صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تخریب 2 سینمای زنجان با وعده ساخت پردیس سینمایی

چند سال قبل دو سینمای زنجان با وعده ساخت پردیس سینمایی در یک شب تخریب شد، اما پس از گذشت چند سال سینما در بی‌پولی فرو رفته و موجب شده تنها ساخت آن‌ها پیشرفتی نداشته باشد.

 سینما پس از موسیقی، نقاشی، نویسندگی، شاعری، پیکره تراشی و تئاتر به هنر «هنر هفتم» معروف است.

این هنر به علت جذابیتی که دارد، یکی از نیازهای اساسی مردم هر شهر در راستای استفاده از امکانات رفاهی، سرگرمی وتفریحی است، چون مردم برای فراغت از کارهای روزانه نیازمند تفریحات سالمی همچون سینما هستند.

با وجود ورود تکنولوژی‌های جدید سمعی و بصری سینما همچنان به عنوان یکی از پرطرفدارترین مکان‌هایی است که هنر دوستان به ویژه نسل جوان در آن حضور پیدا می‌کنند.

تأثیرگذاری هنر هفتم بر افکار عمومی تا آنجا پیش رفته که بسیاری از اندیشمندان، آن را اثرگذارترین مصنوع دست بشر در شکل‌دهی به اندیشه، گفتار و رفتار بشریت تلقی می‌کنند و شاید به همین دلیل است که سالانه میلیاردها دلار صرف ساخت و تولید فیلم در استودیوهای عظیم هالیوود، بالیوود و … می‌شود.

بررسی تاریخ سینما نشان می‌دهد که بسیاری از فیلم‌های سینمایی ساخته شده در ایران مورد اقبال مردم قرار گرفته و بسیار پرفروش بوده‌اند.

در استان زنجان اما سینما، حکایت غریب و قصه پرغصه‌ای دارد و داستان از آنجایی آغاز می‌شود که دو سینمای زنجان یک شبه تخریب شده و با گذشت چند سال هنوز اقدامی برای ساخت آنها صورت نگرفته است.

* از یاد رفته

این روزها از پنج سالن سینمایی زنجان، تنها یک سالن 231 نفره برای زنجانی‌ها باقی مانده است و استان زنجان با داشتن بیش از یک میلیون و 80 هزار نفر جمعیت تنها یک سینما دارد.
ساخت سالن‌های سینمایی در استان طی 38 سال گذشته پس از پیروزی انقلاب پیشرفتی نداشته است، و سینما بهمن تنها دارایی زنجانی‌ها از هنر هفتم است.
گویی هنر هفتم یا همان سینما در استان زنجان امری فراموش شده است و با وجود نیازهای فراوان و استقبال مردم از فیلم‌های سینمایی مختلف کسی به فکر ساختن سینما و یا گسترش سالن‌های سینمایی نیست.

* فروشنده
سینما بهمن زنجان که این روزها تنها سینمای زنجان محسوب می‌شود، در مرکز شهر زنجان، خیابان انقلاب- نرسیده به میدان انقلاب واقع شده است، که این روزها حال خوشی ندارد.
حال و روز بد سینمای زنجان به علت نبود، تماشاگر نیست، بلکه محاصره فروشنده دوره‌گرد که همیشه در مقابل سینما در قالب یک حرکت ضد فرهنگی اقدام به فروش کاست‎ می‌کند، موجب مهجور ماندن این مکان فرهنگی در منظر عموم شده است.

این اقدام ضد فرهنگی موجب شده تنها دارایی زنجان از هنر هفتم به حاشیه رفته و اصلا اثر و برندی از سینما در آن طرف مشخص نباشد.

*سانس اول، آخرین بازمانده
رئیس سینما بهمن زنجان در همین راستا می‌گوید: زمانی زنجان پنج سینما داشت، که دو باب از آنها روباز بود، اما امروز تنها یک سینما در استان زنجان فعال است که به همین علت مجبور به اکران چند فیلم سینمایی در روز هستیم که همین امر با اعتراض تهیه کنندگان فیلم‌ها مواجه می‌شود.

پرویز آزادی با بیان اینکه سینما بهمن زنجان آخرین بازمانده از سینماهای فعال استان است، ادامه می‌دهد: درست است که سینما بهمن زنجان تنها یک سالن 231 نفری دارد، اما در تلاش هستیم که عقب نمانیم و مطابق با روال روز، فیلم‌های سینمایی در سینما بهمن زنجان اکران شود.

وی می‌افزاید: معیار استاندارد، این است که به ازای هر 16 نفر یک صندلی سینما وجود داشته باشد، اما هم اکنون به ازای هر 50 هزار زنجانی یک صندلی سینما وجود دارد.

وی سینمای شهر را نماد فرهنگ آن عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: متاسفانه در زنجان سینما مهجور مانده، اما تلاش‌ها برای حفظ این سینما ادامه می‌یابد.

*سانس دوم، نیمه شب اتفاق افتاد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در همین راستا با اشاره به قدمت بیش از 50 ساله سینماهای تخریب شده قدس و یاسمن می‌گوید: این سینماها تنها به دلیل دنبال کردن منافع اداری و بدون در نظر گرفتن ارزش هنر و فرهنگ و جایگاه سینما تخریب شدند.

ناصر مقدم با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی سه سینما در استان داشتیم که طی سنوات گذشته در اقدامی تاسف برانگیز دو سینمای زنجان یک شبه تخریب شد، ادامه می‌دهد: در نتیجه همین امر، هم اکنون سهم مردم استان زنجان از هنر هفتم تنها یک سینما است.

او با اشاره به اینکه هرگونه ساخت و سازی در زمین سینما قدس و یاسمن زنجان ممنوع شده است، می‌گوید: در تلاش برای احیای صندلی‌های تخریب شده این دو سینما هستیم.

وی با اشاره به برنامه ارشاد برای ساخت سینماهای کوچک اضافه می‌کند: شهرستان خدابنده و ابهر ظرفیت لازم برای ساخت سینمای کوچک را دارند.

*سانس سوم، بی‌پولی
معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در این رابطه با اشاره به آمار فروش سینمای زنجان می‌گوید: سال گذشته میزان فروش سینمای استان 377 میلیون تومان بود که این آمار در 6 ماهه نخست سال جاری به 289 میلیون تومان رسیده است.

جعفر محمدی سینما را صنعتی سودآور اعلام کرده و اضافه می‌کند: متاسفانه داشتن تنها یک سینما با 230 صندلی برای جمعیت یک میلیون نفری زنجان کافی نیست.

وی ادامه می‌دهد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پولی برای ساخت سینمای جدید ندارد، از همین رو از بخش خصوصی دعوت به همکاری می‌شود، چرا که توسعه فضاهای سینمایی نیازمند ورود و همراهی بخش خصوصی است.

معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه این اداره کل به دنبال ساخت سینمای هنر و تجربه در فرهنگسرای کوثر است، اما همین کار نیز نیازمند 130 میلیون تومان اعتبار است، اضافه می‌کند: در صورتی که اعتبار مورد نیاز برای ساخت این سینما تامین شود، در گام دوم اقدام به ایجاد سینماهای کوچک در شهرستان‌ها خواهد شد.

*سانس چهارم، کارگران مشغول کارند
رئیس حوزه هنری استان زنجان نیز با اشاره به تخریب سینما یاسمن و قدس زنجان می‌گوید: جلسات مختلفی برای تعیین تکلیف وضعیت سینمایی زنجان برگزار شده است.

حمیدرضا اسماعیلی با تشریح وضعیت سینماها در استان ادامه می‌دهد: خوشبختانه استقبال مردم از هنر سینما مطلوب است و همه تلاش مسؤولان حوزه هنری نیز آغاز ساخت سینماهای تخریب شده است.

به گفته اسماعیلی، مطالعات مناسبی برای تعیین وضعیت نهایی سینما صورت گرفته و در روزهای آینده خبرهای خوشی از آغاز ساخت سینماها اعلام خواهد شد.

*سانس پنجم، تابع قانون
شهردار زنجان نیز در زمینه عدم صدور مجوز برای ساخت سینما در مجتمع تجاری، تفریحی برادران موسوی در شهرک کارمندان می‌گوید: هر کس می‌خواهد، بالاتر از تراکم مجاز احداث کند، باید درخواست وی در کمیسیون ماده 5 مصوب شود.

حبیب‌الله ملایی یگانه ادامه می‌دهد: در مورد مذکور نیز چون مالک ساختمان مصوبه کمیسیون ماده 5 را نگرفته است و در سه طبقه تخلفات ساختمانی انجام داده، به همین علت کمیسیون ماده 5 با رد درخواست وی با احداث سینما موافقت نکرده است.

وی با اشاره به حمایت شهرداری از انجام فعالیت‌های فرهنگی می‌افزاید: هر کس درخواست فرهنگی داشته باشد اگر در چارچوب مقررات و مجاز باشد، مشکلی در دادن مجوز وجود نخواهد داشت و حتی می‌تواند از تخفیفات ویژه هم بهره‌مند شود، اما اگر تخلفات ساختمانی روی داد، شهرداری قادر به همکاری نخواهد بود.

*سانس ششم، دایره زنگی
یکی از شهروندان زنجانی نیز در همین راستا می‌‌‌گوید: سینما یکی از تفریحات سالم در هر جامعه محسوب می‌شود.

فاطمه محمدی با اشاره به اینکه هر جامعه نیازمند داشتن سالن‌های سینما برای پر کردن اوقات فراغت افراد به ویژه نسل جوان است، ادامه می‌دهد: داشتن تنها یک سینمای 231 نفره، برای استانی همچون زنجان کافی نیست.

وی با تاکید بر انجام اقدامات لازم از سوی مسؤولان در ساخت سینماهای بیشتر می‌افزاید: اگر جوانان محلی برای تفریح نداشته و امکان تماشای فیلم‌های سینمایی به روز کشور را در سینما نداشته باشند به شبکه‌های ماهواره‌ای روی خواهند آورد.

این شهروند با اشاره به اینکه به تبع نبود سینما آسیب‌ فرهنگی به جامعه وارد می‌کند، می‌گوید: از سویی مسؤولان به دنبال آگاه‌سازی جامعه از آسیب‌های ماهواره هستند، اما همین نبود سینما موجب می‌شود، گروهی اقدام به استفاده از آن کنند.

*سانس هفتم، سینما سینماست
به گزارش فارس، استان زنجان به دلیل برخورداری از هنرمندان سینما و فیلم سازان با تجربه که حضوری فعال در عرصه ملی و بین‌المللی دارند، ظرفیت بسیار خوبی در هنر هفتم دارد، رضا میرکریمی، داریوش کاردان و جمال شورجه نمونه‌ای از زنجانی‌های موفق در عرصه سینما هستند.

آنچه مسلم است، سینما بخشی از فرهنگ و هویت فرهنگی انسان معاصر این شهر بوده و مردم خاطرات زیادی از سینما دارند و سند آن وجود دو سینما در سالهای دور است.

با وضعیتی که هم اکنون سینما در استان زنجان دارد و با توجه به اقبالی که نسل جوان از این هنر دارند و از طرفی تلاش‌هایی که دشمنان برای انحراف نسل جوان انجام می‌دهند، لازم است که مسؤولان ذیربط نیز با کنار گذاشتن اختلافات، فکری به حال هنر هفتم که به قطع یقین می‌توان گفت، یکی از پرطرفدارترین هنرها است، بکنند .

هنری که این روزها حال و روز خوشی در زنجان ندارد و پرده‌‎نشین شده است و چه بسیار علاقه‌مندانی که به علت کمبود سینما در زنجان، قادر به دیدن فیلم‌های مورد علاقه خود نیستند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها