صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سينما بلوار بايد زنده بماند!

 سينماهاي قديمي تهران چند سالي است فرسوده شده‌اند و با وجود پرديس‌هاي سينمايي، كمتر مخاطبي حاضر است كه براي ديدن فيلم به اين سالن‌هاي سينمايي برود؛ حتي اگر چنین سینمایی در حاشيه سر سبزترين بلوار تهران واقع شده و نوستالژی‌ زیادی داشته باشد.
به گزارش ايسنا، این سینماها به بهانه‌هاي مختلف كه «تعميرات» هم يكي از آنهاست يك به يك براي هميشه تعطيل مي‌شوند و صاحبان‌شان به دنبال تغيير كابري مي‌روند، با اين حال سينما «بولوار» كه 46 سال قبل با نام «مدائن» آغاز به كار كرده بود، در حال بازسازي است تا شاید؛ «سینما بولوار زنده بماند.»
سينما «مدائن» سال 1345 در بولوار كشاورز با نام سابق اليزابت دوم توسط محسن حكاك تاسيس شد. آن زمان بازار ساخت سالن‌هاي سينمايي داغ بود و هر سالني هم كه ساخته مي‌شد حداقل 500 صندلي داشت، حتي سينما «كاپري» تهران که الان دیگر نامش به سینما «بهمن» تغییر کرده، همان سال‌ها 1396 صندلي داشت!
در آن سال‌ها سينما «مدائن» هم در وسط بلوار كشاورز كه هنوز هم به نوعي سرسبزترين بولوار تهران است با ظرفيت 630 صندلي ساخته و وارد چرخه اكران سينماي ايران شد.
پس از انقلاب اسلامي با تغيير نام خيابان اليزابت دوم به كشاوز، اين سينما هم تغيير نام داد و از آن زمان تاكنون نام «بولوار» بر سر در سينما حك شده است.
به گفته مدیر فعلی سینما بولوار «سينمايي كه در هر سانس چهار، پنج بليت بفروشد، طبیعتا نمي‌تواند حتي از پس هزينه‌ قبض برق آن هم بر بيايد».
اينكه يك سينماي قديمي ابتدا به بهانه تعميرات اساسي بسته و سپس معلوم شود كه صاحب آن دنبال تغيير كاربري است خيلي غريب نيست؛ اما حكايت سينما «بولوار» اميدوار كننده‌تر است چراكه فعلا يك گروه جوان سينما را از صاحب آن كه «ديگر نمي‌تواند يك ریال هم براي سينما هزينه كند»تحويل گرفته‌اند تا به قول خودشان «سينما بولوار را زنده نگه دارند.»
قادري که یک سالی است مدیریت اين سينما را بر عهده گرفته و تعميرات اساسي آن را آغاز كرده، کارگردان تئاتر است. او درباره سینما بولوار مي‌گويد:‌« من اين سينما را سال قبل از مالك آن تحويل گرفتم. ايشان ديگر حتي نمي‌توانستند يك ريال براي سينما هزينه كنند و محيط سالن و لابي هم كاملا فرسوده شده بود. ما كم كم اينجا را سر و سامان داديم و شروع كرديم در آن تئاتر روي صحنه بردن. يك سن هم طراحي كرديم. البته دوست داشتيم كه فيلم نمايش بدهيم اما پرده سالن ديگر بدرد نمي‌خورد.»
او ادامه داد: «پس از چندي تصميم گرفتيم كه وضعيت سينما را سر و سامان دهيم. چون معتقدیم حتی اگر یگ نفر هم بلیت بخرد حق دارد از امکانات خوب در سینما استفاده کند. اين موضوع را به اطلاع وزارت ارشاد رسانديم و قرار شد آنها آپارات و پرده سينما را به ما بدهند كه جشنواره فجر و عيد نوروز سبب شد اين كار به تاخير بيافتد. اما ما تعميرات‌مان را آغاز كرديم.»
قادري درباره شرايط گذشته سينما؛ ضمن اينكه عکس‌هایی که بیشتر به مخروبه شبیه است تا سینما را به ما نشان داد، گفت: «سيم كشي‌ها همه اتصالي داشت و ممكن بود آتش سوزي رخ بدهد. ديوارهاي سالن نمايش با گوني پوشانده شده بود و نور مناسبي هم در سالن نبود تا تماشاگر بتواند صندلي‌اش را پيدا كند. وضعيت پرده سينما خيلي بد بود. اصولا نبايد پرده را رنگ بزنند اما به دليل فرسودگي بسيار شديد در اين سال‌ها چند بار روي آن را رنگ زده بودند و چند جايش را هم وصله پينه كرده بودند. صندلي‌ها هم چنين وضعيتی داشتند. هر تماشاگري كه روي صندلي مي‌نشست بايد منتظر مي‌شدي كه احيانا پايه‌ها بشكنند و او زمين بخورد!»

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها