صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

عباس رافعی: فیلم «کافه آپولونیا» تبدیل به یک محصول مشترک ایران و لهستان شد

فیلم«کافه آپولونیا» تبدیل به یک محصول مشترک ایران و لهستان شد وزمان فیلمبرداری به مهرماه رسید.

کافه آپولونیا
به گزارش سینماتیکت، عباس رافعی ضمن اشاره به وقفه ایجاد شده در مسیر ساخت فیلم سینمایی «کافه آپولونیا» گفت: زمان فیلمبرداری به مهرماه سال جاری موکول شده اما در این مدت اتفاقات خوبی برای فیلمنامه افتاد.

عباس رافعی کارگردان فیلم سینمایی فصل فراموشی فریبا که در سال گذشته در جشنواره‌های مختلفی حضور پیدا کرد درباره جدیدترین فعالیتش گفت: به تازگی مشغول نگارش فیلمنامه‌ای به نام «کافه آپولونیا» بودم که نگارش نهایی آن به اتمام رسیده است. تحقیقات مفصلی درباره حضور لهستانی‌ها در ایران انجام دادم که با کمک دوستان لهستانی و ایرانی توانستم به منابع جدید تصویری در ارتباط با این موضوع که به نگارش فیلمنامه «کافه آپولونیا» کمک می‌کند، برسیم.

وی در ادامه افزود: این فیلنامه در جهت پررنگ‌تر نشان دادن موقعیت ایران در جنگ جهانی دوم و تاثیرات مثبتی که در آن دوره داشته است، خواهد بود. در حال حاضر با جنگ‌هایی مواجه هستیم که در کشورهایی چون عراق و سوریه به وقوع پیوسته است و شهروندان این شهرها گاهاً به اروپا مهاجرت می‌کنند. داستان این اثر سینمایی درباره «ایرانِ امن» است آن هم در زمانی که در کشورهای اروپایی جنگ اتفاق افتاده بود و آنها به ایران پناه آورده بودند.

کارگردان فیلم سینمایی «کیمیا و خاک» در ادامه صحبت‌هایش عنوان کرد: موضوع فیلم سینمایی «کافه آپولونیا» در شرایطی است که در حال حاضر تبلیغاتی عکس چیزی که مطرح کردم نسبت به ایران وجود دارد و کشور ایران را سرزمینی ناامن نشان می‌دهند. شخصاً احساس کردم بخشی از عزت ملی خودمان را می‌توانیم توسط این فیلم به نمایش بگذاریم و به جهانیان بگوییم که زمانی ایران مکانی امن برای پناهندگان اروپایی بود و ایرانی‌ها پذیرای آنها بودند.

رافعی با اشاره به اینکه بعد از اتمام جنگ جهانی دوم مهاجرین اروپایی و لهستانی که به ایران پناه آورده بودند در کشورمان ماندگار شدند، اظهار کرد: بسیاری از مهاجرین بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم به کشورشان باز نگشتند به همین دلیل در منطقه دروازه دولاب تهران قبرستانی وجود دارد که مختص لهستانی‌ها و اتحادیه اروپاست.

این کارگردان درباره روند تولید فیلم و بازیگرانی که قرار است در آن ایفای نقش کنند، گفت: بازیگران اصلی این فیلم یک مادر و یک پسر لهستانی هستند و یک دختر و پسر ایرانی در کنار آنها نقش‌های اصلی را ایفا می‌کنند. این فیلم سینمایی نیاز به یک تولید وسیع دارد و از این جهت که می‌خواهیم تهران سالهای 1940 را به تصویر بکشیم باید بگویم کار سختی را پیش رو خواهیم داشت.

وی افزود: ایده این فیلم سینمایی زمانی در ذهنم به وجود آمد که در خیابان فاطمی تهران ساختمان‌سازها مشغول به گودبرداری بودند و این گودبرداری به حدی عمیق شد که آنها به یک انبار مهمات مربوط به جنگ جهانی دوم رسیدند و از آنجایی که من به تاریخ و مطالعه در این زمینه علاقه داشتم در این زمینه مطالعه فراوانی کردم. روزی که این انبار مهمات کشف شد تا خیابان امیرآباد و میدان فاطمی را تخلیه کردند. فکر می‌کردند که این مهمات منفجر خواهد شد. در ادامه تحقیقاتم متوجه شدم که میدان جلالیه «پارک لاله امروزی» میدانی مختص رسم بوده و بخش شمالی آن به انبار مهمات اختصاص داشته است که زمانی گروه‌های مقاومت لهستانی بخش‌هایی از تهران را به انبار مهمات تبدیل کرده بودند.

رافعی درباره تهیه کنندگی فیلم «کافه آپولونیا» گفت: رامین مهمان پرست سفیر ایران در لهستان رایزنی‌هایی را انجام داده است که این فیلمنامه به صورت یک محصول مشترک بین تهیه کننده لهستانی و ایرانی ساخته شود. اگر همه چیز طبق روال پیش برود مهرماه فیلم‌برداری فیلم را آغاز می‌کنیم.
 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها