صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

در فاصله کمتر از یک ماه تا ماه رمضان: از طرح اکران رمضان 95 چه خبر؟

کمتر از یک ماه به آغاز ماه مبارک رمضان(18 خرداد ماه) باقی مانده است. هر ساله اکران سینماها و چگونگی نمایش فیلم‌ها در این ماه یکی از مسائل روز و مورد بحث رسانه‌ها و اهالی سینما بوده است.

در حالی‌که سخنگوی شورای صنفی نمایش اعلام می‌کند که هنوز تصمیمی مبنی بر چگونگی اجرای این طرح (طرح ماه مبارک رمضان) گرفته نشده است اما تاکید دارد که "قطعاً کلیت این کار اجرایی خواهد شد."

 

همچنین پخش‌کنندگان اظهار امیدواری کردند که همانند عید نوروز، نیروی انتظامی مجوز اکران بامدادی را بدهد و همچنین از حذف عنوانی مبنی بر اکران عید فطر هم استقبال کردند.

امیدوار به تداوم همکاری نیروی انتظامی

رئیس انجمن سینماداران در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی ایسنا، درباره‌ی برنامه‌ریزی اکران فیلم‌ها در ماه رمضان و اخذ مجوزهای لازم برای این کار، گفت: شورای صنفی نمایش برای طرح اکران ویژه‌ی رمضان برنامه‌ریزی می‌کند، ما به وزارت ارشاد درخواست می‌دهیم و ارشاد هم بصورت مکتوب از نیروی انتظامی درخواست مجوز می‌کند. برای اجرای این طرح حتماً باید از نیروی انتظامی درخواست کنیم که مثل سال‌های گذشته با ما همکاری کنند. نیروی انتظامی درگذشته کمک‌های شایانی به سینما کرده و امیدواریم امسال هم این کار تداوم پیدا کند تا بتوانیم اکران موفقی داشته باشیم.

محمد قاصد اشرفی افزود: در طرح اکران ویژه‌ی رمضان -که فیلم‌ها در فاصله‌ی افطار تا سحر به نمایش در می‌آیند- به فیلم‌ها و سالن‌ها کمک زیادی می‌شود، برنامه‌ریزی خوبی هم در این راستا شده و در طرح شورای صنفی، کمک‌های ویژه‌ای برای صاحبان فیلم‌ها در نظر گرفته شده تا فیلم‌هایشان را در این ماه اکران کنند.

او تصریح کرد: مسلماً سینماداران هم از این اکران ویژه راضی هستند، در گذشته در ماه رمضان فیلم‌های ناموفقی داشتیم و صاحبان فیلم‌ها، حاضر به اکران در این ماه نبودند. در نتیجه فیلم‌های خوبی اکران نمی‌شد و همیشه با کمبود مخاطب مواجه بودیم اما در سال‌هایی که این طرح ویژه انجام می‌شود، موفق بوده و صاحبان فیلم‌ها تمایل بیشتری دارند که فیلمشان در ماه رمضان اکران شود.

رئیس انجمن سینماداران با بیان اینکه سینماداران هم چون فروش خوبی دارند و تا پاسی از شب به مخاطبان خدمات می‌دهند از این اکران راضی هستند، پیش بینی کرد:با توجه به اینکه فیلم‌های خوبی در نوبت اکران هستند و برنامه‌ریزی هم مناسب بوده است، در طرح و آیین‌نامه‌ی اکران هم کمک‌هایی برای فیلم‌های ماه رمضان در نظر گرفته شده است و در نهایت هم مردم نیز از آن استقبال کنند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش نیز درباره‌ی برنامه‌های این شورا برای ماه رمضان توضیح داد: طبق سال‌های گذشته این مساله در شورای صنفی طرح موضوع شده، اما هنوز تصمیمی مبنی بر چگونگی اجرای این طرح گرفته نشده است. قطعاً کلیت این کار اجرایی خواهد شد اما جزئیات آن هنوز قطعی نیست و در جلسات آینده‌ی شورا درباره‌ی آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

غلامرضا فرجی با اعلام اینکه شورای صنفی نمایش امتیازات ویژه‌ای برای فیلم‌هایی که در ماه رمضان اکران می‌شوند در نظر خواهد گرفت، گفت: یکی از این امتیازات این است که فیلم‌هایی در ماه مبارک رمضان اکران می‌شوند و چهار هفته از اکرانشان در این ماه است، دو هفته از این مدت‌ در تعداد هفته‌های قراردادشان محاسبه نمی‌شود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا امیدوارید نیروی انتظامی هم در این طرح با اهالی سینما همکاری کند، گفت: با توجه به تعاملی که اهالی سینما تا کنون با نیروی انتظامی داشته‌اند، بعید است مشکلی پیش بیاید اما قاعدتاً ما باید مجوزهای لازم را بگیریم.

فرجی درخصوص چیدمان اکران فیلم‌ها در این مقطع از سال گفت: ویژگی آیین‌نامه‌ی امسال این است که دیگر چیزی به عنوان «اکران عید فطر» نداریم و فیلم‌هایی که اکران می‌شوند با توجه به پتانسیلی که دارند در اکران می‌مانند.

 

بلیت سینما در ماه رمضان تخفیف‌دار می‌شود؟

او درباره‌ی احتمال تخفیف در قیمت بلیت‌های ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: سال قبل درباره‌ی نحوه‌ی قیمت‌گذاری بلیت در ماه رمضان تصمیماتی گرفتیم و امسال هم باید در این باره در شورا تصمیم‌گیری شود. با توجه به روندی که در سال 95 داشتیم و سال خوبی برای فیلم‌های سینمایی بود، این انتظار را داریم که در ایام ماه رمضان هم فروش فیلم‌ها، بهتر از رمضان سال قبل باشد.

پیش‌بینی سرتیپی از اکران رمضان امسال

 

علی سرتیپی (تهیه‌کننده، پخش‌کننده و سینمادار) نیز درباره‌ی اجرای این طرح گفت: من قطعاً موافق طرح اکران ویژه‌ی ماه رمضان هستم. در یکی دو سال گذشته فیلم‌هایی که اکران شدند، بشدت جواب داد و امیدواریم که امسال هم این اتفاق تجدید شود.

رییس انجمن پخش‌کنندگان سینمای ایران با بیان اینکه سینماها قطعاً آمادگی اکران ویژه‌ی رمضان را دارند، درباره‌ی حذف "اکران عید فطر" از آیین‌نامه‌ی اکران سال 95، مطرح کرد: اکران فیلم‌هایی مثل «من سالوادور نیستم» و «کوچه‌ی بی‌نام» نشان داد که ما نباید به نام "اکران نوروز"یا "عید فطر" خط و محدوده‌ای برای نمایش فیلم‌ها تعیین کنیم و باید تمام سال را مناسب اکران بدانیم؛ در غیر این صورت زمان‌هایی از ما گرفته می‌شود. این اتفاق که در آیین‌نامه امسال افتاده ثمراتش بعدها مشخص خواهد شد.

سرتیپی درباره‌ی پیش‌بینی خود از اکران رمضان آینده نیز گفت: با توجه به ترکیب فیلم‌هایی که تا حدی هم مشخص شده و فیلم‌های خوبی مثل «دراکولا» (رضا عطاران)، «ایستاده در غبار» (محمدحسین مهدویان)، «دختر» (رضا میرکریمی)، «زاپاس» (برزو نیک‌نژاد)، «بارکد» (مصطفی کیایی) که در صف اکران هستند و ادامه اکران فیلم‌هایی مثل «بادیگارد» و «رسوایی2» فکر می‌کنم در ماه رمضان اکران بسیار خوبی خواهیم داشت.

حذف اکران عیدفطر اتفاق خوبی‌ست

سعید خانی (مدیر پخش نسیم صبا) نیز با اشاره به اینکه حذف اکران عید فطر در آیین‌نامه اکران امسال، اتفاق خوبی است، اظهار کرد: شیوه‌ی قبلی باعث می‌شد به بهانه‌ی اینکه برخی فیلم‌ها در زمان خوبی اکران شوند، چند فیلم ضعیف در ماه رمضان روی پرده برود و در نهایت در ذائقه مردم تأثیر بگذارد و دیگر به سینما نروند و به کلیت سینما هم صدمه وارد شود.

او همچنین به امتیاز در نظر گرفته‌شده برای فیلم‌های ماه رمضان اشاره‌ کرد و گفت: این تصمیم که دو هفته از اکران فیلم‌های ماه رمضان در قرارداد آن‌ها محاسبه نشود، باعث می‌شود صاحبان فیلم‌های خوب هم علاقه‌مند شوند تا در این ماه فیلمشان را اکران کنند و نمایش چند فیلم ضعیف در این فصل باعث نشود که تماشاگران از سینما دل زده شوند. اگر این امتیاز در نظر گرفته نمی‌شد باعث می‌شد سرگروه‌ها در این مدت چند فیلم ضعیف اکران کنند و جوری برنامه‌ریزی کنند که فیلم‌های خوبشان بعد از شب‌های قدر اکران شود.

او ادامه داد: با این طرح فیلم‌های خوبی مثل «بارکد»، «زاپاس»، «دختر» و «دراکولا» می‌توانند زودتر اکران شوند و نگرانی‌ صاحبان فیلم درباره اکران ضعیف فیلم‌هایشان با این امتیاز ویژه جبران شود. اگر شرایط برای اکران فیلم‌های خوب در ماه رمضان فراهم شود، ماه رمضانِ خیلی خوبی در سینما خواهیم داشت.

فصل مرده اکران نداریم

حبیب اسماعیلی (تهیه‌کننده و مدیر پخش رسانه‌ی فیلمسازان) نیز با اشاره به برچیده شدن اکران عید فطر به ایسنا گفت: کم کم باید به سمتی برویم که اکران‌هایی با نام فصل‌های بخصوص از بین برود چون ثابت شده که اگر فیلم برای بیننده جذابیت داشته باشد، "فصل مرده" نداریم. برعکس فصل‌های خوب هم باعث نمی‌شود که فیلم ضعیف خوب فروش کنند. کما اینکه فیلم «من سالوادور نیستم» که تا به حال حدود 15 میلیارد فروخته در اسفندماه و به اسم اکران قبل از عید روی پرده رفت اما خوشبختانه با استقبال مواجه شد و هنوز هم در حال اکران است.

این پخش کننده ادامه داد: صاحبان سینماها قبلاً برای اکران در ماه رمضان، محرم و فصل امتحانات نگرانی داشتند، اما در یکی دو سال گذشته دیدیم که ماه رمضان هم جزو فصل‌های خوب سینما شده است. امسال هم اگر چند فیلم خوب اکران شوند این اتفاق تکرار می‌شود و تجمع فیلم‌ها در صف اکران از بین می‌رود. اگر در شش ماه دوم سال هم تسهیلات بهتری برای فیلم‌ها در نظر گرفته شود، تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها فیلم‌هایشان را برای اکران عید نگه نمی‌دارند که آن زمان با ترافیک فیلم مواجه شویم.

اسماعیلی درباره‌ی مجوزهای لازم برای فعالیت‌سینماها درشب‌های ماه رمضان نیز گفت: اداره اماکن و نیروی انتظامی امسال همکاری بسیار صمیمانه‌ای با اهالی سینما داشتند و در ایام عید که سینماها 24 ساعته در حال اکران بودند هیچ اتفاقی بدی نیفتاد. مردم ما انقدر متین هستند که قرار نیست اگر فیلم تا پاسی از شب اکران شد اتفاق ناگواری بیفتد، این برمی‌گردد به همکاری نیروی انتظامی. طرح اکران رمضان هم امتحانش را داده و مردم روزه‌دار هم که در طول روز به سینما نمی‌روند، فرصت دارند که تا سحر به دیدن فیلم‌ها بروند. اگر چراغ سینماها روشن باشد اقتصاد سینما بیشتر می‌چرخد و صاحبان فیلم‌ها و سینماها درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

این پخش‌کننده در پایان درباره‌ی پیش‌بینی‌اش از موفقیت اکران رمضان در سال جاری گفت: اگر فیلم‌ها از نظر موضوعی متنوع باشند و چینش اکران مناسب باشد، در ماه رمضان اتفاق خوبی خواهد افتاد. عید امسال تلویزیون برنامه چندانی نداشت و مردم بیشتر به سینما آمدند و فکر می‌کنم این روند در ماه رمضان هم ادامه خواهد داشت. بیشتر فیلم‌ها هم در جشنواره دیده شده‌اند و مورد تأیید مردم واقع شده‌اند بنابراین فکر می‌کنم به اندازه کافی فیلم خوب داریم که موفقیت طرح اکران ویژه‌ی رمضان را تضمین بکند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها