صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

معرفی مستند «بانو قدس ایران» ساخته مصطفی رزاق کریمی + تصاویر

امسال در بخش مستندهای حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شاهد حضور مصطفی رزاق کریمی با مستندی به نام «بانو قدس ایران» درباره زندگی همسر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران هستیم.امسال در بخش مستندهای حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر شاهد حضور مصطفی رزاق کریمی با مستندی به نام «بانو قدس ایران» درباره زندگی همسر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران هستیم. مرحومه بانو خدیجه ثقفی، حدود ۶۰ سال زندگی مشترک با امام خمینی (ره) را تجربه کردند و رزاق کریمی اولین کسی است که توانست با اجازه حاج حسن خمینی وارد اتاق امام شود و تحقیقات خود را برای ساخت مستند آغاز کند.

به گفته رزاق کریمی، نگارش سناریوی این مستند حدود ۶ ماه طول کشیده است و برای بار اول قرار بود در جشنواره سینما حقیقت به نمایش دربیاید که به درخواست خود عروج فیلم، تهیه‌کننده این مستند، از جشنواره کنار گذاشته شد. کارگردان فیلم نیز اذعان کرد که به خاطر متفاوت بودن این مستند با سایر آثارش، قصد دارد موارد بیشتری را در آن بگنجاند و اثری کامل را تحویل مخاطب بدهد و همین باعث شد تا شاهد رونمایی از این اثر در جشنواره فیلم فجر باشیم. در پایان می‌توانید اسامی عوامل سازنده مستند بانو قدس ایران را مشاهده کنید.

 منابع اصلی تحقیق نوشته‌های مکتوب و گفتگو با نزدیکان ایشان بود. مهمترین منبع مکتوب نیز دست‌نوشته‌های خانم بوده است. به گفته کارگردان ایشان دستنوشته هایی دارند که گویا به درخواست مرحوم حاج احمدآقا انجام داده بودند و از محتوای متون مشخص است که ایشان انسانی صریح بودند و ابایی ندارند درباره خودشان بگویند و این به ما کمک کرد به شخصیت ایشان نزدیک شویم. نوشته‌های دیگری هم در اختیار داشتیم اما این صراحت را نداشتند.

نویسنده این پروژه اشاره کرد: در نوشته‌های ایشان بخش‌هایی از کودکی و جوانی‌شان است که در قالب کتابچه چاپ شده، علاوه بر آن گفتگوهایی صوتی از سوی نوه ایشان سید حسن با مادربزرگشان انجام شده که در بخش‌هایی از فیلم ما مورد استفاده قرار گرفته است. تنها مشکلی که ما در دسترسی منابع داشتیم در حوزه تصویر بود که متاسفانه خیلی موجود نیست. هر چند که با در اختیار داشتن همه آنچه در مستند به کار رفته متوجه می‌شویم خانم شخصیتی بودند با اعتماد به نفس و آن را از خانواده ای به ارث برده که به ایشان یاد داده بودند آنچه در ذهن دارند به زبان بیاورند. خانم حتی نظر مخالف‌شان را درباره یک مساله ساده به امام(ره) بیان می‌کردند.

عوامل این مستند عبارتند از: 
 نویسنده و کارگردان: مصطفی رزاق کریمی، تهیه کننده:موسسه عروج ، پژوهشگران: زهرا بنی‌پور و اعظم بهروز، تصویربردار: رضا تیموری، صدابردار: شاهین پور داداشی، صداگذاری و تدوین: محمد پورفر، آهنگساز: صبا ندایی و آرمین خیرابی، گوینده متن: مریم واعظ‌پور

 

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها