صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما جشنواره فیلم فجر

معرفی مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» ساخته رضا فرهمند + تصاویر

مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» با ژورنالیستی به نام نور همراه می‌شود تا برای اولین بار تصاویری از زنان قربانی داعش یا همسران داعشی را در قالب مستند نمایش دهد؛ مستندی که طبق ادعای دست‌اندرکاران آن، دارای تصاویری است که تا به حال در هیچ فیلم مستند یا رسانه‌ای به نمایش در نیامده است.از سال ۲۰۱۱ تاکنون منطقه خاورمیانه درگیر نبردهای خونین میان گروهک‌ها و دولت‌های مرکزی کشورها است و هر روزه حداقل تا چند ماه گذشته شاهد انتشار اخباری پیرامون ترورهای گروهک‌هایی مانند داعش در کشورهای سوریه و عراق بوده‌ایم. با وجود ضبط و پخش مستند‌هایی غم‌انگیز از پشت ماجرای حکومت این دست گروهک‌ها، باز هم اتفاقات و رخدادهای تکان‌دهنده فراوانی در طول سالیان گذشته بر مردم جنگ‌زده‌ی سوریه و عراق گذشته است که کمتر به آن پرداخته شده است.
مستند زنانی با گوشواره های باروتی ساخته‌ی رضا فرهمند، کارگردان آثاری چون «خونه به خونه»، با پرداختن به زنان و کودکانی که در جنگ داعش بوده‌اند، با ژورنالیستی به نام نور همراه می‌شود تا برای اولین بار تصاویری از این زنان را در قالب مستندی نمایش دهد؛ مستندی که طبق ادعای دست‌اندرکاران آن، دارای تصاویری است که تا به حال در هیچ فیلم مستند یا رسانه‌ای به نمایش در نیامده است. 

در این مستند زنان داعشی را می‌بینیم که در کمپ هایی هستند که همسران داعشی‌ها آنجا زندگی می‌کردند. وقتی در منطقه جنگ می‌شود برخی از داعشی‌ها در جنگ یا کشته می‌شوند یا فرار می‌کنند و بعد از آن با خانواده هایی روبه رو می‌شدیم که همسر داعشی شان کنارشان نبود. برخی از این افراد که خارجی بودند به کشورهای شان برمی‌گشتند اما برخی دیگر در کمپ‌ها می‌ماندند.

مهمترین نکته این فیلم که همین خصلت باعث جهانی شدنش می شود این است که با زنانی نالان و پشیمان مواجه نیستید. اتفاقا در بخش زیادی از فیلم آنها اعتقاد دارند که داعش خوب است و ما داشتیم زندگی مان را می کردیم و از رفتن شان خیلی راضی نیستیم.این فیلم نفع سیاسی کشور یا ایدئولوژی خاصی ندارد و حرف‌ها را با کمترین سانسور منتقل می کند.

نور،‌ ژورنالیست جنگ است و با همه مخاطره‌ها و فشارهای اجتماعی که برای حضورش در جنگ با داعش وجود دارد، مصرانه مبارزه می‌کند و پابه‌پای رزمنده‌ها پیش می‌رود و گزارش تهیه می‌کند. در این مسیر اما شاهد حضور زنان ایزدی در کمپی واقع در شهر کوجو هستیم که از دست داعش گریخته‌اند و قربانی درنده‌خویی جنگ بوده‌اند. وقتی که نور برای اولین بار با یک خانواده آواره مواجه می‌شود، به کمپ پناه‌جویی بیوه‌ها و کودکان داعش می‌رود تا روایت‌های پوشیده و احساسات کشته‌شده آنها را به تصویر بکشد. اما جنگ همچنان او را می‌خواند.

کارگردان: رضا فرهمند

سایر عوامل: مرتضی شعبانی (تهیه کننده)، فاطمه بنیادی (نویسنده)، مصطفی سیفی، رضا فرهمند و قصی صاحب کاظم (مدیر فیلمبرداری)‌، کریستف رضاعی (آهنگ‌ساز)، کیومرث محمد چناری (صدابردار)، حسن مهدوی (صداگذاری) و رضا فرهمند، فاطمه بنیادی و مصیب حنایی (تدوینگر)


دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها