صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

الکترونیکی کردن خدمات سینمایی از اقدامات کلیدی دولت دوازدهم

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی گفت: بحث الکترونیکی کردن خدمات سینمایی و به طور خاص صدور هوشمند پروانه‌های ساخت و نمایش و اعطای مجوزها از طریق سامانه از اقدامات کلیدی در سازمان سینمایی در دولت دوازدهم است.

به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان سینمایی اظهار کرد:در راستای اجرای برنامه توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی در بخش‌های مختلف دولتی به عنوان یک تکلیف قانونی؛ میز خدمات الکترونیکی سازمان امور سینمایی آماده بهره‌برداری ست. این برنامه به عنوان یکی از برنامه‌های نقشه راه اصلاح نظام اداری کشور در سازمان سینمایی با جدیت دنبال می‌شود.

این مدیر فرهنگی با اشاره به اینکه در راستای این تکلیف قانونی بحث توسعه دولت الکترونیک در سازمان سینمایی از  نیمه دوم سال ۹۶ جزو برنامه‌های اصلی قرار گرفت، افزود:این مهم با هدف تحقق دولت الکترونیک و تحقق مدیریت هوشمند فرهنگی در سینما و ارتقای کیفیت خدمات کشوری در حوزه سینما در حال انجام است و امیدواریم که بتوانیم خدمات مناسب در حد و شان فعالان سینما عرضه کنیم.

وی گفت: در سال گذشته مبتنی بر توسعه دولت الکترونیک در  سینما  مقدمات و طرح های لازم آماده شد و کل خدمات صدور مجوزهای سازمان سینمایی در حوزه سینمای حرفه ای شامل مجوز پروانه فیلمسازی یا پروانه ساخت، صدور پروانه نمایش سینمایی و صدور گواهی مالکیت آثار سینمایی به عنوان اولین حوزه در بخش سینمای حرفه ای به بهره برداری رسید و تمام فعالان از طریق سامانه میتوانند به صورت غیر حضوری تقاضاهای خود را اعم از صدور پروانه ،اصلاح ،تغییر زمان و مدت  و سایر نیازهای مشابه را مطرح کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی افزود:بازخورد مناسب در فاز اول باعث ایجاد انگیزه برای ما شد تا این کار را در تمام حوزه های اداری سینما دنبال کنیم. این سامانه در آینده نزدیک آماده ارائه خدمات به متقاضیان در بخشهای گوناگون شامل صدور مجوزهای احداث سالن سینما یا پردیسهای سینمایی ،  صدور مجوز در حوزه موسسات سینمایی اعم از موسسات ویدیو رسانه، موسسات تهیهو تولید فیلم سینمایی، مراکز عرضه نمایش درخواستی vod  و موسسات توزیع و پخش .

حیدری خلیلی ادامه داد:تا کنون صدور مجوز تاسیس آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و توسعه دوره‌های آموزشی، مراکز پشتیبانی فنی نظیر تاسیس استودیو های صدا و تدوین و جلوه‌های بصری و دوبله و ... با مراجعه متقاضیان به سازمان سینمایی امکان پذیر بود اما با الکترونیکی شدن، منبعد کلیه خدمات مورد نیاز فعالان عرصه سینما در حوزه صدور مجوزهای سینمایی به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری و فازغ از زمان و مکان قابل انجام است. سامانه صدور مجوز جشنوارههای سینمایی نیز تقریبا آماده شده است. تمامی موارد مورد اشاره در جهت دولت الکترونیک  تا خرداد ماه گذشته آماده  و ایرادات و اشکالات آن رفع شده و نیازهای احتمالی جدید آن شناسایی و نیازهای  سیستم تامین و  فراهم گردیده است.

وی افزود : گام بعدی انجام این خدمات حتی در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است که بخشی از وظایف قانونی در این بخش با تفویض اختیار به استانها واگذار شده است؛ از دیگر خدمات قابل اشاره در این موضوع سامانه مدیریت اسناد و مدارک تخصصی سینمای ایران است که یک ماه قبل راه اندازی شده و در آن  اطلاعات علمی ،پژوهشی حوزه سینما و گزارشهای مربوط قابل دسترسی است، علاقه مندان، دانشجویان و فعالان عرصه سینما میتوانند از طریق این سامانه در حوزه پژوهشهای سینمایی، پایان نامه ها، گزارشات و مقالات سینمایی را از این طریق دریافت کنند و به نوعی این سامانه "ایران داک سینمای ایران" و پل ارتباطی بین محققان و پژوهش گران سینمایی و اهالی حرفهای سینما است.

وی بایگانی الکترونیک سینما شامل پرونده و اسناد و مدارک فیلمها و سامانه نظام آماری سینمای ایران را از دیگر پروژه هایی دانست که در سال ۹۷ انجام می‌شود.

این مدیر فرهنگی در ادامه گفت : در راستای توسعه عدالت فرهنگی و تمرکز زدایی و توسعه فعالیتهای سینمایی در جای جای ایران اسلامی، برای نخستین بار درسال گذشته تفاهمنامه‌های استانی سینما به عنوان برنامه سال سینمای ایران بین سازمان و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان مبادله و بر اساس آن در هر استان بین ۱۸ تا ۲۵ فعالیت طراحی شده که با مشارکت استان ها انجام شود.

وی ابراز امیدواری کرد: برابر این تفاهم‌نامه‌های استانی که در حال اجراست تا پایان امسال ۶۲ شهر فاقد سینما با تبدیل سالن‌های مجتمع های فرهنگی و هنری به سالن سینما به ناوگان نمایشی سینمای ایران افزوده می‌شود و مردم این مناطق از امکان اکران فیلم‌های سینمایی برخوردار خواهند شد.

معاون سازمان سینمایی در ادامه اعلام کرد: ۱۲۹شهر فاقد سالن سینما و محروم مرزی و حاشیه ای که سالن یا مجتمع فرهنگی قابل تجهیز برای نمایش ندارند تحت پوشش سینما سیار قرار میگیرند و ما در این شهرها از ظرفیت سینما سیار استفاده کردیم تا امکان اکران و نمایش فیلم در این مناطق را برای مردم فراهم کنیم تا کنون حدود ۳۰ دستگاه در شهرهای مختلف مستقر شده و در حال پوشش هستند و بقیه نیز تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

حیدری خلیلی خاطرنشان کرد: در راستای توسعه فعالیت‌های سینمایی ایجاد یا تقویت پایگاه‌های تولید محتوی در شهرهای مستعد در تفاهمنامه‌های استانی پیش بینی شده که حدود ۵۰ شهر مستعد تفاهم شده تا نمایندگی انجمن سینمای جوان در آن تاسیس شود.

فعال شدن ستاد صیانت در همه استان‌ها برای صیانت از عرضه غیرمجاز آثار سینمای ایران و جلو گیری از عرضه محصولات و آثار سینمای ایران از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان سینمایی تاکید کرد : بر اساس این تفاهم نامه  همزمان با برگزاری جشنواره‌های اصلی سازمان سینمایی اعم از بخش ملی جشنواره فیلم فجر، جشنواره فیلم کودک و نوجوان ،جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت، در تمام مراکز استانها آثار منتخب و برگزیده جشنواره به نمایش در می‌آید که در فجر سال گذشته این را به درستی برگزار کردیم و با استقبال خوبی هم مواجه شد و ان شاالله از دهم همین ماه همزمان با اصفهان اکران آثار منتخب جشنواره کودک را در همه مراکز استانی خواهیم داشت.

 وی ادامه داد: به نوعی توسعه عدالت فرهنگی و بهره مندی عادلانه آحاد مردم از خدمات و فعالیت‌های سینمایی در بستر این فعالیتها گسترش پیدا می‌کند.

وی همچنین گفت: تشکیل شورای فرهنگی توسعه صنعت تصویر و سینما در استان در راستای انسجام و هماهنگی فرهنگی دستگاه‌های مختلف استانی از دیگر دستاوردهای تفاهم سازمان سینمایی با ادارات کل استانی است که باعث تشریک مساعی دستگاه‌های مختلف اداری استان در جهت تحقق اهداف سازمان سینمایی در اشاعه و همگانی کردن سینما در کشور خواهد شد.

حیدری خلیلی با بیان اینکه شفاف سازی یکی از سیاست‌های راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، گفت:معمولا سازمان سینمایی چه در  طراحی و چه در  اجرای کارهای جدید پیشرو بوده است. در حوزه شفافیت و شفاف‌سازی هم سازمان سینمایی پیشقدم شده و مطابق ساز و کار تعریف شده به مرور اطلاعات حمایت مالی سازمان سینمایی در بخش‌های مختلف در حال انتشار است و طبیعی ست که این رویکرد ادامه خواهد داشت و همه بخش‌ها را در بر خواهد گرفت.

وی در پایان گفت: این باور و اعتقاد در سازمان وجود دارد که یکی از شروط لازم برای ادامه حیات سینما و ایجاد و استقرار مناسبات حرفه‌ای ،شفافیت در سینمای ایران است. امیدواریم با همراهی همه دوستداران سینما و فعالان سینمایی بتوانیم این وظیفه و تکلیف قانونی را به درستی انجام دهیم و خیر و برکتی برای سینمای ایران داشته باشیم.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها