صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشت‌های روزانه جشنواره‌ (18): «خجالت نکش» ساخته رضا مقصودی

فیلم «خجالت نکش»، به کارگردانی رضا مقصودی، یکی از سه فیلم اولی حاضر در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر است. حضور فیلمنامه «لیلی با من است» در کارنامه مقصودی باعث شد توقعات از فیلم حداقل در بخش فیلمنامه بیشتر از چیزی باشد که روی پرده دیدیم.

khejalatnakesh


فیلم «خجالت نکش» کمدی‌ایست که به سمت و سوی لودگی نمی رود و داستان سالمی را روایت می کند و این خود اتفاق خوبی در سینمای ایران است اما شاید اگر چنین فیلمی در مدیوم تلویزیون ساخته می شد می توانست موفق تر از شرایط فعلی باشد. نخستین ساخته رضا مقصودی پیرو جریان تکرار نمونه های موفق تلویزیونی در سینما ساخته شده است و یادآور فیلم «زاپاس» است که دو سال قبل در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد اما فیلم از برخی جهات نسبت به «زاپاس» قوی تر است.

فیلم «خجالت نکش» شروع به موقعی دارد، روان پیش می رود و رویدادهایش مناسب و به اندازه اند و نقطه اتمامش نیز خوب و به موقع است. فیلم ریتم خوبی دارد، پرکشش است و سعی می کند در چارچوب قواعد ژانری خود قرار گیرد و از اسلوب‌های خود پیروی کند، در طراحی رویدادها و داستانک ها دست به تکرار نمی زند، موقعیت های کمیک اش واقعاً بامزه اند و مخاطب را به خنده می اندازند اما شاید عمق این شوخی ها در همان حد و اندازه سریالهایی چون «پایتخت» و فیلمهایی چون «زاپاس» باقی بماند؛ شوخی هایی که نشئت گرفته از خنگی و دست و پاچلفتی شخصیت های داستان اند و عموماً براساس پاره ای از سواتفاهم ها و بدشانسی ها اتفاق می افتد.استفاده از برخی تکیه کلام ها انگار به الگوهای ثابتی در بیانِ بازیگرانشان تبدیل شده اند؛ مثلاً احمد مهرانفر بی شباهت به «زاپاس» و «پایتخت» صحبت نمی کند. بازی او اما خوب است و همخوان با دیگر بازیگران فیلم و البته شخصیت پردازی مرد، خونسردی وبی خیالی اش در مقابل حرص و جوش خوردن های مکرر همسرش خوب و بامزه از آب درآمده است.

شبنم مقدمی نیز مانند همیشه بازی روان وخوبی دارد؛ با رعایت درست لهجه در سراسر فیلم و بهره گیری هوشمندانه اش از میمیک صورت. ترکیب بازیگران فیلم نیز ترکیبی تلویزیونی است؛ از لیندا کیانی و الناز حبیبی گرفته تا شهره لرستانی و علیرضا رییسی و حتی سام درخشانی که بیشتر در تلویزیون دیده می شوند تا سینما. شاید همین سادگی قصه ی فیلم و بازی های تلویزیونی بازیگران نقش های فرعی کار را به سریال های طنز تلویزیون نزدیک می کند و از مدیوم سینما دور.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها