صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

پنج دلیل برای تماشای «هزارپا» محبوب‌ترین کمدی این روزهای سینمای ایران

در این یادداشت به مرور دلایلی می‌پردازیم که «هزارپا» را به تماشایی‌ترین کمدی این روزهای سینمای ایران تبدیل کرده است.

یک: بازگشت دوباره «ابوالحسن داوودی» به ژانر کمدی، شانزده سال پس از نان عشق و موتور 1000

ابوالحسن داوودی با ساخت کمدی‌هایی نظیر «جیب‌برها به بهشت نمی‌روند» ، «من زمین را دوست دارم» و «نان عشق و موتور 1000» ثابت کرده بود ژانر کمدی را خوب می‌شناسد و بلد است فیلمی بسازد که هم مورد توجه عموم مردم قرار گیرد و گیشه سینماها را رونق بخشد، هم از نظر ارزش هنری حرفی برای گفتن داشته باشد. فیلم هزارپا اگر چه مورد تحسین منتقدان قرار نگرفته اما از نظر کیفیت ساخت و فیلمنامه با اختلاف از کمدی‌های اکران شده در چند سال اخیر بهتر است.


دو: اولین همکاری رضا عطاران و جواد عزتی

کنار هم قرار گرفتن رضا عطاران و جواد عزتی که محبوب‌ترین بازیگران کمدی حال حاضر سینمای ایران هستند اولین نکته کنجکاوی برانگیزی‌ست که می‌تواند مخاطب را به سینما بکشاند. این دو که جنس بازی‌شان بسیار نزدیک به یکدیگر است موفق شدند زوج جذاب و بانمکی را بسازند. زوج عیاش و بی‌خیالی که نه تنها وقتی دیالوگ‌های طنز می‌گویند بلکه در تمام لحظاتی که دوربین نشان‌شان می‌دهد با حالات و رفتار و میمیک صورت خود بیننده را به خنده وادار می‌کنند. برگ برنده آنها شیرینی و صمیمیت ذاتی‌ست که باعث می‌شود تماشاگر به سرعت با شخصیتها ارتباط برقرار کند و یادش برورد در حال تماشای یک فیلم است، در صورتی که اگر همین نقش‌ها به بازیگران دیگری سپرده می‌شد به احتمال فراوان بیشتر لحظات کمیکی که شاهدش بودیم خلق نمی‌شد.   سه : موضوعی جذاب و پرداختی مناسب

ابوالحسن داوودی که در فیلم‌های قبلی خود نشان داده بود داستان تعریف کردن را به ویژه در کمدی خوب بلد است، در هزار پا جدیدترین فیلم خود نیز با انتخاب سوژه‌ای جذاب سعی می‌کند قصه‌اش را ساده و پرکشش تعریف کند. «دزدی، اتفاقی متوجه راز یک دختر می‌شود و سعی می‌کند از این موقعیت سوء استفاده کند.» تمام داستان حول و حوش همین محور شکل می‌گیرد. فیلم علی‌رغم زمان طولانی‌اش ریتم مناسبی دارد و بیننده را خسته نمی‌کند. داستان‌های فرعی آن به ویژه داستان داییِ رضا و مادرِ دوستش با بازی مهران احمدی و شهره لرستانی بانمک از آب درآمده. البته بقیه شخصیت‌های فرعی به خوبی آنها نیستند. شوخی فیلم با گروهک مجاهدین نسبتا خوب اما کوتاه است و ابتر می‌ماند و بار طنز تمام سکانس‌های مربوط به مجاهدین بر دوش رضا عطاران می‌افتد.

اگرچه حال و هوای فیلم ممکن است بیننده را یاد فیلم‌هایی مثل «نهنگ عنبر 2» و «ضدگلوله» بیاندازد اما کنش و واکنش‌های شخصیتهای فیلم به ویژه رضا عطاران در موقعیت‌ها متفاوت همچنان لحظات کمیک دیدنی و تا حدی غیرقابل پیش‌بینی‌ خلق می‌کند و همین امر سبب جذابیت هر چه بیشتر «هزارپا» می‌شود.


چهار: اولین نقش آفرینی سارا بهرامی در یک فیلم کمدی

سارا بهرامی را غالبا در نقش‌های جدی دیده بودیم، او که در جشنواره فجر برای بازی در فیلم «دارکوب» در نقش زنی معتاد که زندگی خود را باخته است، نقشی کاملا جدی و دردناک موفق به دریافت سیمرغ شده بود، برای اولین بار بازی در فیلمی کمدی از این جنس را تجربه می‌کند. بهرامی در نقش خانم دکتری که بیش از حد ساده دل و رویایی‌ست روبروی رضای شارلاتان کم نمی‌آورد و در لحظاتی حتی بامزه تر از عطاران ظاهر می‌شود. هزارپا قطعا باعث می‌شود فیلمنامه‌های کمدی بیشتری به بهرامی پیشنهاد داده شود.

 


پنج: مهمترین گزینه سال برای شکستن رکورد پرفروش‌ترین فیلم سال

فیلم‌های کمدی عموما با استقبال بالای مخاطبان روبرو می‌شوند به گونه‌ای که در پایان هر سال شاهد چند فیلم کمدی هستیم که در صدر جدول پرفروش‌‌ترین فیلم‌های سال خودنمایی می‌کنند (جدول فروش فیلم­ها) در این بین کمدی‌هایی نیز هستند که با استفاده از فرمول‌های کهنه و رنگ و روباخته‌ی فیلم‌های پرفروش چند دهه قبل علی رغم هزینه های هنگفتی که برای تولید فیلم متحمل می‌شوند در گیشه شکست می‌خورند یا به ارقام پیش‌بینی شده نمی‌رسند. فیلم «هزارپا» اما با برخورداری از فاکتورهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم توانایی کشاندن مخاطب به سینما حتی برای بار دوم و سوم را دارد و می‌تواند روی مخاطبانی که فیلم را دیده‌اند و آن را به اطرافیان توصیه می‌کنند حساب ویژه ای باز کند.

اگر می‌خواهید دو ساعت فارغ از تمام مشکلات و دغدغه‌های روزانه اوقات شادی را سپری کنید، تماشای فیلم «هزارپا» را از دست ندهید.

 
خرید آنلاین بلیت فیلم هزارپا

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها