صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

ایل بیگی: خود پخش کننده «50 کیلو آلبالو» شرایطی فراهم کرده تا فیلم بهتر دیده شود/ حمایت از «ایستاده در غبار» برای ما افتخار است

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی درباره انتقادها مبنی بر حمایت این سازمان از فیلم «۵۰ کیلو آلبالو»، اعلام کرد از این اثر حمایت نشده و برای نسخه نمایش خانگی اصلاحاتی هم بدان وارد می‌شود.

حبیب ایل بیگی

حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی  با اشاره به اکران فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» به کارگردانی مانی حقیقی در پروژه «اکران سیار» در شهرهای مختلف که امروز یکی از رسانه‌ها از آن خبر داده بود، گفت: زمانی که یک فیلم مجوز اکران دریافت می کند، می تواند در همه جا اکران شود و این ایجاد فرصت برای نمایش یک فیلم به توان شرکت پخش‌کننده بستگی دارد. درباره این خبر هم باید بگویم که «۵۰ کیلو آلبالو» برای پروژه «اکران سیار» در شهرستان ها که مدنظر سازمان سینمایی است انتخاب نشده بلکه دفتر پخش شرایطی را فراهم آورده تا این فیلم بیشتر دیده شود.

وی تاکید کرد: در زمینه اکران سیار باید بگویم که هنوز طرحی که حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی به دنبال آن است، راه اندازی نشده است و در حال حاضر دفاتر پخش براساس توان خود فیلم های مورد نظر را اکران می کنند. به عنوان مثال فیلم «بادیگارد» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا توسط سازمان بسیج در بسیاری از شهرهای بدون سینما نمایش داده شده است.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بیان کرد: با توجه به فصل اکران هر فیلم، دست اندرکاران آن می توانند اثر مورد نظر را در مناطق مختلف اکرن کنند.

این مدیر سینمایی در پاسخ به اینکه این معاونت تا چه اندازه در زمینه اکران نظارت دارد، توضیح داد: نظارت ما در زمان صدور پروانه نمایش است. زمانی که یک فیلم پروانه نمایش می گیرد و قرارداد آن در شورای صنفی ثبت می شود دیگر می تواند در سطح کشور و به شکل های مختلف از جمله سینما سیار و یا تک سانس اکران شود. به عنوان مثال «کفش هایم کو؟» به کارگردانی کیومرث پوراحمد در تهران و چند شهر نمایش داده شد اما در بسیاری از شهرها اکران نشد، اما فیلم های دیگر مانند «بادیگارد» از فرصت های مختلف برای اکران استفاده کردند.

وی تاکید کرد: اکران رسمی «۵۰ کیلو آلبالو» فردا چهارشنبه ۵ خرداد ماه به پایان می رسد و بعد از آن نمایش فیلم در شهرستان ها براساس عرضه و تقاضا ادامه پیدا می کند. به هر حال فیلمی که پروانه نمایش دارد و اکران شده است، می تواند در شرایط مختلف اکران شود.

این مدیر سازمان سینمایی با اشاره به اظهار نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی که گفته بود «فیلم ۵۰ کیلو آلبالو به هیچ عنوان مناسب نبود و اگر از چگونگی این فیلم اطلاع داشتم اجازه ساخت و اکران به آن نمی‌دادم» بیان کرد: اظهار نظر وزیر نسبت به این فیلم نشان می دهد که همه فیلم ها مورد پسند و سلیقه مسئولان نیست، اما این را هم باید بدانیم قرار نیست هر فیلمی که اکران می شود براساس سلیقه مدیران باشد. در واقع به صورت قانونی شورای صدور پروانه نمایش تعیین کننده اکران یک فیلم است.

منعی برای اکران همزمان دو فیلم از یک کارگردان وجود ندارد

ایل بیگی در پاسخ به این پرسش که چطور می شود یک کارگردان این امکان را پیدا می کند دو فیلمش بلافاصله پشت سر هم اکران شوند؟ گفت: در زمینه اکران پیوسته ۲ فیلم از یک کارگردان باید توضیح دهم که ما در زمینه صدور پروانه نمایش و یا اکران یک فیلم با تهیه کننده آن طرف هستیم. در واقع تقسیم بندی اکران فیلم ها براساس نام کارگردان نیست، بلکه فیلم براساس تهیه کننده، پخش کننده و شرایط و مقرراتی که در آیین نامه شورای صنفی نمایش است اکران می شود. در این آیین نامه نیز منعی در مورد اکران همزمان ۲ فیلم از یک کارگردان وجود ندارد. همانطور که منع قانونی برای نمایش ۲ فیلم از یک تهیه کننده هم نداریم.

وی در جواب به این سوال که نظارت سازمان سینمایی در چگونگی اکران فیلم ها بر چه اساس انجام می شود، توضیح داد: برای اکران فیلم «ایستاده در غبار» ما  ورود پیدا کردیم تا این فیلم در اکران عید فطر قرار گیرد و تلاش برای اکران چنین فیلمی برای ما باعث افتخار است. زمانی که در اکران نوروز «بادیگارد» توانست قشر قابل توجهی از جامعه را به سینما کشاند، حتما باید در فصل های بعدی اکران نیز فیلمی باشد که بتواند چنین جذابیتی داشته باشد. سازمان سینمایی نیز در چنین شرایطی از شورای صنفی نمایش می خواهد که در چیدمان فیلم های خود به فیلم هایی از این دست توجه بیشتری داشته باشند.

حمایت از «ایستاده در غبار» برای ما افتخار است

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ادامه داد: ما هیچ حمایتی از اکران «۵۰ کیلو آلبالو» نکرده ایم بلکه حمایت ما از اکران فیلمی چون «ایستاده در غبار» بود که توانستیم با ورود شرایط برای اکران این فیلم را فراهم کنیم و در نهایت این فیلم قرارداد خود را با گروه سینمایی اریکه ایرانیان منعقد کرده است و البته باز هم تاکید می کنم که حمایت از فیلم خوش ساخت و قابل توجهی مانند «ایستاده در غبار» برای ما باعث افتخار است.

وی تاکید کرد: در نهایت باید بگویم که «۵۰ کیلو آلبالو» مورد علاقه من هم به عنوان معاون نظارت و ارزشیابی نیست. ما که مصون از خطا و اشتباه نیستیم و همه در تصمیم گیری ها و رفتارهای خود اشتباه می کنیم. در کشور و در طول یک سال فیلم های زیادی اکران می شود و تقاضاهای بسیاری هم برای ساخت داریم که با دقت و مراقبت های بسیاری، مجوزها صادر می شود، اما در این میان فیلمی مانند «۵۰ کیلو آلبالو» هم در می آید.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بیان کرد: تصمیم گیری برای صدور پروانه نمایش این فیلم توسط یک جمع صورت گرفته و برداشت افراد نسبت به فیلم ها متفاوت است. به هر حال مردم باید در شرایط نمایش فیلم ها انتخاب کنند و فیلم درست را ببینند. این همان چیزی است که من هم آن را برای خانواده خودم هم رعایت می کنم. عده ای چیپس و پفک را دوست دارند اما لب به آن نمی زنند، در واقع یک عده ای می دانند که این نوع از خوراکی ضرر دارد و آن را می خورند و یک عده ای لب به آن نمی زنند.

ایل بیگی در پایان گفت: «۵۰ کیلو آلبالو» نکاتی دارد که در طول اکران عمومی می توانست اصلاح شود که این اتفاق رخ نداد، اما امیدواریم این دقت ها و اصلاح ها برای نسخه نمایش خانگی اعمال شود.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها