صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

رییس سازمان سینمایی: اخبار خوب برای فیلم اولی ها در جشنواره سی و هفتم در راه است

رئیس سازمان سینمایی که شب گذشته به مناسبت روز ملی سینما در برنامه زنده شهر فرنگ شبکه خبر حضور داشت با تسلیت فرارسیدن ماه محرم و تبریک روز ملی سینما گفت: سینما مولود انقلاب است سینما در قعر انحطاط قبل از انقلاب تمام شد و بعد از انقلاب با فرمان امام خمینی(ره) با قضاوتی که بوی فرمان می داد به ایجاد سینمای بعد از انقلاب تولد دوباره یافت و ما شاهد انقلابی در سینما شدیم که امروز با یک محصول انقلابی درحال پویایی مواجه هستیم.

حیدریان
محمدمهدی حیدریان درباره ابلاغ طرح دره بندی سنی فیلم ها افزود: این طرح یک مطالبه عمومی و اجتماعی بود و افراد جامعه و خانواده ها انتظار داشتند بعد از تولید فیلم ها در سطوح مختلف بدانند چه فیلم هایی را می توانند با فرزندانشان، دوستان و خانواده شان نگاه کنند. در همه جای دنیا که صنعت سینما دارند و سینمای حرفه ای به معنای تولید سینما دارند این سرویس و مشورت را به خانواده ها می دهند.

وی با بیان اینکه بحث درجه بندی فرای صرفا هنری است، اظهار داشت: کسانیکه قرار است درجه بندی را انجام دهند باید کسانی باشند که به بیان تصویری و هنر سینما آشنا باشند و در عین حال به مسائل تربیتی وقوف کامل داشته باشند تا بتوانند تناسب یک پیام تصویر را با رده های مختلف سنی تشخیص دهند و به خانواده ها توصیه کنند. نزدیک به یک ماه این طرح بر روی سایت سازمان سینمایی قرار داشت و رسانه ملی هم در برنامه ای به آن پرداخت. نظرات کسانیکه صاحب نظر بودند را جویا شدیم. ترکیبی از داوران عمومی فیلم ها را خواهند دید و به زودی فیلم ها با نظر این داوران درجه بندی می شود و مشخص می شود که چه فیلم هایی برای چه گروه های سنی مناسب است.
رییس سازمان سینمایی ادامه داد: در حوزه فرهنگ باید به سمت مسئولیت پذیر بودن حرکت کنیم و اینکه تنها با نگاه اقتصادی به تولیدات نگاه کنیم درست نیست این اتفاق به نفع جامعه است. اجرای طرح درجه بندی ضمن تاکید بر این مسئولیت مشورتی است که به خانواده ها داده می شود. تجربه در کشورهای دیگر نشان داده که مخاطب به تدریج از این طرح تمکین می کند.

حیدریان درباره افزایش قیمت محصولات نمایش خانگی گفت: این موضوع خطری است که به دنبال وضعیت اقتصادی بوجود آمده است و باید به عنوان مدیران فرهنگی مراقبت کنیم تا حوزه فرهنگ دچار آسیب نشود. موادی که نیاز است گران شده است البته حوزه فرهنگ نسبت به بخش های دیگر و موارد مشابه کمتر تحت تاثیر وضعیت اقتصادی قرار گرفته است. در طول سال گذشته مخاطبینی که از سی دی و دی وی دی استفاده می کردند به مراتب نسبت به استفاده کننده ها از vod کمتر شده است که آسیب وارده را جبران می کند.

وی با اشاره به راه اندازی سیستم vod گفت: گسترش استفاده از این سیستم و افزایش مخاطبان آن می تواند آسیب احتمالی ناشی از افزایش قیمت سی دی و دی وی دی را جبران کند زیرا در این سیستم امکان انتخاب فیلم بیشتری وجود دارد به همین دلیل نگرانی کمتری داریم.

وی درباره اینکه اگر محصولات باز هم افزایش پیدا کند چه تصمیمی دارید؟ پاسخ داد: این تابعی از افزایش و تغییر موارد اولیه است اما چون مکانیزم جایگزین داریم نگرانی فرهنگی نداریم و دوستان بیشتر بر روی تولید و محتوا متمرکز می شوند.

رئیس سازمان سینمایی درباره حواشی سریال ممنوعه توضیح داد: دوستانی که از روی علاقه و دغدغه محتوای فرهنگی را دنبال می کنند به اقتضاعات هر اثر نیز توجه کنند.

حیدریان ادامه داد: موضوع مسائل و آسیب های اجتماعی مساله ای است که طی دو سال اخیر مسئولین به آن می پردازند. موضوع این سریال هم یکی از آسیب هاب اجتماعی است که جوان های ما را تهدید می کند البته با نشان دادن یک امر غلط بنا نیست آنرا اشاعه دهیم و پرداختن به یک آسیب اجتماعی در یک سریال الزاما به معنای اشاعه آن نیست، طرح موضوع است . قصد سازندگان این است تا نشان دهند کسانیکه نسنجیده راه نادرستی را می روند چه عواقب شومی در انتظارشان است. این ها وظایف ما است که در تلویزیون و در شبکه نمایش خانگی به آن بپردازیم و این سریال هم جز این دسته است.

وی افزود: در مورد این سریال گزارش هایی را از معاون سازمان، مدیرکل سازمان و شورایی که بررسی کرده ،گرفتم. این سریال طی ماه محرم عرضه نخواهد شد و با توجه به حساسیت ها مقرر شد تولید تمام شود و بیش از 10 قسمت آماده شود. توفیق تهیه کننده و کارگردان نتیجه گیری درست از این آسیب های طرح شده در قسمت های اول است که امیدوارم ادامه آن در روند درستی ساخته و عرضه شود.

وی درباره ورود سرمایه از خارج سینما به سینما گفت: ریشه اصلی تهیه کنندگی است. سینمایی که تولید جز المان اصلی آن تعریف می شود اگر آنرا صنعتی نبینیم و آن صنعت بر دوش اصلی آن تهیه کننده نباشد ما با یک دور معیوبی مواجه می شویم. یکی از تخصص های تهیه کننده جذب سرمایه است بنابراین راه آن نظام تهیه کنندگی است.

حیدریان افزود: در صدور پروانه ساخت اصلاحیه هایی را اعمال کردیم مبنی بر اینکه باید سرمایه گذار فیلم مشخص باشد. اینکه سرمایه وارد سینما شود اتفاق خوبی است اما اینکه کجا و چگونه مصرف شود جای بحث دارد. اگر سرمایه تبدیل به عایده فرهنگی برای ما نشود خطر دارد . اگر نظام تهیه کنندگی را مستقر کنیم و در پروانه ساخت برای مالک پروانه مالکیت صادر کنیم با اینکار می توانیم از آسیب های منفی جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان سینمایی افزود: باید از ابتدا مراقیت کنیم تا سرمایه ها مجاز باشد. یک تهیه کننده نسبت به یک سرمایه باید به عنوان یک امین نگاه کند.سرمایه یکبار مصرف نیست باید در سینما گردش ایجاد کند باید از ورود سرمایه جدید استقبال کنیم و منتظر نظام تهیه کنندگی باشیم.

حیدریان با بیان اینکه سرمایه باید در سینما گردش ایجاد کند، ادامه داد: اگر سرمایه دار که سرمایه خود را به سینما وارد کرده است تخصصی در این حوزه نداشته باشد و این سرمایه به سینما آسیب بزند این تخلف متوجه تهیه کننده است.

رئیس سازمان سینمایی درباره اجرای طرح یکپارچه نظام تهیه کنندگی در سینما گفت: سینمای ایران 300 تهیه کننده حرفه ای ندارد و البته نیازی هم به این همه تهیه کننده ندارد ، باید تهیه کنندگان حرفه ای مسئولیت پذیر را شناسایی کنیم و کسانی به عنوان تهیه کننده معرفی شوند که مسئولیت پذیر باشند و ویژگی تهیه کننده حرفه ای را داشته باشند.

حیدریان ادامه داد: دوستان جلسات زیادی گذاشته اند و به اتفاق نظر رسیده اند. امیدوارم در 10 روز آینده خروجی شورایی که متشکل از دوستان در تشکل های مختلف موجود است مشخص شود اما اگر دیدیم زمانبر است توسط کمیسیون پروانه ساخت و طبق جدولی که از قبل تهیه شده است انجام خواهیم داد. سینما را نمی توان معطل نرسیدن به اتفاق نظر گذاشت.

وی درباره مصاحبه ای که اخیرا با روزنامه دولت انجام داده و انتقاداتی را متوجه یکی از کارگردان ها کرده است، گفت: درباره انتشار آن مصاحبه و جهت گیری که بعد پیدا کرد سوء تفاهمی رخ داده است . نقدی که من مطرح کردم مربوط به آن کارگردان محترم و مولف و شاخص نبود بلکه نقد من به نبود نظام تهیه کنندگی بود. تهیه کننده نسبت به مخاطب و سرمایه مسئولیت دارد. تهیه کننده کسی است که باید متنی را مناسب مخاطب آماده کند. نمی توانیم بگوییم فیلمی را آماده کردیم و تمام شد. در همه دنیا مسئولیت تهیه کننده این است که فیلم را به جایی برساند که مخاطب بتواند استفاده کند. نقد من در مورد نظام تهیه کنندگی بود که چرا زودتر شکل نمی گیرد لذا اگر سوء تفاهمی بود امیدوارم با این توضیح رفع شده باشد .من همچنان منتظر کارهای جدید آن کارگردان محترم هستم و بحث متوجه ایشان نبود.

حیدریان درباره اکران فیلم های خارجی نیز گفت: اکران فیلم خارجی را در برنامه کلان و در منظومه برنامه جامع سینمایی دارای یک جایگاه دیدیم . فیلم های خارجی که باعث بهتر شدن تولید داخلی شو برای ما مهم است.

وی با اشاره به اینکه فیلم های روز خارجی را برای نمایش انتخاب خواهیم کرد، گفت: بنا نیست اکران فیلم خارجی رقیبی برای فیلم های ایرانی باشد تاکنون 3 فیلم اکران شده است که مخاطب فیلم سومی بیش از سه برابر فیلم اولی است این امر نشان می دهد که شیب و منحنی آن درست پیش رفته است. این باید شکل باشگاهی پیدا کند.

حیدریان تاکید کرد: تهیه کننده و کارگردان ما می تواند تجربه فیلم خارجی در سالن که توسط مخاطب دیده می شود را در تولید خود استفاده کند. بنابراین در چارچوب خود جلو می رود. هدف ما در اکران فیلم خارجی تکمیل تنوع لازم در نمایش فیلم هاست و به هیچ عنوان قصدمان اکران عمومی نیست به همین دلیل فقط در پردیس هایی که بیش از 7 سالن دارند نمایش فیلم خارجی برنامه ریزی شده است و اجرای این طرح هیچ مزاحمتی برای تولید فیلم های ایرانی و اشغال ظرفیت فیلم های ایرانی ندارد. به زودی فیلم های روز دنیا را نمایش خواهیم داد اما قرار نیست سالن های زیادی را به این فیلم ها اختصاص دهیم.

رئیس سازمان سینمایی درباره اینکه آیا در ماه های آینده سینمای ایران در بحث تجهیزات نمایش و تولید دچار مشکلاتی می شود یا نه ؟ پاسخ داد: خوشبختانه در سینما کمتر تاثیرپذیری را در حرکات سیاسی دیدیم. امروز در حوزه تجهیزات تولید مستغنی هستیم و تولید ابزار سینما در داخل روند خوبی دارد و حتی اجازه واردات به تجهیزاتی که مشابه داخلی دارند را نمی دهیم زیرا تولیدات داخلی سطح و کیفیت بالایی دارد.
 
حیدریان ادامه داد: درست است که امروز برخی ادوات همچون لامپ پروژکتورها گران شده است اما آسیبی به ما نمی زند زیرا بسیاری از سالن ها پروژکتورهایشان لیزری شده است .

وی درباره انتخاب دبیر جشنواره فیلم فجر نیز گفت: انتخاب دبیر جشنواره فیلم فجر نسبت به سال گذشته دیرتر شده است اما به معنای این نیست که رسیدگی نشده است. شورای سیاست گذاری جشنواره از فردای اختتامیه سال گذشته تشکیل و کار خود را آغاز کرد . در این شورا دبیرهای دوره های قبل هم حضور دارند. مسئولین اداری باید امکان استفاده از مدیر را به ما بدهند و بعد از حل مشکل اداری اعلام خواهیم کرد.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه فراخوان جشنواره آماده است، گفت: سال گذشته تجربیات خوبی داشتیم و جشنواره حرفه ای تر از گذشته برگزار شد. چند نکته درباره حضور فیلم اولی ها و کارگردان های آنهامطرح است که در فراخوان جشنواره امسال لحاظ شده و خبرهای خوبی برای آنها خواهد بود.
وی ادامه داد: در سال گذشته فیلم های انیمیشن، مستند و کوتاه به دلیل اینکه جشنواره مستقلی دارند و در جشنواره فیلم فجر به دلیل وجه ملی بودن کل تولیدات سال تصویر را مرور می کنیم، انتظار دیده شدن داشتند و ما آنرا محفوظ نگه داشتیم. اگر قرار است انیمیشن دیده شود در کنار داستانی نمی تواند مورد قضاوت قرار گیرد اشکالات را رفع می کنیم اما اساس جشنواره را حفظ خواهیم کرد.

حیدریان درباره ادغام دو جشنواره ملی و جهانی نیز گفت: کانون کارگردانان سینمای ایران هم در این مورد نامه به ما نوشتند و نظراتشان را درباره ادغام این دو جشنواره بیان کردند اما قبل از ادغام باید دلایل آنرا با نظر کارشناسان نهایی کنیم . تجربه تفکیک شده داریم و اشکالات ادغام شده را هم داشتیم. درحال بررسی هستیم اما تا امروز بر اساس نظرات کارشناسان ادغام این دو جشنواره نفعی برای سینما ندارد. هر پیشنهادی که نفع بیشتری برای سینما داشته باشد استقبال می کنیم.
وی درباره حضور مدیرعامل خانه سینما در بیشتر شوراها نیز پاسخ داد: من از روز اول حضورم در سینما در دوره جدید معتقدم بودم که صنوف باید در کارشناسی و قبول مسئولیت کار را بر عهده داشته باشند و ایفای سهم و نقش کنند. در جاهایی باید نماینده ای که از طرف یک صنف می آید شانی داشته باشد که در این صورت متوجه مدیرعامل خانه سینما می شود. مدیرعامل خانه سینما نیز به عنوان نماینده صنف باید در اکثر جلسات حضور داشته باشد تا بحث هایی که می شود را به اعضای صنوف منتقل کند و کارگروهی تشکیل دهد و به نتیجه برساند.

رئیس سازمان سینمایی درباره جشنواره کودک نیز گفت: امروز در دنیا مخاطب کودک بسیار مهم است و برای ما نیز مخاطب استراتژیک محسوب می شود. سینمای کودک و توجه به آن مهمترین برنامه و سیاست ما درسازمان امور سینمایی است و تولید در سینمای کودک باید مهترین تولید فرهنگی ما در سطح جهانی باشد. مخاطبین کودک در سطح دنیا از نظر ذائقه بسیار بهم نزدیک هستند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کودک در اصفهان گفت: هدف و برنامه ما این است که اصفهان از شان مجری برگزارکننده جشنواره به کانونی برای حمایت از تولید تبدیل شود. با شورای شهر و شهردار اصفهان توافق کردیم تا صندوق حمایت از تولید فیلم کودک ونوجوان تشکیل دهیم و باعث افزایش تولید شود.از سال گذشته تا به امروز 13 فیلم کودک شروع و تمام شده است و از سال گذشته یک فیلم کودک همیشه در اکران ها داشته ایم.

حیدریان افزود: با مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جلسات متعدد و کارشناسی داشتیم و توافقنامه احیاء بخش سینمای کودک کانون را منعقد کردیم و به آنها کمک خواهیم کرد در این مدت کوتاه 2 فیلم را با فارابی شروع کرده اند. درواقع ناوگان سینمای کودک را با کانون احیاء کرده ایم.همچنین اولین تشکل سینمای کودک را با حضور کسانی که سابقه طولانی در کار کودک داشته اند، راه اندازی شده است که باعث ارتقاء و رشد سینمای کودک می شود.
وی ادامه داد: برای اولین بار فیلم های جشنواره کودک به جز اصفهان برای استان ها نیز نمایش داده شد. قدر قابلیت هنرمندان ایران را باید بدانیم. در حال حاضر 15 فیلم انیمیشن درحال ساخت داریم که در دنیا چنین چیزی وجود ندارد. حتی در برخی از شهرستان ها همچون کرمان با ایتالیا انیمیشن مشترک تولید می کنیم این ها قدم های بزرگی است.

حیدریان در پاسخ به سوالی درباره نامزدی وی برای ریاست فرهنگستان هنر و همچنین اجرای قانون بازنشستگی در سازمان سینمایی گفت: نامزدی خودم برای ریاست فرهنگستان هنر را برای اولین بار از شما می شنوم. با اجرای قانون بازنشستگی نیز تغییر زیادی در مدیران سازمان سینمایی و سازمان های تابعه به وجود نمی آید و تغییر مدیران حداکثر در حد یک نفر خواهد بود.

وی درباره انتخاب فیلم نماینده سینمای ایران برای مراسم اسکار گفت: هیچگاه انتخاب فیلم برای اسکار بر عهده خانه سینما نبوده است و 25 سال است بنیاد سینمایی فارابی این ارزیابی را با حضور سینماگران انجام می دهد. یک نفر که مدیر بخش بین الملل و دبیر شورای عالی بین الملل سینما است به همراه سایر سینماگران نماینده ایران برای اسکار را انتخاب می کنند و این درحالیست که در فرانسه و برخی کشورهای دیگر انتخاب فیلم بر عهده مدیران فرهنگی است.
حیدریان در پایان درباره نیاز امروز سینمای ایران گفت: باید در داخل و خارج به سینما اعتماد کنیم. در خارج اجازه دهند سینما نقدشان کند و در داخل سینماگران ما منتقدین مشفق و منصف باشند.

تکرار این برنامه با تهیه و اجرای حمید رضا مدقق امروز جمعه ساعت 16:15 دقیقه از شبکه خبر پخش خواهد شد.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها