صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

فیلم 'روزهای زندگی' اثری كه زوایای پنهان جنگ را روایت می كند

تهران- فیلم سینمایی روزهای زندگی اثری قابل تقدیر در عرصه دفاع مقدس كه زوایای پنهان جنگ را به تصویر كشیده است.

روزهای زندگی
به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، فیلم سینمایی روزهای زندگی را می توان اثری درام در عرصه سینمای دفاع مقدس دانست.
این اثر سینمایی داستان 'لیلا' و همسرش 'دكتر عربی' است كه در یكی از بیمارستان های صحرایی در روزهای پایانی هشت سال دفاع مقدس در حال فعالیت هستند و در حمله عراقی ها به این بیمارستان پس از اعلام آتش بس، در این بیمارستان به همراه چند پرستار و زخمی گیر می افتند.
'پرویز شیخ طادی' كه پیشتر آثاری همچون 'سینه سرخ' و 'شكارچی شنبه' را در كارنامه فیلمسازی خود دارد در فیلم روزهای زندگی به بلوغ رسیده و به لحاظ كارگردانی و در عین حال نگارش فیلمنامه، به موفقیت چشمگیری رسیده است. فیلمساز در این اثر سینمایی تلاش كرده زوایای پنهان جنگ را به تصویر بكشد و به نوعی در این عرصه موفق بود.
درعین حال شیخ طادی در خلق سكانس های تاثیرگذار در این فیلم نیز موفق بوده كه به عنوان نمونه می توان به بخشی كه فرمانده در حال تحویل گرفتن اسلحه رزمندگان است اشاره كرد.
در حقیقت فیلم سینمایی روزهای زندگی روایتی از ایثارگری پزشكان و بویژه زنان در جبهه های جنگ است كه پیشتر این موضوع آنچنان كه باید دستمایه تولید یك اثر سینمایی قرار نگرفته است. ورود فیلمساز به موضوع اصلی شاید كمی با تاخیر است و در عین حال از این تاخیر به درستی برای شخصیت پردازی استفاده می شود.
در روایت این اثر سینمایی، چند شخصیت با نگاه و نظرات مختلف در فضایی دردآلود در كنار یكدیگر قرار گرفته اند و چالش دكتر عربی با یكی از پزشكان این بیمارستان صحرایی كه مخالف جدی جنگ است نمونه ای از این شخصیت ها است اما برخی از این شخصیت ها به درستی شكل نمی گیرند.
به عنوان نمونه شخصیت دقیقی در مقابل 'لیلا' خلق نمی شود و تصویری كه از یكی از پرستاران در این اثر در كنار لیلا ارائه شده به درستی شكل نگرفته است.
در ادامه گره افكنی و گره گشایی های داستان محدود به بیرون رفتن لیلا برای آوردن تجهیزات به داخل تونل محل استقرار مجروحان می شود.
بازی 'هنگامه قاضیانی' و 'حمید فرخ نژاد' در نقش 'لیلا' و 'دكتر عربی' مطلوب است اما در برخی سكانس ها عكس العمل فرخ نژاد كه بینایی خود را از دست داده به صداها، خیلی باورپذیر نیست. جلوه های ویژه این اثر سینمایی بسیار قابل قبول است و به عنوان نمونه می توان از بخش تیراندازی هلیكوپتر یاد كرد، اما صحنه های جنگی بیرون از بیمارستان پس از گیر افتادن مجروحان برای مخاطب قابل قبول نیست.
همچنین ایستادگی فرمانده گروهان در این اثر سینمایی در حالیكه پیشتر در فیلم می بینیم به خاطر جراحات وارده روی تخت افتاده نیز نشان از عدم رعایت جزییات دارد.
این در حالیست كه در اوایل این اثر سینمایی نیز جزییات رعایت نشده كه این امر به فیلم آسیب رسانده است.
تلاش برای ارائه تصویری جدید از رزمندگان در این اثر و در عین حال نشان دادن تلاش پزشكان برای نجات جان رزمندگان از بخش های درخشان این اثر سینمایی است.
به هر حال فیلم روزهای زندگی فیلمی قابل احترام در گونه سینمایی دفاع مقدس است و نگاهی تازه را به زندگی پزشكان و پرستاران دنبال می كند و فیلمساز در این اثر تلاش كرده روابط شخصیت های مختلف را به درستی تصویر كند.
در مجموع فیلم 'روزهای زندگی' اثری قابل احترام در سینمای دفاع مقدس محسوب می شود، اما رعایت نكردن جزییات در این فیلم به همراه فقدان یك قصه روایی مشخص و داستانك های همراه قصه اصلی كمی به این اثر آسیب زده اما ساختار و داستان جذاب موجب شده برخی اشتباهات در جزییات در كلیت این اثر به چشم نیاید. فیلم سینمایی روزهای زندگی برنده پنج سیمرغ در سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر؛ از 20 اردیبهشت‌ماه در گروه سینمایی استقلال پس از 'قلاده‌های طلا' اكران ‌شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها