صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

علیرضا داوود نژاد در نشست نقدو بررسی «فِراری»: نمی شود ملتی را نساخت اما مملکت را ساخت

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «فِراری»با حضور علیرضا داوودنژاد کارگردان،کامپوزیا پرتوی نویسنده، ترلان پروانه بازیگر و کوروش جاهد منتقد، یکشنبه ۲اردیبهشت ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای این نشست ترلان پروانه بازیگر فیلم سینمایی «فِراری»در ارتباط بانقش  خاص خود در این فیلم سینمایی گفت: به شخصه من بازی خاصی نکردم و شخصیتی که ساختیم بیشتر رفتارهای شخص گلنار بود و ترلان پروانه نقش خاصی را ایفا نمی کرد . کاری بسیار سخت و تجربه ای فوق العاده را درکنار بزرگان کسب کردم ‌.
وی افزود: از سختی های کار می توان گفت که بیشتر کار در یک‌ماشین می گذرد و ‌شما نمی توانید اَکت خاصی داشته باشید. همچنین در آلودگی های شهر تهران ما با کثیف ترین ماشین کار را جلو می بریدم که چندین بار باعث مریضی من نیز شد.‌‌
کامپوزیا پرتوی نویسنده این اثر درخصوص ایده نگارش فیلمنامه این فیلم سینمایی توضیح داد: یک شب با آقای داوودنژاد درکنار هم نشسته بودیم که آقای داوود نژاد به من گفتند شنیدید که فلان ماشین توسط فلان شخص وارد شده است و‌من گفتم که بله در جریان هستم،آقای داوودنژاد گفتند که این موضوع را می خواهم کارکنم و از من خواستند که این موضوع را بنویسم.
وی ادامه داد: هرمطلبی که در فیلم دیدید نگاه آقای داوود نژاد بود که من سعی کرده بودم به آن نزدیک‌شوم. وقتی بیشتر به ایده داوودنژاد فکر کردم، آن ایده برای خودم هم دغدغه شد. اینکه ایده یا سوژه یک فیلم برای نویسنده نیز دغدغه باشد، بسیار مهم است، چرا که کیفیت فیلمنامه را بسیار بالا می برد. یکی از اتفاقات بسیار خوب فیلم «فِراری» تمرین‌های پی در پی بازیگران بود، به صورتی که آن قدر متن فیلم را تمرین کرده بودند که شخصیت‌ها در آن‌ها نهادینه شده بود.
در ادامه این نشست تعدادی از افراد حاضردر جلسه درخصوص لهجه های بازیگران این فیلم نظرات مخالف و موافقی را ارائه دادند.
علیرضا داوودنژاد کارگردان این فیلم سینمایی در پاسخ به سوال برخی از حضار مبنی بر نشان دادن اختلاف طبقاتی در جامعه در این فیلم گفت: من مخالف اختلاف طبقاتی موجود در جامعه و وجود افرادی که صاحب مال و ثروت و دارا بودن ماشین هایی مانند فراری نیستم، ولی سوالم این است که این ثروت چگونه به دست می آید؟اگر شما با تفکر، تامل، شناخت، علم،فن، ابداع، خلاقیت، ساخت و ساز و تولید به ثروت رسیده باشید نوش جانتان،اما اگر با دروغ،ریاکاری،زد و بند،دزدی،اختلاس،پولشویی،نزول و قاچاق به ثروت رسیده اید بحث آن چیز دیگری است.
وی افزود: تفاوت این دوقشر که در رسیدن به ثروت باهم متفاوت هستند در رفتارهای آن ها هم کاملا قابل مشاهده است،افرادی که با زحمت به ثروت می رسند کارهای با سلیقه و خوب را هم از خود به جای می گذارند و برعکس افرادی که با راه های دیگر به ثروت رسیده اند مطرب بازی و شیش و هشتی را درکارهایشان می توان دید. مانند فیلم هایی که در حال حاضردر سینمای ما بسیار موفق است و ترویج هم‌می شود.وی ادامه داد: اصولا زمانی که رابطه سینما با زندگی قطع شود، سینما به سمت تقلید و کپی برداری از سینما و سریال های خارجی می رود و آرام آرام قافیه را به نمونه های اصلی می بازد. کانال های ماهواره ای فیلم های ایرانی را نشان می دهند و بعد یک سری از کالاهارا تبلیغ می کنند و بعد کالاهارا به فروش می رسانند! این شبکه ها فیلم های ما را می دزدد و درکنار آن کالای خودراهم تبلیغ می کنند!! این همان طبقه ایست که به آن اشاره کردم، چون به آن طریق پولدار شده است به این روش هم برخورد می کند. دختر بچه حاضر در این فیلم هم دست پرورده چنین سبکی از زندگی است و این دخترمحصول دورانی است که دیگر ربطی به دوران جنگ ندارد.
کارگردان فراری در پایان افزود: من در این فیلم می خواستم نشان دهم که  طبقه ای که با روش های نامناسب به ثروت می رسد هیچ اثری از آرمان و فرهنگ به جای نمی گذارد و همه را به باد می دهد. اگر بخواهیم تولید کننده باشیم باید نیروی انسانی متخصص،خوش قریحه و خلاق داشته باشیم، این نیروهاباید در مدارس پرورش پیدا کنند ودرحال حاضر در مدارسمان دیگر خلاقیتی وجود ندارد و این از مدرسه ادامه پیدا می کند تا فرد وارد جامعه می شود،چه طور می خواهیم با وجود نپرداختن به آموزش و پرورش و شرایط فعلی به این‌نیروهای مولد دست پیدا کنیم؟با این وضعیت آموزش چه طور توقع داریم با کشورهای دیکر رقابت کنیم؟ آموزش و پرورش و معلمان خیلی مظلوم هستند. نمی شود ملتی را نساخت اما مملکت را ساخت. ساخت مملکت نیاز به ساخت ملت دارد.
ترلان پروانه در پایان درباره علت دیده نشدن فیلم «فِراری»گفت:ما حقیقتی را در این فیلم  بیان می کنیم که تلخ است و در جامعه وجود دارد. درحال حاضرپاک کردن صورت مسئله راحت ترین راه حل موجود در جامعه ما شده است. به نظرم نسبت به دیده نشدن «فِراری»هم این اتفاق افتاد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها