صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

سالور: «آمین خواهیم گفت» سال‌ها توقیف پنهان بود/ حذف ۶ دقیقه از فیلم برای اکران

کارگردان «آمین خواهیم گفت» از اکران این فیلم سینمایی در گروه «هنر و تجربه» ابراز خوشحالی کرد و گفت که دلیل صادر نشدن مجوز اکران فیلمش در ۵ سال گذشته را نمی داند.

آمین خواهیم گفت

سامان سالور کارگردان «آمین خواهیم گفت» که فیلمش  پس از ۵ سال اکران شده است گفت: برخلاف برخی از فیلمسازان عادت ندارم انتقاد نسبت به یک موضوع و یا جریان اجتماعی را در زمانی غیر از زمانی که اتفاق رخ داده و یا در حال رخ دادن است مطرح کنم و به همین دلیل فیلم «آمین خواهیم گفت» هم در آن زمان انتقادهایی نسبت به اواخر دولت نهم و دوران دولت دهم مطرح می‌کرد.

وی ادامه داد: ایده اولیه این فیلم سینمایی از حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ به ذهنم رسید و حدود یک سال و نیم نگارش فیلمنامه به طول انجامید تا اینکه فیلم ساخته و در جشنواره بیست و نهم فیلم فجر نمایش داده شد اما پس از نمایش فیلم در جشنواره فجر بایکوت شدیم و من هیچگاه دلیل این بایکوت شدن و یا به عبارت بهتر توقیف پنهان را متوجه نشدم.

کارگردان فیلم «تمشک» یادآور شد: تمام مراحل تولید این فیلم قانونی بود و پس از دریافت پروانه ساخت، تولید را آغاز کردیم و فیلم را براساس فیلمنامه ای که در شورای پروانه ساخت تصویب شده بود پیش بردیم اما در طول ۵ سال گذشته از اکران این فیلم سینمایی محروم شده بودیم. در واقع فرصت سوزی شد و نتوانستیم پروانه نمایش دریافت کنیم.

از سرگردانی تا ممیزی

سالور با تاکید بر اینکه هیچگاه دلیل این توقیف پنهانی را اعلام نکردند، بیان کرد: در طول این مدت فیلم «آمین خواهیم گفت» در دفتر مدیران سینمایی دولت دهم سرگردان بود البته ناگفته نماند که برای اکران در مدیریت فعلی سازمان سینمایی هم دچار ممیزی شدیم و ۶ دقیقه از فیلم کم شد.

وی در پاسخ به اینکه به چه دلیل این فیلم در صف اکران مانده بود، گفت: وقتی دلایل اکران نشدن فیلم را جویا شدم در پاسخ شنیدم که یکی از شخصیت های فیلم شبیه به رئیس دولت گذشته بوده است در واقع به واسطه نماد و استعاره هایی که از فیلم بیرون کشیده بودند معناسازی کردند که این معناسازی به هیچ عنوان درست نبود. من به عنوان یک فیلمساز به شرایط اجتماعی نقد منصفانه وارد کرده بودم.

سالور ادامه داد: خوشحالم که فیلم «آمین خواهیم گفت» با توجه به فضای موجود مافیایی در پخش، به همت گروه سینمایی «هنر و تجربه» رنگ اکران را به خود دید. به اعتقاد من گروه سینمایی «هنر و تجربه» اولین گام رسیدن به قله رفیع سینمای تحلیل گر و پر توان است و فکر می کنم این فیلم سینمایی با وجود محدود بودن سانس های نمایش در این گروه سینمایی به درستی دیده خواهد شد.

کارگردان فیلم «چند کیلو خرما برای مدرسه تدفین» تاکید کرد: امیدوارم روزی از راه برسد که گروه سینمایی «هنر و تجربه» معیار سنجش فرهیختگی سینمای ایران باشد و بتوان از فیلم هایی که در این گروه سینمایی اکران می شود به عنوان فیلم های پر درآمد سینمای ایران هم یاد کرد. البته فیلم «ماهی و گربه» به واسطه پخش‌کننده خوبی که داشت توانست در این گروه سینمایی بدرخشد.

گله از وضعیت «تمشک»

سالور در پایان صحبت های خود با اشاره به کپی رایت فیلم «تمشک» در موسسه رسانه های تصویری گفت: نسبت به حق و حقوق فیلم «تمشک» گله مند هستم. چهار بار با مسئول دفتر آقای ایوبی تماس گرفتم تا دیداری با این مدیر سینمایی داشته باشم اما موفق به دیدار رئیس سازمان سینمایی نشدم. می خواستم درباره حق و حقوق فیلم «تمشک» صحبت کنم چراکه موسسه رسانه های تصویری به تعهدات خود نسبت به این فیلم سینمایی عمل نکرده بود.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها