلم محمد رسول الله (ص) به سینما فرهنگ آمده بودند. آقای عباس بیدگلی که بازنشسته هم بودند به ما گفتند که آخرین بار قبل از فیلم مجید مجیدی برای تماشای فیلم "چ" به سینما آمده بودند و اتفاقا در همین سینما فرهنگ نیز آن فیلم را دیده بودند.ایشان گفت به دلیل اینکه سینما فرهنگ سینمای خوب و خانوادگی است اگر قصد تماشای فیلمی را کنند قطعا به سینما فرهنگ خواهند آمد.

مشتریان سینما فرهنگ

سپس با سه دانشجوی خانم برخورد کردیم که خانم خالقی دانشجوی حسابداری از میان آنها با ما گفتگو کرد. ایشان گفت که مسیر هر سه آنها به سینما فرهنگ نسبتا دور است ولی بخاطر امکانات و کیفیت بهتر سینما معمولا به این سینما مراجعه می کنند. ضمن اینکه این دوستان بلیت خود را معمولا از سینماتیکت خریداری می کردند و البته پردیس ملت و کورش نیز از دیگر سینماهای محبوبشان هستند.

گفتگو با مشتریان سینما فرهنگ

در سالن سینما با خانم حیدری گفتگو کردیم که سینماتیکت را نمیشناختند و معمولا بلیت خود را حضوری خریداری کرده اند. سینمای محبوب خانم حیدری سینما فرهنگ است که معمولا فقط برای تماشای فیلم به این سینما می آیند. ایشان نسبت به شیب سالن یک سینما فرهنگ انتقاد داشتند و گفتند سالنهای شیب دار برای تماشای فیلم بهتر هستند.

بوفه سینما فرهنگ

سالن 2 سینما فرهنگ

نزدیک آغاز سانس فیلم سالن هنر و تجربه که شدیم به لابی سالن دو مراجعه کردیم و گفتگویی با یکی از مخاطبان سینمای هنر و تجربه نیز انجام دادیم. آقای صالحی (دندانپزشک) که برای تماشای فیلم "یحیی سکوت نکرد" به سینما فرهنگ آمده بود از مخاطبان سینمای هنر و تجربه است، ایشان فیلم "کپی برابر اصل" را نیز در سینما فرهنگ دیده است و از امکانات سینما فرهنگ نیز راضی بودند.

مخاطب سینما فرهنگ

کیوسک چاپ بلیت اینترنتی سینما فرهنگ

کارکنان سینما فرهنگ

کارکنان سینما فرهنگ

تهیه گزارش: محسن آزاددل، محسن دهقانی
عکس: الهه کریمی

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها