صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

زمزمه خروج «برف روي كاج‌ها» و «من مادر هستم» از جدول اكران

درحاليكه به نظر مي‌رسيد فيلم‌هاي فهرست سياه در همان محدوده سينماهاي حوزه هنري امكان نمايش پيدا نكنند اما چند روزي است زمزمه‌هايي مبني بر خروج اين فيلم‌ها از جدول اكران ‌ به گوش مي‌رسد. زمزمه‌هايي كه به نظر مي‌رسد با رسانه‌اي شدن شكايت مردمي از شمقدري آن هم به خاطر اكران فيلم‌هايي با موضوع «خيانت و ضد خانواده» رنگ واقعيت به خود گرفته است. از ميان 6 فيلم فهرست سياه حوزه هنري تنها «من همسرش هستم» اكران شده و از جمع فيلم‌هاي ديگر اين «برف روي كاج‌ها» بوده كه توانسته از مدت‌ها قبل قرارداد اكرانش را در گروه عصر جديد ثبت كند. قرارداد «من مادر هستم» نيز براي اكران در گروه آفريقا به شوراي صنفي نمايش ارائه شده و قرار بود اين دو فيلم آبان ماه روي پرده بروند. با اين تفاسير به نظر مي‌رسد اكران اين دو فيلم به همراه «پل چوبي» باز هم به تعويق بيفتد. 
روز گذشته سيد جمال ساداتيان با تأييد اين خبر به مهر گفت: « من هم مانند شما خبر تعویق اکران این فیلم را شنیده‌ام و در حال پیگیری این موضوع هستم. البته من هنوز دلیل این اتفاق را نمی‌دانم. ما برای اکران عمومی «برف روی کاج‌ها» در هفته سوم آبان‌ماه برنامه‌ریزی کرده بودیم و با این موضوع شرایط اکران را از دست داده‌ایم. ساداتیان تأکید کرد: هنوز نمی‌دانم این تعویق تا چه زمانی ادامه دارد اما امیدوارم که خیلی طولانی نباشد.»
در چنين شرايطي به نظر مي‌رسد تنها «من همسرش هستم» توانسته از جمع اين فيلم‌هاي مسئله دار قسر در برود چرا كه از آغاز اكرانش دو هفته گذشته و بعيد به نظر مي‌رسد به وضعيت «گشت ارشاد» و «خصوصي» دچار شود.
در حاليكه تاكنون از 6 فيلم به عنوان فهرست سياه حوزه هنري نام برده مي‌شد در متن شكايت از شمقدري تنها نام 4 فيلم «برف روي كاج‌ها»، «پل چوبي»، «من مادر هستم» و «من همسرش هستم» ديده مي‌شود. با اين تفاسير به نظر مي‌رسد دو فيلم «بي خود و بي‌جهت» و «پذيرايي ساده» ـ حداقل براي اكران در سينماهاي خارج از حوزه هنري ـ مشكلي براي نمايش عمومي نداشته باشند.
اگر بپذيريم تعدادي از شاكيان شمقدري فيلم‌هاي «برف روي‌ كاج‌ها»، «پل چوبي» و «من همسرش هستم» را در نمايش‌هاي محدود اين آثار در جشنواره سال گذشته تماشا كرده‌اند شكايت از فيلم اكران نشده و بالطبع ديده نشده «من مادر هستم» جاي سؤال دارد. فيلمي كه با كش و قوس‌هايي موفق به دريافت پروانه نمايش شد و تنها معترض رسمي آن حوزه هنري بوده كه در شوراي بازبيني اين نهاد، رأي به تحريم اكرانش دادند.
ديروز نشريه يالثارات براي اولين بار خبر شكايت مردمي از شمقدري را منتشر كرد و پس از آن خبرگزاري فارس روي خروجي‌اش قرار داد. در اين خبر آمده بود: جمعی از مردم متدین تهران در پی اکران فیلم‌هایی با موضوع خیانت و ضد خانواده از «جواد شمقدری» رئیس سازمان سینمایی شکایت کردند. این شکایت‌نامه در حال حاضر به دادستان تهران تحویل داده شده است. این فیلم‌ها که با مضمونی ضد خانواده و با تم خیانت ساخته شده‌اند، با واکنش اقشار مختلف مردم روبه‌رو شده است.
مردم متدین با استناد به ماده 639 قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول ارائه مجوز به چهار فیلم «برف روی کاج‌ها»، «پل چوبی»، «من مادر هستم» و «من همسرش هستم» و اکران عمومی آن در سینماهای کشور شکایت کرده‌اند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها