صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

آنچه در نشست «لانتوری» در مکزیک گذشت

نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «لانتوری» با حضور رضا درمیشیان در مکزیک برگزار شد.

لاانتوری
 در چهاردهمین دوره از جشنواره «مورلیا»ی مکزیک که مهم‌ترین جشنواره مکزیک است، بخشی به نام «زیرذره بین برلین » ایجاد شده که در آن منتخب فیلم‌های شصت و ششمین دوره جشنواره برلین به نمایش در می‌آید و فیلم «لانتوری» به عنوان تنها فیلم سینمایی از ایران و یکی از سیزده فیلم منتخب دوره گذشته جشنواره‌ی «برلین» در این بخش به نمایش درآمد.
استقبال از نمایش «لانتوری» به حدی بود که پس از پایان نمایش فیلم و تشویق ممتد،تماشاگران سالن را ترک نکرده و به بحث و تبادل نظر در جلسه پرسش و پاسخ فیلم پرداختند.

در ابتدای این نشست که با حضور رسانه های کشورهای مختلف جهان برگزار شد، تماشاگران به تقدیر از مفهوم جهانی بخشش در فیلم «لانتوری» پرداختند.

درمیشیان در این خصوص گفت:«بخشیدن در کلام بسیار آسان و در عمل بسیار سخت است، رسیدن به مفهوم واقعی بخشش همان فرآیندی است که قهرمان قصه «لانتوری» به آن می‌رسد.»

کارگردان فیلم «لانتوری» در ادامه مطرح کرد:«اسیدپاشی یک عمل کاملا وحشیانه و ضد انسانی است که در همه کشورها اتفاق می‌افتد و صرفا مختص ایران نیست. کافی است به خبرها نگاه کنید، می‌بینید که متاسفانه هر کجای جهان اسید هست،اسیدپاش هم هست.»

درمیشیان در پاسخ به سوال یکی از تماشاگران مکزیکی درخصوص نیتش از ساخت فیلم گفت: « فارغ از مفهوم بخشش، «لانتوری» قصه حذف است. این که ما انسان‌ها به راحتی به خود اجازه می‌دهیم، یکدیگر را حذف کنیم. هیچ چیز جز خودمان قائل نیستیم و تاب و تحمل صدای مخالف، فرد مخالف، نظر مخالف خود را نداریم. من «پاشا» قهرمان این فیلم را این‌گونه می بینم. او به مریم حس مالکیت دارد ولی وقتی با پاسخ منفی‌اش روبرو می‌شود ، می‌خواهد او را حذف کند و به تنها چیزی که فکر می‌کند، خودش است. »
کارگردان فیلم به نمایش درنیامده « عصبانی نیستم!» در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: « می‌خواستم تماشاگر را با درد قربانیان اسیدپاشی همراه کنم. این اظهار همذات پنداری برایم، بسیار مهم است. تماشاگر با تماشای «لانتوری» درد را کاملا حس می‌کند و در طول تماشای فیلم خود را جای مریم قصه می‌گذارد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار فرانسوی که از نگاهش ساختار مستند داستانی تاثیر فیلم را عمیق تر کرده، مطرح کرد:«نمی خواستم یکطرفه نگاه کنم و ساختار مستند داستانی این فرصت را به من داد تا نظرات و نگاه‌های مختلف درباره قصه را مطرح کنم. با همین ذهنیت فیلمنامه را نوشتم و سعی کردم مجموع نظرات حول داستان را از دیدگاه‌های مختلف در فیلم نشان دهم.»
در پایان خبرنگار روزنامه مکزیکی درباره علت ممنوعیت نمایش «لانتوری» در سینماهای دولتی ( اشاره به تحریم فیلم توسط حوزه هنری و عدم نمایش لانتوری درسالن‌های تحت پوشش آن ) پرسید که درمیشیان اینگونه پاسخ داد : « این اتفاقا سوال خودم هم هست ولی متاسفانه تا الان هیچ پاسخی درباره علت و دلیل تحریم لانتوری نداده‌اند. شاید بد نباشد اگر شما سوال کنید. جواب من را که نمی‌دهند شاید زبان مکزیکی بلد باشند و جواب شما را دادند! »

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها