صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

زرین دست: "قفس طلایی" سخت‌ترین تجربه کاری من است

محمد زرین دست با ابراز نارضایتی از شرایط اکران و حمایت نکردن بخش دولتی از فیلمش عنوان کرد: "قفس طلایی" سخت ترین تجربه کاری من تا امروز بوده است.

زرین دست
 محمد زرین دست که این روزها فیلم سینمایی"قفس طلایی" را در سینماها روی پرده دارد درباره شرایط اکران این فیلم سینمایی به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه اکران این فیلم خیلی ناگهانی به ما اعلام شد. به دلیل کنار کشیدن فیلم "شور شیرین" از اکران در آن زمان " قفس طلایی" یک هفته زودتر اکران شد و همین مسئله فرصت کافی برای تبلیغات و پخش تیزر مناسب را از ما گرفت.

وی درباره استقبال مخاطبان از این فیلم گفت: خوشبختانه با اینکه"قفس طلایی" سینماهای کمی در اختیار دارد بعد از 4 هفته فروش مناسبی داشته است. اگر این فیلم حمایت می شد و مورد توجه قرار می گرفت می توانست خیلی بیشتر از این فروش داشته باشد. بعد از 4 هفته که از اکران فیلم می گذرد مخاطبان تازه فهمیده اند این فیلم اکران شده و به تماشای آن می روند."قفس طلایی" از لحاظ تکنیکی بسیار قوی و خوش ساخت تولید شده است.

وی با انتقاد از حمایت بخش دولتی از برخی فیلم های ضعیف گفت: متاسفانه بخش های دولتی از برخی فیلم ها حمایت می کنند که در اکران بیشتر از دو میلیون تومان نمی فروشند. معلوم نیست این فیلم ها برای چه و به چه انگیزه ای ساخته می شوند اما هزینه ای که برای تولید این آثارمی شود به اندازه ساخت چند فیلم سینمایی است در صورتی که از ابتدا می توان حدس زد این آثار در اکران ناموفق هستند.

زرین دست ادامه داد: من مدتهاست که فیلمنامه ای را به فارابی داده ام اما تاکنون هیچ جوابی به من داده نشده است. فیلمنامه این فیلم بسیار قوی و جذاب است و داستان ان از آمریکا آغاز می شود و به ایران می رسد اما متاسفانه مدتهاست که توجهی به فیلمنامه هایی که به آنها می دهم نمی کنند.

این کارگردان درباره پخش جهانی"قفس طلایی" توضیح داد: در ماه اکتبر قرار است به همراه آقای مزینانی تهیه کننده فیلم سفری به آمریکا داشته باشیم و در بازار فیلم A .F.M که بازار بزرگی است و در آن حدود 400 پخش کننده فیلم حضورر دارند شرکت کنیم. این بازار فیلم حتی از بازار جشنواره کن هم قویتر است. با چند پخش کننده در حال رایزنی برای پخش جهانی فیلم هستیم.

وی درباره شرایط تولید و ساخت فیلم در کشور آمریکا گفت: من حدود 26 سال سابقه فعالیت در آمریکا را دارم و چندین فیلم سینمایی در این کشور ساختم. با این وجود شرایط کار در آمریکا بسیار دشوار است در آنجا همه عوامل فیلم باید بیمه باشند. همه مسائل نیز بر اساس قرارداد پیش می رود.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه شنبه و یکشنبه گروه به دلیل تعطیلی کار نمی کنند. متاسفانه به دلیل اینکه امین حیایی با پروژه"کلاه پهلوی" قرار داد داشت و تا آخرین لحظه هم زمان حضورش مشخص نبود ما پیش تولید بسیار کوتاهی داشتیم.از مدت زمانی که حیایی در امریکا بود6 روز به دلیل تعطیلی و یک روز هم به خاطر سیزده به در نتوانستیم فیلمبرداری کنیم بنابراین 18 روز وقت داشتیم تا صحنه های حیایی را بگیریم چون او باید دوباره به ایران باز می گشت.

کارگردان"سرگیجه" عنوان کرد: بنابراین ما مجبور بودیم صحنه های مربوط به سروش گودرزی را فیلمبرداری کنیم. تا دوباره امین حیایی بتواند به امریکا باز گردد. در واقع ما دو سفر 33 روزه به لوس انجلس که لوکیشن "قفس طلایی" بود داشتیم. برای صحنه های خارجی نیز مجوزهای لازم را داشتیم اما متاسفانه همسایه ها مدام از گروه فیلمبرداری شکایت می کردند و ما باید رضایت همه آنها را جلب می کردیم.

وی افزود: اگر به دلیل مشکلاتی یک لوکیشن را از دست می دادیم به سرعت به سراغ لوکیشن دیگری می رفتیم چون حضور گروه بسیار هزینه بر بود و عوامل خارجی هم طبق قرارداد پولشان را می خواستند. بنابراین نمی توانستیم فرصت را از دست بدهیم. این فیلم باید حداقل 5/1 تا 2 ماه پیش تولید داشت تا ما می توانستیم با خیال راحت فیلمبرداری کنیم.

زرین دست تاکید کرد: اگر تجربیات و ارتباطات چندین ساله من با کانون کارگردانان و تهیه کنندگان نبود این فیلم با این بودجه اندک به سرانجام نمی رسید. متاسفانه با بودجه اندکی که در اختیار داشتیم این فیلم تولید بسیار سختی را پشت سر گذاشت. "قفس طلایی" سخت ترین تجربه کاری من تا امروز بوده است. بیشتر نارضایتی ام از این است که چرا دولت میلیون ها دلار صرف ساخت فیلم هایی می کند که در گیشه شکست می خورند اما هیچ حمایتی از فیلم ما نکرد.

این کارگردان گفت: مشکلات و شرایط سختی که برای"قفس طلایی" پیش آمده باعث ناامیدی من شده است. حتی بدترین اکران را به فیلم ما دادند. "قفس طلایی" در زمان امتحانات و جام ملتهای اروپا اکران شد. معتقدم که دستهایی درکار بود که نمی خواست این فیلم دیده شود. شرایطی که برای این فیلم و فیلم قبلی ام "سرگیجه" پیش آمد آنقدر مرا دلسرد کرده که شاید برای همیشه سینما را کنار بگذارم.

وی در پایان با اشاره به کیفیت تکنیکی و هنری فیلم گفت: من حتی حاضرم در یک اکران خصوصی "قفس طلایی" را با فیلم دیگری که به همت حمایت بخشهای دولتی اکران شده و فکر می کنند به فروش خوبی دست پیدا می کند نمایش دهم و این دو فیلم را از لحاظ جنبه های هنری و تکنیکی با هم مقایسه کنم تا مشخص شود "قفس طلایی" با شرایط سختی که ساخته شده فیلم بسیار آبرومند و جذابی از کار در آمده است اما متاسفانه نتوانست به آنچه استحقاقش را داشت دست یابد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها