صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

ما فقط 80 سينما در اختيار داريم، فيلم‌ها در سالن‌هاي ديگر اكران شوند !

 نشست رسانه‌اي هشتمين دوره از جشنواره بين‌المللي فيلم كوتاه ديني رويش برگزار شد.
به گزارش «باني فيلم»، در اين جلسه كه صبح يكشنبه در حوزه هنري به برپايي رسيد، سهيل جهان‌بيگلري دبير آن، ضمن تشريح جزئيات برگزاري جشنواره، به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
وي در جواب به اين پرسش خبرنگار ما مبني بر اينكه بودجه جشنواره امسال در مقايسه با مقدار آن در سال گذشته، چه تغييري داشته و با كاهش رو به رو بوده است يا خير، گفت: سعي ما بر اين است كه جشنواره را از لحاظ محتوايي و مضموني، سنگين برگزار كنيم و در زمينه‌هاي مالي، صرفه‌جويي را اصل و مبنا قرار داديم.
وي ، كه به نظر مي‌رسيد تمايل چنداني به اشاره دقيق به مبلغ هزينه‌ها ندارد، در ادامه گفت: البته لازم به ذكر است كه اين روال سبب نخواهد شد كه چيزي از محتواي جشنواره و غناي آن كاسته شود.
با نمایش 65 فیلم، هشتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» در مشهد برگزار می‌شود.
سهیل جهان‌بیگلری دبیر جشنواره این دوره از جشنواره را شامل چهار بخش ملی، جوانه‌های رویش، بین‌الملل و بیداری اسلامی برشمرد و گفت: یکهزار و 171 اثر به جشنواره ارسال شد که شامل 445 فیلم مستند، 565 فیلم داستانی و 161 فیلم انیمیشن بود که در نهایت 23 مستند، 19 داستانی و 14 پویانمایی به بخش نهایی راه پیدا کردند.
وی ادامه داد: در بخش بیداری اسلامی هم 230 اثر به جشنواره رسید که در نهایت 18 اثر انتخاب شد که از کشورهایی چون کانادا، آمریکا، مصر، تونس، بلژیک، بوسنی، لیبی و تایلند هستند.
جهان‌بیگلری با اشاره به داوران این جشنواره گفت: منوچهر محمدی، محمدرضا جعفری جلوه، علیرضا خمسه، پرویز شیخ‌طادی و بهرام عظیمی برگزیدگان را انتخاب خواهند کرد.
وی درباره بخش‌های جنبی این جشنواره نیزگفت : نشست فیلم‌ها با حضور مجید شاه‌حسینی و سید مهدی طباطبایی‌نژاد برگزار می‌شود و نشست‌های تخصصی نیز درباره نسبت دین و سینما برگزار خواهد شد که در آن افرادی چون محمد رجبی، منوچهر محمدی، مجتبی راعی، مجید شاه‌حسینی، اسماعیل بنی‌اردلان، صادق کوشکی، حجت‌الاسلام ریاحی و روحانیون دفتر تبلیغات اسلامی حضورخواهند داشت.
دبیر این جشنواره از برپایی سه کارگاه آموزشی خبر داد و گفت: کارگاه کارگردانی توسط همایون اسعدیان، فیلمبرداری توسط مرتضی پورصمدی و انیمیشن توسط بهران عظیمی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: در بخش جنبی سینماگران جهان اسلام هشت فیلم درباره مسلمانان جهان به نمایش درمی‌آید و همچنین چهاراثر بلند در حوزه دین به نام‌های «بوسیدن روی ماه» و «ملکه» از ایران با حضور عوامل‌شان نمایش خواهند داشت و در این بخش دو فیلم خارجی «در قلمرو بهشت» و «درخت جان» نیز به نمایش درمی‌آید.
جهان‌بیگلری با بیان اینکه نمایش فیلم‌ها و نشست‌ها در پنج سالن سینما «هویزه» خواهد بود، خاطرنشان کرد: در طول ایام برپایی جشنواره مسابقه نقدنویسی برای آثار ایرانی برگزار می‌شود که به ترتیب هشت، شش و چهار میلیون ریال جایزه خواهیم داد و دو جایزه نیز برای نقدهای فیلم‌های بخش‌ بیداری اسلامی در نظر گرفتیم.
دبیر جشنواره همچنین پس از رونمایی از تیزر و پوستر جشنواره اعلام کرد که آنها را به ترتیب محمد شیروانی و مجید کاشانی ساخته‌اند.
وی که 7 آبان ماه در نشست خبری جشنواره‌ی فیلم رویش سخن می‌گفت در پاسخ به سوالی درباره بزرگداشت‌های این دوره جشنواره اظهار کرد: قرار بود برای عزیزا... حمید‌نژاد و محمدعلی فارسی بزرگداشت برگزار کنیم که از ما خواستند هزینه آن به زلزله‌زدگان اختصاص پیدا کند و ما هم قبول کردیم.
سهیل جهان‌بیگلری درباره‌ حواشی این روزهای پروانه‌های ساخت‌ فیلم‌های حوزه هنری و حواشی اکران اظهار نظر کرد.
مدیرعامل سازمان توسعه سینمایی حوزه هنری درباره‌ تولیدات جدید حوزه هنری گفت: چهاراثر در حال تولید داریم که اگر مراحل پروانه ساخت آنها به سرعت طی شود به جشنواره امسال خواهد رسید. این آثار شامل فیلم‌های «حوض نقاشی » به کارگردانی مازیار میری، «میهمان داریم» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور، «تاج‌محل» به کارگردانی اقبال‌شاوی و «خسته‌ نباشید» به تهیه‌کنندگی رضا‌میرکریمی می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی در حاشیه‌ نشست خبری جشنواره‌ فیلم «رویش» درباره موضع‌گیری جمعی از سینماگران در خصوص عدم اکران فیلم‌شان در سینماهای حوزه هنری گفت: ما هیچ اسامی را اعلام نکردیم اما به نظرمان رسید به عنوان سینمادار این اجازه را داریم که بگوییم تعدادی از فیلم‌ها را نمایش نمی‌دهیم، به خاطر اینکه حوزه اقتصادی سینما را برهم نزنیم با خود تهیه‌کننده وارد صحبت شدیم و نقطه نظرات‌مان را مطرح کردیم.
جهان‌بیگلری یادآور شد: ما روالی را طی کردیم که طبیعی بوده است اما هیاهویی به راه افتاد که علت آن را نمی‌دانیم و ارتباطش را نیز با حوزه نمی‌دانیم. در واقع اگر به این آثار وزارت ارشاد مجوز داده پس چرا اکران نمی‌شود، در نهایت از 300 سینما 80 سینما آن را نمایش نمی‌دهند، خوب بقیه نمایش دهند!
وی ادامه داد: حوزه هنری به سنوات گذشته بعضی از فیلم‌ها را اکران و بعضی‌ها را نمی‌کند، معتقدیم این روند به نفع سینمای ایران است و امیدوارم منجر به تولیدات خوب شود. ما حتی پیشنهاد کردیم کارهای بعدی این افراد را که در راستای اهداف حوزه باشد تهیه کنیم تا نشان دهیم با خود اشخاص مشکلی نداریم.
جهان‌بیگلری درباره مشکلاتی که در راه ساخت فیلم افشین هاشمی نیز به وجود آمده اظهار کرد: مشکلات مربوط به قوانین ساخت است که چند روزی کار را متوقف کردیم تا حل شود.
وی افزود: بر اساس اعلام پروانه مشروط، ما کارهایمان را آغاز کردیم و از ما خواستند تا پرونده تکمیل شود و آن را کامل کردیم، طی امروز و فردا پروانه قطعی صادر خواهد شد.
جهان‌بیگلری همچنین به آثار اقتباسی دفاع مقدس که تولیدشان در دستور کار است اشاره و ادامه داد: «شونام» به کارگردانی احمد مرادپور که پیش‌تولید آن شروع شده و تا دو ماه آینده کلید می‌خورد، «بازگشت» به کارگردانی بهرام توکلی که زمستان و بهار فیلمبرداری خواهد شد، «میهمان صخره‌ها» به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی که محمدرضا گوهری کار تحقیقات آن را آغاز کرده، «این خواهران نازنین» به کارگردانی محمدرضا هنرمند و تهیه‌کنندگی منوچهر شهسواری که در مراحل پایانی فیلمنامه قرار دارد و تا یکی دو ماه آینده کلید می‌خورد و «نورالدین پسر ایران» که توسط عزیزا... حمیدنژاد در مرحله تحقیق و نگارش قرار دارد از جمله این آثار هستند.
مدیرعامل سازمان سینمایی سوره اظهار کرد: مستندی هم با موضوع «حجاب» توسط شهریار بحرانی با مشارکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری در حال ساخت قرار دارد.
جهان‌بیگلری تاکید کرد: تمام کارهایمان براساس سیاست‌های حوزه هنری و جااندازی سینمای دینی در سینمای ایران انجام می‌شود و این روند را وظیفه حوزه هنری می‌دانیم.

در واکنش به صحبت‌های جهان‌بیگلری عنوان شد
حمید‌نژاد: یک ماه پیش از تولید پروژه «نورالدین پسر ایران» انصراف دادم
عزیزا... حمیدنژاد گفت: به دلیل اختلاف نظر با آقای جهان‌بیگلری یک ماه پیش، از تحقیق و ساخت «نورالدین پسر ایران»
«عزیزا... حمیدنژاد» کارگردان سینما در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به صحبت‌‌های امروز سهیل جهان‌بیگلری در حاشیه نشست خبری جشنواره رویش، گفت: ایشان فرموده‌اند اینجانب مشغول تحقیقات برای پروژه «نورالدین پسر ایران» هستم. لازم است به اطلاع برسانم با توجه به اختلاف نظرهای پیش آمده بین بنده و جناب آقای جهان‌بیگلری، اینجانب حدود یک ماه پیش به دفتر ایشان اعلام کردم که روی این پروژه کار نخواهم کرد.
وی در ادامه افزود: به همین خاطر کار تحقیقات این فیلم را رها و متوقف کردم و طی نامه‌ای انصراف خودم را از ادامه این پروژه اعلام کردم.
کارگردان «آناهیتا» ادامه داد: حال تعجب می‌کنم چرا جناب آقای سهیل جهان‌بیگلری عنوان کرده است که بنده روی این پروژه کار می‌کنم، اگر لازم باشد دلایل کناره‌گیری از این پروژه را در رسانه‌ها اعلام خواهم کرد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها