صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

«فروشنده» هیچ اصلاحیه‌ای نمی‌خواهد

حجت‌ا... ایوبی: اگر نظر شخصی مرا بخواهید در همین جا اعلام می‌کنم که این فیلم هیچ اصلاحی نمی‌خواهد.

ایوبی
به گزارش سینماتیکت، حجت‌ا... ایوبی رییس سازمان سینمایی شامگاه گذشته سه شنبه 4 خرداد از جشنواره کن فرانسه به ایران بازگشت و در جمع خبرنگارانی که به فرودگاه رفته بودند، درباره موفقیت فیلم «فروشنده» سخن گفت.

وی درباره اهدای دو جایزه از سوی این جشنواره به اصغر فرهادی و شهاب حسینی کارگردان و بازیگر فیلم “فروشنده” اینگونه سخن گفت: قبل از هر چیز به ملت عزیز ایران و همه کسانی که ایران را دوست دارند و همواره خواهان سربلندی ایران هستند موفقیت سینمای ایران را تبریک می گویم. جا دارد حضور سینمای ایران در جشنواره کن به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هنری دنیا و موفقیت این عزیزان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

ایوبی افزود: به یقین بسیاری از کشورهای دنیا هستند که دوست دارند آثارشان در جشنواره کن حضور داشته باشد و حالا که می‌بینیم به نمایندگی از سینمای ایران، دو فیلم به بخش مسابقه راه پیدا می‌کند و یکی از آن‌ها دو جایزه دریافت می‌کند باعث خوشحالی ما است.

وی با تاکید بر احترام جهانیان به سینما و سینماگران ایرانی گفت: ای کاش شما هم آنجا بودید و می‌دیدید که چقدر باشکوه از نام ایران یاد شد و این گروه نازنین چقدر خوب مردم فرهنگی متمدن و فرهیخته را نمایندگی کردند.

ایوبی تصریح کرد: بنده در این دو سال گذشته به دلیل گرفتاری‌هایی که داشتم نتوانستم در جشنواره کن حضور پیدا کنم اما با توجه به اینکه در این دوره از جشنواره ریاست این دوره عوض شد و علی القاعده این دوران مدیریتی برعکس کشورمان چندین سال طول می‌کشد دوست داشتم که زودتر به این جشنواره بیایم و برای آینده روابط خودمان اقداماتی را انجام دهم البته این احتمال را هم می‌دادم که امسال اتفاقات خوبی برای سینمای ایران می‌افتد.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه فیلم “فروشنده” ساخته اصغر فرهادی را قبل از رفتن به فرانسه دیده بوده است، عنوان کرد: من از همان زمان فکر می‌کردم که این فیلم توفیقات زیادی را در جشنواره کن حاصل می‌کند.

ایوبی در ادامه گفت: بنده بعد از اعلام خبر برنده شدن جایزه بازیگری و فیلمنامه نویسی فیلم “فروشنده” به طور مرتب شبکه‌های مختلف تلویزیونی را رصد می‌کردم و می‌دیدم که خبر اول همه شبکه‌های تلویزیونی معتبر اروپا، نام سینمای ایران بود و در حالی که خیلی‌ها به ویژه کشورهای عربی تلاش و هزینه‌های زیادی می‌کنند که نام ایران با ترور، جنگ و خبرهای ناخوشایند همراه باشد همین که می‌بینیم نام ایران با سینما و فرهنگ می‌آید همه باید خوشحال باشیم.

وی با اشاره به حضور سینمای ایران در جشنواره کن و نسبت برگزاری این جشنواره با جشنواره‌های داخلی تاکید کرد: همانطور که می دانید جشنواره کن امسال شصت و نهمین دوره خود را طی می‌کند. اینکه انتظار داشته باشیم که جشنواره ای هم تراز با جشنواره کن در ایران هم برگزار شود طبیعی است که موضوع زمانبری است. حتی کشورهای دیگری که جشنواره بزرگ دارند هنوز نتوانسته‌اند به تناسب جشنواره کن برسند. اینکه ما در عرصه بین المللی موفق باشیم موضوع خوشحال کننده ای است و حالا که همه در دنیا فکر می‌کنند در ایران جشن و شادی و سرور است باید نسبت به این ماجرا رویکرد مثبتی داشته باشیم.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه صحبت‌های خود گفت: وقتی نام ایران با سینما می‌آید همه باید خوشحال باشیم. شما نمی‌دانید وقتی اصغر فرهادی با نام ایران در سالن معرفی شد و مجری مراسم، ایران را کشور بزرگ سینمای جهان نامید چه حال خوبی به ما دست داد. مطمئن باشید این تصویری که از ایران نشان دادند نشأت گرفته از میزان فرهنگ بالای مردم این سرزمین است.

ایوبی تصریح کرد: هر جشنواره، سیاست خاص خود را دارد البته در جشنواره کن امسال بنده متوجه شدم که سیاستگذاران این دوره از جشنواره نگاه ویژه ای به خانواده دارند و من نمی‌دانم چرا بعد از موفقیت سینمای ایران در چنین رویدادی به سرعت سراغ بخش‌های منفی می‌رویم و سعی می‌کنیم چیزهای منفی پیدا کنیم.

وی درباره اظهارات چند روز گذشته سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ممیزی و اصلاحات فیلم “فروشنده” هنگام اکران در ایران تصریح کرد: اولاً بنده معتقدم که شورای معتبر و بسیار مهمی با نام شورای پروانه نمایش در سازمان سینمایی داریم که چهره‌های شاخصی در آن عضو هستند و بهترین مرجع برای اظهارنظر و تصمیم گیری برای اکران فیلم‌ها محسوب می‌شوند. بنده تنها شورای صدور پروانه نمایش را مرجع اصلی برای اصلاحات و ممیزی می دانم.

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: البته باید بگویم اگر نظر شخصی مرا بخواهید در همین جا اعلام می‌کنم که این فیلم هیچ اصلاحی نمی‌خواهد و آقای فرهادی به عنوان یک فیلمساز ایرانی همه آن قوانینی را که در نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه ساخت فیلم‌های سینمایی مدنظر دارد، انجام داده و به خوبی این نکات را رعایت کرده‌اند. بنده باز هم اعلام می‌کنم این فیلم را دوست داشتم و بر این باورم که فیلم “فروشنده” یکی از آثار درخشان اصغر فرهادی است. ما شورای پروانه نمایش داریم و بر این باورم که این شورا است که باید نظر نهایی را اعلام کند کما اینکه باز هم اعلام می‌کنم که فیلم آقای فرهادی مانند فیلم‌های دیگر هیچ اصلاحیه ای نمی‌خواهد.

رئیس سازمان سینمایی کشور درباره حاشیه پیش آمده در زمینه سرمایه گذاری قطری فیلم اصغر فرهادی نیز بیان کرد: تولید مشترک یکی از ارکان همیشگی حوزه سینما است و سئوالی که من در اینجا مطرح می‌کنم این است که آیا در ایران می‌خواهیم تولید مشترک داشته باشیم یا نه؟ تولید مشترک یعنی آوردن سرمایه‌های خارجی برای ساختن یک فیلم؛ یعنی همان اتفاقی که برای فیلم‌های دیگر می‌افتد. ما نژادپرست و ضد عرب نیستیم که بگوییم اگر سرمایه گذار فرانسوی و هلندی باشند اشکال ندارد اما اگر عرب باشد مشکل دارد و من نمی‌دانم چرا این سئوال مطرح می‌شود. ایوبی با اشاره به اهمیت تولید مشترک فیلم با کشورهای دیگر که به ورود سرمایه بیشتر به کشور منجر می‌شود، گفت: اگر هدف ما این است که تولید مشترک رونق پیدا کند باید از چنین اتفاقاتی استقبال کنیم. البته در فیلم “فروشنده” تا جایی که من می دانم سرمایه گذار اصلی “ممنتو” از کشور فرانسه است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان سینمایی برای جایزه گرفتن فیلم آقای فرهادی رایزنی‌هایی را با جشنواره کن انجام داده یا خیر، پاسخ داد: جایزه فیلم “فروشنده” فقط به متعلق به اصغر فرهادی و عوامل این فیلم سینمایی است.

رئیس سازمان سینمایی کشور درباره اقداماتش طی روزهای استقرار در جشنواره کن گفت: سفر بنده به کن علاوه بر حضور شایسته سینمای ایران در این رویداد، دستاوردهای دیگری هم داشت که از جمله آن می‌توانم به دیدار با رئیس این دوره از جشنواره که چهره شناخته شده ای است اشاره کنم. دیدار ما دیدار بسیار خوبی بود که بنده متوجه شدم که آقای پی یر لسکور نگاه بسیار مثبتی به سینمای ایران دارد و قرار بر این شد که ایشان دعوت من را برای حضور در ایران بپذیرند که به طور حتم این حضور هم برای سینمای فرانسه و هم برای سینمای ایران مفید خواهد بود. در کنار این دیدار با جمعی از تهیه کنندگان سینمای فرانسه ناهار کاری داشتیم که قرار بر این شد که کارهای قابل توجهی را در این عرصه انجام دهیم که کلیت یکی از پروژه‌ها مشخص شد و به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد.ایوبی در پاسخ به سئوالی مبنی بر واکنش برخی از رسانه‌ها پیرامون نمایش فیلم “فروشنده” در جشنواره کن تصریح کرد: آیا تا حالا شده که ما یک جایزه از جشنواره‌های بین المللی گرفته باشیم اما حاشیه نداشته باشیم؟ به هر حال موضوع نقد مساله ای است که من هم از آن استقبال می‌کنم و آن را می‌پذیرم اما گاهی برخی از حرف‌ها موضوعات عجیبی را مطرح می‌کنند که انتظار آن را نداریم که البته برخی از این حرف‌ها از طرف سیاسیون زده می‌شود. وقتی دعوای سیاسی اتفاق می‌افتد من در مورد آن حرفی ندارم، اما گاهی افرادی که مدعی مدیریت سینما هستند حرف‌هایی می‌زنند که انتظار آن را نداریم. به هر حال شما باید در نظر بگیرید که افرادی چون شهاب حسینی، بابک کریمی، اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی افرادی هستند که کشور ایران را در این دوره از جشنواره نمایندگی می‌کردند. این را هم بدانید آن‌ها در این مدت درخواست‌های زیادی برای مصاحبه داشتند که خیلی از آن‌ها مربوط به دشمنان نظام و ضد انقلاب بود اما آن‌ها کلمه ای سخن نگفتند تا نماینده شایسته ای برای جمهوری اسلامی ایران باشند اما متاسفانه می‌بینیم که برخی از سخنان که منصفانه نیستند باعث ناراحتی می‌شود.

همچنین ایوبی پس از بازگشت از فرانسه طی یادداشتی برای موفقیت‌های فیلم “فروشنده” نوشت:

به احترام اصغرفرهادی و شهاب حسینی

دلارهای نفتی، رشوه، بربریت و کشتار و بمب و آتش و شمشیر: این‌ها همه دارایی کینه توزان آوازه نامِ “ایران” است. رهبران گرسنه ناکجا آبادهای گوشه و کنار جهان را می‌توان خرید. می‌توان از کشته‌ها پشته ساخت، می‌توان رسانه ساخت. می‌توان نعره کشید. می‌توان محکوم کرد. می‌توان ویروس شد در بازار نفتی جهان. می‌توان آتش حقد و کینه را با ناسزا، با کشتار حاجیان بی گناه، فرونشاند. می‌توان راه را بر زائران بست. این‌ها تنها دارایی دشمنانِ ایران است. اما فرهنگ را، هنر را، سینما را نمی‌توان خرید. نمی‌توان فروخت. تمدن خریدنی نیست.
این همه دشمنی با ایرانِ سربلند. در جنگ نابرابرِتصویر. درجنگ نابرابر رسانه، اما دود می‌شود. نابود می‌شود. آنگاه که می‌رسند زراه مردان وزنان سرزمین ما. و بالا می‌روند آرام و با وقاراز پله‌های ترقی و افتخار. و همه تماشاگران بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی جهان می‌ایستند به احترامشان. و آنگاه که دبیر این جشن باشکوه در استقبال از یک تمدن کهن. می‌گوید با صدای بلند که “ایران کشور بزرگ سینما” است. باورکنید دود می‌شود نابود می‌شود همه سرمایه‌های دشمنان ایران سربلند ما. و چه باشکوه بود لحظه درخشش شهاب مان. و چه پرشور بود استقبال از اصغر فرهادی مرد آرام و با هوش سینما.
در میان غریو فریاد و شورِ مردمان به وجد آمده از دیداری دوباره با تمدنی کهن، با عرفانی ناب. با مردمانی با ادب. من اما با اشک شوق نجوامی کردم که ” این است دارایی ما”. و سفیران فرهنگ ما خرامان و باشکوه، زیبا و با وقار به تصویر می‌کشند جلوه‌هایی از بزرگی یک ملت را. کاش بودند ومی دیدند اشک شوق ایرانی‌های دورافتاده از مام میهن را. آنگاه که کن یکپارچه ایران بود. بی رنگی به جای رنگ. و این بود صدای برخاسته از دل‌ها. در میانِ اشک‌هایی که می‌شست دو گانگی و رنگ را که: ” چه بی رنگ و بی نشان که منم”

و این چنین همه دارایی دشمنانِ نام ایران دود می‌شود. و نام ایران بلند و بلند تر از همیشه می‌رود به قله‌ها. آری! سینما و فرهنگ را نمی‌شود خرید. و ایران، امروز “فروشنده” است و جهانِ خسته خریدارمان. خریدار گل‌ها و لاله‌ها. سیب‌ها و شقایق‌ها. جهان تشنه است. تشنه رحمتِ اسلام ناب محمدی. تشنه حکمت، ادب و بخشش ایرانی و اسلامی. غیرت به جای خود، بخشش در اوج اقتدار. این است نگاهِ مردمان سرزمین زیبایی‌ها به زندگی….
و چه غوغایی است در کوچه پس کوچه‌های وسواس و دلهره. و چه درد بی درمانی است وسوسه. می‌تراشد بهانه‌ها. دگرتاش می‌شود. دگرباش می‌بیند. می‌خزد به گوشه‌های تاریک و می‌گریزد از روشنایی و نور. با اخم و دلهره می‌بندد راه را بر لبخند وشکوفه ها. و این است داستان ما. داستان وسوسه‌ها. پیدا کنید یک نخل بی حاشیه را! اسکار بی مسئله را. خون می‌چکد از چشمان حیرت زده سیمرغ‌ها. خرس ونیز را هم توان گذر از این کوچه‌های مهیب و سخت نیست. تیرهایی که پیوسته از کمان عقده‌ها و کینه‌ها می‌جهد و زخمی می‌کند شکوفه را. و چه دل‌ها که شکسته می‌شود و چه اشک‌ها که ریخته می‌شود. و چه سنگ می‌شود دل‌های بیمار سرشار از وسواس و کینه‌ها. لابی گرانِ مرگِ سینما، شکارچیان شادی و خنده‌ها در کمین‌اند. در لابلای متن‌ها، در دوحه و قطر در پی ردی، نشانه ای، رمزی، دگرباشی شاید. که گِل کنند این آب زلال و زیبا را. و دانسته یا ندانسته هم نوا شوند با آن‌ها که به خشم آمدند از نابودی همه دارائی‌هایشان. کودک کشان مست. فرزندان بولهب. دشمنان آب. با آن‌ها که می‌کوشند به جهل، تا گِل کنند سرچشمه‌ها و جویها را. تا بخشکانند نخل‌ها و سپیدارها را.
بیایید دست کم این بار آب را گِل نکنیم. می‌رود این آب تا کند سیراب جوانه ای، غنچه ای نورسته ازامید را…بیاید دست کم این بار آب را گِل نکنیم.
 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها