صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

هنوز محسن رضایی این فیلم را ندیده است/ در نشست «ایستاده در غبار» مطرح شد

نشست خبری فیلم «ایستاده در غبار» با حضور عوامل این فیلم برگزار شد و طی آن به نکات مختلفی از جمله اظهار نظرهای خانواده احمد متوسلیان نسبت به این فیلم و خبر زنده بودن متوسلیان، اشاره شد.

ایستاده در غبار
صبح امروز دوشنبه ۱۷ خردادماه نشست خبری فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان با حضور این کارگردان، حبیب الله والی نژاد تهیه کننده، شجاعی طراح صحنه، هادی حجازی فر بازیگر و علی سرتیپی پخش کننده این فیلم سینمایی در موسسه اوج برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدحسین مهدویان در پاسخ به این پرسش که اظهار نظرهای خانواده احمد متوسلیان نسبت به نمایش این فیلم چگونه بوده است و چرا خانواده وی در مراسم تقدیر حضور نداشتند، گفت: بعد از آماده شدن فیلم آن را به خانواده احمد متوسلیان نشان دادیم تا اگر ابهاماتی در این زمینه وجود دارد آن را برطرف کنیم، خانواده وی به برخی موارد اشاره کرده بودند که خواهان برطرف کردن آن بودند. در رابطه با این صحنه ها با آنها صحبت کردیم و تمام تلاش خود را کردیم تا نسخه ای از فیلم به نمایش درآید که مورد تایید احمد متوسلیان قرار گیرد.

وی ادامه داد: به درخواست خانواده احمد متوسلیان بخشی از صحنه های فیلم کوتاه شده است که البته این تغییر تا جایی انجام شده که به فیلم صدمه نزند. در برخی موارد نیز آنها علاقه مند به تغییر صحنه هایی بودند که حذف آنها می‌توانست به فیلم صدمه بزند و ما سعی کردیم تعامل لازم را با آنها داشته باشیم. خوشبختانه آنها در این زمینه با ما به خوبی کنار آمدند.

این کارگردان سینما در ادامه با اشاره به ساخت فیلم های دیگر در مورد قهرمانان جنگ ایران توضیح داد: معلوم نیست که بخواهم به همین شکل در مورد افراد مختلفی از جنگ فیلم بسازم البته در رابطه با موضوعات مختلفی فکر کردم و سوژه های بسیاری در ذهن دارم. به این مساله فکر می کنم که بتوانم یک سه گانه جنگی بسازم اما معلوم نیست که فیلم سوم فیلم بعدی ام باشد.

مهدویان تاکید کرد: شخصا دوست دارم در مورد محمد بروجردی فیلم بسازم و پژوهش هایی نیز در این زمینه انجام داده ام و مطمئنم که این فیلم بسیار متفاوت تر از «ایستاده در غبار» خواهد بود.

حبیب الله والی نژاد با اشاره به تغییر اکران «ایستاده در غبار» توضیح داد: ما به دنبال شرایط مناسب برای اکران این فیلم بودیم و در نهایت اکران رمضان را مناسب نمایش آن دانستیم.

مهدویان در ادامه در پاسخ به این پرسش که نمایش «ایستاده در غبار» در گروه سینمایی هنر و تجربه و اکران گسترده عمومی به صورت همزمان، توضیح داد: در ابتدا برخی از دوستان مخالف اکران «ایستاده در غبار» در گروه هنر و تجربه بودند اما من خودم جزو کسانی بودم که از این پیشنهاد استقبال کردم چرا که از ابتدا به دنبال یک اکران طولانی با تعداد سالن های کم بودیم، زمانی که اکران هنر و تجربه مطرح شد شرایطی پیش آمد که ما هم اکران گسترده داشتیم و هم اکران طولانی هنر و تجربه و این به نفع فیلم بود.

وی ادامه داد: از نظر من اکران این فیلم درگروه هنر و تجربه یک ارزش افزوده به شمار می رود و می تواند تماشاگران بالقوه این گروه را به سینما جذب کند.

والی نژاد در ادامه توضیح داد: با توجه به اینکه این فیلم یک اثر دفاع مقدسی است بسیاری از نهادها دوست دارند تا این فیلم را ببینند اما هنوز درخواست بلیت از ما نکردند.

مهدویان با اشاره به آغاز پیش فروش بلیت فیلم گفت: از اواخر هفته گذشته پیش فروش بلیت ها در تعدادی از سالن ها آغاز شده است. آنچه که ما می دانیم پیش فروش ها به گونه ای انجام شده است که باعث شده تا با ما تماس بگیرند و از ما بپرسند که آیا خودمان بلیت تهیه کرده ایم یا خیر و این سوال نشان می دهد که در بحث پیش فروش اتفاقات خوبی رخ داده است. به هر حال من دوست دارم این فیلم در سینماها عرضه شود و ببینم استقبال تماشاگر عادی از این اثر سینمایی چگونه است.

وی با اشاره به انتخاب هادی حجازی‌فر توضیح داد: در ابتدا به دنبال انتخاب بازیگری بودم که از نظر چهره شباهت بیشتری به احمد متوسلیان داشته باشد اما هر بار دوستان من پیشنهاد هادی حجازی فر را به من می دادند تا اینکه یک روز با هادی قرار ملاقات گذاشتم و متوجه شدم که این بازیگر به لحاظ استایل، راه رفتن و حسی که به مخاطب می دهد مناسب نقش احمد متوسلیان است. به هر حال چهره این بازیگر نیازمند گریم سنگینی بود که من او را به شهرام خلج سپردم و طی این پروسه خلج همه چیز را برای نزدیک شدن چهره هادی به احمد متوسلیان آماده کرد.

این کارگردان در پاسخ به این پرسش که زمانی که خبر زنده بودن احمد متوسلیان را شنید چه احساسی داشت بیان کرد: وقتی این خبر را شنیدم بیش از هر چیز برای من حس عجیبی را به همراه داشت. شرایط به گونه ای بود که بعضی از افراد به من زنگ می زدند و می گفتند که آیا این کمپین حمایت از آزادی احمد متوسلیان جزو برنامه های اکران این فیلم است یا خیر که من جواب منفی می دادم. مساله این است که خبر زنده ماندن احمد متوسلیان بعد از سال ها درست در زمانی منتشر شد که همزمان با اکران این فیلم سینمایی است و این برای من بسیار شگفت انگیز بود.

وی ادامه داد: در برخی از اظهاراتم در رسانه ها اعلام کردم که دوست دارم حاج احمد به ایران بازگردد و این فیلم را ببیند اما در واقعیت این مساله برای من یک تصور دور است و بیشتر شبیه یک فانتزی است تا واقعیت. به هر حال من نیز مانند دیگران مخاطب اخبار و اظهاراتی هستم که در مورد زنده ماندن احمد متوسلیان منتشر می شود.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: اگر سینما را انسان فرض کنیم می توانیم آن را به دو بخش مرد و زن تقسیم کنیم اما در این میان موجوداتی هم هستند که نه زن هستند و نه مرد اما آنها هم انسان هستند. فیلم من نیز یک موجود ترنس است که نه مستند است و نه داستانی ولی بی شک سینما است با روشی متفاوت برای روایت. ما در این فیلم به عنوان یک اثر سینمایی از لحاظ صحنه پردازی، اجرای سکانس ها و طراحی هیچ چیز کم نگذاشته ایم.

والی نژاد در پاسخ به این پرسش که نهادهای مختلف تا چه اندازه در ساخت این اثر همکاری کرده اند، گفت: همه کسانی که نام احمد متوسلیان را می شنیدند ناخودآگاه این فیلم را برای خود می دانستند و همه تلاش خود را برای ساخت مناسب این اثر سینمایی انجام دادند. در مورد نمایش این فیلم به محسن رضایی نیز باید بگویم ما در ساخت فیلم های دیگر با هم تعاملات بسیاری داشتیم اما برای «ایستاده در غبار» هنوز شرایطی فراهم نشده است که او این فیلم را ببیند، البته پنجشنبه این هفته ۲۰ خرداد ماه این فیلم برای وی و تعدادی از دوستان دیگر نمایش داده می شود.

وی ادامه داد: به هر حال ساخت فیلم دفاع مقدسی معمولا با حساسیت هایی همراه است و بسیاری از نهادهای مرتبط نگران هستند که آیا فیلمسازان تصویر مناسب و درستی از موضوع انتخاب شده می سازند یا نه. خوشبختانه نهادهای مربوط ما را در ساخت این فیلم باور کردند و تعامل خوبی در این زمینه انجام دادند. سازمان اوج به عنوان سرمایه گذار اصلی «ایستاده در غبار» نیز از ابتدا در کنار ما حضور داشت و ما را همراهی کرد. به هر حال روایت خاطرات جنگ نیازمند نقشه راه است و خوشبختانه ایستاده در غبار توانست خروجی خوبی در این زمینه داشته باشد.

این تهیه کننده بیان کرد: ما همچنان در سازمان اوج به دنبال پذیرش طرح های مختلفی با موضوع احمد متوسلیان در سینما هستیم.

مهدویان در ادامه بیان کرد: کارگردانی درباره موضوع جنگ بسیار سخت است در واقع یک پوست کلفت می خواهد تا بتوان این کار را انجام دهیم در طول ساخت یک فیلم جنگی مجبور هستی با افرادی تعامل داشته باشی که گاهی ترجیح می دهی با آنها صحبت نکنی اما ناچار به انجام این کار هستی. من سال هاست که با حبیب الله والی نژاد کار می کنم و یکی از دلایلی که سبب شده است تا بتوانم این فیلم را برای خودم بدانم حضور حبیب الله والی نژاد و احمد بنان و همراهی آنها با من بوده است. در واقع این دو نفر فیلمنامه «ایستاده در غبار» را مانند بار شیشه از تونل مرگ رد کردند تا این بار درست به پرده سینما برسد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها