صفحه اصلی پیگیری خرید جدول فروش فیلمها تفریحی هنر و تجربه تئاتر کمدی تئاتر کودک بازارچه برنامه آینده سینما تخفیف تماس با ما

به بهانه تولد فاطمه معتمدآریا بازیگر محبوب سینمای ایران

فاطمه معتمدآریا در 7 آبان ماه سال 1340 در تهران به دنیا آمد. وی چهره‌ای‌ست که در سال‌های پایانی دهه شصت و هفتاد نه‌تنها تضمین فروش یک فیلم بود بلکه اطمینانی بود برای بیننده که قرار است با فیلم خوبی روبرو شود. وسواسش در انتخاب نقش‌هایش، انعکاس همه وجودش در کاراکترهایش و توانایی بی‌نظیرش در ایفای طیف گسترده‌ای از نقش‌ها نشان از احترام وی به مخاطب و اشرافش بر بازیگری دارد. بازیگری که همان‌قدر که در کمدی توانایی دارد و می‌تواند بیننده را بخنداند، در ایفای نقش‌های جدی هم ‌توانا است و به‌راحتی می‌توان

معتمدآریا

بیست و چهارساله بود كه اولین فیلم سینمایی‌اش را بازی كرد: «جدال» ساخته محمد علی سجادی. پیش از آن فاطمه معتمدآریا تجربه بازی در تئاترهای دانشجویی را داشت و در سریال «مدرسه موش ها» عروسك گردانی می‌كرد. در سال‌های ابتدایی نقش هایش پررنگ نبود اما طولی نكشید كه با «یاد و دیار» و سپس «برهوت» قابلیت خود در نقش اصلی را به رخ كشید.

بعد از بازی در «مسافران» بهرام بیضایی سه انتخاب طلایی داشت:«هنرپیشه»، «یك بار برای همیشه» و «روسری آبی». این سه همچنان جزو شاه نقش های معتمدآریا به حساب می آیند. در «هنرپیشه» نقش همسر بازیگری مطرح را بازی می‌كند، نازاست و بحران زندگی او را به جنون رسانده. معتمدآریا چرخش روحی كاراكتر سیمین را بدون زور زدن به باور مخاطب می‌نشاند. زهرا در «یك بار برای همیشه» مجبور شده بچه اش را سقط كند اما در لحظه آخر همسرش منصرف می‌شود. اوج درخشش او اما با نقش نوبر كردانی «روسری آبی»‌رقم می‌خورد. نوبر زنی است که سرپرستی خانواده‌اش را به عهده دارد و ناچار است کار کند. زنی محکم با اراده و معصوم. 

در این دو فیلم متریال كافی برای معتمدآریا مهیا است تا رویی دیگر از توان بازیگری خود را به رخ بكشد. 

در دوره اول(سال 64 تا 74) بازیگری معتمدآریا انتخاب نافرجام دیده نمی‌شود. همه نقش هایش به سرانجام رسیدند و هیچ كدام در میانه راه رها نشدند. 

تعداد فیلم‌های گیشه‌ای معتمدآریا در اولین دوره فعالیت‌ حرفه ای‌اش دو اثر است كه درنوع خود جالب است و نشان دهنده سلیقه او در انتخاب. «كلاه‌قرمزی و پسرخاله» باعث شد مخاطب گسترده بیش از پیش با چهره معتمدآریا آشنا شود بویژه آن كه این فیلم در سال 73 به فروش بالایی رسید. فیلم «زندگی» اصغر هاشمی دیگر تجربه او در بازی فیلم‌های سینمای بدنه است. 

وی از حیث دریافت جایزه و نامزدی هم كارنامه پرباری دارد. او سه جایزه جشنواره فجر را بدست آورد؛ دو سمیرغ مكمل برای فیلم های «برهوت» و «مسافران» و جایزه نقش اول بخاطر بازی در «هنرپیشه»

فاطمه معتمدآریا با كارنامه پربار پا به دوره دوم(سال 74 تا 84) فعالیت سینمایی‌اش می‌گذارد. در این دوره نقش هایش متنوع تر می‌شود و چند فیلم كمدی خوب بازی می‌كند. باز هم انتخاب بد دارد و انتخاب نافرجام در كارنامه اش دیده می‌شود. 

انگشت اشاره سینمادوستان و منتقدان برای انتخاب یكی از بهترین نقش های فاطمه معتمدآریا همچنان به سمت «گیلانه» است. او در فیلم رخشان بنی اعتماد شمایل یك مادر پیر شمالی بر تن كرد كه زنگی اش صرف نگهداری و مراقبت از فرزند جانبازش شده. عاشقانه دور او می‌چرخد و تمام هم و غم اش بهبود اوست. بعد از كمدی موفق «مرد عوضی»، فاطمه معتمدآریا «عشق+ 2» را بازی كرد. فیلم در ادامه تب آثار اجتماعیِ عاشقانه ساخته شد اما نتیجه چیزی نبود كه انتظار می‌رفت.

«مرد عوضی» محمدرضا هنرمند جزو بهترین آثار كمدی سینمای ماست. فاطمه معتمدآریا در شرایطی برای این نقش انتخاب شد كه پیش از آن تجربه بازی در فیلم كمدی نداشت. جسارت او و هنرمند اما نتیجه داد و بعد تازه ای از توانمندی معتمدآریا محك خورد.  

 بعد از چند فیلم كمدی و گیشه‌ای، بازی در فیلم خاص «آبادان» به کارگردانی مانی حقیقی را می‌پذیرد اما فیلم رنگ اكران ندید و نمایش معدودی داشت.

فیلم های «عینك دودی» محمد حسین لطیفی،«دختر شیرینی فروش» و «كلاه قرمزی و سروناز» هر دو ساخته ایرج طهماسب سه فیلمی هستند كه معتمدآریا پشت سر هم بازی كرد. هر سه از آثار موفق اكران در زمان خود بشمار می روند. «عشق +2» و «مرد عوضی» هم دو فیلم دیگر اوست كه مختصات سینمای بدنه را دارا هستند. در این میان «دختر شیرینی فروش» فرصت بیشتری برای عرض اندام در اختیار معتمدآریا قرار داد و بیش از دیگر فیلم ها مورد توجه قرار گرفت.

به طور كلی در دوره سوم(سال 84 تاکنون) فاطمه معتمدآریا کم کار می‌شود. اما در همین دوره است كه سریال موفق «زیر تیغ» را بازی می‌كند. 

«اینجا بدون من» و «یحیی سكوت نكرد» بهترین فیلم های فاطمه معتمدآریا در دوره سوم بازیگری است. او در فیلم بهرام توكلی نقش مادری را بر عهده داشت كه به سرنوشت دختر معلولش و ازدواج او، «بیهوده» دل بسته. سرخوشی كودكانه این نقش بدون اغراق در بازی معتمدآریا نمود داشت. او در «یحیی سكوت نكرد» نقش عمه ای مرموز را بازی كرد و روی دیگری از توانایی اش را به رخ كشید. 

فیلم «صد سال به این سال ها» انتخاب نافرجام فاطمه معتمدآریا در دوره سوم بازیگری است. «صد سال به این سال ها» یك بار در جشنواره بیست و هشتم برای اهالی رسانه اكران شد اما وزارت ارشاد وقت، اعلام كرد فیلم نمی تواند مجوز نمایش عمومی بدست بیاورد. بازی معتمدآریا در فیلم قابل دفاع است و جزو نقش های شاخص او محسوب می شود.

 «تقاطع» در ادامه علاقمندی های فاطمه معتمدآریا برای بازی در فیلم های پرمخاطب است. او در فیلم ابوالحسن داودی نقش مادری را بازی می‌كند كه فرزندش امیر(بهرام رادان) به خاطر قتلی ناخواسته زندگی او را دستخوش تغییر كرده. كیفیت بازی معتمدآریا در فیلم «تقاطع» به پای آثار شاخص كارنامه اش نمی‌رسد اما حداقل دستاوردش ارتباط دوباره با مخاطب گسترده سینما است.

 فاطمه معتمدآریا حالا بر قله بازیگری است حتی اگر بدانیم با روزهای اوج فاصله دارد. او در سال 1387  مزد تلاشش در سینما را از انجمن منتقدان و نویسندگان گرفت و در جشن آن ها برنده جایزه ۳۰ سال فعالیت در سینما شد. «اینجا بدون من» معتمدآریا را احیا كرد ؛ نام او در جشنواره بیست و نهم فجر میان نامزدهای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن قرار گرفت و سال بعد برای این فیلم از جشن خانه سینما تندیس زرین نقش اصلی بدست آورد و در جشنواره فیلم مونترال برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. همچنین از جشن حافظ تندیس بهترین بازیگر زن را بخاطر «آباجان» دریافت کرد. 

هوشنگ گلمکانی منتقد سینما درباره او گفته است: معتمد آریا در دهه ۱۳۶۰ نقش دختران دم‌بخت محجوب و زنان جوان اهل خانواده را بازی می‌کرد و چندی‌ است بازیگر نقش مادران رنج‌کشیده می‌شود. او سیر طبیعی یک زن بازیگر را در سینمای ایران طی کرده؛ مثل درختی که ریشه دارد و با تندبادی از جا کنده نمی‌شود. تاثیری که «معتمدآریا» بر بازیگری در ایران گذاشت، شکستن تمام معیارهای سوپراستارهای زنی بود که تا پیش از حضور او در سینما، رایج بود و او با حضورش معیارهای پیش از خودش را تغییر داد و سینمای ایران بابت این اتفاق تا ابد به او مدیون است. وجودش برای هنر ایران مایه سرافرازی است.

دیدگاه‌ها

شماهم دیدگاه خود را بنویسید. بعد از تایید سینماتیکت منتشر می‌شود.

آخرین دیدگاه‌ها