صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

حقایقی درباره کمال تبریزی به بهانه اکران دو فیلم امکان مینا و دونده زمین

محمد تاجیک : کمال تبريزي کارگردان مطرح سینمای ایران این روزها با فیلم " امکان مینا " بار دیگر به سینماها آمده است . او همچنین فیلم " دونده زمین " را همچنان بر پرده سینماهای گروه هنر وتحربه دارد.


/روایت تلخ یک طنز نویس مشهور درباره مصائب فیلمسازی کمال تبریزی/

همین چندی پیش بود که آیدین سریع سیار طنز نوبس مشهور در واکنش به توهین های فراستی و دیگر دلواپسان به کمال تبریزی در حساب توییتری خود نوشت :کمال تبریزی آدم رو یاد دی کاپریو تو revenant میندازه. هر بلایی بخوای سر فیلم هاش آوردن، از توقیف تا فحش تو تلویزیون فقط خرس بهش حمله نکرده.


/از شرق به غرب/

کمال تبریزی برخلاف نام فاميلش در تهران به دنيا آمده و بزرگ شده پايتخت است. خود او دراین باره در مصاحبه ای گفته :درزايشگاه «اقبال» در خيابان آذربايجان تهران به دنيا آمدم و سپس به شرق تهران رفتيم و الان هم در غرب تهران زندگي مي‌کنيم!

اغلب اقوام کمال تبریزی به گفته خودش در تبريز زندگي مي‌كنند. اولين كسي كه از فاميل آنها به تهران آمد، پدرش بود كه در تهران ازدواج كرد و كم كم بعضي اقوام هم به دليل كشش و جاذبه آن موقع تهران، به اين شهر آمدند.


/تبریزی :سر کلاس با تیروکمان پس گردن بچه ها و معلمهایمان می زدم/

کمال تبریزی در دوران نوجوانی ،بسیار شیطان بوده است . خود او در مصاحبه ای با همشهری جوان در سال 87گفته :من در مدرسه همه نمره هایم بیست بود جز نمره انضباطم .سر کلاس با تیروکمان پس گردن بچه ها و معلمهایمان می زدم. او در همان مصاحبه همین شیطنتها را به ماجرای توقیف فیلمهایش ارتباط داده و در نظر جالبی گفته است :من پوست کلفت تر از آنم که با توقیف فیلمهایم خسته شوم.اگر قراربود خسته شوم در مدرسه با تیروکمان معلمها را را نمی زدم چون آنجا هربار من را می گرفتند بازهم همان کاررا تکرار می کردم./نبايد از باخت بترسيم /

کارگردان «ليلي با من است» در سال 90 در مصاحبه ای با ایسنا کار در سينما را به ورزش کشتي تشبيه کرد و گفته است : نكته‌اي كه در سينما هست،سنگين بودن پرهيبت بودن حريف است. سينما مثل کشتي مي‌ماند که با يک حريف پرقدرت روبرو هستي!، نبايد از باخت بترسيم و از اينکه ممکن است اين غول بزرگ، شما را زمين بزند.اين تفکر، به شما شجاعت و دل نترس مي‌دهد و برعکس ، هرچه در سينما کهنه کارتر شويد؛ براي کسب تجربيات بيشتر، روحيه محتاط‌تري پيدا مي‌کنيد.

/تجربه کردن برایم مهم است /

کمال تبريزي در همین مصاحبه به نکته جالبی اشاره کرده ومی گوید :متاسفانه يا خوشبختانه من اين حس را ندارم. يعني وقتي فيلم مي‌سازم به اين فکر نمي‌کنم، منتقدان،مخاطبان و جامعه سينمايي اين فيلم را دوست دارند يا نه؟! آنچه براي من اهميت دارد، تجربه‌اي است که در اين زمينه پيدا مي‌کنم.بنابراين بيشتر علاقه‌مندم وارد مسيرهايي شوم که پيش از اين تجربه نشده است.


/فيلم‌ساز تجربي‌ام نه كلاسيك!/

کمال تبریزی در همان مصاحبه بار دیگر تاکید کرده: من خودم را يک فيلم ساز تجربي مي‌دانم و نه فيلم‌سازي کلاسيک که با يک ژانر بخصوصي جا افتاده و سينماي مولف خودش را دارد؛ اگر اينطور فکر مي‌کردم، بايد «ليلي با من است» 2 و 3 را هم مي‌ساختم.

/تبریزی سیف الله دادوملاقلی پور/

رسول ملاقلی پور وسیف الله داد از فیلمسازان هم نسل کمال تبریزی در سالهای اخیر دار فانی راوداع گفته اند .و این قطعا برای آقای تبریزی بسیار سخت بوده است . البته او در یادداشتهای زیبایی که در سوگ این فیلمسازان مطرح نوشته همواره رگه هایی از طنز مشاهده می شود مثلا او در بخشی از یادداشت خود پس از مرگ مرحوم ملاقلی پور می نویسد :
منتظر بودم که رسول تماس بگیره وبگه همتونو سر کار گذاشتم .چون خیلی وقتا می‌شد که تلفن می‌زد و طوری صداشو تغییر می‌داد که چند دقیقه‌ای بهت زده فکر می‌کردم که ، خدایا این کیه تماس گرفته ! با لهجه غریب آذری میگه من فامیل شما هستم و همین الان رسیدم ترمینال! پاشو بیا دنبال من ؛ میخوام بیام خونتون ! بعد از اینکه متوجه می‌شدم رسوله که داره سر به سرم میذاره ؛ جفتمون از خنده پشت تلفن غش می‌کردیم ! بعدش یه‌کم احوالپرسی و درد دل مثل همیشه؛ از دوری آدمها از انسانیت شکوه می‌کرد!


/حرف زدن بدون هیچ ممنوعیتی/

یا خالق فیلم لیلی با من است درزمان در گذشت مرحوم داد در یادداشتی بااشاره به فقدان مرحوم داد ومرحوم ملاقلی پور نوشته بود :
مطمئن باشید الان روح هر دوشون در کنار هم شاده و آرامشی دارن که ما حتی یه لحظه نمیتونیم فکرشو بکنیم. سیف‌الله و رسول الان بدون هیچ ممنوعیتی! میتونن حرف بزنن و فیلمشونو بسازن! روح شادشون شادتر باد! خوشا به‌حال آنان که رفتند و بدا به حال ما که ماندیم! به حال همه رفتگان دیروز و امروز غبطه باید خورد!

/خدا آخرو عاقبت آدم را به خیر کند/

تبریزی همیشه در صحتهای خود جمله جالبی دارد او می گوید :یک دعایی است که می گویند خدا آخرو عاقبت آدم را به خیر کند من به این دعا شدیدا احتیاج دارم./ماجرای انتقاد اصغر فرهادی از توهین به کمال تبریزی /

همین چندی پیش بود که اصغر فرهادی در مراسم نکوداشتش در خانه سینما از مسایلی که برای کمال تبریزی پپیش آمد(توهین فراستی به تبریزی) به شدت انتقاد کرد و از واکنش نشان ندادن خانه سینما و سایر کارشناسان گلایه کرد. او گفت این واکنش نشان ندادن باعث جری شدن آن اقلیت می شود.


/مهرزاد دانش: اتفاقا کمال تبریزی یکی از نقدپذیر کارگردانان سینمای ایران است و طاقت نقد منفی را دارد/

مهرزاد دانش منتقد سینما درباره نقد پذیری کمال تبریزی گفته است : من درباره آقای تبریزی بارها و بارها نقد نوشتم و ایشان را به چالش کشاندم، یک بار همدیگر را دیدیم و به صورت شفاهی با هم هم کلام شدیم و من بازهم نظراتم را گفتم و او هم از فیلمش دفاع کرد. هیچ دشنامی هم میان ما رد و بدل نشد. اتفاقا کمال تبریزی یکی از نقدپذیر کارگردانان سینمای ایران است و طاقت نقد منفی را دارد. من معتقدم که در فضای نقد رُک گویی با رکیک گویی بسیار متفاوت است، فراستی و افخمی فحاشی کردند تا این که رُک گویی کنند.”


/بازديد از موزه شهريار ،پس از پخش سريال کمال تبريزي ،5برابر شد/

جالب است بدانید سريال شهريار، ساخته كمال تبريزى تأثير بسيارى در گرايش به شناخت شهريار داشته است.به گزارش گام نو ،سریال شهریار در زمان خود با حواشی فراوانی مواجه شد وحتی قسمت پایانی آن به شکل عجیب و غریبی پخش شد اما این سریال تاثیر زیادی در شناخت مردم از این شاعر معروف داشت سریالی که بعدها ،بارها وبارها از تلویزیون پخش شد .
جالب است بدانید طى نظرسنجى هاى به عمل آمده در ايام نوروزسال87 ، حداقل نيمى از مسافرانى كه براى نخستين بار از تبريز ديدن مى كردند دليل سفر خود را سريال شهريار و ترغيب آنان به شناخت تبريز عنوان كرده اند.
حسين اسماعيلى، معاون فرهنگى و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى آذربايجان شرقى بااشاره به تأثير انكارناپذير سريال شهريار در گرايش به شناخت بيشتر اين شاعر نامى تبريزى گفته بود : به دنبال پخش اين سريال بازديد از موزه استاد شهريار ۵ برابر شده است. رسول جديدالاسلام خاطرنشان کرد: در ايام عيد امسال ۵ هزار نفر از سراسر ايران از موزه شهريار ديدن كردند درحالى كه اين رقم در سال گذشته كمتر از يكهزار نفر بود.به گفته وى، همچنين پس از پخش اين سريال ميزان اهداى آثار و تصاوير منحصر به فرد استاد شهريار نيز كه در گنجينه هاى شخصى نگهدارى مى شد افزايش يافته است.


/ماجرای سریالی از کمال تبریزی که 17 سال است توقیف است /

کمال تبریزی 17 سال پیش یعنی سال 78 سریالی با عنوان "قصه های رودخانه " ساخته که همچنان توقیف است .

کمال تبریزی در سال 88 در مصاحبه ای درباره این سریال توضیحات جالبی داده است . بخشهایی از این مصاحبه به شرح زیر است :

شما سریالی از سالهای قبل داشتید که توقیف بود.
قصه های رودخانه؟

بله، وضعیت این سریال را پی گیری نکرده اید؟
چه کار کنیم؟ باید برخی از مسئولان تلویزیون عوض شوند!

همه ما این سریال را یادمان رفته است. چه کسانی در قصه های رود خانه بازی می کردند؟
یک پسر بچه مالایی دراین مجموعه بود. نصف بازیگران این فیلم مالزیایی بودند که در آنجا شناخته شده هستند. بازیگران این مجموعه پیمان قاسمخانی و محمدعلی کشاورز بودند.

چرا توقیف شد؟ عجیب است که یک سریال این همه سال توقیف باشد.
چون موقعیت ما با موقعیت آنها به عنوان دو کشور اسلامی باهم مقایسه می شد .

چه زمانی این مجموعه ساخته شد؟
زمان آقای لاریجانی و آقای حیدریان بود و وقتی که این مجموعه آماده نمایش شد آنها رفتند و گروه جدید آمدند که با آن مخالفت کردند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها