صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها اکران آنلاین هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

قهرمان دوست نداشتنی/ نقدی بر فیلم «شعله‌ور» ساخته حمید نعمت الله

مهمترین ویژگی حمید نعمت‌الله این است که برخلاف بسیاری از کارگردان‌ها فیلم خنثی نمی‌سازد؛ او بیننده را وادار می‌کند در مقابل فیلمش موضع بگیرد و اظهار نظر کند. به ویژه از فیلم آرایش غلیظ به بعد مخاطبانش عموما یا فیلم‌هایش را بسیار دوست دارند یا از آن متنفر می‌شوند.


فیلم شعله‌ور
از نظر همراهی با کاراکتر شکست خورده‌اش و حدیث نفس‌هایی که مدام از زبان او می‌شنویم شبیه به «رگ خواب» است با این تفاوت که کاراکتر اصلی یک رذل دوست نداشتنی‌ست. نعمت الله همانطور که در رگ خواب تا انتهای معصومیت می‌رود در شعله‌ور نیز شخصیتش را تا انتهای سیاهی و پلیدی پیش می‌برد.

 آنچه دوست داران نعمت الله را برای دیدن فیلم بیشتر مشتاق می‌کند همکاری مجدد او و هادی مقدم دوست(نویسنده) است. همکاری این دو که پیش‌تر منجر به ساخته شدن سریال درجه یک «وضعیت سفید» و فیلم محبوب «بی‌پولی» شده بود، اینبار در جسورانه‌ترین شکل خود سراغ فیلمی جاده‌ای می‌رود تا روایتگر زندگی مردی باشد که با سرعت در جهت تباهی خود گام برمی‌دارد.

قابل پیش‌بینی‌ست شعله‌ور به دلیل داستانگو نبودن به مذاق خیلی ها خوش نیاید البته داستانگو به این معنا که فیلم خط داستانی مشخصی که بشود آن را پی گرفت و منتظر وقوع اتفاقات جدید در راستای تکمیل داستان بود ندارد، بلکه بیشتر به واکاوی خلقیات شخصیت اصلی می‌پردازد و در نمایش خصلت‌های منفی‌ او که مهمترین آن‌ها حسد است چنان عریان و بی‌رحمانه پیش می‌رود که گاهی بیننده را آزار می‌دهد و او را پس می‌زند اما همین پس زدن نیز آشکارا جزو اهداف فیلمنامه و کارگردان بوده است.

نعمت الله شخصیت اصلی داستانش را قهرمانی تعریف می‌کند که مدام با بخش تاریک وجود خودش بعنوان ضدقهرمان در جدال است و تماشاگرانش را گاهی امیدار به تغییر و بهبود ولی به سرعت نا امید می‌کند. فیلم طعنه هوشمندانه ای به این باور دارد که محیط زندگی و اطرافیان عامل اصلی انحطاط اخلاقی اشخاص هستند و اگر فرد در محیط دیگری قرار گیرد چه بسا تغییر رویه دهد، اما فیلم این نگاه را زودگذر می‌داند چرا که شخصیت اصلی تمام خصوصیات منفی اخلاقی خود را همچون لباس در چمدان ریخته و با خود به مکان جدید می‌برد و منتظر فرصت می‌ماند تا دوباره آنها را به تن کند.

 رابطه پدر و پسری فیلم شبیه هیچکدام از رابطه‌هایی که در فیلم‌های دیگر دیده ایم نیست. پسر، پدرِ نیمچه هیولای خود را دوست دارد و پدر که از همه طرف مدام سرکوفت می‌شنود می‌خواهد قهرمان پسرش باشد و وقتی نمی‌تواند، به قهرمانِ او حسادت می‌کند. پدر به سمت تباهی پیش می‌رود و هر که به او نزدیک می‌شود را با خود به سمت نابودی می‌کشاند حتی اگر آن شخص پسر عزیزش باشد. شجاعت نعمت الله در به تصویر کشیدن همچین شخصیتی ستودنی‌ست.

از نقطه ضعف‌های فیلم می‌توان به طولانی بودن زمان آن اشاره کرد با وجود آنکه نسخه اکران شده کنونی از نسخه جشنواره کوتاه‌تر شده، هنوز هم سکانس‌های خوبی که بیهوده کش آمده و از دست رفته در فیلم به چشم می‌خورد. بهترین ایده‌های فیلم نه در دیالوگ، بلکه در تصویر و قاب‌های فکر شده‌ی آن خودنمایی می‌کند که مدیون فیلمبرداری خوب روزبه رایگا است. تصویر غواص در حال بیرون کشیدن جسد، مردی در حال شکستن هواپیمای پسرش، تصویر بالارفتن پدر از نردبان برای رسیدن به پسر، تصویر خانه شعله‌ور، تصویر لانگ شات نهایی مرد تکیه داده به دیوار میان تاریکی و روشنایی...

اصولا سفر به مناطقي بكر و دراماتيك براي كساني كه حاضرند خود را از فضاهاي محدود و كوچك شهری جدا كنند و روايتشان را به مناطق مملو از زندگي ببرند كار قابل ستايشي است حتی اگر نتیجه ارائه تصویری سیاه باشد. استعمال مواد مخدر به آن شكل فجیعی که در فيلم می‌بینیم با وجود آنکه برگرفته از حقیقت است شاید به مردم آن مناطق وجهه اي منفي دهد و تصویری ناخوشایند از سیستان در ذهن مردمان ديگر مناطق كشور بسازد اما اين اتفاق قابل كتمان نيست كه نعمت الله در روح اثر خود با احترام و ستايش با سيستان برخورد كرده است. درواقع او سیستان را به همان دخترک نمکین سبزه رو تشبیه کرده است که تنهاست و در اوج محرومیت با سرسختی به زندگی خود ادامه می‌دهد. مژگان صابری در اولین حضور سینمایی خود به خوبی این شخصیت را پرورانده است.

بازی خوب امین حیایی را می‌توان بازگشت دوباره او به عرصه  بازیگری پس از سال‌ها درجا زدن دانست. پسر  بازی چشمگیری ندارد اما همان است که باید می‌بود. و مادر بزرگ، مادری که مدام به پسرش سرکوفت می‌زند، با بازی زری خوشکام یکی از بهترین‌ بازی های فیلم است. 
اگر با شخصیت منفوری که کارگردان ترسیم می‌کند همراه شوید و به قاب‌های زیبای فیلم دل بدهید در پایان از تماشای مهمانی ترسناک نعمت‌الله بیشتر از آنچه فکرش را کنید لذت می‌برید.

خرید بلیت فیلم شعله‌ور

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها