صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تصاویر نشست خبری ویژه رییس سازمان سینمایی

یک‌شنبه ۲۰ اسفند ماه محمدمهدی حیدریان به همراه تعدادی از مدیران سازمان سینمایی از جمله ابراهیم داروغه زاده معاون ارزشیابی و نظارت، محمد مهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان در نشستی خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.‌

محمدمهدی حیدریان در ابتدای سخنانش ضمن تسلیت درگذشت دو تن از اهالی سینما و تلویزیون، درگذشت زنده‌یاد همایون شهنواز و لوون هفتوان را تسلیت گفت.


بخش هایی از صحبت های رییس سازمان سینمایی در این نشست را بخوانید: 

 برای تدوین برنامه جامع سینما، مدیران و همچنین کارشناسان زیادی زمان گذاشتند و این برنامه تدوین شد. تلاش ما این است که هیچ اقدامی در سازمان سینمایی و مجموعه بخش خصوصی صورت نگیرد، مگر در چارچوب مفهومی و برنامه‌ای این برنامه جامع تا به اهداف تعریف شده دست پیدا کنیم.

 در سالی که گذشت تلاش کردیم که تصدی گری را در حوزه سینما کم کنیم و اجرا را در بخش خصوصی داشته باشیم و سازمان سینمایی هم نظارت بیشتر خود را در حوزه‌هایی که به صنف یا بخش خصوصی واگذار شده، اعمال کند.
در پاره‌ای نقاط منافع بخشی صنوف باعث می‌شود که بر منافع عمومی چشم بپوشند. به طور کلی، منافع بخشی و منافع کوتاه مدت می‌توان آفت هر برنامه‌ای باشد و به ضرر سینما خواهد بود. از این بابت نظارت ما در سازمان هدفمند و البته سیستمی شفاف خواهد بود.

از جمله این موارد نظارتی، نظام‌نامه اکران است که عمده دوستان در بخش خصوصی و اصحاب رسانه درباره آن نکته‌هایی دارند که به نظرم تا حد زیادی درست است. اکران مرحله‌ای است که تمام تلاش خانواده سینما باید به بار بنشیند و اگر قرار باشد اکران به دلیل عملکرد و نگاه محدود ما باعث از بین رفتن مخاطب بشود، به ضرر همه ابعاد سینما خواهد بود. بنابراین باید قاعده اکران به نحوی اصلاح می‌شد تا بتوانیم مخاطب بالقوه را به مخاطب بالفعل تبدیل کنیم. سعی کردیم در نظام‌نامه جدید این نکات را مدنظر قرار بدهیم. شب گذشته این نظام‌نامه از سوی خانه سینما تحویل شد.


 در سالی که گذشت هر سه روز یک سالن به ظرفیت نمایش کشور اضافه شد. لذا می‌توانیم تعداد بیشتری فیلم اکران کنیم. همچنین سال گذشته، هر سه روز یک فیلم ساخته شد.

ما در پروانه ساخت باید امنیت شغلی که مدنظر بسیاری از همکاران و اصحاب رسانه است را مورد توجه قرار دهیم. در یک سینمای حرفه‌ای، باید همه عوامل حرفه‌ای انتخاب شوند. بنابراین استفاده از اهالی رسمی و دارای شناسنامه صنوف یکی از الزامات پروانه ساخت خواهد بود. بنابراین پروانه ساخت دو قسمت خواهد بود؛ اول موافقت اصولی و سپس بررسی استفاده از عوامل حرفه‌ای سینما.

به هرحال ما به سمت داشتن تهیه‌کننده صاحب اختیار و مسئول پیش خواهیم رفت. این روند آغاز شده است. تهیه‌کننده‌ای که نتواند چشم انداز فیلم، منافع ملی و مصالح را درست تشخیص دهد، قطعا به ضرر صنعت سینما عمل خواهد کرد. ما به این سمت حرکت خواهیم کرد. بنابراین نظام تهیه‌کنندگی را پس از نظام اکران به سرانجام خواهیم رساند.

ما باید نسبت به سرمایه های مجهول الهویه مراقبت کنیم که در پروانه ساخت خواهد شد اما در این بسته، راه‌های جدیدی را هم پیش روی تهیه کننده قرار می‌دهد. از جمله ایجاد صندوق سرمایه گذاری، اوراق منفعت، و... پیش بینی شده است که در نظام‌نامه جدید اعلام خواهد شد. این امکان اگر درست برنامه ریزی شود، تمام مردم شرکای ما در مالکیت فیلم و سالن خواهند بود.

برگزاری جشنواره در همه شهرها یکی دیگر از برنامه‌هاست. ما باید عدالت فرهنگی را مدنظر قرار دهیم و حمایت و تلاش می‌کنیم که جشنواره‌های ملی ما در همه استان‌ها به نمایش در بیاید. تجربه جشنواره فجر امسال نشان داد که این نمایش‌ها در شهرها، ارزش زیادی از نظر معنوی خواهد داشت.

 در سال گذشته، بنیاد سینمایی فارابی برای اولین سال، پرداخت وام را از طریق بانک‌ها پیگیری کرد. در اعطای این وام‌های قرض‌الحسنه و یا با سود 4 درصد، مشکلاتی وجود داشت اما در حال تسهیل این روند برای سال آتی هستیم.

در این راستا، 60 درصد بودجه فارابی به مشارکت در حوزه تولید نیروهای جوان خلاق هزینه خواهد شد. این نیروها چشم امید و آینده سینمای ایران هستند.

نظام ارتباطی بین سازمان و صنوف تغییراتی خواهد داشت. یکی از این تغییرات احیای شورای صیانت در خانه سینما خواهد بود. ما باید اختلافات احتمالی در حوزه‌ها را در داخل همان حوزه حل کنیم.

وقتی نگاه به تولید استاندارد وجود دارد، نگاه جدی به ساماندهی حضور تجاری سینمای ایران خواهیم داشت. در همین مورد با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره شد و جایزه صادراتی برای این بخش پیش بینی شد.

همچنین تلاش خواهیم کرد که در سال آینده نزدیک به 100 سالن به مجموعه سینمای ایران اضافه شود.

در حوزه بازارهای منطقه‌ای و جهانی و همچنین اکران در سینمای کشورهای دیگر، مذاکراتی با وزارت امور خارجه انجام شده است که نتایج نهایی آن اعلام می‌شود تا بتوانیم آثارمان را در کشورهای دیگر به نمایش بگذاریم و از این طریق، افتخارآفرینی به نفع سینمای جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

ان شالله آقای نجفی در سال آینده، سالن‌هایی در نظر بگیرند که همه فیلم‌ها توسط اصحاب رسانه و منتقدان دیده شود تا به یک تحلیل منصفانه و درست از فیلم‌ها برسیم تا بتوانیم در جهت پیشرفت سینما حرکت کنیم.

همچنین اگر معتقدید کارگاه‌های آموزشی، ورک‌شاپ‌ها و... نیاز است، ما از آن پشتیبانی می‌کنیم.دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها