صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

تبعات افزایش قیمت فیلم‌های شبکه نمایش خانگی چیست؟

ک تهیه‌کننده درباره افزایش قیمت DVDهای نمایش خانگی معتقد است: افزایش قیمت علاوه بر مصرف‌کننده، به صاحب اثر و شرکت پخش آسیب‌ خواهد زد اما باید به این نکته توجه کنیم که کارخانه‌های تولید DVD‌ هم این CD یا DVD‌ها را باید با ارز آزاد و از خارج خریداری و چاپ کنند.

سیدغلامرضا موسوی، تهیه‌کننده فیلم‌های سینمایی درباره افزایش حدود دو برابری قیمت DVD فیلم‌های سینمایی شبکه نمایش خانگی و این سوال که آیا زیانی متوجه تهیه‌کنندگان می‌شود، گفت: خرید فیلم‌های سینمایی در شبکه‌‎های ویدئویی به سه صورت انجام می‌شود؛اولین شیوه به این صورت است که شرکت پخش‌کننده آن را می‌خرد و دیگر تهیه‌کننده کاری به سود و زیان فروش ندارد. مورد دیگر به این صورت است که حداقل تعداد فروش ‌DVDها را گارانتی می‌کنند یعنی شرکت خریدار می‌گوید من فروش ۱۰۰ هزار نسخه را گارانتی می‌کنم. از این مقدار به بالا هم بر اساس قراردادی که بین صاحب فیلم و پخش‌کننده بسته می‌شود مبلغی را شرکت پخش به تهیه‌کننده پرداخت می‌کند. شکل سوم هم این است که اساسا تهیه‌کننده DVDها را چاپ و از طریق پخش توزیع می‌کند، در این شکل سود یا زیان فیلم مستقیما متوجه خود تهیه‌کننده است.

او ادامه داد: هر کدام از این‌ شیوه‌ها تفاوت خاص خودش را دارد و قطعا افزایش قیمت به همه این موارد آسیب می‌زند اما در نهایت به ضرر مصرف‌کننده است اما اگر بخواهیم مقایسه صورت بگیرد، قیمت هر DVD چیزی کمتر از یک دلار با نرخ بازار می‌شود. ضمن این که اکنون کارخانه‌های تولید DVD‌ هم این CD یا DVD‌ها را باید با ارز آزاد از خارج خریداری و چاپ کنند.

موسوی با بیان این که «قیمت کنونی این محصولات باید با بررسی بیشتری انجام می‌شد»، اظهار کرد: من احساس می‌کنم که این افزایش قیمت زیاد است و باید حدود دو هزار تومان کمتر از قیمت کنونی می‌بود. با توجه به همین گرانی‌ها نباید این‌ همه شاهد افزایش قیمت می‌بودیم. البته من امیدوارم با توجه به این شرایط مردم به جای آن که به سمت دانلود غیر قانونی بروند، VOD را جایگزین خرید DVD‌  کنند. زیرا تماشای اینترنتی فیلم‌ها قطعا به صرفه‌ و استفاده از آن راحت‌تر خواهد بود همچنین قیمت‌ محصول نهایی هم مناسب‌تر خواهد شد.

این تهیه‌کننده در ادامه درباره عرضه شدن نسخه‌های شبکه نمایشی فیلم‌ها با فاصله کمی از اکران‌شان در سینماها گفت: این یک بحث قدیمی است که مدت‌هاست بین اهالی سینما وجود دارد. تعدادی معتقدند نباید خیلی سریع فیلم‌ها وارد شبکه نمایش خانگی شود و برخی هم معتقدند که تاثیری بر فروش سینما ندارد. در واقع تمام نگرانی کسانی که می‌گویند این فاصله باید بیشتر باشد، این است که سینماها فرصت داشته باشند که فیلم را نمایش دهند اما الان با وجود سیستم نمایش دیجیتال در سینماها این امکان وجود دارد که یک فیلم را در سراسر کشور به صورت همزمان نمایش دهیم.

غلامرضا موسوی در پایان اضافه کرد: البته الان با  توجه به این که  مدت اکران فیلم‌ها در سینماها کمتر شده است، فاصله نمایش آنها به صورت نمایش خانگی خیلی هم زود نیست. در واقع ما با دو گروه از افراد مواجه هستیم: کسانی که فیلم را فقط در سینما می‌بینند و کسانی که فیلم را به صورت DVD می‌خرند. این دو گروه با هم متفاوت‌اند و منطقا این اواخر روشن شده است که این دو بر روی هم تاثیر چندانی نمی‌گذارند؛ ضمن این که وقتی فیلمی زودتر به شبکه نمایش خانگی می‌آید، می‌توانند از تبلیغاتی که برای نمایش آن فیلم در سینما شده هم استفاده کنند و در نهایت بیشتر فیلم‌ها اکنون در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد و چون رفت‌وآمد مردم در این مکان‌ها زیاد است، مخاطب می‌تواند فیلم مورد نظر خود را انتخاب کند و به این صورت به راحتی در دسترس همه قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها