صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مهرجویی: «نارنجی‌پوش» انرژی منفی را از مخاطب دور می‌کند

کارگردان «نارنجی‌پوش» گفت: تمام پیام فیلم این است که سعی می‌کند انرژی منفی ذهنی را از آدم‌ها دور کند و انرژی مثبتی به مخاطب بدهد.

 شامگاه یکشنبه نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «نارنجی‌پوش» با حضور داریوش مهرجویی (کارگردان)، وحیده محمدی‌فر (نویسنده فیلمنامه)، لیلا حاتمی، اردشیر رستمی (بازیگران)، رضا درمیشیان (مجری طرح و دستیار کارگردان) و امید روحانی (مجری و منتقد) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

 
* مهرجویی: مسئله آشغال‌زدایی حامد آبان را مجذوب کرد 

 

در ابتدای این نشست «امید روحانی» از «داریوش مهرجویی» در مورد اینکه جرقه ساخت این فیلم با فنگشویی بود یا یا خیر سوال کرد که وی در پاسخ، اظهار داشت: نه این طور نبود چرا که «حامد آبان» با دیدن آشغال در سطح شهر و ورود در سکانس اول با گل و خاک می‌آید و آمادگی فنگشویی را داشت و بعد از مطالعه این کتاب مسئله آشغال‌زدایی روی آن تاثیر می‌گذارد و مجذوبش می‌کند.

 

* مهرجویی: شخصیت‌های «نارنجی‌پوش» تک‌بعدی نیستند

 

بنابراین گزارش، در ادامه این نشست یکی از حضار از «داریوش مهرجویی» در مورد تک بعدی بودن کاراکترهای فیلمش سوال کرد که وی در پاسخ، بیان داشت: این فیلم اساساً یک رویه ظاهری دارد و یک رویه باطنی و بستگی دارد که چقدر حرف و پیام فیلم در مخاطب نفوذ می‌کند یا خیر اما شخصیت‌های «نارنجی‌پوش» تک‌بعدی نیستند.

 

* مهرجویی: پیام «نارنجی‌پوش» واضح و صریح است

به گزارش فارس، در ادامه این نشست یکی از حضار از «داریوش مهرجویی» در مورد پیام «نارنجی‌پوش» سوال کرد که وی در پاسخ، گفت: تمام پیام این فیلم این است که سعی می‌کند انرژی منفی ذهنی را از آدم‌ها دور کند و انرژی مثبتی به مخاطب بدهد.

وی در ادامه افزود: این فیلم می‌گوید آشغال‌های دور و بر را پاک کنیم و ذهن را هم از آشغال پاک کنیم تا آشغال درون ذهن و جسم ما نفوذ نکند تا دزدی، دروغ و ریا در جامعه کمتر شود، پیام فیلم واضح و صریح است. 

 

* مهرجویی: برخی مسائل در فیلم‌هایم مشترک است

 

به گزارش فارس، در ادامه این نشست یکی از حضار از «داریوش مهرجویی» در مورد اینکه آیا «حامد آبان» همان «حمید هامون» است سوال کرد که وی در پاسخ، اظهار داشت: جای تعجب ندارد چون خالق هر دو اثر خود من هستم و طبیعی است که برخی مسائل در فیلم‌هایم مشترک باشد، مخصوصاً روحیه «هامون» چون همیشه انرژی‌زا و زنده است.

وی در ادامه افزود: در سکانس دادگاه «حامد بهداد» تا متوجه شد پیراهنی که قرار است بپوشد پیراهن مرحوم «خسرو شکیبایی» در «هامون» است، رویش تاثیر گذاشت و چند دیالوگ «هامون» را استفاده کرد. تمام دیالوگ‌های فیلم فکر شده بود و روی تک تک آن‌ها فکر کرده بودیم. 

* مهرجویی: ساخت «نارنجی‌پوش» از دغدغه‌های شخصی من بود

برپایه این گزارش، در ادامه این نشست «داریوش مهرجویی» در مورد سفارشی بودن اثرش، توضیح داد: ساخت «نارنجی‌پوش» از دغدغه‌های شخصی من بود، چون از مسئله وجود آشغال در شمال کشور و مکان‌های مختلف عاصی بودم، این طرح را چهار سال پیش نوشتم و از هیچ جایی هم سفارش نگرفتم اما چون این فیلم نقدی از کار شهرداری است با ترس به سمت آن‌ها رفتیم و آن‌ها هم مشارکت کردند، مثل فارابی پس هیچ چیزی در این فیلم سفارشی نبود.

 

* محمدی‌فر: «حامد آبان» در «نارنجی‌پوش» شوریده است

به گزارش فارس، در ادامه این نشست یکی از حضار از «وحیده محمدی‌فر» در مورد اغراق در کاراکتر «حامد آبان» سوال کرد که آیا این شیوه آگاهانه بود یا خیر که وی در پاسخ توضیح داد: به نظر من این شخصیت متفاوت و آدم شوریده‌ای است که با خواندن کتاب فنگشویی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تصمیمات متفاوتی می‌گیرد که برای خود و اطرافیانش هم هزینه‌‌هایی دارد، شخصیت او اغراق‌آمیز نیست، او شوریده است.    

 

* محمدی‌فر: در بازی حامد بهداد بزرگ‌نمایی و مبالغه نشده است

بنابراین گزارش، در ادامه وحیده محمدی‌فر اظهار داشت: خود «نارنجی‌پوش» و «حامد بهداد» شبیه هم هستند و معتقدم که در مورد او بزرگ‌نمایی و مبالغه نشده است بلکه آدم‌هایی هستند که شور و هیجان زیادی دارند.

 

* مهرجویی: «حامد آبان» یک شخصیت استثنایی است و آدم معمولی نیست

همچنین «داریوش مهرجویی» بیان داشت: «حامد آبان» یک شخصیت استثنایی است و ما با آدم معمولی سر و کار نداریم و اگر این کاراکتر معمولی بود اتفاقی رخ نمی‌داد.

وی در ادامه افزود: در خیلی از مواقع خود متن بازیگر را هدایت می‌کند و در مورد این فیلم هم سعی شد تا روی تک تک دیالوگ‌ها کار شود. 

 

* حاتمی: «نهال اخوت» مهاجرت نکرده است، به ماموریت رفته است 

به گزارش فارس، در ادامه این نشست یکی از حضار از «لیلا حاتمی» در مورد اینکه اگر جای «نهال اخوت» بودید، می‌رفتید یا می‌ماندید؛ وی در پاسخ توضیح داد: «نهال اخوت» مهاجرت نکرده است بلکه برای کار به ماموریت رفته است مثل اینکه ما در تهران ساکن باشیم و برای ماموریت به کرمان برویم.

 

* رستمی: «نارنجی‌پوش» از زباله زندگی می‌سازد

به گزارش فارس، در ادامه این نشست «اردشیر رستمی»، گفت: «نارنجی‌پوش» فیلم مهمی است. وقتی داریوش مهرجویی از من برای این کار دعوت کرد هر چه دوست داشتم راجع به نقش نوشتم و او هم خواند، دوشت داشت این فیلم کار خوبی از آب درآید و ما هم سرصحنه هر چه به ذهنمان می‌آمد می‌گفتیم و داریوش مهرجویی هم استقبال می‌کرد.

وی در ادامه افزود: نکته مهم در مورد این فیلم این است که شما در فیلمی که در مورد زباله است رنگ می‌بینید اما سایر کارگردانان فیلم سیاه و سفید می‌سازند اما این فیلم از زباله زندگی می‌سازد و این کار فقط از عهده «داریوش مهرجویی» برمی‌آید چون در این زمینه مانیفست دارد، فیلسوف است اما ای کاش «داریوش مهرجویی» می‌توانست در طول سال دو فیلم بسازد اما متاسفانه طرح‌هایش رد می‌شود.

به گزارش فارس، در ادامه این نشست «امید روحانی» از «داریوش مهرجویی» در مورد کارهای آتی سوال کرد که وی در پاسخ، اظهار داشت: چند تا پروژه داریم اما اوضاع بدجور خراب است و هر طرحس می‌دهیم خوانده و نخوانده رد می‌شود.

وی در ادامه افزود: «بیا تا برویم» فیلمی با مفاهیم عمیق فلسفی و کار دینی است و متعجب شدم که این کار رد شد و آینده برایم تاریک است و هیچ چیزی را نمی‌بینم و همچنان منتظرم. 

این نشست با اهدا لوح تقدیر به مدعوین به اتمام رسید.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها