صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

نشست خبری دبیر جشنواره جهانی فجر برگزار شد/ رونمایی از پوستر با نمایی از فیلم «گاو» داریوش مهرجویی

نشست خبری رضا میرکریمی دبیر سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر به زودی در سالن شماره ۱ پردیس چارسو برگزار شد.

در این نشست رضا میرکریمی برنامه های سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر را تشریح کرد. علیرضا شجاع نوری، مازیار میری، روح الله حسینی، اشکان خطیبی، رضا کیانیان، محسن شاه ابراهیمی، امیر اسفندیاری و … از مدیران این دوره جشنواره در پردیس چارسو حضور داشتند.

در این مراسم رضا میرکریمی، دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر و رضا کیانیان پوستر جشنواره را رونمایی کردند.

کیانیان در ابتدا با اشاره به اینکه بسیار دوست داشته‌اند عزت الله انتظامی در این مراسم حضور داشته باشد، عنوان کرد: بعد از دیدن پوستر میزان این علاقه را خواهید دانست، اما ایشان به دلیل بیماری نتوانست حاضر باشد.
بعد از رونمایی پوستر که تصویری از عزت‌الله انتظامی در فیلم سینمایی «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی بود، میرکریمی نیز اظهار کرد: در خیلی از فستیوال‌ها رایج است که فریمی از یک فیلم که در عرصه ملی تاثیر گذار بوده را به عنوان اقلام تبلیغی جشنواره استفاده می‌کنند، همچنین استفاده از چهره یک بازیگر سرشناس بسیار اتفاق خوبی است که بازیگر هم مورد تکریم قرار می‌گیرد. از طرفی این پوستر از فیلم «گاو» انتخاب شده، فیلمی است که در سطح جهانی دیده شده و همچنین توسط حضرت امام خمینی (ره) مورد تایید قرار گرفت و دلیلی بر شکل‌گیری به این شکل سینما بعد از انقلاب شد.

        

جایزه محمد امین (ص) جایگزین جایزه مصطفی عقاد شد

جایزه محمد امین (ص) در نکوداشت نام بزرگ پیامبر اکرم (ص) در جشنواره جهانی فیلم فجر اهدا می شود. رضا میرکریمی دبیر این رویداد سینمایی در توضیح جوایز و بخش های مختلف این جشنواره گفت: پیش از این در جشنواره بین المللی فیلم فجر جایزه مصطفی عقاد داشتیم که به آثار اخلاقی و با تم مذهبی و دینی داده می شد. وی ادامه داد: امسال در جشنواره جهانی فیلم فجر جایزه محمد امین (ص) را داریم که به آثار مذهبی و اخلاقی اهدا می شود. این جایزه در ستایش اخلاق و آیین محمدی است.

15 فیلم در بخش سینمای سعادت

۵ فیلم در بخش  سینمای سعادت سی و چهارمین جشنواره روی پرده می روند.  رضا میرکریمی در ادامه این نشست گفت: در بخش بین الملل اصل کارمان بر تمرکز بود. امسال یک بخش مسابقه داریم به نام سینمای سعادت. وی ادامه داد: در این بخش ۳ فیلم ایرانی و ۱۲ فیلم خارجی روی پرده می رود. هر سانس یک فیلم کوتاه ایرانی شامل انیمیشن، مستند و کوتاه نمایش داده خواهد شد. دبیر سی و چهارمین جشنواره جهانی فجر ادامه داد: یک بخش آسیا و کشورهای اسلامی داریم که رقابتی نیست. هر چند جوایزی جنبی در این بخش داریم. میرکریمی گفت: تندیس طلایی و سیمین در این دوره از جشنواره جهانی فجر به برگزیدگان اهدا می شود. که شامل بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن و مرد، دستاوردهای هنری و بهترین فیلمنامه است.

بازار فیلم با تمرکز برگزار می شود

در بخش دیگری از نشست خبری سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر امیر اسفندیاری یکی از مدیران این دوره، درباره ویژگی های فیلم های بخش بین الملل و بازار و میهمانان صحبت کرد.

امیر اسفندیاری گفت: بیشترین تاکید آقای میرکریمی روی کیفیت جشنواره بود و نه کمیت. بنابراین طبیعتا توجه امسال به کیفیت جشنواره است خصوصا به میهمانان خارجی و تسهیلاتی که در اختیار آنها قرار می‌گیرد و در واقع خساستی در این بخش خواهیم داشت، اما چهره هایی را به عنوان میهمان خواهیم داشت که مطرح و شناخته شده هستند.

5 داور خارجی و 2 داور ایرانی فیلمهای بین الملل را داوری می کنند

وی ضمن ابراز اینکه امیدواریم بتوانیم جشنواره‌ای با کیفیت نسبت به جشنواره های دیگر برگزار کنیم، گفت: ما در بخش بین‌الملل ۵ داور خارجی و ۲ دارو ایرانی ، در بخش بهترین فیلم از کشورهای آسیایی ۵ داور شامل ۴ داور خارجی و ۱ داور ایرانی، در بخش بین المذاهب ۲ داور خارجی و ۱ داور ایرانی خواهیم داشت.

اسفندیاری همچنین گفت: برگزاری جشنواره بین‌المللی بلافاصله بعد از نوروز کار را سخت می کند اما به لحاظ ارتباط با خارج از کشور در شرایط خوبی هستیم. در میان میهمانان جشنواره ۴ تهیه کننده مشهور داریم که کارگاه‌های تخصصی در زمینه تهیه‌کنندگی دارند. یک مدرس فیلمنامه‌نویسی و همچنین یک سینماگر صاحب سبک و نامی هم خواهیم داشت.
وی افزود: دو مدرس اردوهای استعدادیابی در جشنواره‌های بین‌المللی خواهیم داشت که کارگاه‌هایشان را با مازیار میری و دکتر حسینی برگزار می‌کنند. در مجموع ۱۷۰ تا ۲۰۰ میهمان در این جشنواره حضور خواهند داشت. همچنین از نشریات مهم دنیا خبرنگارانی را خواهیم داشت.

اسفندیاری در ادامه در مورد بازار فیلم شرح داد: نوزدهمین دوره بازار امسال برگزار می‌شود. این بازار در طول سال ها دوران پرفراز و نشیبی را طی کرده و هدف این بوده که به یک بازار مهم منطقه تبدیل شود. سال به سال به تعداد مراجعین به بازار و کسانی که غرفه می‌خواستند افزوده شد و این بازار بسیار گسترده شد.
وی ادامه داد: امسال در صحبتی که با آقای میرکریمی کردیم این بود که بین بازار ایرانی و مختصری که در سال‌های اولیه داشتیم و آن بازاری که بسیار گسترده شده بود حد متوسطی را داشته باشیم.

اسفندیاری گفت: امسال حدود ۴۰-۵۰ غرفه خواهیم داشت و تمرکز کردیم روی این موضوع که خریداران خارجی حضور داشته باشند و بیش از هر چیز وجه کمک به سینمای ایران وجود داشته باشد. در حقیقت هدفمان این است که یکی از نکات انحصاری بخش بین الملل تمرکز روی سینمای ایران داشته باشد.

شجاع‌نوری: در جشنواره باید با سلائق مختلف آشنا شد

علیرضا شجاع‌نوری گفت: جشنواره تنها محل نمایش دادن و تماشا کردن فیلم نیست، بلکه محلی برای تبادل دریافت‌ها و آشنا شدن با اندیشه‌ها و سلائق مختلف است.

علیرضا شجاع‌نوری که دبیر نشست‌های تحلیل فیلم است، در بخشی از این نشست گفت: در این جشنواره تیم خوبی کنار یکدیگر جمع شده‌اند و عامل اصلی جمع شدن آن‌ها هم آقای میرکریمی است که با همدلی همه را دور هم جمع کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما کم و بیش می‌شنویم که کار گروهی در ایران خیلی جواب نمی‌دهد، اما این جشنواره می‌تواند نمود خیلی خوبی از موفقیت کار گروه باشد و بتوانیم بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم. اگر بتوانیم با همکاری رسانه‌ها که بخش مهمی از کار را بر عهده دارند، در کنار هم کار کنیم به نتیجه خوبی برسیم.

شجاع نوری با تاکید بر اینکه جشنواره تنها محل نمایش دادن و تماشاکردن فیلم نیست، بلکه محل تبادل دریافت‌ها و آشنا شدن با اندیشه‌ها و سلائق مختلف است، بیان کرد: میهمانانی از کشورهای دیگر می‌آیند که اشخاص صاحب نظری هستند و اگر بتوانیم شرایطی را به وجود بیاوریم که از دانسته‌های این افراد استفاده شود و یافته‌های‌شان را با یکدیگر تقسیم کنند، می‌توانیم ادعا کنیم که جشنواره خوبی برگزار کنیم. با اینکه آثار خوبی در جشنواره حضور دارد، اما تنها با نمایش فیلم‌ خوب دلیلی بر خوب بودن یک جشنوراه نیست.

این تهیه‌کننده ادامه داد: چیزی که مرا سر شوق آورد تا در این جشنواره سمتی را قبول کنم، بخش تبادل و تکاندن جیب دانشی و تجربی میهمان‌ها بود که به نظرم اتفاق هیجان‌انگیزی است و می‌خواهم این اتفاق در جشنواره رخ بدهد.

شجاع‌نوری در ادامه با اشاره به اینکه در برگزاری جشنواره به کمک رسانه‌ها نیاز بسیاری دارند، یادآور شد: بدون حضور فعال و همدلانه و پرسش‌گرانه و جست و جو گر رسانه جشنواره تنها اتفاقی خواهد بود که بعدها فقط آن را تعریف می‌کنیم. باید حواس همه را به جشنواره جلب کنیم و با کمک رسانه‌ها نگاه‌های مردمی را به این سمت بکشانیم.

این مدیر جشنواره همچنین درباره نشست‌ها و کارگاه‌های جشنواره گفت: پیش از آغاز نمایش فیلم صاحب اثر به همراه یکی از هنرمندان فیلم را معرفی می‌کنند، پس از آن نشست‌هایی با عوامل فیلم خواهیم داشت که از تجربیات و دانسته‌های فیلم‌سازان بهره ببریم.

وی ادامه داد: برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور میهمانان از دیگر برنامه‌های جشنواره است و همچنین کارگاه‌های تحلیل فیلم در سالن و با میزهایی برای علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

رضا کیانیان: شرق نیازمند یک جشنواره قوی است

رضا کیانیان مدیر کاخ جشنواره سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر تاکید کرد شرق نیازمند جشنواره ای قوی است.

رضا کیانیان مدیر کاخ جشنواره در نشست خبری جشنواره جهانی فیلم فجر درباره شرایط کاخ گفت: من کار اجرایی بلد نیستم، اما آقای میرکریمی ایده های نویی دارند که من شعف زده شدم و دوست داشتم با او همکاری کنم. من فکر می کنم سینمای ایران تنها آلترناتیو سینمای آمریکا است، پس باید یک جشنواره قوی شرقی بین المللی شکل بگیرد. تا به حال چند جشنواره شرقی داشتیم ولی قدرتی ندارند بنابراین امیدوارم این جشنواره تبدیل به قطب جشنواره‌های بین‌المللی شرق شود، پس همه کمک کنیم که به آبروی سینمای ایران اضافه شود.
وی ادامه داد: در این جشنواره به محیط زیست اهمیت بدهیم و در واقع جشنواره را سبز برگزار کنیم. در این جشنواره بولتن چاپ نمی‌کنیم که کاغذ مصرف نشود و درختی بریده نشود. اپلیکیشنی روی موبایل‌ها نصب می‌شود و همه به آن دسترسی خواهند داشت.

کیانیان در مورد استقرار میهمانان گفت: در جشنواره‌های قبلی بهترین هتل‌ها در مرتفع‌ترین مناطق برای میهمانان گرفته می‌شد و این مساله باعث می‌شد میهمان‌ها متفرق باشند و کسانی که می‌خواهند با آنها گفت‌وگویی داشته باشند، دستشان به آنها نرسد. برای این بخش فکری شد که تمام میهمان‌ها در هتل فردوسی مستقر می‌شوند و به جاهای دیگر شهر نمی‌روند.
این بازیگر سرشناس گفت: در واقع میهمانان این دوره در قلب تهران و مرکز شهر هستند و در مسیر هتل تا پردیس چارسو ۱۷-۱۸ موزه مهم سر راهشان وجود دارد و به این صورت بهتر تهران را می‌شناسند.

وی اظهار کرد: هر اتفاقی که قرار باشد در جشنواره بیفتد در همین ساختمان خواهد بود. دو برنامه سینمای ایران و هفت همین جا مستقر می‌شوند، غرفه‌ها کوتاه خواهد بود و همه چیز را می‌توان به راحتی دید و همه چیز در اختیار همه است که این شرایط یک جو صمیمی ایجاد می‌کند.

وی افزود: خبری از مهمانی‌های آن‌چنانی و شام و نهارهای آن‌چنانی نخواهد بود، همه میهمانان و برگزارکنندگان جشنواره از همین غرفه‌های فودکورت استفاده می‌کنند، ساعت ناهار و شام نخواهیم داشت که کار در یک ساعت مشخصی تعطیل شود و همه می‌توانند در هر ساعتی از این غرفه‌ها استفاده کنند.

مدیر کاخ جشنواره همچنین بیان کرد: این گل‌هایی که در مراسم مختلف استفاده می‌شود یکی از اشتباهات ماست که قرار بود به جای آنها از گلدان استفاده کنیم تا گلی از شاخه جدا نشود، این یک بار به دلیل اینکه از قبل توسط گروه دیگری هماهنگ شده بود گل از شاخه جدا شده داریم و من از همه این گلها عذرخواهی می‌کنم. یک کتاب کوچک هم برای معرفی آثار خواهیم داشت که سیاه و سفید است و تمام اینها از مخارج کم می‌کند.

وی در ادامه اظهار کرد: ما تعدادی مهمان داریم که برایشان کارت صادر می‌کنیم ولی حضور در جشنواره و دیدن فیلم برای همه آزاد است. در همین جا از دانشجویان رشته‌های مختلف و اساتید آنها دعوت می‌کنم که بیایند اینجا فیلم ببینند و با مهمانان ما صحبت کنند. شرایط ورودشان هم خیلی ساده است، با پر کردن یک فرم کوچک در گیت ورودی می‌توانند وارد شوند و در همه جای این سه طبقه آزاد هستند. همچنین به دانشجویان نیز کارت غذا خواهیم داد تا در همین جا بتوانند از فودکورت‌ استفاده کنند.

کیانیان ادامه داد: در نتیجه این کاخ زمانی کاخ بود که آن اتفاقات می‌افتاد با این شرایط تبدیل به کوخ شده و خیلی خودمانی است. همچنین تعدادی ماشین و راهنمای تور نیز داریم که مهمانان را هر کجا بخواهند می‌برند به ویژه در مراکزی که بیانگر فرهنگ ما است. متاسفانه خیلی از مهمانان فکر می‌کنند اینجا شبیه کره شمالی است و همیشه چند نفر مراقب آنها هستند که کجا می‌روند و چه می‌گویند ولی این مهمانان کاملا آزاد هستند.

وی در پایان تاکید کرد: همچنین کوشش می‌کنیم اینترنت خیلی قوی در اینجا داشته باشیم تا خیال همه راحت باشد.

 

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها