صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

مقایسه آماری فروش سینمای ایران در بهار 97 نسبت به سال گذشته

اکران بهار هرچند با گلایه‌مندی شماری از سینماداران و تهیه‌کنندگان از اکران فیلم‌هایشان در شرایطی نابرابر همراه بود اما مقایسه آمارِ بهار ۹۷ با سال گذشته، بهبود وضع سینمای ایران از نظر جذب مخاطب و فروش بیشتر را نشان می‌دهد.

فروش نزدیک به ٨۵ میلیاردی فیلم‌ها در بهار امسال در شرایطی صورت گرفت که مجموع فروش فیلم‌های بهار ۹۶، حدود ۵٨ میلیارد تومان بود. بدین ترتیب سینماها با رشد فروش ۴۶درصدی خود نسبت به سال گذشته بهاری پررونق‌تر را پشت سر گذاشتند. یکی از عوامل موثر در رشد فروش فیلم‌ها را می‌توان نوسازی و افتتاح چندین پردیس سینمایی مجهز دانست.
گرچه با افزایش قیمت بلیت سینماها احتمال می‌رفت اکران بهار به ویژه اکران نوروزی با ریزش مخاطب همراه باشد اما مقایسه آمار نشان می‌دهد سینماها در بهار ۹۷ با ۹ میلیون ٨۲۷ هزار مخاطب توانسته‌اند تعداد مخاطبان خود را حدود ۲میلیون ٨۰۰ هزار نفر افزایش دهند و در زمینه جذب مخاطب نسبت به بهار ۹۶ به رشدی بالغ بر ۴۰ درصد برسند که عدد قابل توجهی‌ست. همچنین پرفروش‌ترین روز بهار ۹۶ روز یازده فروردین با فروش ۱.۴۵۷ میلیارد و و پرفروش‌ترین روز بهار ۹۷ روز هفت فروردین با فروش ۲.۱٨٨ میلیارد بوده است.

در بهار ۹۷ برعکس سال گذشته رکورد فروش تاریخ سینمای ایران جابجا نشد تا نهنگ عنبر ۲ با فروش ۲۱ میلیارد تومان همچنان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران باقی بماند. اما فیلم لاتاری توانست با فروش ۱۴.۷۰۰ میلیارد تومان، دومین فیلم پرفروش غیر کمدی سینمای ایران پس از فروشنده، لقب گیرد.

فیلم های گشت ۲ ، خوب، بد، جلف و نهنگ عنبر‌ ۲ بهار پارسال در مجموع بیش از ۵۰ میلیارد فروختند که رقم قابل توجهی است. اما مجموع فروش کمدی‌ها در بهار ۹۷، مصادره، لونه زنبور، خرگیوش، تگزاس، خجالت نکش در حدود ۴۰ میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد کمدی های بهار ۹۶ بیشتر موفق به جذب مخاطب شده اند.

مصادره با ۱۵.۶۰۰ میلیارد ، لاتاری با ۱۴.۷۰۰ میلیارد و به وقت شام با ۱۳ میلیارد تومان سه فیلم صدر نشین جدول فروش بهار امسال بودند درحالی که گشت ۲ صدر نشین جدول بهار سال گذشته ۱۹ میلیارد و خوب،بد،جلف فیلم دوم جدول ۱۶ میلیارد تومان فروش داشتند.

از دیگر نکات قابل توجه بهار ۹۷ می‌توان به نمایش بازی‌های فوتبال در سینماها اشاره کرد. میزان استقبال از این بازی‌ها آنقدر زیاد بود که بازی ایران و مراکش با ۲۳هزار مخاطب و مجموع فروش ۴۰۵ میلیون تومان پس از تگزاس و خجالت نکش، رتبه سوم جدول فروش هفتگی در آخرین هفته خرداد را از آن خود کرد و بالاتر از سایر فیلم‌های در حال اکران قرار گرفت.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها