صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

یادداشتی بر فیلم «تمام پول‌های جهان» جدیدترین ساخته ریدلی اسکات

کارگردان گلادیاتور و بلیدرانر همچنان رمز ساختن فیلم‌های جذاب و پرکشش را بلد است و توانسته فیلمی بیوگرافی، جنایی بسازد که هیجان را در بیننده به اوج می‌رساند.

فیلم «تمام پول‌های جهان» جدیدترین ساخته ریدلی اسکات روایتگر سر باز زدن پاول گتی، یکی از ثروتمندترین انسان‌های تاریخ از پرداخت پول درخواستی گروگانگیرهای نوه‌اش است. نوه جان پُل گتی دزدیده می شود، مادر کودک تلاش می کند پدربزرگ میلیاردر را راضی کند تا به آدم ربایان باج دهد اما…سوژه فیلم « تمام پول های جهان » درباره بخشی از زندگی واقعی جان پل گتی، ثروتمندترین شهروند آمریکا در سال ۱۹۵۷ است که عقیده او بعدها تبدیل به الگوی کسب و کار شد. اما « تمام پول های جهان » نه درباره فلسفه اقتصادی پل گتی، بلکه درباره رویدادِ عجیب زندگی او یعنی ربوده شدن نوه اوست که جنجال های فراوانی به همراه داشت.

فیلم داستانش را خطی تعریف می‌کند و توانایی نگه داشتن بیننده بر روی صندلی تا زمان اتمام فیلم را دارد و این موضوع به مدد کارگردانی بسیار خوب و استادانه‌ی ریدلی اسکات و علی‌رغم فیلمنامه‌ی متوسط دیوید اسکارپا اتفاق می‌افتد. برگ برنده فیلم بی‌شک نقش‌آفرینی کریستوفر پلامر در نقش جان پائول گتی ‌است، او با کاریزمای ویژه اش بهترین لحظات فیلم را رقم می‌زند. ریدلی اسکات در ساخت « تمام پول های جهان » به خوبی بر تمام ابعاد داستان مسلط بوده و به طور شگفت انگیزی جزئیات مربوط به گروگانگیری خانواده پل گتی را به تصویر کشانده و روابط بین انسانهای فیلم را نیز به خوبی مدیریت می‌کند تا واقعی و باورپذیر باشد. در این بین بهترین و شاید بتوان گفت تا حدودی مستند ترین بخش فیلم را صحنه های میان جان پل گتی فلچر وکیل او دانست. در این دیالوگ ها اسکات سعی کرده دنیای ذهنیِ پیچیده این پیرمرد مرموز و دیدگاه او نسبت به مسئله گروگانگیری را بطور دقیق برای مخاطب شرح دهد. با این حال باید گفت که اسکات بیشتر به بخش لجبازی پیرمرد پرداخته است.

همچنین در بخش‌هایی از فیلم او را به قدری مستبد می‌بینیم که با خود می‌گوییم قلبی از جنس سنگ دارد و در جای دیگر از اهمیت و ارجحیت خانواده سخن می‌گوید و گاهی هم با سخنان خود فلسفه‌ی بشری را هدف می‌گیرد. یکی از قسمت‌های فیلم که عمده‌ی اتفاقات آن‌ را هم در برمی‌گیرد تلاش فلچر و گیل(مادر پائولو) برای مذاکره با آدم‌‌ربایان و همکاری آنها با پلیس است که هیچگاه به اندازه‌ی صحنه‌های حضور«پلامر» پررنگ و تاثیر گذار نمی‌شود اما با نقش‌آفرینی خوب «میشل ویلیامز» ما را باخود همراه می‌کند. او به خوبی در نقش مادری بیوه که مجبور است با خانواده‌ای ثروتمند و مغرور کنار بیاید و رنج‌های مختلفی را به دلیل یدک کشیدن نام آنها متحمل شود فرو رفته‌است.

«تمام پول‌های جهان» فیلمی است که شاید نتوان آن را شاهکار نامید اما نمی‌توان به راحتی از قید تماشای دستپخت جدید ریدلی اسکات گذشت. کارگردان گلادیاتور و بلیدرانر همچنان رمز ساختن فیلم‌های جذاب و پرکشش را بلد است و توانسته فیلمی بیوگرافی، جنایی بسازد که هیجان را در بیننده به اوج می‌رساند.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها