صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

يك بيانيه با شش امضا ؛ جبهه سوم سينماگران هشدار دادند

 در روزهایی که مدیران فعلی اتحادیه 2 به دنبال برگزاری جلسات توجیهی اعضای خود و آماده سازی آنها برای حضور بی سرو صدا در نخستین مجمع عمومی شان هستند و در حالی که برخی از سینمایی ها، فارغ از این رویدادهای ریز و درشت، نمی توانند نگرانی خود را از سرنوشت نامشخص و نامعلوم سینما پنهان کنند، روز گذشته هفت سینماگر دل به دریا زدند و در بیانیه ای نسبت به اوضاع فعلی سینمای ایران هشدار دادند.
در این بیانیه که به امضای سینماگران مطرحی چون مسعود كيميايي، مسعود جعفري جوزاني، عليرضا رئيسيان، جواد طوسي، علي معلم و مهدي كرم پور رسیده است ازمناقشاتی که میان تهیه کنندگان و جبهه گیری هایی که منجر به تضعیف جایگاه سینما شده ابراز تاسف و نگرانی عمیق شده است. این شش سینماگر از زیاده خواهی ها، نبود اخلاقگرایی و تعهدهای صنفی و حرفه ای، و اهداف منفعت طلبانه عده ای معدود، به عنوان ریشه های این اختلاف و چند دستگی یاد کرده اند.
سینماگرانی که نام شان پای این بیانیه آمده است به نوعی جبهه سومی درسینما را گشوده اند تا فارغ از صف بندی ها و گرایش های رایج، سینمای ایران را از بحران اختلاف و چند دستگی کنونی نجات دهند.
در متن این بیانیه که به صورت اختصاصی برای روزنامه بانی فیلم ارسال شده آمده است:
به نام خداوند جان و خرد
ريشه هاي عميق بحران كنوني حاكم بر سينماي ايران را بايد در تعارضاتي جست و جو كرد كه به صورت آشكار و نهان، اين جسم وجان شكننده را به مسلخ كشانده است. 
تكه تكه شدن جامعه سينمايي اين دوران مي تواند ناشي از فضاي ملتهب و سياست زده كنوني باشد كه حال سايه سنگين خود را بر صنعت سينماي ملي ما تحميل كرده است. 
زياده خواهي كساني از درون اين سينما كه تعهد و اخلاق گرايي حرفه اي و صنفي را فداي منافع حزبي وفردي خود كرده و بر شاخه نشسته و بن مي برند نيز در اين زمانه مزيد بر علت شده است. 
اين اهداف منفعت طلبانه راه را بر هر گونه مذاكره و اعتدال و روش هاي عقلاني بسته و متقابلن آن چه به يغما مي رود حاصل سال ها تلاش و تجربه مردان و زنان سخت كوشي ست كه به دور از هياهو، بدنه اصلي سينماي ايران را شكل مي دهند و از اين ستيز بي امان و بدون برنده ، جز سرخوردگي و يأس چيزي عايدشان نخواهد شد.
ما امضا كنندگان زير با توجه به موقعيت كنوني و شرايط پيش روي سينماي ايران و آينده مبهم و بي ثبات آن بر حسب وظيفه تاريخي خود لازم مي دانيم نكاتي را گوشزد كنيم:
١- لزوم احترام و پايبندي تمامي نهادها، دستگاه هاي اجرايي و قانونگذاري به موجوديت و بقاي سينماي ملي كه از دستاوردهاي جامعه ايراني پس از پيروزي انقلاب اسلامي است.
٢- ارائه تعريف شفاف و معين از ساز وكار فعاليت هاي سينمايي و حدود اختيارات و شرح وظايف نهادهاي فرهنگي بر اساس قوانين اساسي كشور و الزام به پايبندي به قانون و تبعيت از آن.
٣- پرهيز از ورود جناح هاي مختلف سياسي در امور هنري و احترام گذاشتن به استقلال فرهنگي سينما.
٤- استفاده از نيروهاي مستقل و صاحب نظر سينما در تصميم سازي هاي كلان حرفه اي و كنار رفتن افراد تندرو از صف بندي هاي قطبي كنوني كه صرفن در پي منافع شخصي خود هستند.
٥- تلاش در جهت گسترش فعاليت هاي بخش خصوصي و باز گرداندن امنيت و ايجاد انگيزه در راستاي توليد و سرمايه گذاري سالم و خاتمه دادن به دخالت هاي نا به جا در امر اكران و سلطه نهادهاي دولتي و عمومي بر ابزار توليد و نمايش.
٦- پايان دادن به هرج و مرج كنوني در حوزه اعطاي پروانه ساخت و نمايش و پرهيز از اعمال سلايق شخصي.
٧- توزيع عادلانه منابع مالي عمومي در بدنه اصلي سينماي ايران و جلوگيري از رانت خواري و ايجاد فساد مالي.
٨- حركت جمعي در جهت رشد و و تعالي سينماي ريشه دار و مماس با مخاطب داخلي و جلو گيري از رشد بي رويه فيلم هاي سفارشي ، رسمي و سطحي.
در پايان انتظار داريم مسئولان ارشد كشور و مديران فرهنگي و هنري (اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري ، شهرداري ، صدا وسيما و ساير نهادهاي مرتبط با حوزه سينما) شرايط لازم براي ايجاد يك هم انديشي با حضور نمايندگان مستقل سلايق فكري سينما براي بررسي وضع موجود و راه هاي برون رفت از بحران فعلي را فراهم سازند.
مسعود كيميايي، مسعود جعفري جوزاني، عليرضا رئيسيان، جواد طوسي، علي معلم و مهدي كرم پور

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها