صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

جنجال بر سر «ابد و یک روز» در دانشکده علوم اجتماعی

نمایش و نقد و بررسی «ابد و یک روز», فیلم جنجالی اکران شده سینماهای ایران در دانشکده علوم اجتماعی، با حاشیه‌هایی همراه بوده است. دانشجویان موافق و مخالف فیلم به بحث و گفتگو با یکدیگر پرداختند. بحث و گفتگوهایی که منجر به حاشیه‌هایی نیز شد.

ابد و یک روز
14 اردیبهشت ماه، مراسم اکران و نقد و بررسی فیلم سینمایی ابد و یک روز ساخته سعید روستایی با حضور کارگردان و چند تن از عوامل این فیلم در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
«سعید روستایی» کارگردان فیلم سینمایی ابد و یک روز گفت: برخی می‌گویند «اخذ سیمرغ‌های متعدد توسط این فیلم مشکوک است». کجای این سیمرغ‌ها مشکوک است؟ در حالی که هیچ کدام از ارگان‌های رسمی کشور حاضر به همکاری با ما برای ساخت این فیلم اجتماعی نشدند.

وی افزود: ما قبلا فیلمنامه را برای نهادهای مختلف کشور که یکی از آنها شهرداری بود فرستاده بودیم اما هیچ کدام از آنها کوچک‌ترین کمکی به ساخت این  فیلم اجتماعی نکردند.

وی با اشاره به ایده اصلی فیلم گفت: هر‌آنچه باید گفته می‌شد، در فیلم گفته شده‌است و این را هم قبول دارم که این فیلم پایان باز ندارد.

در حاشیه این مراسم که با حاشیه های جنجالی و کشمکش میان چند تن از دانشجویان همراه بود انتقاداتی از اثر سعید روستایی صورت گرفت.

یکی از دانشجویان خطاب به این کارگردان جوان گفت: چه می‌شود که یک فیلم که در حال سیاه نمایی اجتماعی است این همه سیمرغ دریافت می‌کند؟چه می‌شود که وزیر ارشاد، جشنواره فجر امسال را سیاه نمایی می‌داند؟

در مقابل، سعید روستایی با تکرار حرف‌های قبلی‌اش پاسخ داد: آنچه امروز در این مراسم گفته می‌شود اتهامهای بی‌پایه به یک فیلم اجتماعی است. درست مثل این است که شما به یک زن شوهر دار بگویید که تو با یک مرد دیگر رابطه‌ای داشته‌ای.

دکتر کوثری، جامعه شناس و منتقد فیلم در حاشیه این مراسم با اشاره به اسم فیلم گفت: به نظر من، دلیل انتخاب این اسم برای این فیلم، نشان دادن ابد و یک روز زندگی در یک «جامعه جهان سومی» است که هرچه هست نمی‌توان از آن خلاص شد و باید در آن زیست. در این فیلم شاهد این هستیم که خانواده فکر می‌کند که با تزریق یک عامل خارجی که سفر به افغانستان باشد می‌تواند این مشکل را حل کند اما در پایان، مریم به خانه باز می‌گردد و ابد و یک روز زندگی در یک جامعه، همچنان ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به نقش‌های خانوادگی فیلم گفت: این فیلم به خوبی سعی کرده است که نقش‌ها در یک خانواده را تبیین کند. نقش‌های فیلم همگی سر جای خود بکار رفته‌اند به گونه‌ای که خللی در فیلم احساس نمی‌شود.

وی ادامه داد: برای مثال نقش مادر در «ابد و یک روز» به گونه‌ای بیان شده است که همه نگرانی و دلسوزی مادر را درک کرده‌اند. وقتی مخاطب می‌بیند، مادر اسکناسی را زیر بالش مخفی می‌کند این نشان می‌دهد که به فکر فرزندش محسن است.

کوثری با اشاره به استقبال مردمی از فیلم ابد و یک روز گفت: چند سال پیش مقاله‌ای نوشتم و در آن گفتم که روزی خواهد رسید که غول‌های سینما و آثار کارگردان‌های مشهور از رونق خواهند افتاد و مردم جذب فیلم‌هایی خواهند شد که ساخته دست جوانان باشد و دورانی سپری خواهد شد که یک فرد برای کارگردان شدن، باید سال‌ها شاگردی یک کارگردان را بکند تا شاید فرصت ساخت یک فیلم را به او بدهند.اما امروز شاهد تحقق این مسئله هستیم. اکنون دورانی است کارگردان جوانی که نبوغ داشته باشد می‌تواند در دوران جوانی فیلم بسازد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوارم این جریان که امروز با ابد و یک روز آغاز شده است، با فیلم‌های بعدی دیگر که توسط جوانان ساخته خواهد شد، ادامه یابد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها