صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت ورایتی برای عباس کیارستمی / تصویرگرا و شاعر مآب

کارگردان ایرانی، عباس کیارستمی، که «طعم گیلاس»ش در سال ۱۹۹۷ برنده‌ی نخل طلای جشنواره‌ی فیلم کن شد در پاریس درگذشت. او ۷۶ سال داشت.

کیارستمی

خبرگزاریِ ایسنای ایران مرگ او را تأیید کرد. او مراحل درمانیِ سرطان معده (که این گفته مورد تأیید تیم پزشکی او نیست) را پشت سر گذاشته بود و برای مجموعه‌ای از عمل‌ها راهی فرانسه شده بود.

این فیلمساز بسیار تصویرگرا و شاعرمآب که اغلب رویکردی تجربی و غیرروایی را به کار می‌گرفت، مورد تحسین و احترام اهالی سینما در سرتاسر جهان بود. ژان لوک-گدار که مانند کیارستمی علاقه‌ی فراوانی به شکستن قوانین سینمایی دارد یکبار گفت: «فیلم با دی‌دابلیو گریفیث آغاز و با عباس کیارستمی تمام می‌شود.»

او که متولد تهران بود، فیلمسازی را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران آغاز کرد.

کیارستمی پس از انقلاب که باقی فیلمسازان موج نو کشور را در جستجوی خلاقیتِ آزادانه ترک کردند، در ایران ماند. «نمای بسته»‌ی او در سال ۱۹۹۰ حقیقت و داستان را بدون ترتیب زمانی مشخصی در هم می‌آمیزد، به‌عنوان یکی از شاهکارهای او شناخته می‌شود.

او اولین بار با سه‌گانه‌ی کوکر («خانه‌ی دوست کجاست؟»، «زندگی، و دیگر هیچ» و «زیر درختان زیتون») در خارج از مرزهای کشور توجه‌ها را به خود جلب کرد.

نویسندگی و تهیه‌کنندگیِ «بادکنک سفید» جعفر پناهی نیز با او بود. «طعم گیلاس» هفتمین اثر او بود که در جایزه‌ی اول جشنواره‌ی فیلم کن با «The Eel» شُهی امامورا شریک شد. ورایتی این فیلم را «یکی از تلخ‌ترین و شخصی‌ترین فیلم‌های کارگردان می‌داند.»

در «باد ما را با خود خواهد بردِ» او در سال ۱۹۹۹، طنز بیشتری هست اما رویکرد شاعرانه و پیچیده‌ش ادامه دارد.

بعد از چالش‌هایی سیاسی که او را مجبور کرد خارج از ایران کار کند، «کپی برابر اصل» را با بازی ژولیت بینوش در ایتالیا ساخت که جایزه‌ی بهترین بازیگر زنِ کن را نصیب بینوش کرد.

کیارستمی در مصاحبه‌ای با ورایتی درباره‌ی «کپی برابر اصل» گفته بود: «ژیل جیکوب یکبار بهم گفت که هیچ‌وقت نباید بگی موقع ساخت فیلمی بهت خوش گذشته. بهتره بگی داشتی رنج می‌کشیدی و کار سختی بود، در غیر این صورت مردم فک می‌کنن فیلمه ارزش دیدن نداره. اگر رنج نکشیده باشی، مردم زحمت خرید بلیط به خودشون نخواهند داد.»

آخرین فیلم داستانی بلند او «مثل یک عاشق» در سال ۲۰۱۲ در ژاپن ساخته شد و در بخش رقابت رسمی کنِ همان سال به نمایش درآمد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها